Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali?

0
iozeren
Hızını alamayıp üst üste YouTube kapattıran, bu sefer de kapatma varken üstüne bir kapatma daha vererek YouTube'un kapatma kuvvetini artıran memleketimin yargısı !

Fazlamesai okuyucularına sorsak bu yasalar nasıl işliyor ?

YouTube Türkiye ofisi açsa, vergi mükellefi olsa, birazda bizim ülkemiz etinden sütünden faydalansa, verdikleri vergiyle yol, köprü baraj yapsak YouTube özgür kalır mı ? Yoksa hem kapatırız, hem ceza mı keseriz ?

Haber

Görüşler

0
yilmaz
Google, Türkiye'de bir ofise sahip. Gidip görmüşlüğüm yok fakat ilgilenen olursa şurada adresi var.
0
darkBLACK
açıkcası neyapmaya çalıştılarını haledaha anlaya bilmiş değilim, sadece kendilerini kandırıyorlar... Uyguladıkları yasaklar sadece kendileri gibi bilgi yoksunu ve geri kalmış beyinleri durdura bilir! onun ötesinde internetin bir bilgi kaynağı olduğunun bilincindeki insanlar, yine bu bilgiler aracılığı ile herzaman istedikleri bilgiye ulaşmanın bir yolunu bulacaklardır!
0
dsilahcilar
Google'ın ofisinden ziyade sırf bu kapatma cezalarından kurtulabilmek için bir de youtube için ayrı bir ofis açılması planlanıyor diye okumuştum bir yerlerde.
0
caNavar
bence artık olayın tadını kaçırdılar... TV'lerde 7/24 yarı-erotik insanlar geziniyor, millet birbirinin donunu indiriyor ve komigi devletin zoruna giden ise dünya çapındaki bir video paylaşım sitesi. gerçekten komik!
0
ecder
Evet evet böyle demeye devam edelim yakında onu da topyekun yasaklayacaklar o zaman ne diyeceğiz? "Yatak odalarında insanlar neler yapıyor" mu? Nereye kadar gidecek bu? Yatak odası zabıtası bile dikerler bir zaman sonra herkesin evine, baş ucuna.

Hayır efendim! Herkes kendinden ve çevresine olan etkilerinden sorumludur. Çocuk yapanlar da o çocukların eğitim ve öğreniminden. Evet RTÜK gibi organlar programların yayın saatine ya da kamuya açık kanallarda gösterilebilecek içeriğe sınır getirebilir belki. Ancak erişimi kişiler tarafından çeşitli araçlarla denetlenebilen (internet siteleri, uydu kanalları vs.) iletişim ve bilgilenme araçlarına da kısıtlamalar getiriliyor hem de ne komik gerekçelerle.

Uluslar arası düzeyde yayın yapan organlara kendi manevi değerlerine hakaret ettiği vs. gerekçelerle erişimi engellemek ancak o ülkenin halkını cezalandırmak olur. Sonuçta, uluslar arası platformda gelir elde eden bir şirketi bir ülkeden elde edilecek reklam gelirinden mahrum ediyor olmak şirketi fazla zarar uğratmayacaktır. Ama falanca millet şu siteye erişimi şu içerik dolayısıyla kapattı türünden uluslar arası düzeyde çıkacak haberler o ülkeye daha büyük zarar verecektir. Mahkemeler bu konuda anayasa ve yasaların emir kulu, kanun ne derse onu uygulamak durumunda, başka türlü olması da düşünülemez zaten. Ancak kanun yapmakla mükellef kurumun şikayetlere ve bu açık kayıplara rağmen söz konusu kanun değişikliklerini yapmaması asıl düşündürücü olan.
0
devrim
http://www.freeproxies.org/list.htm vb hakkinda ne dusunuyorsunuz?
0
dtemarti
Emin değilim; youtube'a upload edilen videolardan youtube sorumlu tutulamaz diye bir ibare var mıdır? Upload eden kişi(ler) sorumludur anlamında. 1-2 video için diğerlerini sorumlu tutmak pire için yorgan yakmak.

Mesleğim gereği bazı videoları youtube'dan izlemek zorunda kalıyorum. Adam oraya upload etmiş. İzleyemiyorum. Benim de burada yasal hakkım doğmuyor mu? Bilgi alma özgürlüğüm engelleniyor. Ne gerekçe ile açılmış olsa da bu olmamalı. DNS ipleri ile idare ediyorduk oda işe yaramıyor artık.

Bir dava da ben mi açsam; kazanırmıyım derseniz. Duble karardan sonra kazansam bile teke düşer yine işe yaramaz belki....

