dfisek

dfisek


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yerli Açık Kaynak Kodlu Uygulama Düşmanlığı! ( 26)

Ben açıkçası söz konusu bilgisayar firmasının (Alpagut Bilgisayar) kim olduğu öğrenmekten mutluyum. Profesyonel olarak bu sektörde çalışıp, cahil biçimde özgür yazılım karşıtı propaganda yapan firmaları kayırmaya(!) özen gösteriyorum kendi adıma.

Korsanlık iyidir ;) ( 4)

Biz ona Türkçe'de "şov" değil dizi diyoruz :)

Pardus Projesi Tatilde! ( 73)

Merak etmeyin, "ben 3 hafta tatile bile tahammülü olmayan kurumsal destek istiyorum" diyecek ciddiyette bir kurum UEKAE ile ilişki kurarsa; Pardus projesi de e-postada söylenen "ara verilemeyecek durumda olan projeler" kapsamına girer.

Slackware 12 çıktı ( 31)

Torrent'ten indirilebiliyor ISO'ları.

Freemind Türkçe! ( 27)

Haberin başlığı idi onu yazmama neden olan (nitekim sonradan düzeltilmesine karşın bu yorumların başlığında aynen yer alıyor). Yorum başlığının yeterince hatayı ortaya koyduğumu düşünmüştüm, anlaşılan yanılmışım.

Freemind Türkçe! ( 27)

İnsanların eleştiriye tahammülü olmadığından dem vurmuşsunuz, siz şimdi eleştiri kaldırmış mı oldunuz bu davranışınızla?

Disket Sürücüsü Olmadan BIOS Güncellemesi Yapmak ( 11)

Aslında bu tip durumlarda Linux bir şekilde açılmayı başardıktan sonra diskleri sorunsuz olarak görüp kullanabiliyor. - 137 GB sınırına takılıyorsa, ilk disk bölümü 137 GB'tan fazla mı? Eğer öyleyse çekirdeğin olduğu disk bölümünü 137 GB'tan önce biten bir disk bölümüne yerleştirmek çekirdeğin yüklenmesini sağlayabilir. - Başka bir cihazdan Linux'u açıp 200 GB'ı disk alanına bağlayabilirsin. Örneğin diskin yanına küçük başka bir disk sadece sistemin yer alması için iş görebilir.

Fazlamesai.net'e en iyi basılı/görsel içerik ödülü ( 33)

http://odul.linux.org.tr/2005/aciklamalar.php [odul.linux.org.tr] adresinde yer alan ödül seçilme yöntemini okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olun, bilgi sahibi olmadan sahip olduğunuz fikirlerinizi gözden geçirerek tekrar yazın, onlar üzerine tartışalım.

OpenOffice.org 2.0 ve Java ( 10)

Java'nın hak ettiği değeri alabilmesi için, özgür yazılım camiasına hak ettiği lisansla verilmesi gerekiyor.

Bilen de bilişiyor bilmeyen de ! ( 59)

Herhalde iyice yediniz peynir ekmekle... Yahu bu adamların hepsi Tübitak'ın tam zamanlı ücret alan elemanı. Yarı/az zamanlı falan değil ki, aynı anda bir yerde daha çalışsınlar.

Hani ortalığı velveleye vermeye çalıştığınızı anlıyorum da, biraz daha akla yatabilecek bişiler uydurun bari.

Bilen de bilişiyor bilmeyen de ! ( 59)

Harbi anlamıyorum yazılanları. Fransa'nın Mandrake'si ne yapıyor? Bir çekirdeği, yazılımları bir araya koymak diye küçümsediğiniz işi yapıyor tüm dağıtımlar.

Taşlamanın çok zevkli olduğunun farkındayım ama biraz mantıklı olun yahu.

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2005 ( 11)

LKD daha önce 2002'de İzmir'de 2 gün boyunca seminerler düzenlemişti. Sonrasında birer seminerlik birkaç etkinlik oldu. Bir süredir de düzenli seminerler yapılması ile ilgili çalışmalar var.

İzmir'de yaşanan temel sıkıntı orada bu tip "organizasyon"larla ilgilenen az sayıda insan olması. Ne İzmir'e karşı büyük bir komplo teorisi iş başında, ne de başka bir şey. Ankara ve İstanbul'da organizasyon yapılıyor olmasının tek nedeni orada bununla ilgilenen penguenler olması.

