Pardus Projesi Tatilde!

0
cuneytturanli
http://liste.uludag.org.tr/duyuru/2007-July/000060.html adresinde aşağıdaki şekilde belirtildiği üzere Pardus projesi tatile çıkmış. Bu süreç içerisinde projedeki kimsenin proje ile ilgilenmeyeceğine dair olarak şunlar yazılmış.

Selamlar;
Bağlı olduğumuz enstitü UEKAE, işlerin düzgün programlanabilmesi için ara verilemeyecek durumda olmayan tüm projeler için toplu izin tercih ediyor ve bu haftadan başlayarak üç hafta boyunca kapalı olacak.
Ara sıra uğrarsak şaşırmayın, artık bu bir sır değil, hepimiz deliyiz; ama resmi olarak 13 Ağustos'a kadar e-posta listelerinden, hata takip sisteminden uzakta günler geçireceğiz... Bu süre içinde kişisel e-postalarımızı okumamak/yanıtlamamak da büyük bir olasılık :-)

Ağustos'ta görüşmek üzere...


Tübitak destekli büyük kurumların kullandığı proje tatilde. Peki büyük kurumlar nasıl güvenecek o zaman bu projeye? Pardus tatilde ise ciddiyet nerede?

Görüşler

0
1DOST
Evet burada bende katılıyorum biraz ciddiyetsizlik var. Çünkü eğer herkes aynı anda projeyi tatil edecekse güncellemeler nasıl yapılacak diye düşünüyorum .Kritik bir hata güncellemesi 3 hafta bekleyecek mi ?
0
erika
Şimdi öncelikle eksik bilgisi olan arkadaşlara sesleniyorum "PARDUS bir projedir, PARDUS desteği bir operasyondur". Projelerde arada verilebilir, atlamalarda olabilir. Eğer PARDUS bir proje ise, ki öyle, zaten burada yapılan zırva negatif yorumları yapanlar projenin kelime anlamının ne anlama geldiğini bilmiyorlar ve proje yönetiminden pek bir şey anlamıyorlar. Eğer PARDUS bir ürünse, bu ürünün desteği veya yapılanması ile ilgili bir taahhüt verildi ve tutulmadı mı? Burada yorum yapan bazı arkadaşların genel kültüründe ve bilgi teknolojilerine bakışlarında büyük eksiklikler görüyorum. PARDUS Destek diye ayrı bir oluşum veya grup veya ticari bir şirket olurda onlar böyle tatile giderse o zaman bu tür yorumları yapabilirsiniz. Şu anda böyle bir yorum yapılması saçma ötesi. Devlet kurumlarının işleyişi ticari kurumlar gibi olmayabilir, bunu anlamakta yarar var. Mesela Pasaport daireleri neden cumartesileride çalışmıyor? Ne bileyim öyle işte dünyanın her yerinde. :-) Git istersen onu da şikayet et. Pasaport daireleri Cumartesi ve Pazarları açık olsun de. :-)
0
ozancaglayan
Gece gece konuşmayayım diyorum da çıldırtıyorsunuz insanı. Öküz altında buzağı aramak bu oluyor heralde. Hayır listeleri biraz takip ediyor olsanız geliştirici listesinin halen aktif olduğunu bilirdiniz. Ama bol keseden sallamak kolay geliyor, yeni modamız pardus'a saldırmak. Artık bırakın milletin işine gücüne köstek olmayı da kendi işinize dönün. Ne parazit adamlarmışsınız yahu. Buraya böyle abuk subuk, ilkokul argümanlarıyla zayıf fikirlerinizi yansıtacağınıza gidin siz de bir linux dağıtımı hazırlayın da onu da kullanalım.

Pardus projesini hayvanlar geliştirmiyor, insanlar geliştiriyor! Bütün gün onun bunun attığı "bu işletim sistemi olmamış, windows daha güzel" maillerinin arasından işlerini yapmaya çalışıp, hata listelerini takip edip, 2 günde bir yeni paket güncellemeleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu insanlara koskoca bir 52 hafta içinde 3 haftalık tatili çok görüyorsanız yazıklar olsun.
0
yilmaz
üzerinde durulan nokta tüm ekibin topluca tatila çıkarılıyor olması. Kimse size niye tatil yapıyorlar diye bir eleştiride bulunmamış.
0
anilK
% 100 katılıyorum. haberin sonundaki bu cümleyi anlamak imkansız "ciddiyet". Gülelim mi ağlayalım mı halimize anlayamadım. Pardus bu kadar saçma bir nedenle saldırıp kendinize güldürebiliyorsunuz ya helal olsun. Tatile ihtiyacınız var bence:) hemde en kısa sürede
0
simor
"Ara sıra uğrarsak şaşırmayın, artık bu bir sır değil, hepimiz deliyiz;"

Ne demektir?
0
batch
> "Ara sıra uğrarsak şaşırmayın, artık bu bir sır değil, hepimiz deliyiz;"
> Ne demektir?

http://kare.fazlamesai.net/?a=article&sid=4643
0
simor
Eh haber çıktıktan sonra yapılsaymış, karikatürü bende anlarmışım demekki.
0
pvc
Efendim bu beyefendiler, bütün yıl boyunda 3 kuruş maaş ile afedersiniz eşek gibi çalışmışlar. Windows'a rakip olmak kolay mı? MS ve Bill Amca'nın tahtını sallayıp, Windows gibi muazzam bir işletim sistemine kafa tutmak kolay mı?

Bunlarla kalsa iyi, bu arkadaşları çekemeyen MS ve Bill Amca ekibi, "Bu işletim sistemi olmamış, Windows daha güzel" emailleri ile bu beylerin motivasyonunu bozmuşlar.

Onlarda, kendilerini kısa bir sürü için Windows karşısında aciz hissetmiş. Tüm bunlar bu beyefendilerin moralini oldukça bozmuş.

Fakat siz ne yapıyorsunuz? Bütün yıl boyunca 3 kuruş maaş ile eşek gibi çalışıp, MS tekelciliğini, yıkmaya çalışan, Ordumuzun askerlik şubelerine bedavadan pardus verip, ekonomimize destek olan bu beylere 3 günlük tatili çok görüyorsunuz.

Onların tatil yapmaya, kızgın kumlardan serin sulara atlamaya hakkı yok mudur? Lütfen saçma sapan argümanlar ile yorum yazmadan önce bu beyefendilerin yerine koyalım kendimizi. Biraz empatik olalım. Olaya birde onların açısından bakalım.

Tabi ki onların da hakkı deniz güneş tatil vs. Hatta eleştirmek yerine destek çıkmamız gerekir. Beyefendilere güneş yağı gönderelim de, nazik sırtları soyulmasın. Güzelce yanıp bronzlaşsınlar, motivasyonları yükselsin, MS Windows ile daha kolay rekabet edebilsinler. Windows'dan Pardus'a geçen Windows kullanıcılarının negatif yorumlarına daha pozitif baksınlar. Motive olsunlar, canlarını sıkmasınlar...
0
sonmez
Pardus'un amacı Windows'a kafa tutmak mı?

Bir de, benim bildiğim Pardus bir GNU/Linux dağıtımıydı yahu..
0
pvc
Pardus'un geliştirilme amacını bilmem. Ama giriş seviyesindeki Windows kullanıcılarına süslenip püslenip güzel bir GUI ile verildigi aşikar.

Yani Windows'dan GNU/Linux'e geçerken bir ara vasıta olarak kullanılıyor Pardus.

Geliştiricileri de bunu istiyor çünkü Captain M.Üstü Pisi Çomar gibi insanlara sempatik gelecek süslü isimler ve Ubuntu ayarında herşeyin basite indirgenmeye çalışıldıgı bir çömez dağıtımı oldugundan, Linux'ü denemek isteyenlere pratik ve kullanışlı gelmeli.

Böylelikle Windows'dan ayrılmak isteyen kişiler fazla yabancılık çekmeden, karışık menüler yada console ile şaşırmadan, cicili bicili güzel Pardus'u denemeli.

Bu bağlamda tabi ki Pardus Türkiye'de ki Windows kullanıcılarını hedefleyen bir dağıtımdır.

"Bu işletim sistemi olmamış , Windows daha iyi" lafı da Pardus geliştiricilerine(!) sıklıkla e-posta vasıtasıyla gönderiliyormuş.

Demek ki Pardus kullanıcıları Pardus'larını Windows ile kıyaslama düşüncelerine sahipler. Bu bağlamda Pardus Windows'a kafa tutan bir işletim sistemimsisidir diyebilir miyiz? Belki diyemeyiz. Ama Pardus geliştiricilerinin Linux'u hoş bir hale getirerek Windows'a alternatif çıkarmak gibi gibi bir amaçlarının oldugu aşikardır.

Bu arada ben Linux'den bahsederken GNU takısını fazla kullanmam. Siz linux dağıtımlarında u-name -r yazdıgınızda ne görüyorsunuz?
0
pvc
Aman ALLAHIM' Ben ne yaptım? Affedlimesi imkansız bir hata yaptım. O kadar hızlı yazdım ki, U ile Name arasına - koyabilmişim! Şimdi siz bunu da kullanır, arada - yok dersiniz. Tabi böyle affedilmez bir hatayı kullanmadan olmaz. Neyse sorun değil. Hayatımda ilk defa oraya - çekmiş olarak bende çok şaşırdıgımı söylemeliyim. Ama inanın ben kadar hızlı yazsaydınız kafanız allak bullak olurdu ister istemez. Yazıları Editleme fonksiyonu istiyoruz! Bu iş tükenmez kalemle çok önemli bir şey yazmaya benziyor.
0
sonmez
sonmez@sonmez:~$ uname --help
Kullanım: uname [SEÇENEK]...
Print certain system information. With no OPTION, same as -s.