Telekom bu engelleme işini genele maletmesede bir ekip kurup videoya göre erişimi engellese olmaz mı ki? Her zamanki gibi kolayına kaçıyoruz milletçe. Bugün youtube yarın kutup mutup....

Uydu kanallarında açık saçık kanallara çocuğum ulaşmasın diye filtrelemekten bıktım; internette açık saçık siteleri gezdi mi diye history yapmaktan yoruldum. Gel bunları da kapat o zaman varsın o zaman youtube'a sonsuza kadar girmeyelim.

Tanrı Canım Türkiye'mi aklın ve bilmin yolunda olanlara emanet etsin!

0
zekzekus
bazen gözden kaçan bir detay engelleme kararını Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinin veriyor olduğu. Türk Telekom kararı uygulamakla mükellef. Buradan hareketle mahkemelerde kanunlara göre hareket etmek durumunda. konu kanun koyucu organlar üzerinden bir çözüme ulaşabilir ancak.
0
dtemarti
Haklısın. Dava konusu mahkemeye yanlış iletiliyor olabilir. Yani sadece ilgili videonun engellenmesi gibi olmalı. Diğer yayınlanan videoların ne suçu var. Telekom bu filtreleme işlemini özele dayalı yapsa da genele vurup you tube kapanmasa. Ya da mahkemeden karar böyle çıksa. Bence bu mümkün.
0
zekzekus
bu işin sencesi bencesi olduğunu düşünmüyorum işte ben. kanun koyucu konuyu profesyonel düzeyde ele alıp ona göre düzenleme yaparsa mahkeme de kararını ona göre alır telekom da engelleme işlemini ona göre yapar. sadece işin yanlış ucundan eleştirdiğimizi düşünüyorum sadece.
0
admin
Benim merak ettiğim konu şu, acaba bu yasaklanmış sitelere proksi veya dns ayarlarını değiştirerek girmek illegal midir?
0
mos
bence sınırsız ozgurluk diye bir şey yoktur, dolayısıyla internette de olmamalı.

youtube 'un engellenmesi doğrudur veya yanlıştır demiyorum, çünkü doğrusu bu konuda kafalar çok net değil.. ilk kapatılma yanılmıyorsam Atatürk 'e hakaret içeren bir video yüzünden gerçekleşmişti, tamam. ama sonrakiler hakkında -en azından ben- fikir sahibi değilim.

kısacası, kapatılması gerekiyorsa bu youtube bile olsa kapatılır, bal gibi de kapatılmalıdır zaten. ama önemli olan sebepleri yorumlayan kurulun aklı başında olmasıdır. tabi eğer böyle bir kurul varsa :)
0
bio
"kapatılması gerekiyorsa bu youtube bile olsa kapatılır"

Olabilir. Ancak "kapatilma" terimine dikkatinizi cekerim. Burada yapilan kapatma degil. Sorunlu video Ataturk'e hakaret veya her ne ise su anda butun dunya izleyebiliyor. Sadece biz goremiyoruz.

Mahkemenin bir kurumu "kapatmasi" ile "sansurlemesi" farkli seyler.
0
selam
Kafamızı kuma gömüp kıçımızı açıkta bırakıyoruz böylece kendimizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı korumuş oluyoruz, ne kadar zekiyiz biz.
0
zekzekus
Atatürk'e hakaret örneğinde youtube sitesinin raporlama mekanizmasını kullanarak videonun yayından en kısa sürede kaldırılmasını sağlayabilecek olan kesimin youtube'a erişimi engellenmiş oluyor mesela. işte buna kafayı kuma gömmek diyoruz. en basitinden tepki göstermemiz bile önlenmiş oluyor.

ayrıca sınırsız olmayan özgürlüğün sınırlarının kimler tarafından nasıl çizildiği de tartışmaya değer bir konu.
0
onur80
Evet sınırsız olmamalı sizin için .. Turistik yerlerde yabancı turistler içki içmeli bizimkilere yasaklanmalı nede olsa musluman içki içmez.. Ne kadar dogruyuz gurur duydum.. Biri beni sınırlamıs beynimin içine yerleştirmis dogru yanlışı onceden.. benim dogruyu yanlışı düşünmeme bile gerek yok hiç.
Çindeki tek tip insan yetiştirme rejimi gibi bir sey.
0
mos
geçiniz bu romantik söylemleri efendim, traşa gerek yok :)
0
onur80
Hocam sen kendin için sansur istiyorsan Bu hizmeti veren internet servis saglayıcıları var..

