sami

sami


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

AirTies Modemlerde Yazılım Sorunu Mu Var? ( 8)

http://www.airties.com/product-details.asp?id=83&s=5&ci=6&dil=eng adresinden türkiye harici bir ülke seçip firmware güncellemesi yapmayı deneyin

Blogcu Söyle Bana Kimsin Sen? ( 5)

Konu ile ilgili olduğu için soruyorum. Acaba FMciler hangi blogları takip ediyorlar?

Google Translate artık Türkçe ( 14)

http://translate.google.com/translate_t?hl=en#tr|hu|cebimde%20%C3%A7ok%20elma%20var. ;)

Durdurun Torrentleri, Hapse Girmeyesüz! ( 16)

Almanya'da oturan kuzenlerden birisi yasal olmayan bir iki şey indirdiği için uyarı aldığını söylemişti. Özel hayata müdahele olsa da yapılabiliniyormuş.
Mantıken bakıldığında kanunların halkın hayatını kolaylaştırması gerekirken fikir ve sanat eserleri kanunu ve sanatçı ya da yayıncının uyguladıkları fiyat politikası tam tersi bir etki yaratmakta. Yakın zamanda Radiohead'in uyguladığı "ne verirsen abi" politikası gayet başarılı olmuştu. Gnctrcell, halk günü vs ayağına sinema biletleri 2-6 lira arasında değişirken bir filmin DVDsine 30 lira vermek insanın zoruna gidiyor açıkçası.

Özgür Yazılım Nasıl Pazarlanır? ( 3)

Bunu söylemenin yeri burası mıdır emin değilim ama aklıma gelmişken söyleyeyim istedim. FazlaMesai'yi hergün 1-2 kez ziyaret ediyorum ve burada yayınlanan haberleri keyifle okuyorum. Yakın zamanda http://www.fazlamesai.net/mod.php sayfasından katkıda bulunabileceğimi öğrendim. Yalnız bu sayfada sadece 5-10 tane haber görebiliyorum . Oysa http://www.fazlamesai.net/?a=stats sayfası bana "Onay bekleyen haberler: 995" diyor. Bu 995 yazıyı görmemiz mümkün değil mi? FM'de sadece üyelere özel bir sayfa yapsak. Digg'deki Up Coming'e benzer bir şey ama sadece üyelere özel ve wiki gibi düzenlenebilir.
Buna fazladan bir kaç ek özellik de eklesek haberin doğru, düzgün biçimde ve yayına hazır olduğunu düşünen benim gibi 15-20 üye onay verince anasayfaya düşse?

Var Mısın Yok Musun: Bilgisayar Bize Nasıl Para Kazandırabilir? ( 13)

Eyvallah aga an itibariyle anlamış bulunmaktayım. Sağol ;)

Var Mısın Yok Musun: Bilgisayar Bize Nasıl Para Kazandırabilir? ( 13)

2/3 olayını anlamış değilim.
toplamda 3 kapı var ama ben hangi kapıyı seçersem seçeyim bir kapı çıkartılacak ve ben kalanlar arasından birini seçeceğim yani 2 kapıdan birini seçeceğim

Var Mısın Yok Musun: Bilgisayar Bize Nasıl Para Kazandırabilir? ( 13)

ilk algorithmada 3 kutu arasından 1 tanesi seçiliyor. Bir kutuyu çıkarsak da çıkarmasak da onda kalınacağı için 1/3
2. algorithmada ise 1 tanesi çıkartıldığı için 2 kutu arasından 1 tanesi seçiliyor. Bunun da şansı 1/2

Lastik Hortum Kriptanalizi: Türk Usulü Şifre Çözme - Ya Seve Seve Ya ... ( 8)

Konuyla ilgili bir fıkra var.
Amerikan, İngiliz, Fransız ve Türk istihbarat teşkilatlarından hangisinin iyi olduğunu anlamak için bir sınav yapmaya karar vermişler.

Bir maymunu ormana salmışlar bir süre sonra Fransız ekipleri göndermişler. 5 saatte bulup getirmiş Fransızlar.
Aynısını İngilizler için yapmışlar 3 saatte bulup gitirmişler. Sonra sıra Amerikanlara gelmiş. Onlar da 2 saatte bulup getirmişler. En sonunda sıra bizimkilere gelmiş. Bizimkiler girmiş ormana. Aradan 5 saat geçmiş 10 saat geçmiş tık yok.
Neyse birgün sonra bizimkiler yanlarında bir zürefayla gelmişler. Amerikan, İngiliz ve Fransızlar şaşkın şaşkın bakarken.
-A.İ.F.: Maymunu bulacaktınız siz zürefa bulup getirmişsiniz?!
-T: Hayvana sorun isterseniz.
-H: Vallahi maymunum abi billlahi maymunum.

Böyle bir şeydi galiba. Yanlış anlatmış da olabilirim.