-a, --all print all information, in the following order,
except omit -p and -i if unknown:
-s, --kernel-name print the kernel name
-n, --nodename print the network node hostname
-r, --kernel-release print the kernel release
-v, --kernel-version print the kernel version
-m, --machine print the machine hardware name
-p, --processor print the processor type or "unknown"
-i, --hardware-platform print the hardware platform or "unknown"
-o, --operating-system print the operating system
--help bu yardımı gösterir ve çıkar
--version sürüm bilgisini gösterir ve çıkar

Yazılım hatalarını adresine,
çeviri hatalarını adresine bildirin.

sonmez@sonmez:~$ uname -s
Linux
sonmez@sonmez:~$ uname -r
2.6.18-4-686
sonmez@sonmez:~$ uname -v
#1 SMP Wed May 9 23:03:12 UTC 2007
sonmez@sonmez:~$ uname -o
GNU/Linux
sonmez@sonmez:~$ echo 'Çok yaşa GNU!'
Çok yaşa GNU!
0
sonmez
Sen kadar hızlı yazamam. Senin kadar hızlı yazabilirim. Hızlı yazı yazmayı tavsiye etmiyorum. Hem hata yapma imkanı çok, hem de parmaklarınız için sağlıklı değil. Ne bu acele?

"Tükenmez kalem ile önemli bir şey yazanlar çok yavaş yazıyorlar."

Yorumları düzeltmek mi demek istediniz? "Editmek" yeni fiillerimizden biri..
0
sonmez
"uname" ile kullandığım çekirdeğin adını, "uname -r" ile de çekirdeğin sürümünü görüyorum.

Özgür yazılım geliştirmek ile sıradan yazılım geliştirmek farklı şeylerdir. Doğal olarak, o yollanan eposta ile geliştiricelerin morallerini bozulmasını ifade etmeniz bir garip geldi, şimdi.

GNU/Linux dağıtımları zor kullanışlı, yoğun bilgi gerektiren sistemler değillerdir. Doğal olarak, özgür yazılım geliştirmek, süslü görsellik ekleyip kolaylaştırmak değildir.

Pardus'un her zaman Türkiye'deki bilgisayar kullanmak isteyen kişilere Türkçe kullanım imkanı sağlamak amacı olduğunu düşünüyordum. Windows kullanıcılarını hedef almak açıkçası Microsoft'a karşı ticari bir çıkar sağlamak için özgür yazılımı kullanmaları aklıma geliyor, para ödetmeyerek..
0
pvc
"GNU/Linux dağıtımları zor kullanışlı, yoğun bilgi gerektiren sistemler değillerdir. Doğal olarak, özgür yazılım geliştirmek, süslü görsellik ekleyip kolaylaştırmak değildir."

Unix based işletim sistemlerine tam anlamıyla hakim olmak, MS Windows'a tam anlamıyla hakim olmaktan daha zordur. Bunun aksini iddia eden kişilerin bunu nasıl bir mantıkla iddia ettiklerini anlayamıyorum.

Siz Linux Bash karışıklıgı ile MS-DOS'un basitligini karşılaştırabilir misiniz? Hangisine hakim olabilmek daha kolaydır? Hangisini kısa sürede kestirmeden öğrenebilirsiniz?

Gnome olmadan KDE olmadan veya en basitinden Window Manager'lar olmadan Linux'e tam anlamıyla hakim olabilmek kolay mıdır?

Herkes aklında sürü sepet komut tutabilir mi? Bazıları diyor ki: MS Windows kullanmak linux kullanmaktan daha zor. Çünkü oraya buraya tıklamak daha karısık. Fakat ben açarım konsolu yazarım iki satır komut kestirmeden çat diye kopyaalarım diyor. Peki bu komutları ezberlemek kullanmak mı daha kolay, yoksa kestirme yoldan Windows'da user friendly şekilde tıklayarak takılmak mı?

En bastinden Windows kullanıcısına Linux'ü verin o kişiyi yalnız başına bırakın. Her hangi bir dizine erişebilmek için diski mount etmesi gerekecektir. Hemde Read Write şeklinde mount etmesi gerekecektir. Arada belki kafası karısacak, disk kullanımda mesajı alacak fakat nasıl unmount edecegini bilemeyecektir.

KDE ve benzerlerinde sürücüye sağ tıkayıp mount komutunu seçiyorsun fakat bunu konsoldan yapman gerekebilir.

Yine aynı şekilde o kullanıcı diske bir cd koyacak, onun otomatik olarak çalışmasını bekleyecektir. Sonra da kalkıp diyecektir ki, bu işletim sisteminde autoplay olayı yok.

Sonra Linux dağıtımlarını kullandıgınızı varsayalım. Konsol hakkında bigliniz yok, sisteminiz çöktügü zaman nasıl kurtaracagınızı, chroot olaylarına nasıl gireceginizi lilo'yu nasıl yeni baştan tamir edeceginizi, grub programını çalıştırıp onun içine girdiginizde grub'a nasıl komutlar vererek mbr'yi düzelteceginizi bilmeden bu işler nasıl olacak?

Farzedelim ki, linux ekran kartınızı adam gibi tanımadı. xorg.conf'u nasıl düzenleyeceginizi bilmeden wide screen monitorunuzu tam anlamıyla kullanabilcek misiniz?

ya linux ses kartınızı tanımazsa? alsa ile uğraşacaksınız. peki ama windows'da böyle mi? Tak CD'yi yükle programı bitir işi..

Diyelim ki, sisteminiz çöktü. Ekranızda kocaman bir KERNEL PANIC! mesajı gördünüz. Elinizdeki bir Live CD ile makinenize yüklü linux'ü kurtarmaya mı çalışacaksınız yoksa windows'da oldugu gibi format mı atacaksınız?

O zaman Linux'ün ne anlamı kaldı? O zaman Linux de çöküp bilgisayardan çatırt diye silinebilen bir işletim sistemi mi?

Tüm bunlara tam anlamıyla hakim olabilmek kolay bir iş midir?

Eğer bu altyapıya sahip değilseniz, kernel derleyecek bilginiz yoksa, komut satırı ile haşır neşir değilseniz, o yazılımdan tam anlamıyla verim alabilir misiniz?

İşte pardus'a gıcık kapmamın sebebi budur. Pardus öyle bir dağıtımdır ki, kullanıcılara süslenip püslenip windows gibi sunuluyor.

Windows'un beleş versionu alın tepe tepe kullanın bir halt olursa formatı basın deniyor.

Tabi ki böyle denmiyor ama Pardus'un piyasadaki imajı benim için bu şekilde. Pardus kullanan insanlar ciddi manada linux kullanmıyor. Ben Linux'u güçlü bir işletim sistemi, ücretsiz ve maddi külfet getirmeyen bsa'yi başıma bela etmeyen bir yazılım, ilginç bir deneyim, güvenli ve sağlam bir ortam vb. sebeplerden dolayı kullanıyorum.

Linux ile 10 sene önce tanıştım ve kullandıgım dağıtım bir SUSE idi.

Depency problemleri apt-get vs. olaylar son zamanların işi. 10 sene önce linux kullanmak daha zordu. Şimdi de Windows'dan çok daha zor.

Bunun tersini iddia edenler ise linux'u başkaların hoş göstermeye çalısan insanlar.

Linux kesinlikle win kullanımından daha çok bilgi gerektirir.
Win'de %99 gui %1 konsol kullanırsın her istedigini yaparsın. Ama Linux'de konsolun önemi bence büyük. Ve altyapı olmadan KDE ve Gnome kullanarak ben Linux'e hakimim diyemezsin.

Çünkü GNome kullanmak Gnome kullanmaktır. Gnome kullanmak linux kullanmak değildir.

Pardus ise benim için linux bile değildir. Soytarılıgın en büyüklerinden biridir.


Ubuntu Linux Türkçe destek sağlamıyor mu?
Debian Linux türkçe destek sağlamıyor mu?
Türkçe KDE kullanmıyor musunuz?
Türkçe Gnome yok mu?
Diğer dağıtımlarda Türkçe yok mu?

Neden Pardus?

0
pvc
Ve GNU Linux kullanmanın avantajları onu tam anlamıyla kullanabilmekle elinize geçer. En basitinden siz hiç Stage 1'den derleyerek gentoo kurdunuz mu? Siz derlediginiz zaman diğerlerine göre ne kadar hızlı çalıstıgını gördünüz mü?

Ben Stage1'dan gentoo kurdum ve farkı biliyorum.

Bunu geçelim daha 2-3 sene önce bir Windows kullanıcısının RedHat altında Mp3 dinleyebilmek için ilgili so dosyasını 40 maymunlukla bulup XMMS'e eklemesi gerektigini bilmiyor musunuz?

Bunu da geçelim daha öncelerden yine aynı Win kullanıcısının NTFS Fat32 partitionlarını görmesi için yine konsoldan maymunluk yapması gerektigini unuttunuz mu?

Sürücülerin otomatik olarak mount edilebilmesi için fstab ile uğraşmak gerkiyordu ya hani?

Öyle ubuntu da automatix midir nedir (isimini yanlıs yazdım herhalde) yada gnome'da kaptan masüstü ile olmaz bu işler.

O zaman bunun adı beleş olur bedava windows olur.

Ve tüm bunlar öyle 3 günlük bilgi ile yapılacak iş değiller.
0
zekzekus
Kendi içinde ne kadar tutarsız bir yorum bu böyle!!

neden ubuntu?
ubuntu linux sloganı nedir?
ubuntu, linux değil midir?

Pardus Projesinin amacı nedir?
Hedef kitlesi kimlerdir?

Bu soruların cevapları birbiri ile ilişkili midir?
Kullanım kolaylığı önemli değil midir?
Linux'u bir grup geek insanın kullandığı bir takıntı olarak mı görmeliyiz?
Hangi dağıtım olduğu önemli değil Linux'un daha çok insan tarafından kullanılması kanımca hayati önem taşıyor özgür yazılım için.
0
pvc
Tutarsız falan değil. Gayet güzel bir yorumda bulundum. Linux BSD Unix kullanmasını bilmeyen insana göre değidlir. Kullanmasını bilmezsen onun Windows'dan farkı kalmaz. Kurarsın diskine bozulunca siler atarsın. Oturursun Windows'dan farkı olmayan bir GUI kullanır kendini Linux kullanıyor sanarsın.


Kullanım kolaylıgı meselesine gelince. Madem bu türlü dağıtım istiyor insanlar, piyasada o tip dağıtımlardan eşek yüküyle var. Hepsi Türkçe KDE Türkçe Gnome içeriyor.

Redhat Mandrake Ubuntu Xubuntu vs. vs. Alsınlar kullansınlar.