Ihlas mıydı tam hatırlamıyorum.. Guzelce sansur yapıyor fıstık gibi hizmet.. git onu kullan deriim..

Sana youtube'da sansurlesin izlemessin ne guzel.. oh be dersin.

Biz de direk turk telekom kullanalım izliyelim youtube'u ..

Sen de rahat et ben de..
0
mos
duygu sömürüsü yapıyosun

ben sana en basitinden içki yasağı batıda da var desem, mesela amerikada o aman aman plajlarda bira hüpletemezsin desem anlamayacaksın.

youtube iyi ki kapatılmış, oh olsun dediğim yok. ilk mesajımda da öyle bir şey dememiştim. ama internette sansür olur, bal gibi de olmalı diyorum. icra makamı akıllı olsun yeter.
0
Tarık
Katılıyorum.

Bu uçsuz bucaksız özgürlük, herşeyi yapabilirim kimsede karışamaz, korsanlaşırım yine yaparım düşüncesi açıkçası bana pek hayra alamet gelmiyor.

Önemli olan sizinde dediğiniz gibi dengeyi adam gibi oturtacak ve uygulayacak mekanizmaların insan odaklı çalışması. Ve bu küresel bir tarafsızlık ilkesiyle mümkün olabilir. Neden olmasın ki?
saygılar...
0
onur80
Hemen de duygu somuru yok artislik lafları diyorsunuz..

Herkes fikrini soyluyor.. bu fikir cekememezlik nedir?

En son dedigin de haklısın youtube kapatılsın dememissin..

Sadece bir ornek verdim.. Hangi ornegi versem sen Dünyadan bir ornek onume koyarsın .. Dünya büyük örnek bulmak kolay... Ayrıca benim orada vurguladıgım yabancının icip bizim vatandaşın içememesi.. Ornegi Dubaide varmıs guya ..
0
solarhalo
burası türkiye herşey mümkündür ..gel sen ofisi aç türkiyede deriz kadameli olarak ta ceza keseriz :)))

internet konusunda bilgisi olmayan -- herzaman her yerde olduğu gibi -- kişilerin bi takım aldıkları kararlar. ha yargı sistemimiz içinde de hakimlerimizin yargıçlarımızın farklı seçenekleri olduğunuda düşünmüyorum. kanun diyo onlar yapıyo.

sadece kendimizi tecrit ediyoruz. şu an isteseniz herhangi bir proxy üzerinden de pekala bağlanıp izleyebilirsiniz yutüpü .

kapatılmak , karartılmak , yasaklamak ... gülünç şeyler.
0
Linux
Benim kanaatimce herşeyin dışında bu facebook, hi5, netlog gibi garip ve ne işe hizmet ettiği belirsiz yerlerin sansürlenmesi ve eğitici içeriğin sağlıklı bilginin teşvik edilmesi gerekli.
Bu facebook dalaveralarının gelişme çağındaki genç kız/erkek insanlarda nelere yol açtığını tahmin bile edemezsiniz. İnsanlar çığrından çıktı ve artık herşeye buralardan ulaşmaya çalışıyor. Yazık günah yahu...
0
yetgin2
"Eğitici içerik sağlıklı bilgi" size göre nedir? Siz gelişme çağında olsayınız nasıl zararlar görürdünüz, nedir o zararlar. Günah?

O ulaşmaya çalıştıkları şeylere yasakçı zihniyet yüzünden normal yollardan ulaşamadıkları için böyle oluyor olmasın? Her neyse o yadırgadığınız şeyler...

Bu (kapalı) yazdığınız mesajdan ne anlamamızı beklediğinizi gerçekten merak ettiğim için soruyorum.
0
elrond
Hahahahah bu ne ya??
İlla bir şeye hizmet mi etmesi lazım arkadaşım Internet bu; eğitim öğretim kurumu değil. Sana ne ben günde 2 saat about:blank sayfasına bakıyorum çok keyif alıyorum mesela. Böyle birşey olabilir mi yahu gece gece karnım ağırdı gülmekten. Kurtarın gençleri internetten!
0
Tarık
Nedir bu kadar gülünç olan pek anlamadım?

Evet garip bir yorum yapılmış ama aslına bakarsanız o sitelerin bende pek faydalı işlerde kullanıldığını düşünmüyorum. He iş faydaya kaldıysa internetin %99'unu ortadan kaldırmak gerekir evet.