Bilim İçin Yazılım Hırsızlığı Yapılabilir! ( 25)

Teorikte güzel bir soru ama pratikte böyle bir sorudan sonra ya bir sessizlik ya da hayır yanıtını alıp yerinize oturursunuz ve bundan sonra o dersi geçebilmek için 2 kat fazla çalışmak gerekecektir.

Korsan yazılım teorikte kötü pratikte iyidir. Aslına bakacak olursak yazılım alırken ödediğimiz para yazılım için değil destek içindir. Gerektiğinde yardım, güncellemeler vs. Korsan yazılımı tercih ederek bu destekten uzak duruyoruz.
Korsan yazılımın kullanım oranını arttırır. Microsoftun ürünlerinin bu kadar yaygın olması, korsan kullanım sayesindedir ve yine bu nedenle neredeyse tekel olmuştur. Bir de içgüdüsel olarak (burada içgüdüsel doğru kelime midir emin değilim) korsana meyilliyiz.
Durumu bir benzetme üzerinden düşünürsek. Pazar yerinde iki tane yan yana tezgah var ve bunların ikisinde de kalitesi yaklaşık olarak aynı elmalar var. Birindeki adam ücretsiz dağıtıyor. Diğerindeki adam ise Elma 10ytl gel vatandaaaaaağğğrşş diye bağırıp siz tezgaha yaklaşınca kulağınıza kimseye göstermeden yersen sana 50ykr diyor. Bir çok insan 50ykr verip pahalı bir ürünü ucuza alacaklardır.
Pahalı olana ucuz yoldan (ya da ucuz olduğunu düşündüğümüz yoldan) erişmek karşı konulamaz şekilde bizi ona doğru çekecektir. Geçtiğimiz Cumartesi Denizli'de tanınmış bir bilgisayar firmasının açılışı vardı. Haliyle belli ürünler indirimdeydi. İnsanlar doğru düzgün ihtiyaçları olmadıkları halde sabahın 4ünde uzuuuunca kuyruklar oluşturmuşlar dükkanın önünde.
Olay sadece pahalı olana ucuza erişmenin cazibesi değil. Pahalı olanın kaliteli olduğunun düşünülmesidir. (Giden hafta bir arkadaşım fiyat artışlarının bazen satışları arttırdığını idda edip bir firmayı örnek gösterdi.)
Eğer korsan gerçekte firmaları zarara uğratsalardı şu an korsan bu kadar yaygın olmaz kampüs önlerinde simit satar gibi cd satılamazdı.
Bu yazıdan çıkartacağımız sonuç korsan aslında çok kötü değil üstelik sadece bilim için değil zevkü sefa için bile yazılım hırsızlığı yapılabilir.

Richard Dawkins'in Web Sitesi Sansürlendi ( 24)

Richard Dawkins.net te bu yazı an itibariyle 50 yorum almış bulunmakta ve elemanlar ...larıyla gülüyorlar bize.

Eylem 2.0 ile internet sansürcülüğüne son! ( 9)

Olay Türk Telekom'dan bağımsız bir şey. Geçtiğimiz yıl çıkan ve 2007 nin güz döneminde (tam tarihi hatırlamıyorum) yürürlülüğe giren 5651 SAYILI İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN ile ilgili yaptırımlar aslında. 5651 sayılı kanun der ki:
Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi MADDE 8- (1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir: a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; 1) İntihara yönlendirme (madde 84), 2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), 3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde190), 4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), 5) Müstehcenlik (madde 226), 6) Fuhuş (madde 227), 7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228), suçları. b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar.
için erişimin engellenmesini zorunlu kılar. Kanunun diğer madde ve fıkralarına http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5651&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= adresinden erişebilirsiniz. Kanunu yazmamın sebebi olayın Türk Telekom, Smile ADSL vs gibi kuruluşlardan bağımsız olduğunu göstermekti. Çözüm önerileri için kendi fikrimi kısaca söyleyeyim. #izinli bir eylem yapılması,
Şu ana kadar eylemlerden izlediğim kadarıyla amacına ulaşan doğru düzgün yok gibi. Gördüğüm en büyük eylem cumhiryet mitingi deniyordu sanırım. Binlerce insan bayraklarla sokaklara döküldü. Sonuç AKP hala başta, cumhurbaşkanını AKP belirledi. Konuya siyasi bir örnek verdim affola. Aklıma ilk gelen buydu.

# sahibi olduğumuz sitelerde eksisozluk gibi siyah kurdele uygulamasına geçilmesi
Köşedeki ufak kurdelenin yeterince dikkat çekeceğini sanmıyorum. Bence sitemizin açılışına koyacağımız bir javascript (ya da işi iyi bilenlerin önereceği bir method) ile sitemizi 10 snliğine karartalım. Tabi ekrana gerekli açıklamaları yazarak. Katılım sayısı 1000lere ulaşırsa ve yoğun ziyaret alan siteler de katılırsa dikkat çekeceğine inanıyorum.