Halkın parasını neden har vurup harman savuruyorlar?
0
pvc
Biz o kadar zengin miyiz? Bu ülke o kadar zengin mi? Böyle saçmalıklar ile uğraşacaklarına mevcut programcıları desteklesinler. Ortaya daha iyi fikirler atsınlar. Linux dağıtımı ile övünmek hangi ülkede görülmüş?

Gnome Kde kullanan bozulunca Linux'u silip atan bir insanın, windows kullanıcısından ne farkı var? Kaldı ki ben Windows'u aşagılıyor değilim. Ben Windows'da kullanıyorum. Ve Windows kullanmayı seviyorum. Fakat Windows'un yeri başka Linux'un yeri başka.

Ben hiçbir zaman Windows gibi işletim sistemi kullanmıyorum. Öyle bir OS seçersem Windows'un kendisini seçiyorum yani taklidini değil orjinalini.

Bilmem anlatabildim mi?

0
pvc
Yükleyin Windows'a bir trojan scanner, insan gibi bir SPI firewall. Kurun mozilla Firefox alın size sağlam pardus. Zaten elindeki işletim sistemini kullanamayan birine gerçek bir işletim sistemi versen ne olacak? Orasını burasını kurcalayacak 2 gün sonra al geriye darmadağın olmuş bir Windows bozuntusu kalacak.

Bence pardus yerine gerçek dağıtımlar kullanılmalı. Ve bir Unix kitabı alınıp okunmalı. Sina Hakman'ın bu konuda bir kitabı var. Unix üzerine. Millattan önceden kalmış bir kitap ama şimdi bile yeterince yardım eder. Pardus yerine Sina Hakman ve adam gibi dağıtım diyorum.

Pardus projesini ise halkın parasını çarçur eden bir olay olarak görüyorum.
0
yetgin2
Hala insan mı, yazılım mı olduğunu anlamaya çalışıyorum. Döngüye girdin galiba?
0
pvc
Bende bazılarının zeka düzeyini anlamaya çalışıyorum. Çünkü anlatılan ama anlaşılamayan şeyler o kadar basit ki, anlamayan bir insanın ya idiot ya maksatlı olması gerekir. Ben şahsım adına 2. şıkkın daha akla yatkın oldugunu düşünüyorum.

Anlatılmak istenen şeyler çok basit. Kendi paranızla ne halt ederseniz edin. Halkın parasını harcamayın. İnsanların vergilerini zaten alternatifleri olan bir şey için boşa savurmayın. Kendi paranızla ne yaparsanız yaparsınız size kimse karışamaz, kimse onun doğru yada yanlış oldugunu eleştiremez.

Kalkmışsınız ortaya saçma sapan dağıtım çıkarıyorsunuz. Size diyoruz ki: Aynı işi Mandrake, Fedora, vs. vs. görür. Mükemmel Türkçe desteğinden bahsediliyor. Kullanım kolaylıgından filan dem vuruluyor. Hangi kullanım kolaylıgından bahsediyorsunuz? Pardus Linux'u diğerlerine üstün kılan şey nedir? Halkın vergisini oraya buraya saçmanın mantıklı bir yanı var mıdır?

Siz mevcut olan Linux dağıtımlarını çok daha kolay bir hale mi getirdiniz? Amerika kıtasını yeniden mi keşfettiniz? Sizin dağıtımınız diğerlerine göre gözle görülür bir üstünlük sağlıyor mu da, insanların parasını kullanıp, onları maaş olarak yiyip , sonra da çok çalıştık tatile gidicez diyorsunuz?

Üste birde utanmadan eleştiri kabul etmiyorsunuz. Kral mısınız ingiliz soylusu Lord filan mısınız? Sizin sıfatınız ne kimsiniz diye soruyoruz...

Abuk sabuk laf oyunları yapıyorsunuz. Yok efendim Linux kullanmak için bilgi birikimi gerekmiyormuş da filanmış. O lafı söyleyen birinin sağlam bir şeyler kullanmış olması gerekir. Esrar, eroin filan.

Polemikten hoşlandıgımdan değil, troll muhabbetine katlanamadıgım için yazıyorum. Troll troll konusuyor bazıları.

Kullanım kolaylıgı, Mükemmel Türkçe dağıtım aman aman üzerinde uğraşılmış bir şey.

Kişi iddia da bulunuyor. Linux kullanmak Win kullanmaktan basittir diyor. Öyle olmadıgını söylüyorum hala troll yanıtlar geliyor.

Önce adam gibi tartışmayı öğrenin. Argümanlarınızı sağlamlaştırın, sonra gelin tartışın. Öyle 2 kelime yazıyla buraya temelsiz iddialar bırakıp kaçmayın.

Sizin iddialarınıza gereken yanıt tarafımdan verildi. Eğer kendinize güveniyorsanız, şunları ispatlayın.

1. Pardus dağıtımının diğer benzeri giriş seviyesi dağıtımlara oranla üstünlügü. (Basit üstünlükler olmasın, halkın parasını karunun hazinesi gibi harcamaya değecek bir şeyler olsun)

2. Diğer dağıtımların neden yeterli gelmedigini.

3. Linux kullanımının neden yogun bilgi gerektirmedigini, Win kullanımına göre basitlik avantajlarını.

4. Neden yerinize başkalarını bırakmadan çektirip gittiginizi, neden desteği 3 haftalıgına keyfi olarak çektiginizi.

5. neden adam gibi sağlam argüman ile konuşmak yerine ağız köpüklerini saçmayı tercih ettiginizi anlatın bakalım.

6. Linux kullanımının win kullanımından neden daha kolay oldugunu.

Neymiş sizin özelliginiz bekliyoruz... Neymiş Pardus dağıtımının özelligi bekliyoruz...

Daha Gnome paketleri 3 ay öncesine kadar yoktu. İnsanlar neden Pardus kullanacak? Debian paket depoları çok daha geniş misal. Avantaj yok üstüne birde dezavantaj var.0
sonmez
GNU's Not UNIX!

ve

Türkçe'de based, user friendly vb. kelime veya kelime grupları yok!
0
pvc
Ayrıca lütfen kıskanmayalım. Yakın bir zamanda Türkiye'de Windows kullanan kalmayacak. Pardus Windows'u ölesiye hırpaladı bile şimdiden. Pardus kocaman bir kedi, Windows ise küçücük bir fare. Minik bir fare koca bir kediye nasıl kafa tutabilir ki? Microsoft zaten yenilmek üzere. Tüm devlet kurumlarına Pardus girmiş bile. ASAL bile pardus kullandıktan sonra, Pardus'un bileğini kimse bükemez. Hem öyle demeyin, Windows Vista fiyat indirimine bile gidip Starter Edition çıkarıyorsa, demek ki anladı yaklasan Pardus tehlikesini.

Fakat yinede bence Vista, Pardus'un karşısında tutunamaz. Çünkü Pardus ücretsiz, Starter edition nereden baksan 25 dolar.

Bu durumda bekleyin az bir zaman sonra Pardus Türkiye'nin işletim sistemi olacak. Hem pardus o kadar kolay ve zahmetsiz ki, teknik desteğe bile lüzum yok. Herşeyi kendi başına yapıyor ve Vista, Fista gibi çöküp durmuyor. Pardus'u 10 gün kendi başına bırak çık git. Kesinlikle çökmez. Mavi ekran vermez. Hemde çok kolay. Captain Masaüstü ve çomar 3 yaş civarı spastik çocukların linux'u anlamaları için biçilmiş kaftan.

Arkadaşlara haksızlık etmeyelim. Onları destekleyelim. Mesela onları evimde ağarlayabilir, süper tatil yaptırabilirim. Biz çok misafirperverizdir. Vatana millete hizmet eden gençleri severiz. Güneş yağlarını bile gerekirse ücretsiz veririz.
0
mnc
hayatımda hiçbir zaman internet ortamında yorum vb yollarla kimseye aptal demedim ama üstteki yorumları yazanlara demek istiyorum.

Ben olayı özetliyeyim belki algınız yükselir ;
Büyük bir şirketiniz var ve tüm sistemleriniz doğal olarak elinizdeki işletim sistemi üzerine dayalı.
Tutuin ki ölümcül bir hata ile karşılaştınız ki bu milyon farklı şey olabilir ama ben örnek olarak sisteminize sızıldığı ve çok önemli bilgilerinizin başkaları tarafından çalındığını varsayıyorum.
Adamlar bir güzel size özel şeyleri alacak satacak belki sadece sizin firmanızın kazanabileceği şeyleri kazanacak yada sırlarınızı açığa vuracak !
Destek olarak haliyle işletim sistemi ekibine başvuracaksınız amanın o da ne ? Ekip tatile çıkmış ! Kim yardım edecek napalım 20 gün bilgisayarları açmayı verelim işletim sistemi yapmak öyle kolay mı !

Türk Telekomu arayıp birisi karşınıza 5dk içinde çıkmasa küfür edersiniz ki TTnet ISP ama bu ise işletim sistemi ekibi.
Hadi görevli bir kaç kişi bırakırsınız anlarız da herkesin tatile çıkması ne demektir ya ?

Bizde pardusa ulusal diyoruz yok anam ulusalı bırak mahalledeki bilgisayarlara bile kurulasın gözümüzde büyütmüşüz.
0
sonmez
Bir özgür yazılıma ulusal sıfatı koymak, içimde hep özgür yazılımı başka çıkarlar için bir araç olarak kullanmak gibi bir his oluşturmuştur..
0
pvc
Kime aptal demek istediğinizi bilmiyorum. Bilmiyorum çünkü kendi üzerime alınmak aklımın ucundan dahi geçmez. Neden mi? evet şu yüzden: ortada müthiş bir soytarılık, mükemmel bir zavallılık var.

Özellikle bu başlık altındaki yorumlardan bir tanesi aşırı derecede zavallı. Düşünsenize siz bir işletim sistemi(!) geliştirdiginizi(!) iddia ediyorsunuz ve sonra işi bırakıp tatile gidiyorsunuz. Sonra da bir insan evladı çıkıp diyor ki:

"Ciddiyet bunun neresinde?"

Bunun üzerine siz ağzınızdan köpükler saça saça, "yeterin artık ulen uğraşmayın bizimle" diye feryat figan bagırıyorsunuz.

