yetgin2

yetgin2


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

IBM’de Emekçiler Kazandı ( 11)

Sorunuzdaki alaycı tonu görmezden gelerek işinden/işyerinden tatminsizlik desem haddimi aşmış olur muyum?

Duruma göre ya işinizi/iş kolunuzu değiştireceksiziz, yada çalışma şartlarınızı. Fazla fazla çalışıp, üstüne 2 saat trafikte geçirip, hergün eve yorgun argın gelip kendine, diğer ilgi alanlarına ve sosyal ihtiyaçlarını gidermeye yeterince zaman ayıramıyan IT çalışanlarının "çoğunluğun" tatmin olmasının zor olduğunu düşünüyorum.

Çözüm önerim yok. Ben kendi refahımı çalışanların güçbirliği yapmasında görüyorum. Siz nerede bulursunuz bilmiyorum, bulursanız bana da haber verin :)

IBM’de Emekçiler Kazandı ( 11)

Yani çalışma koşulları kötüleşmediyse sendikalaşmaya gerek yok öyle mi?

Ben bildim bileli (90ların sonları) özellikle yazılım sektöründe çalışma koşulları kötüydü/kötü. Ama bu durum ve koşullar o kadar kanıksanmış ki, nedir diye merak edilebiliyor.

Sizi yanlış anlamış da olabilirim, ama yine de fikirlerimi beyan etmek istedim, hedefim siz değilsiniz. Haberin sunuluşunda da aynı mantık hatası var. Sorun yokken de sendikalaşabilmeli. Yasal bir haktır sonuçta.

Hele bu sözüm kesinlikle size değil:
Sendika kelimesinden rahatsız olup sonra da her fırsatta sektör değiştirmek, çiftlik kurmak, tarım yapmak, ticarete atılmak, lokanta açmak vs. bin türlü hayal kuran zihniyet benim hedefim.

Kapının önünde sırada bekleyen bin kişi var demeden sıkıntıları göze alan ilgili IBM çalışanlarına da selam ediyorum.

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

Bizimkiler alışkın, önce bir şeyi ruhsata bağlayıp, sonra ruhsatı vermeyip her ziyarette silkelemeye...

Anlaşılan memuriyet büyüdükçe yolunacak kazın cüssesi de büyüyor :)

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

Bizimkiler alışkın, önce bir şeyi ruhsata bağlayıp, sonra ruhsatı vermeyip her ziyarette silkelemeye...

Anlaşılan memuriyet büyüdükçe yolunacak kazın cüssesi de büyüyor :)

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

"Eğitici içerik sağlıklı bilgi" size göre nedir? Siz gelişme çağında olsayınız nasıl zararlar görürdünüz, nedir o zararlar. Günah?

O ulaşmaya çalıştıkları şeylere yasakçı zihniyet yüzünden normal yollardan ulaşamadıkları için böyle oluyor olmasın? Her neyse o yadırgadığınız şeyler...

Bu (kapalı) yazdığınız mesajdan ne anlamamızı beklediğinizi gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Enixma'nın Şubat Sayısı Çıktı ( 6)

"Özgür yazılım bir iş modelidir. Ürününüz için uygunsa bu iş modelini seçersiniz....... başardığınız takdirde de piyasanın büyüklerinden biri tarafından satın alınma şansınızı yükseltmiş olursunuz.."

Gerçekten böyle mi? FSF(özgür), yada Apache(açık) gibi vakıflar birileri tarafından satın alınmak için mi yazılım üretiyor?

Ürününüzün nasıl "geliştirileceğine ve nasıl piyasaya sunulacağına" karar verme ve uygulama hakkınız var mutlaka. Peki bunun herkes tarafından nasıl nitelendirileceğine de kontrolünüz mü var, ben onu anlayamadım.

Satrancın Büyük Ustasından Veda ( 7)

İnglizler gibi yazmak zorunda mıyız? Sonucta ikisi de aynı ismin yabancı alfabelerde yazılmış şekli.

İmza: Dostoyevski

Evrim insanlara ''iltimas'' mı geçti? ( 55)

Evet belki de hayatımızın yönünü derinden etkileye(n/cek) bir konuda neden fikir beyan edip tartışalım ki.

Katılıyorum, bizler bir dişlinin çarkları olarak at gözlüklerimizi takıp, uzmanlık alanımızın dışına çıkmamalıyız.

Türkün Matematikle İmtihanı ( 33)

Açıkça söylesenize ne demek istediğinizi. "Başımıza taş yağacak!" seçeneklerden biri mi mesela?

WordPress Blogları Mahkeme Tarafından Engelleniyor ( 28)

Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Tüm dünya Adnan hocayı bir şekilde duysa, bundan şikayetçi olacağını sanmam. Şikayetçi olacak olan zaten mankenlerle, zengin çocuklarıyla, lüks ve şatafatla iş görmez.

Türkün Matematikle İmtihanı ( 33)

Atatürke deccal diyen bir öğretinin 6 milyon olduğu söylenen sempatizanlarının desem :)

Aradan laf seçmeye devam edecek misiniz? Siz inanıyor musunuz, Atatürk'ü önder olarak görenlerle deccal olarak görenlerin; (fikri manada) uzlaşabileceğine. Bakın bu adamlar böyledir deyince; gelin canlar bir olalım deyip susmaya ikna olmalı mıyım? Hemen konuyu kişilerin dini inanç özgürlüğüne çekip bel altından vurmuş olmuyor musunuz?(Avukatlık buradan geliyor) Kendime mi saklayayım yani fikirlerimi? İstediğiniz bu mudur?