Organizasyon dediğiniz zaman salon düzenlemesi, afişlerinin basılması / asılması, duyurulması, vs de giriyor. Sadece semineri gidip izlemek değil :-)

Siz de İzmir'de yapılacak (örneğin düzenli seminerler) bir organizasyonla uğraşabilecek bir penguenseniz, http://etkinlik.linux.org.tr/gonullu.php adresindeki gönüllü formunu doldurabilir ve çalışmalara katılabilirsiniz.

fazlamesai.net'e soralım: Para karşılığı ödev yapıyor ya da yaptırıyor musunuz? ( 35)

Bilkent Üniversitesi öğrencisi olan bir arkadaşım harçlığını aşk mektubu yazarak çıkartırdı :-) Yazık ki, pek çok müşterisi de vardı.

PayPal gelmiş niye söylemiyorsunuz? ( 9)

Aslında PayPal olayı özgür yazılımlar tarafından kullanıcılarının kendilerine yapmak istediği bağışları alabilmek için çok kullanılıyor yurt dışında.

Belki Türkiye'de de benzer bir kullanım alanı bulur...

Slackware 10.0 Çıktı ( 16)

swaret ile deneyin? kendim bizzat kullanmadim ama sorunsuzca surekli guncelleyebilen, surum atlayabilen bircok insan gozukuyor internette arastirinca.

McDonald's da Linux'u Seçti ( 29)

Aslında "Kaale almamak saadettir" gibi süper eski kelimeler kullanarak bir çeviri düşünürken, daha da beter çok uzun bir çeviri aklıma geldi "Görmemek için kafayı diğer tarafa çevirmek mutluluktur". Tabii hiçbiri güzel olmadı... Pazar sabahı bööle saçmaladım işte...

Yalnız sözü bir bütün olarak düşünmek, hemen arkasına filmdeki arp (?) sesini de eklemek gerek.

Slackware XFree86 yerine X.org'u tercih etti! ( 2)

Slackware'in X.org'a geçişin nedeni lisans değil, teknik nedenler. Ayrıntılı bilgi -current ağacının değişiklik kayıtlarında var :

http://www.slackware.com/changelog/current.php?cpu=i386

Linux Semineri : Wine/WineX/CrossOver Office ile Windows Uygulamaları ( 2)

2. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği (İstanbul 1-4 Mayıs 2003) ve 9. Türkiye'de İnternet Konferansı (İstanbul 11-13 Aralık 2003) sırasında aynı seminer verilmişti.

Linux Semineri : PostgreSQL ve JBoss ile Java Kurumsal Çözümler ( 2)

Seminer yaklaşık 2 ay önce, kısa bir özeti ile beraber web'den ve e-posta ile duyuruldu.

Gizli Tehlike: TCPA ( 14)

Bu konuda bilgi toplamak, seminer hazırlamak isteyen olursa, kapılar açık -- seminer@linux.org.tr adresine bir e-posta gonderebilirsiniz.

Bu arada Stallman'ın makalesinin Türkçe'si de var :
http://www.belgeler.org/howto/bilgisayariniza-guvenebilir-misiniz.html [www.belgeler.org]

FreeDays: Küçük bir değerlendirme ( 12)

Aslında seminer başlaması gereken saat olan 17:30'da başladı. Ne yazık ki konferans alanında dağıtılan program matbaanın gazabına uğramış.

Bilgisayar Devleri Çalışanları Sömürüyor ( 10)

Sömürü elbette yanlış, kesinlikle emek sömürüsünü desteklemiyorum.

Ama çoğu insan da (hepsi olmasa da) ayaklarını yorganlarına göre uzatmayabiliyor.

Madem 500 milyon maaş alıyorsun, niye hem eşin hem de sen çalışmıyorsun? Eve 2 maaş girmesi çok şeyi değiştirecektir. Niye iki çocuk birden yapıyorsun? Niye ikisini birden yakın zamanlarda yapıyorsun? Allah çocuğumu verdi, rızkını da verir yaklaşımıyla nereye kadar gidilebilir?

Dört tane boğaz olsun ama bu boğazlardan sadece bir tanesi eşşek gibi çalışıp diğer üçünün de yükünü sırtında taşısın modeli bugün artık çok zor yürüyebilecek bir model.

MERNİS Projesinde Hayalkırıklığı ( 11)

Sürekli takip etmeyi düşünürsen genelde teknik açıdan çok yüzeysel olsa da bu tip haberleri BTnet çok sık geçiyor -- www.btnet.com.tr