Size insan evlatları soruyor. Diyorlar ki:

Siz bir işletim sistemi geliştiriyorsunuz. (Öyle olmadıgını biliyorum ama haydi öyle diyelim, kimse alınmasın.) Geliştirdiginiz bu işletim sisteminin Askerlik Şubelerinde kullanılacagını iddia ediyorsunuz. Devlet dairelerine yayılacagını herkesin onu kullanacagını, belkide Windows'a bir çeşit alternatif olacagını iddia ediyorsunuz.

Sonra da kalkıp diyorsunuz ki: Biz artık çok çalıştık, biraz da dinlenmek bizim hakkımız.

Peki bende diyorum ki: Siz gerçekten inanlarla alay mı ediyorsunuz? Nerede görülmüştür ciddi manada çalışan bir toplulugun, kuruluşun, organizasyonun 3 hafta süreyle elindeki işi bırakıp, o 3 hafta bizim keyif haftamız destek vermiyoruz demesi?

O zaman insan doğal olarak düşünür ki: Bunlar çoluk çocuk mu? Kimdir bunlar?

Bunların ciddiyeti ne kadardır?

Hiç mi kimse duramıyor projenin başında misal? Atıyorum 15 çalışanınız varsa, 10 tanesini orada bırakıp 5 tanesini tatile gönderirsin, onlar gelir, iş başı yaparlar, diğerlerini gönderirsin.

Fakat insan evladı size soruyor. Sizde hiç mi ciddiyet yoktur? Siz ise insan evladına yakışır yanıt vermiyor, "eeeehh bırakın ulen artık bizi yettiniz" şeklinde köpürüyorsunuz.

Neyse bunların hepsini boşverelim gitsin. Hiçbiri çok önemli mevzular değil. Benim asıl ilgimi çeken şey tamamen başka birşey.

Diyor ki zat-ı muhterem. Eğer ciddi bir kurum çıkıp ciddi teknik destek isterse bizde ciddi oluruz.

Böyle zavallı bir yazıya nasıl karşılık verilebilir? Bir insan bu kadar mı çocukça davranabilir. Dağıtımına toz kondurmayanlar bu kadar mı lakayt insanlar olabilir?

Buyrun düşünün. Zaten ne kadar sinirli oldugunuz sizin ne kadar haksız oldugunuzu gösterir. Birileri bir şeyler yazınca köpürüp salya saçıyorsunuz. Demek ki insanlar doğru söylüyor. En basitinden pardus hakkındaki negatif düşüncelerin gerçeklik paylarının oldugunu bir nebze bile olsa buradan anlayabiliriz.
0
sonmez
Ücretsiz değil, özgür yazılım.
0
pvc
Bana lütfen bunun ayrımını hatırlatmayın. GNU lisansına sahip yazılım kullananların bu konuda gereğinden fazla takıntılı oldugunu biliyorum. Zaten bedava dememek için ücretsiz kelimesini kullandım fakat yinede kaçamamışım düşündügüm şeyden.

Benim bildigim GNU lisansı ücretsiz dağıtılıyor fakat bedava değil. Yani sonuçta sen GNU lisansına ücretsiz ulaşmıyor musun? Evet GNU lisansına sahip bir yazılım tabi ki ücretsizdir. Fakat bedava daha ayrı bir anlama gelebilir. Çünkü bedava demek al tepe tepe kullan, kodu değiştir, kimseden bahsetme gibi olabilir. İkisinin ayrımını biliyorum. Tabi sizlerin bu konudaki takıntısını da.
0
sonmez
Ücretsiz kelimesi ile "freeware" ya da "shareware" türü yazılımlar da anlaşılabilir. Özgür yazılımın, o iki tür ile ifade edilemeyeceğine göre açıkça özgür yazılım demek gerekiyor. Freeware ya da shareware yazılımlar dört temel özgürlük hakkını vermiyor.

Bilginize, özgür yazılımın kaynak kodunda değişiklik yapıp, yayınlamayabilirsiniz..

Söz konusu kavramın doğru ve tam anlamı ile ifade edilmesi - ya da öz konuşmak - takıntılı olmak mı? Yoksa, başkalarının düşüncelerini ifade eden davranışlarının üzerine varsayım yaparak bahsi geçen başkalarını takıntılı demek mi takıntılı olmak?
0
pvc
Evet bu konuda takıntı sahibi olan insanlar var malesef. Bu insanlardan biri de sizsiniz malesef. Bunun bu şekilde oldugunu bildiğim için bedava kelimesini kullanmaktan özellikle kaçınmıştım. Ayrıca üzerinde durdugunuz yazı ciddiyetle yazılmış bir yazı değil. O yazıyı yazarken kesinlikle şimdi bu satırları yazarken ki kadar ciddi değildim.

Ciddiyetten son derece uzak olan öyle bir yazının içindeki, ücretsiz kısmına lüzumsuz yere takmak sizin takıntılı biri oldugunuz anlamına geliyor.

Ve pek tabi ki, özgür yazılımlar aynı zamanda ücretsiz oldugundan, özgür yazılımlara ücretsiz diyebilir miyiz? Tabi ki diyemeyiz. Fakat onların ücretsiz oldugunu belirtebiliriz.

Bende aynen böyle yapmış, özgür yazılımın aynı zamanda ücretsiz oldugunu vurgulamaya çalışmıştım.

Eğer bir insan fesat düşüncelere sahip değilse, o kelimeyi yazanın zaten özgür yazılımın manasını bildigini oradaki ücretsiz kelimesini, özgür yazılımın ücretsiz olarak temin edilebildigini söylemek için kullandıgını düşünecektir. Ve sizin gibi özgür yazılım ile beleş yazılım arasındaki farkı o farkı bilen birine öğretmeye çalışmayacaktır.

Ayrıca freeware ücretsiz kelimesini kesinlikle simgelemez. Freeware lisansı ayrı, shareware lisansı ayrıdır ki shareware yazilimin kesinlikle ücretsizlik ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Freeware bir yazılıma ücretsiz diyebilriiz tıpkı GNU yazılıma dedigimiz gibi.

Peki siz kodlarında 1 satır bile değişiklik yapmanın tamamen yasak oldugu freeware bir yazılımın ücretsiz kelimesi ile anlaşılabilecegini düşünüyorsunuz da, neden GNU lisansının da bu şekilde bir çağrışım ile kullanılamayacagını iddia ediyorsunuz?


Madem size göre ücretsiz kelimesi freeware yazılımı çağrıştırabilir oradan bu sonuç çıkabilir, neden GNU yazılımı da çağrıştırmasın sizce?

Sizce Freeware yazılım neden tamamen ücretsiz olsun? Freeware yazılım GNU'dan da daha kısıtlı değil midir?

Bu sizin GNU konusundaki takıntınızdan kaynaklanıyor olmasın? GNU lisansına olan sempatinizden ve gereksiz hayranlıgınızdan kaynaklanıyor olmasın?

Tabi ki GNU beleş demek değildir fakat karşıdaki insan özellikle maksat aramadıgı sürece oradaki ücretsiz kelimesinin ne amaçla kullanıldıgını anlayacaktır.

Ben oradaki ücretsiz kelimesini GNU yazılımın lisans şartlarıyla ilgili kullanmadım. Yada GNU = Ücretsizdir demedim. Ben sadece GNU yazılımın ücretsiz dağıtıldıgını kastetmek istedim.

Kötü niyetli olmayan ne kastedildigini bilir.

0
sonmez
Ben ne dedim, sen ne dedin?

Bahsettiğin yazılımı sadece ücretsiz, senin ifaden ile para vermeden edinebilirsiniz diyorsun. Halbuki, o özgür yazılım olduğu için sadece paradan umursanacak fazla şeyleri var. Sadece para vermenize gerek yok diyerek yazılım özgürlüğüne hakaret ediyorsun, benim için.

Özgür yazılımları elde etmek için de bir ücret ödüyorsun. Her hangi bir siteden indirmek, disketinin siparişini vermek ve o disketin gelmesini beklemek. Ücret denince aklınıza sadece para geliyor diye bir varsayım da ben yapayım..

Freeware yazılımın adı üstünde..

GNU GPL'i çağrıştırmak için "özgür" kelimesini demek gerekiyor.

GPL'e olan hayranlığımı gereksiz bulmanız çok ilginç. Telepati de kurmadım halbuki..

Özgür düşünce felsefesinden türemiş her eylemi tam anlamı ile savunmazsanız hiç bir anlamı olmaz. Bu gerek, özgür diyerek gerek GNU+Linux diyerek.. Bu duruma ciddiyetsizlik diye karşı çıkmanız sizin amacınız ile benimkinin alakasız olduğunu kanıtlar.

Davranışlarınızın, özgür yazılımı sadece para ödemeyeceksiniz diye ifade etme amacının aynısı. Para ödememek, size özgürlük sunmuyor.

http://www.gnu.org/philosophy/

Karşınızdakini kendinize göre ciddi görmemek daha ilk adımdan özgür düşünceyi benimseyememişsizliğinizin kanıtıdır.

İyi ücretsizlikler.
0
pvc
GNU lisansına sizin kadar fanatizm besledigimi ve benim GNU lisansından bahsederken dikkatli olmam gerektigini nereden çıkardınız?

Ben GNU'nun fanatigi değilim ki, aman dikkat edelim, aman saygı gösterelim, aman yanlıs anlasılmalara imza atmayalım şeklinde bir tutum takınayım?

İşin filozofisi beni ilgilendirmiyor. Fazlaca insanı ilgilendirdigini de hiç sanmıyorum. Siz onu bunu bırakın da şunu söyleyin. GNU felsefesine sıkı sıkıya bağlı kalmayan insanların GNU yazılımları kullanmaları yasak mıdır ondan haber verin.

Ben GNU lisansına uyuyorum ve bana ücretsiz verilen programlara teşekkür edip kodlarıyla oynayıp zimmetime geçirmeden paşa paşa kullanıyorum. İşin geri kalan kısmı beni fazlaca enterese etmiyor.

Birileri bana Gentoo Linux vermişse teşekkür ediyor, ücretsiz olarak kullanıyor, zimmetime geçirmiyor, illegal işler yapmıyorum.

Bu durumda ben filozofiyi benimsememiş olsam benim Gentoo Debian yada Open Office kullanmam yasak mıdır misal?