Türkün Matematikle İmtihanı ( 33)

Ben matematik kampına zorluk çıkaran devletin, dağda taşta açılan yurtlarda dini/nurcu eğitim kampları yapılmasına ses çıkarmamasından bahsettim. Ki nurcuların da adını vermeden yapmıştım onu. Konuyla da son derece ilgili. Kimsenin kimseye şiddet uyguladığı, misal bıçakladığı filan yok. Fikri tartışmanın sertliği; ki o bile yok sadece küçük bir iğneleme var; bir de ben anlayabilsem siz neyin avukatlığını yapıyorsunuz?

Ne kimse namaz kılmasın, ne kuran öğrenmesin diyorum. (Ki benim bildiğim kamplarda Kuran da öğretilmiyor...) Kafadan bir kategorizasyona uğradığım belli. Yoksa namaz kılmayı bilirim, kuran okumayı da. (Kılmamayı tercih ediyorum, o da benim kişisel tercihim) Ama bu birilerinin devlet desteğiyle koyun yetiştirdiği gerçeğini değiştirmiyor. Aynı devlet matematik kampına bin bir türlü zorluk çıkarıyor. Konu bu.

Türkün Matematikle İmtihanı ( 33)

Öyle zaten. Bildiğim şeyleri bana anlatmayın, kaldım öyle yerlerde çünkü. Nurculara dokununca siz alınıyorsanız, Atatürk'e deccal dendiğinde biz alınıyoruz...

Türkün Matematikle İmtihanı ( 33)

Kardeşim, kuran kursu, dini eğitim kampı değil ya. (Dağda taşta açılan izinsizlerinden bahsediyorum.) Önce ahretlerini kurtarsınlar, sonra matematik öğrenirler. Hem ne o öyle kızlı erkekli! Zina yuvası mı orası? Kesin bir şeyler dönüyordur.

Kevin Mitnick'in kartı ( 13)

Gerçek değilse bile orjinal :)

Pardus Projesi Tatilde! ( 73)

Hala insan mı, yazılım mı olduğunu anlamaya çalışıyorum. Döngüye girdin galiba?

199$'lık Asus EeePC Notebook PC Yakında Piyasalarda ( 8)

Ne yapmalarını istiyorsunuz, kasayı daha çirkinleştirsinler mi?

Pekala bilgisayarla uzaktan yakından alakası olamayan eşe dosta hediye edilebilir, giriş seviyesi için tavsiye edilebilir.

Son model oyunları oynamasınlar, bir de usb disk alsınlar olsun bitsin. Avuçiçi bilgisayardansa kendi adıma bu tarz bir makine kullanmayı tercih ederim.

Slackware 12 çıktı ( 31)

Sürü psikolojisidir belki.

Pardus gerçekten... ( 91)

"... bir projenin bizi kurtaracak olduguna inanmakta zorlaniyorum"

(Herhangi) bir (yazılım) proje(si)nin bizi kurtaracak olduğuna inanmakta gerçekten ben de zorlaniyorum.

Pardus Karakulak geliyor ( 15)

Bu net ortamı ne çirkin bir ortamdır ki, aynı takıntılı insanları sürekli karşınıza çıkarıyor. Üstelik adam yerine koymadığınız, başkalarına gösterdikleri amlamsız agresifliğinden yılıp tartışmaya bile girmediğiniz insanlardan sürekli imalı laflar yemek zorunda kalıyorsunuz. Üstelik bu yüzden bu kişiler görüşlerinden vazgeçtim, tavırlarını bile haklı sanıyorlar.

Gerçek hayatta değilsin ki veresin odunu beline. Attıkça atıyor, tuttukça tutuyor, hahahah yine laf geçirdim, ne kadar yüksek bir bilincim, ne üstün bir zekam var havasındalar. Yüzüne dönüp bakmayacağın adamdan laf yiyorsun. Neyi savunduğuna baksan: tısss.

Yöneticiler lütfen bir yoksay butonu ekleyin şu siteye.

Open Cola ( 16)

Kolanın diske yazılabilip, 100 dolara satıldığını düşünsenize.

Yeni Teknoloji Yazıcı ile Kartuşlara Son! ( 20)

Kendi adıma söyleyeceğim demekte bir sorun yaşamıyorum ve genellikle o şekilde kullanıyorum.

Örneğin bir roman yazarı halk ağzıyla konuşan bir kişinin sözlerini yazarken "söylicem" yazsın bunda bir sorun yok. Farkında olalım ki söyleyeceğim şeklinde konuşan insanlar da var. Ve tercih edilecek olanı da bu.

Bir kişi bunun farkında değilse ve tercih edilmeyen şekilde konuşuyorsa; o kişi doğrusunu yazsın demenin de anlamı yok. Zaten o kişinin ne yazdığını örnek alacak halimiz de yok.

Fakat tren -> tiren, kristal -> kıristal gibi örnekler apayrı bir mevzu. Bu kelimelerin ilk halini kullandığını iddia eden varsa, söylerken ağzının burnunun girdiği şekli görmek isterim.

Yeni Teknoloji Yazıcı ile Kartuşlara Son! ( 20)

Kelimelerin okunduğu gibi yazılması taraftarıyım...