Herkes sizin gibi fanatik değil ki. Ve ben bu konularda fanatik değilim.

Ayrıca benim orada ücretsiz lafını kullanmam küçük harflerde Allah'ın adını yazmak gibi bir etki bırakıyor sizde. O şekilde yazmak imla kurallarına aykırıdır ama misal sözgelimi emre ismini küçük harfler ile yazssam bunu eleştiren kişilerin sayısı diğerine göre fazla olacaktır. Burada fanatizm, tapınma ve fetişizm var. GNU fetişizmi...

Herneyse beni GNU filozofisine uymamakla suçlayamazsınız çünkü mecbur değilim. Ben kurallara uyarım illegal iş çevirmem kodu zimmetlemem, bana verilene teşekkür eder Linux'umu kullanırım. Gerisi beni fazla enterese etmez. Etmedigi için siz de beni suçlayamazsınız.


Ayrıca sizi ciddi görmüyor olsam sizinle bu şekilde yazışmazdım. Pardus Linux'e verdigim yanıt gibi bir yanıt ile karşı karşıya kalırdınız. Ben pardus'u ciddiye almıyorum. Pardus'u ciddiye almıyor isem özgür düşünceyi benimsemedigim anlamına gelir mi? Gelebilirde gelmeyebiliride... İşin bu kısmı yoruma açık. Ama bu hiçbir şeyi değiştirmez.

0
pvc
Ve son kez söylüyorum orada ücretsiz kelimesini kullanırken GNU yazılımın son kullanıcıya ücretsiz verildigini kastetmek istemiştim. İşin fetişizm kısmı ile ilgili değilim. Ben GNU lisansının kurallarına uyarım gerisi beni enterese etmez.
0
yilmaz
Güvenlik güncelleştirmeleri nasıl yapılacak. Diyalim yarin ciddi bir güvenlik açığı çıktı. Bu açık için yama ne zaman yapılacak.
0
ozancaglayan
Emin olun hiçbir geliştirici önemli bir güvenlik açığı için yayınlanacak bir yamayı "tatil bitsin de sonra" mantığıyla ertelemez. Ne kadar dalga geçerseniz, beni eleştirirseniz eleştirin hepinizin üslubunu oldukça sert, ironik ve gereksiz buluyorum. Tüm ekibin topluca tatil yapmaları proje ile ilgilenmedikleri anlamına da gelmez, herkesin evinde bilgisayarı ve interneti var.
0
yilmaz
bende yazılım geliştiriciyim bizde ekibin bir kısmı kalır bir kısmı tatil yapar. Her işin bir usulu vardır. Profosyonellik de deniliyor buna. "Madem evden yapılabiliyor niye o zaman işe gidiyorsunuz" derler adama. Benim üzerinde durduğum nokta o.

Sizi abuk sabuk eliştiren kişiler de olacaktır. Bu kişileri kale alıp moralinizi yada sinirlenizi bozmayınız.
0
dfisek
Merak etmeyin, "ben 3 hafta tatile bile tahammülü olmayan kurumsal destek istiyorum" diyecek ciddiyette bir kurum UEKAE ile ilişki kurarsa; Pardus projesi de e-postada söylenen "ara verilemeyecek durumda olan projeler" kapsamına girer.
0
remzi
Pardus projesi ne zaman kurumsal destek vermeye başladı da siz destek alamamaktan şikayet ediyorsunuz? Pardus ekibinin böyle bir sorumluluğu yok bildiğim kadarıyla yanlışım varsa düzeltin
0
erika
PARDUS'u geliştirenler PARDUS'a support verenlerden farklı olmalı. TÜBİTAK ticari bir kuruluş olmadığından, bu konuda bilgisayar firmalarını göreve çağırıyorum.

Bu bilgisayar firmaları PARDUS destek paketi adında 50-100-150-200-vs vs adetlik makul fitaylı çağrı destek paketleri hazırlasınlar, elemanlarınıda bu konuda eğitsinler ehil hale getirsinler, ve bunları PARDUS kullanan kamu kuruluşlarına ve özel firmalara satsınlar. :-)

Buna kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum.
0
mgunay
Bu haberi yayınlayan arkadaşın "Özgür yazılım nedir" den haberi varmı önce onu sorgulamak lazım aslında! Tatil dediğiniz öyle ahım şahım plaja gidip kumlarda uzanmak değil sadece insanların 52-3 hafta harcadıkları enerjilerini 3 haftalığına geri kazanmaya çalışmaları için yapılan bir resmiyet. Ama anlayabilmiş değilim neden bu kadar ters anlıyorsunuz bunu onlar da insan aynı sizin gibi UEKAE robot çalıştırmıyor daha bu işler için! Aşağıdaki adreste 22 Temmuz 2007 tarihinde yani sizin bahsettiğiniz tatilin ilk günlerinde yapılmış bir commit mesajı var "Modified: playground/cartman/operation-imjuli/tomcat5/SECURITY-TODO" güncellenmiş.

http://liste.uludag.org.tr/paketler-commits/2007-July/033095.html

Daha fazlası için aşağıdaki adrese de bakabilirsiniz.

http://liste.uludag.org.tr/paketler-commits/2007-July/date.html

Burada da Hata listesi var

http://liste.uludag.org.tr/bugzilla/2007-July/date.html

Gerçi bu haberi bu şekilde yorumlayan bir kişiden bunu anlamasını bekleyemem ama en azından okuyan ve anlamaya çalışan olacaktır.
0
zekzekus
çok saçma bir tartışma yapıyoruz burada. bir kere tartışılması gereken şey pardus'un "hadi çocuklar topluca tatile çıkalım!!" demiş olması değil. bilmeyenler vardır belki ama haberde de belirtildiği gibi pardus bir kurum bünyesinde geliştirilen bir sürü projeden biri. Bu kurumun izin işlemlerini ele alış ve uygulayış şekli de bu. Ara verilemeyecek durumda olmayan projeler topluca tatile çıkar. Haberden anlaşılan bu. O zaman ciddiyetsizlik ile itham etmeniz gereken merci Pardus projesi değil,

Not: Tabii ki UEKAE izin yöntemi ile söylediklerim sadece haberden anladıklarımdan ibaret. Eğer Pardus ekibi böyle istemiş sadece onlara özel bu uygulama yapılıyor diyen biri varsa buyursun bilgilendirsin bizi.

UEKAE kurumudur. Pardus proje ekibinin "Kardeşim biz koskoca pardusuz. Topluca tatile çıkarız. Kapiş??" deyip UEKAE gibi bir kurumun yıllık izin prosedürlerine aykırı bir iş yaptığını sanmıyorum.
UEKAE'nin de bir bildiği vardır herhalde. Bir sürü insanın izin tarihlerini almak çakışmaları halletmek, ayrı ayrı gelen evrakların işlemlerini yapmak vs gibi işlerden zaman kazanmak ve karmaşıklığı azaltmak için böyle bir yol izliyor olabilirler. ama başta da dediğim gibi Pardus projesi ile aslında alakasız bir konuyu Pardus'a saldırma fırsatı olarak görüyor bazıları.
0
zekzekus
biçimlemede bir sorun olmuş düzgün hali burada:

çok saçma bir tartışma yapıyoruz burada. bir kere tartışılması gereken şey pardus'un "hadi çocuklar topluca tatile çıkalım!!" demiş olması değil. bilmeyenler vardır belki ama haberde de belirtildiği gibi pardus bir kurum bünyesinde geliştirilen bir sürü projeden biri. Bu kurumun izin işlemlerini ele alış ve uygulayış şekli de bu. Ara verilemeyecek durumda olmayan projeler topluca tatile çıkar. Haberden anlaşılan bu. O zaman ciddiyetsizlik ile itham etmeniz gereken merci Pardus projesi değil UEKAE kurumudur.

Pardus proje ekibinin "Kardeşim biz koskoca pardusuz. Topluca tatile çıkarız. Kapiş??" deyip UEKAE gibi bir kurumun yıllık izin prosedürlerine aykırı bir iş yaptığını sanmıyorum.

UEKAE'nin de bir bildiği vardır herhalde. Bir sürü insanın izin tarihlerini almak çakışmaları halletmek, ayrı ayrı gelen evrakların işlemlerini yapmak vs gibi işlerden zaman kazanmak ve karmaşıklığı azaltmak için böyle bir yol izliyor olabilirler. ama başta da dediğim gibi Pardus projesi ile aslında alakasız bir konuyu Pardus'a saldırma fırsatı olarak görüyor bazıları.

Not: Tabii ki UEKAE izin yöntemi ile söylediklerim sadece haberden anladıklarımdan ibaret. Eğer Pardus ekibi böyle istemiş sadece onlara özel bu uygulama yapılıyor diyen biri varsa buyursun bilgilendirsin bizi.

0
pvc
Öyle şey olmaz. İşletim sistemi geliştirdigini iddia ediyorsan başında duracaksın. UEKAE midir nedir onun izin politikasından bahsetmiyoruz. Ciddi manada geliştirildigi iddia edilen bir projeden bahsediyoruz.

Ve buna verilen zavallı bir yanıttan. Yani diyor ki: Ciddi bir kurum çıkarda destek isterse ona veririz.

Ama halka destek yok. Halk oturup bekleyecek. 3 hafta ne hali varsa görecek. Ama ciddi manada ünümüze ün şanımıza şan katan bir kurum çıkar da söylerse onlar için ara verilmeyecek proje listesine alırız pardusu.

Yani diyor ki beyefendiler: Sizin paranızla proje geliştiriyoruz siz 2. sınıfsınız, ama büyük bir kurum çıkarsa o zaman iş değişir.

0
ozancaglayan
Sen neyi savunuyorsun? Ya da neyi savunmuyorsun?
Hani pardus senin için işletim sistemi değildi, windows çakmasıydı? O zaman sana mı düştü şimdi bunun geliştirilmesinin kurallarını koymak?

Tatil tartışması bahanesiyle açtığınız yeni bir fazlamesai klasiği haberin altına pardus karşıtlarının döşendiği mesajlara bakıyorum da kendimi tutamıyorum. Tatil konusunda diyecek bir lafı kalmayan siz işi aldınız konsol bash karmaşıklığından windows'un o olmayan rezil komut satırından daha zor olduğunu, komut ezberlemek gerektiğini falan anlatıyorsunuz. Sonra da ben windows gibi işletim sistemi değil windows kullanırım diyorsunuz.

Windows'un yakın zamanda yıllardır bir boka yaramayan komut satırını "powershell" adındaki bir kabukla değiştireceğini biliyor musunuz? Eh artık kağıdı kalemi alıp komutları çalışıp ezberlersiniz.

Ubuntu'nun türkçe desteği yok mu? O zaman niye Pardus diyorsunuz. Afedersiniz, tüm dünya gidip Amerika'ya taşınsın o zaman orada barınacak toprak var nasıl olsa kapatalım ülkeleri, satalım evleri, gidelim buralardan. Siz tekelcilikten yanasınız o zaman, ubuntu'ya rakip çıktığında adı çakma windows oluyor. Zamanında ubuntu çıktığında da aynı şeyleri söylediniz mi merak ediyorum?

Pardus'un getirdiği yeniliklerden tek kelime bahsetmeyişinizi, yabancı incelemelerde heyecanla bahsedilen pisiden tek kelime etmeyişinizi, işletim sistemi kitapları yazanların yeni baskılarda pardus'un tüm init sistemini python ile yeniden yorumlama çabalarından bahsetmeden geçemeyişinden söz açmamanızı konuyla yakından uzaktan pek ilginizin olmamasına bağlıyorum. Siz ve sizin gibilerin açık kaynak dünyasının önündeki en büyük ve zararlı engeller olduğunuzu, bu böcek kafalarınızla daha bu ülkeye çok çektireceğinizi düşünüyorum. Fazlamesai'yi de ayda bir böyle "efendim listeleri gezerken bakın ne buldum. pardus geliştiricilerinden mahmut şöyle demiş : " kıvamındaki yanlı haber girişlerinden dolayı kınıyorum.
0
zekzekus
dikkat!! bir trolle cevap vereyim derken savunduğunuz şeye zarar verecek derecede sevimsiz bir üslup kullandığınızı düşünüyorum. haberde de herhangi bir hakaret unsuru yok bence. Buna karşı daha kabul edilebilir bir üslup kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Bütün fazlamesai camiasını bir hafta önce üye olup benim 3 senede girdiğimden daha fazla yorum giren birinin trollleri sebebi ile silip çöpe atmamalısınız bence. pardus kategorisindeki haberlere ve yorumlara bakarsanız camianın pardus'a bakışını biraz daha detaylı görebilirsiniz. olumlu ya da olumsuz doğru dürüst eleştiriler yapıldığını göreceksiniz. biraz daha sakin lütfen.
0
pvc
Dünden beri sükunetimi koruyorum ve ağzı köpüren kuduzları zevkle izliyorum. Belli bir saygı çerçevesinde hitap ediyorum ama kuduranları izlemek benim için pek zevkli oluyor.

Demek ki doğru yoldayım...

Demek ki doğru söylüyorum ki deliriyorsunuz.

Siz delirmeyin diye kimse sizin dağıtımınızı eleştirmeyecek değil.

Siz lord değilsiniz, kral değilsiniz. Hakaret etmeye lüzum kalmadan, Sizi de dağıtımınızı da alır yerden yere çarparım.

Kimse buna mani olamaz.
0
pvc
Yabancı inceleme okuyacağım öyle mi? Ben sadece tek bir konuda yabancı inceleme okurum. Onun dısında benim inceleme okumaya filan ihtiyacım yok.

Hala anlaşamadıgımız küçük bir nokta var. Pisi hakkında bir şey biliyor musan? Pyhton hakkında bir şey biliyor musan? argümanlarını #pardus kanalında da daha önce duymuştum. Ağızlarından köpük, arkalarından ateş çıkaran bu hararetli gençler, beni pisi paket sisteminin muhteşemligi karşısında diz çökmeye davet ediyorlardı. Ve kodları iceledin mi biliyor musan? şeklinde argümanlar ileri sürüyorlardı.

O yüzden ben bu tip mikrobik saldırıya karşı antikor sahibiyimdir. O yüzden kendinizi lütfen fazla kasmayınız. Derinlemesine teknik mevzu değil cevap istedigim konu. Sizce sizin deyiminizle son kullanıcı (bu laftan nefret ediyorum ama siz kullanıyorsunuz galiba) pardus yerien başka bir zıkkım kullansa işini göremez mi?

Sordugum şey çok açık yani anlamamak için embesil olmak lazım.

Saygılar sevgiler.
0
pvc
Boşversene sen pyhton myhton geç bunları. Troll yazılar yazma.

Halkın parasını vatandaşın parasını ne hakla çarçur ediyorsun? Kim ipler bu yazdıgın saçmalıkları.

Kimin umrunda bunlar. Kimin umrunda init sistemi.

Troll'lük yapmayın. Basit manada pardus'un diğer basit ve kolaylaştırılmış dağıtımlara olan üstünlügünü yazın.

Laf kalabalığı yapmayın.

Evet bekliyoruz...

Pardus'un neden diğerlerine göre üstün oldugunu hala duyamadım. Pisi misi ilgilendirmez beni.

Benim ödedigim vergiyi ne hakla savurdugunu benim paramla ne hakla tatil yaptıgını anlat. Diğer dağıtımlarda paket sistemi yoktu da apt-get'i yeniden mi keşfettinzi?

Bekliyorum...


Pisiyi misiyi geç. Sadede gel.

Neymiş pardus'u ubuntu mdk fedora'ya üstün kılan?

Pisiymiş pitonmuş bunlarla saçmalama. Apt'yi 0'dan mı keşfettiniz yoksa taklit mi ettiniz?

Gentoo kodlarını siz mi gentoo'dan gento mu sizden aşırdı?
0
onur80
pvc sen kullanasın diye yapılmıyor Pardus.. Begenmiyorsan Fedora kullan..
Bir kısım devlet dairelerinde gereksiz yere Microsoft kullanılıyor.. Amac bunları def etmek .. Sen istesende istemesende..
0
onur80
Henuz Pardus devlet dairelerinde kullanılmadı..
Kullanılsaydı belki hak verirdim..
Size Pardus kullanın diyen mi var?..
Pardus Devlet daireleri icin sen kullanasın diye degil..
0
sundance
Yahu delirmeyin!

Tubitak/UEKAE'nin böyle bir uygulaması var, nokta.

0
zekzekus
+1

bizde söyledik ama dinleyen yok pek :)
0
ozancaglayan
deliriyorum. Benim için satılan vatanına sahip çıkmayan adam ile ubuntunun türkçesi var pardusa ne gerek var diyen adam aynı adamdır. Buldum, kıstırdım ve suratına patladım bu kadar.

0
pvc
Senin suratına patlayan patlamış çünkü malesef hiçbir şeye benzemiyor.
0
ozancaglayan
Neyse rahatladım tartıştığım kişinin seviyesizliğini görünce.

Saygılarımla.
0
pvc
Daha düne kadar tartıştıgım insanlara "siz" şeklinde hitap ediyordum fakat babanızın 40 yıllık dostu gibi senli benli muhabbete girdiniz birden.

Seviye sizin işiniz. Ben sizi güzelce eleştiriyorum ve ortaya bir takım argümanlar atıyorum.

Siz ise özgür yazılım ve ücretsizden girip başka mevzulardan çıkıyorsunuz.

Ben doğru bildiklerimi yazarım. Benim boğazım kesseler yine doğru bildigimi söylerim.

Halkın parasını çarçur etmeyin .Bunu söylemek yasak değil. Ve delirmeniz + köpürmeniz umrumda bile değil.

Aktif katılımcı olmak güzel bir şeydir. Troll olmak alakalı alakasız yazalar yazmaktır. Pardus eleştirilemez değildir.

Vatanı satmak ise apayrı bir olgu. O konulara girmeyeyim.

Siz onu bunu geçin initmiş pythonmuş filanmış. Basit manada hedef kitlenizin işini diğer dağıtımlar da gayet iyi görür.

Ben bunu iddia ediyorum ve UEAKEKE bilmemne ismi neyse 3 hafta tatile gitmesini de doğru bulmuyorum.

Demek ki ciddiyetsizsiniz.
Bu kadar basittir.
0
ozancaglayan
Troll lafını kullanan ben değildim.

Tüm Türkiye'nin kamu kuruluşlarında, üniversitelerinde, ilkokullarında kısacası 3-5 istisna dışındaki tüm bilgisayarlar için ödenen Microsoft lisansları halkın parasını çarçur etmek olmuyor da maaşlı çalışan 15 geliştiricinin aylıkları mı halkın parasını çarçur etmek oluyor? Ne kadar ayıp.

Eğer tüm açık kaynak camiası sizin gibi "basit manada hedef kitlenizin işini diğer dağıtımlar da gayet iyi görür" deseydi şu an ne ubuntu, ne knoppix, ne fedora core, ne xandros olurdu. Yanlış mıyım? E nerde kaldı girişimcilik, araştırma geliştirme? Bu adamlar diğer dağıtımlarla tıpatıp aynı bir klon yapmıyorlar ki. Ondan sonra siz bunlardan bahsetmeyip bir de "initmiş pitonmuş filanmiş" dalga geçiyorsunuz. Ha eğer siz basit manada hedef kitlenizin işini diğer dağıtımlar da gayet iyi görür diyorsanız "bu sebepten bu projenin gerekliliğine inanmıyorum. UEKAE fonları başka projelere aktarılsın" deseniz ben eyvallah diyip susacağım. Ama siz hem diğer dağıtımlar gayet iyi görür diyip üzerine bir de 3 haftalık tatili ciddiyetsiz buluyorum diyorsunuz yani kendinizle çelişiyorsunuz?

Yani 3 haftalık tatil olmasa bu projeye sesinizi çıkarmayacak mıydınız? Bence sadece dikkat çekmek için biraz da ukalaca ve işe çok yukardan bakarak yorum yapıyorsunuz. Sizin doğru bildikleriniz sizindir, siz bunları aktarırken "gerçek doğru"lar gibi bize fikirlerinizi empoze edemezsiniz. Bu kadar sert ve emir içeren ifadeler hiç ama hiç kullanamazsınız. Üslubunuz oldukça yakışıksız ve sert.
0
pvc
Peki beyefendi geçelim bunları. 3 ay önce #pardus kanalında bana gnome paketlerini derleyip derleyemeyeceğimi soran zat kimdi? Madem o kadar çok çalıştınız ve tatili hakettiniz, neden hiç tanımadıgınız ve kanalda ilk kez gördügünüz birinden gnome paketlerini istediniz? Çok çalısan siz misiniz? Vay be demek öyle. Oh Yeah! Gerçekten mi?

Lütfen rica ediyorum sizden. Gnome paketleri neden bu kadar geç derlendi. Bunun cevabını alabilir miyim zati-alinizden?
0
ozancaglayan
Ah.

Tüm bu tartışmada pardus'tan yana taraf olmam sizde geliştirici olduğum imajı yarattı sanırım. Ben bir geliştirici değilim. Sizden böyle bir şey istendiyse, ben sizin yerinizde olsam seve seve paketlerdim istenen şeyleri. Siz zannediyor musunuz ki depoda bulunan paketleri geliştiriciler paketliyor? Bir çok üniversite öğrencisi hatta lise öğrencisi bile var tanıdığım, gönüllüler, kısacası işe biraz gönlünü kaptırmış herkes depoya girmek üzere paketler yaratıyor. Bu insanların bütün günlerini paket yapmaya verdiklerini düşünmek oldukça düşündürücü ve güldürücü olurdu zaten. Tamamen sizin aktardığınız bu özet paragrafa dayanarak sizden bir paket istenmesi size bu insanların tembel olduklarını, çalışmadıklarını düşündürüyorsa, eh, yapacak bir şey de yok pek zaten sizin açınızdan. Eğer cevabını merak ettiğiniz bir şeyler varsa bunlara cevap bulabilirsiniz, gider mail atarsınız, #pardus-devel kanalında "düzgün" biz üslupla sorarsınız. Cevabını da alırsınız.
0
sundance
Arkadaşlar, bizim için kefali atan da, kefali yiyen de birdir, aynı derecede değersizdir.

Bilmem anlatabildim mi?

Şimdi eğer hala kavga etmeye istekliyseniz, lütfen gidin bir irc kanalında filan yapın bunu.

Sakın, bir şekilde yüzyüze gelip, çay may içmeyin, çünkü eminim o durumda anlaşacaksınız, bu kadar yanıttır gereksiz kapıştığınızı göreceksiniz.
0
yetgin2
Bakınız

Hatta:
0
gnnaahh

Aciklamak durumundayim zira "anlamamak" icin yeminliler!

Calisan uretmis yorulmus tatil yapiyor. Yorulmayanlar cene yapiyor!
0
pvc
Yaklaşık 12-13 senedir internet'e erişiyorum. Bunca sene içinde şunu öğrendim ki, İnsanlar internet kullanarak polemik yapmayı seviyorlar. Fakat polemiğin bile bir adabı olur. Polemik yaparken saçmalanabilir ama size bir deli gömleğinin giydirilmesi gerektiğini başka insanlara düşündürtebilecek tarzda polemik sadece internet üzerinden yapılabiliyor. Ben Internet'de bunu gördüm.

Bazı insanlar vardır gerçek dünya'da. Belli bir fikre anormal derecede takıp, haklı oldugunu ispat edebilmek için ölümüne savunmaya geçerler. Fakat bu tip insanların kendilerini en iyi ifade edebilecekleri yer internet oldugu için, bu tip insanlara internet ortamında daha fazla rastlanıyor.

Genel olarak insanlarla polemiğe girdigimde rahatsız olurum fakat kişilerin başkalarını salak yerine koymaya kalkmasına tahammülüm yoktur. Eğer ortada böyle bir durum varsa o zaman ben olaya müdahale etmek zorunda hissederim kendimi.

Evet olaya başka bir açıdan bakmak gerekir aslında. Siz kendilerine bir şeyleri proje edinmiş ve proje edindikleri o işin kendilerini yüceltigini düşünen başka insanlara, bunun tamamen lüzumsuz bir iş oldugunu söylüyorsunuz. Evet uğraşılan iş lüzumsuzdur. Fakat siz bu işi lüzumlu gören ve kendini bu işe adamış olan insanların yaptıgı işe laf ettiğinizde, doğal olarak insanlar yine başka insanların davrandıgı gibi davranıyor. Yani nedir? Eğer siz bir insana kaşının üzerinde gözün var derseniz, o insan da size evet ama senin de, burnunun altında dudağın var diyecektir.

Eğer siz o insanı överseniz, o insan da sizi boş yere övecek size karşı dostluk hisleri ile hareket edecektir.

Fakat siz o insanların üzerinde uğraştıkları işe kötü, olumsuz şeklinde negatif yorumlar yaparsanız, kişi sizi büyük olasıkla düşman görecektir.

Ve aynı iş ile uğraşan diğerleri sizi Lamer, Troll, bilgisiz, cahil vb. sıfatlarla suçlayacaklardır.

Bu aslında insanların temelinde olan ve insanların genel olarak bu davranış biçimiyle hareket ettigi dogal bir olaydır.

Siz kime 1 adım yaklaşır ve pof poflarsanız, o size 2 adım yaklaşır ve sizi pof poflar... Bu genelde pek değişmez.

Sizin doğru söylemeniz yada yanlış konuşmanız onlar için pek anlam ifade etmez. Eğer ben çıkıp Pisi'nin asrın buluşu, Çomar'ın çok iyi bir fikir, Cpt. Masaüstünün mükemmel bir icad oldugunu söyleseydim, pardus hayranı yada geliştiricileri, ses etmeyecek, bundan onore olacak, ve benim doğru konusan birisi oldugum izlenimine kapılacaklardı.

Ancak ben ne yaptım? Belli bir kitlenin işine gelmeyecek şekilde yazdım. Doğal olarak benim hakkımda negatif düşünceler belirdi o insanların kafasında.

Sinirlendiler, çünkü FM vasıtasıyla aleyhlerinde kötü reklam yapıldıgını düşünüyorlar. Bu haberin yayınlanmasına itiraz ediyorlar, çünkü bu onların umarsızlıgını başka insanlara gösteriyor. Pardus'u eleştirenlere kızıyorlar çünkü Pardus kullanmayı düşünenlerin, dağıtımdan soguyacaklarını düşünüyorlar.

Açıkçası, Pardus'un 1.000 kişi yada 10.000 kişi tarafından kullanılması, benim hayatımda + yada - bir olaya yol açmaz. Yani pardus'un büyümesi yada yerinde sayması benim için anlam ifade etmiyor. Ancak birileri başkalarını salak yerine koyarsa, o zaman ben olaya müdahale etmek isteyebilirim.

Evet belki olumsuz yorumlarım ile pardus'a küçük de olsa darbe vurmuş oluyorum. Peki ona darbe vurmaya çalışmak bana bir şey kazandırıyor mu? Tabi ki hayır ancak devlet dairelerinin 3 hafta tatil yapma lüksünün oldugunu nereden çıkarıyorlar?

Pasaport şubelerinin cumartesi pazar tatil yapıyor olmasa pasaport şubesinin haftalarca kapalı kalması gibi midir?

Hangi pasaport şubesi haftalarca kapalı kalmış misal?

Yada hangi devlet kurumu 3 hafta boyunca herkesi boşaltıp işi bırakmış?

Örnegin askeriye de bir devlet kurumudur. Siz askerlerin tamamının 3 haftalıgına izne ayrıldıgını hiç gördünüz mü? Yada devlet dairelerinin, memurların, yada türk telekom çalısanlarının misal. 3 hafta izne ayrılsalar ne olur? Hangi aklı evvel devlet dairelerinin c.tesi pazar tatili ile 3 hafta iş bırakmayı hangi akla hizmet karşılaştırabilir ve hangi akla hizmet ederek şahsıma zayıf argümanlı negatif yorumları desteksiz iddialara dayanmaktadır diyebilir?

Bu başlıgın altına yazan parduscuların kendi dağıtımlarını benimsemeleri maaş aldıkları yere hıyanet etmeden kanlarının son damlasına kadar onları savunmaları yediklere kaba tükürmemeleri kendileri açısından güzel bir olay.
Bu onlar için iyi bir motivasyon, üzerinde uğraştıkları iş için sağlam bir destek olur.

Ancak üzülerek söylemem gerekir ki bu başlık altındaki yorumların hepsi pardus taraftarlarınca yazılmış kişileri salak yerine koymaya çalısan yorumlardır. Hepsi troll muhabbeti ve tamamen desteksiz argüman üzerine kurulu, sinir ve stress üzerine yazılmış, aciz yazılardır.

Ben bu noktadan sonra bu aptalca sohbete katılmama taraftarayım. Umarım bu başlık altına 1 mesaj daha göndermek zorunda hissetmem kendimi.

Fakat üzerinde uğraşılan bir işe 3 hafta ara vermek ve devlet daireleri c.tesi pazar iş bırakıyor diyerek, 3 hafta ile sadece 2 günü karşılaştırmak nasıl bir zekanın ürünü olabilir?

Ben bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum.

İşte böyle. Ve son olarak eklemeliyim ki, bu haberin yayınlanmasından son derece rahatsız olmuşlar. Çünkü bu haberin pardus ekibini karaladıgını düşünüyorlar. Fakat pardus hakkındaki iyi haberlere itirazları yok beyefendilerin.

Çünkü o haberler iyi reklam, bu haber olumsuz kötü negatif reklam.

Peki ama bu site sizin reklam ajansınız mı? Bu web sitesi ile bir anlaşmanız varda sizin hakkınızda sürekli pozitif haber mi yayınlama sözü aldınız? Negatif haberi beğenmedeniz bu site ile yaptıgınız anlaşmaya aykırı mıdır da, siz bu haberden rahatsız oluyorsunuz?

Ben bu sitenin editörü değilim fakat bu sitenin editorlerine pozitif haber yapıldıgında teşekkür ediyorsunuz da neden işinize gelmeyen habere sinirleniyorsunuz?

İşte ben bunu anlayamıyorum. Bu web sitesinin sizinle bir anlaşması mı var bunu merak ettim.

Herneyse bu aptalca sohbet sıkmaya başladı. Umarım yazmak zorunda kalmam.

Sizlere bol tatilli günler. Eğer ihtiyacınız olursa telefon edin güneş kremi gönderelim...
0
rafet
Pardus'u simdi devamli kullaniyorum.Sistemimde yer etti.Fazla ugrastirmadan guncellemelerini de yapiyor.
Bir fedora guncellemesi bile bayagi ugrastiriyor.
Uymayan rpm gibi bir sorunu yok.

Diyecegim birakin adamlar tatil yapsin.

Pardusa saldiranlar sicaklar basiniza vurdu galiba(biz burda donuyoruz o ayri), tam sopaliksiniz kardesim.

Kiskancliktan ne halt edeceginizi, nereye saldiracaginizi bilemiyorsunuz.

0
pvc
" Öte yandan ben Linuxla yeni tanıştım, Pardus iyi birşeymiş, sen kim oluyorsun da Pardus'a laf atıyorsun diyerek niceleri kapını çalar, olay çıkarırlar dedim.Denemek bedava tabii."

Bu yazıyı başkasından alıntı yaptım. Kendisi bu sitede yazan çok büyük adamdır. Aman sakın ha yanlıs anlasılmaya mahal vermeyelim. Kesinlikle ilgili kişi ile bir alakam yok. Tarzım üslubum zaten bambaşka. Kendisini bu tartışmaya sokma niyetinde de değilim. Fakat zaten son noktayı günler öncesinden o koymuş ve sağlam oturtmuş... Benim daha fazla yazmam hata olur. Ben artık kaçayım. Üzerime çok çamur sıçrayacak üstüm başım batacak. Kapıma bile gelir olay çıkarırlar. Pardus yapıştırmasını ankara'da ki ağaçlara yapıştıranlar, evimizi barkımızı bombalarlar.

Haydi ben kaçtım.
Güle güle.

0
OnurT
TBMMnin 12 hafta tatil hakkına kıyasla az bile. Zaten sıkı çalışıyorlar çocuklar, hata listesinde cevap süresi oldukça kısa. Kimisi hayatını onlarca paket güncellemeye, yeni yamaları uygulamaya adamış. Benim pardus sunucum var, varsın gidip üç ay tatil yapsınlar. Helâl olsun.
0
pvc
Pardus GNU/Linux, Tübitak tarafından fazla ciddiye alınmayan ve başkalarının üzerinde gereksiz fanatizm yaptığı bir projedir.

Pardus GNU/Linux'un geliştiricileri ciddiyetsiz değil, onların işverenleri ciddiyetsizdir.

TBMM 12 hafta tatil yapabilir. Onlar milletvekili. İsterlerse uçak yolculuklarında hostes bile dövebilirler ve dokunulmazlık haklarından yararlanabilirler. Kimse onlara hesap soramaz. Sizin babanız milletvekili maaşı alıp, hostes dövüyor mu? Eğer yapabiliyorsa, 12 hafta tatili hakedecek statüdedir.

Bu tamamen ayrı bir konu. Pardus tamamen ayrı bir konu.

Kısacası Pardus, Türkiye için çok gereksizdir.


0
erika
Bence asıl sen gereksizsin. Şimdiye kadar kendin ne yaptın da PARDUS'cuların yaptığına çamur atıyorsun? Herhalde sen tahmin ettiğim gibi Microsoft'da çalışıyorsun. Ortalığı bulandırmak için buraya abuk sabuk mesajlar atıyorsun.
0
mnc
ısrarla neden kıskançlık gibi yorumluyorsunuz anlamıyorum ?
Bir projenin ekibi topluca tatile çıkması birşeyi ne kadar önemsediklerini gösteriyor. Vardiyalı gidin kardeşim.

Anlamadığınız bu kadar ciddi bi konum böyle rahatça bırakılıp gidilemez. Gidilirse de bi yere gelinemez.

Banane ister tatile gitsin ister 18'liklerle bodrumda eğlensinler umrumda değil. Ama sen bir 'seçenek' isen sağlam olacaksın.
0
pvc
Pardus işletim sistemi çalışan CD'den vaz mı geçti?
0
ysa
amma kavga kopmuş. ben ubuntu kullanıyorum ve tam anlamıyla rastlantı sonucu oldu seçimim. arkadaşla okulun distrosundan bir şeyler indiriyorduk linux da indirelim ne varmış ubuntu hımm.. adı güzel geldi indirdik yükledim herşeyi tanıdı yüzüm güldü. hemen eve gidip kurcalamaya başladım 2. günde çökerttim. düzeltemedim yeniden yükledim. bir kaç gün sonra bir daha çökerttim. yeniden kurdum. bu şekilde sürdü gitti. en sonunda yeniden yüklemicem donarsa donsun dedim 3-4 saat bekledim uykum geldi powera basıp yattım. sabah yine bekledim bu sefer hallettim. kullandığım dağıtımın ne olduğu ya da neden seçtiğim bu kadar basittir bir nedeni yoktur. felsefesi olan özgür bir işletim sistemi midir evet. daha neden bu böyle neden şu şöyle diye sorgulamadım çünkü konu hakkında bilgim de yok o kadar. pardus tartışmasına gelince adamlar silah yapmıyor ya bu bile güzeldir. devletin parası silah dışında yerlere de gidebiliyormuş bu da önemlidir bence. neden ubuntu da pardus değil bilmiyorum köpeğim var ve köpekleri kedilerden daha çok severim sanırım sebebi de bu bir de bilinçaltıma yerleşmiş olan devlete asla güvenme ne de olsa devletçilerce devletin bekasının demokratik insan haklarından daha önemli oluşu pardusa sempatik bakamama neden oluyor. gerçeklerle hiçbir alakası olmayabilir. açıp kodlarına bakmadım ama bu da benim iç sesim. bi senedir deniz görmemiş güneşi ise sabahları evden çıkarken görebilen ve ondan nefret etmek zorunda kalan biri olarak ben bile bu kadar rahatsam insanlar neden kavga ediyorlar anlamıyorum.

bir de not: uykusuzum yapabileceğim olası anlatım bozukluklarımdan ve imla hatalarımdan dolayı özür dilerim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Penguence Sayı 5 Çıktı

wetware

İnternet üzerinde yayınlanan Penguence'nin 5. sayısı çıktı.

penguence.linux.org.tr adresinden indirebilirsiniz.

Şenliğin 3. günü, 13 Mayıs Cumartesi, 11:30-12:30 arasında C Salonunda toplanıyoruz. Dergimize dair fikri olan, eleştirileri olan, çalışmak isteyen, gönüllü olan , gönülsüz olan, sadece kimler varmış diye merak eden, ilk defa duyan, kısaca tüm penguenleri bekleriz...

Gelecek A.Ş.'den Her İhtiyaca Yönelik Kolay Linux

anonim

Gelecek Desktop Vision

Gelecek A.Ş.'nin son ürünü Gelecek Desktop Vision, son yıllarda hızla değişen ve gelişen donanımlara, buna bağlı olarak ortaya çıkan ürünlere büyük bir uyumlukla çalışan ve diğer yandan yazılımlarda meydana gelen değişikliklere ve farklılıklara uyum sağlamış ayrıca tüm bunları çok modern, çok gelişmiş bir arayüzle (2 ve 3 boyutlu) ve kolaylıkla son kullanıcıya desteğiyle birlikte ulaştırmaktadır.

Linux Eğitimleri ve Sertifikasyon Sınavı, Aralık Dönemi

OSEC

İstanbul Bilgi Üniversitesi - Open Source Enterprise Centre tarafından düzenlenen Linux eğitimleri Aralık Dönemi, 6 Aralık Cumartesi günü başlayacak. Kayıtlar devam ediyor. Program hakkında detaylı bilgi almak için open.bilgi.edu.tr adresini ziyaret edebilir, kayıt için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitime ihtiyacım yok ama bilgimi belgelemek iyi olur diyorsanız 20 Aralık Cumartesi günü yapılacak Linux Sertifikasyon sınavına katılabilirsiniz.

WineX 2.0; Tabuta Bir Çivi Daha ;)

sundance

Transgaming özellikle DirectX konusunda iyi çalışması hedeflenen Wine versionu WineX`in yeni versionunu çıkarttı.

\r \r DirectX 8.1 destekleyen bu version denediğim kadarıyla Wolfenstein, Homeworld ve Starcraft`ı sorunsuz çalıştırıyor. Eğer nVidia grafik kartınız varsa hem DirectX, hem de OpenGL altında Windows`daki FPS oranlarını yakalıyorsunuz. Dahası DirectX kullanmayan bir çok Windows 98 uygulamasını da gayet iyi çalıştırabiliyorsunuz

\r \r WineX 2.0 paketleri şu an için sadece kayıtlı üyeler için. Ama source indirip compile edebilirsiniz. Unutmadan, tahmin edebileceğiniz gibi site SLASHDOTTED ;)

Paylaşmak istediğim bir anı

cayfer

Dün akşam evde ilginç bir olay yaşadım: 14 yaşındaki küçük oğlum Murat sinirli bir şekilde odasından çıkıp "Yetti artık!" diye yanıma geldi. "Hayrola?" diyince "yarından başlayarak LINUX'a geçiyorum!" dedi. Nedenini sorunca "bu çakılmalardan, ikide bir reboot etmek zorunda kalmaktan ve virüslerden bıktım artık." yanıtını verdi. "Ama o zaman oyunlarını oynayamazsın" falan diyince "Abim benim sevdiğim oyunların hepsini halletmis, üstelik MSN, AIM hepsi varmış. MP3'ler için de çok iyi bir program varmış. Filim de seyrediliyormuş. Ödevlerimi de LINUX'un ofis programıyla yaparım" dedi ve makinasındaki önemli dosyalarını benim makinama yedeklemeye başladı. "Bi tek photoshop yokmuş, onu da kullanmayabilirim" diyince GIMP'ten söz ettim ve çok sevindi.

14 yaşında bir çocuk... Benden ve ağabeyinden etkilenmemiş olmasına olanak yok elbette ama hiç kimsenin zorlaması olmadan, bir akşam durup dururken odasından "Yeter artık..." diye fırlıyorsa MS ürünleriyle profesyonel iş yapmaya girişeceklerin bir kez daha düşünmesi gerekir gibime geliyor.