Fakat şu an gelişme çağında odasına kapanan size hiçbirşey söylemeyen, sosyal yaşamdan kopuk bir kızınız, erkek çocuğunuz mevcutsa Linux un yorumunu anlayabilirim. Bu sansürün teşvik edilmesine yeterli değil, sansür hiçbir platform için uygulanmamalı evet, ama oto kontrolünü sağlayamaz durumdaki günümüz ailelerinde ki yıpratıcı etkisini kimse gözardı etmemeli. Bir yer illaki sansürlenecekse, bana görede sosyalleşme ağı adı altındaki bu asosyalite platformları sansürlensin. Zira zaten hepsinin son kullanma tarihi çoktan geçti.

"herşey birgün aslına döner." demekte isterim tabii...
0
elrond
Zaten komik olan bu. Bütün dünyanın gençleri bir yok oluş eşiğinde sağolsun devletimiz bizimkileri koruyor. Kaç çocuğunuz var bilmiyorum benim 1 Erkek, 1 Kız var böyle bir sorunum yok.
Zaten siz çoluk çocuğun gelişimini devlete havale ettiyseniz olay bitmiş demektir.
Bir uyarı yapayım naçizhane; böyle bir asosyalite sorununuz falan varsa çocuklarınız ile ilgili yasaklarla daha beter olur durum haberiniz olsun.
0
Tarık
Hayır ben evli değilim dolayısıyla çocuğumda yok. Kolay gelsin size :)
0
kesken
internete neden televizyon, radyo muamelesi yapiliyor ben de onu anlayamiyorum. youtube'teki bir videoyu gormek icin once ona bir tiklaman gerekiyor, yemek yedigin yerde arka planda oynayan bir sey degil sonucta bu goruntuler. yani televizyon, radyo yayini gibi davetsiz misafirlik gibi bir durumu yok internette yapilan yayinin.

biz kendi halimize aglayaduralim ingiltere'de daha da trajikomik olaylar yasaniyor:

http://news.slashdot.org/news/08/05/26/232221.shtml

sadece turkiye'nin degil dunyanin kafasi karisik gibi sanki.

0
elrond
Yaw ne zor soruymuş bu uzun uzun yazmış herkes :) Benim cevabım şudur:

Youtube' u bugüne kadar yasaklayan ülkeleri, kaç kere yasakladıklarını, ne sebeple yasakladıklarını bir alt alt dizin, yerimizi görün emin olun ondan sonra yorum yazmaya gerek duymayacakasınız.

Birde bu ortamda yasak olamayacağını bilmeyen sivri zekalılar bilirkişi olup o davalarda fikir beyan ediyorlar en çok onun hastasıyım.
Bu arada Youtube yasak mı ben farkında değilim?! :)
0
mentat
Bakanımızın açıklamasından anladığım, bu kapatmaların sebebi biraz da başka gibi..

http://www.ucankus.com/haberic.asp?pw=43528
0
Tarık
Kapatmanın kulbu buysa hakkaten cuk oturmuş :D
0
cpc464
Bu durumda Internette yayin yapan her kurum, bakanimizin dedigine gore, haksiz kazanc sagliyor ve vergi mukellefi olmadigi surece kapatilmasi gerek. Dogru veya yanlis, bakanimizin gerekcesi bu bile olsa, acgozlulukle tek bir siteyi bu sekilde "sabote" etmek dogru yaklasim degil.

Cehalet, duyarsizlik, yeniliklere kapali olus yuzunden onemi cok gec farketdilen internete, son yillarda bu tuhaf katkilari saglayan zihniyeti bir yerden animsiyorum dogrusu..

Bilime olan adeta ilahi, dini, kozmik ilgiden ve heyecandan yoksun, sadece cikarini, toplumu kontrol etme ve duzenleme egosunu dusunen ve gecmisteki eylemleriyle tekrar ortusen tanidik bir zihniyet.
0
yetgin2
Bizimkiler alışkın, önce bir şeyi ruhsata bağlayıp, sonra ruhsatı vermeyip her ziyarette silkelemeye...

Anlaşılan memuriyet büyüdükçe yolunacak kazın cüssesi de büyüyor :)
0
yetgin2
Bizimkiler alışkın, önce bir şeyi ruhsata bağlayıp, sonra ruhsatı vermeyip her ziyarette silkelemeye...

Anlaşılan memuriyet büyüdükçe yolunacak kazın cüssesi de büyüyor :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Google Groups Mahkeme Kararı İle Engellendi

yilmaz

Mantıkta sınır tanımayan mahkemelerimiz, bilgisizilikten midir bilinmez site engellemeye son hızla devam ediyor. Son olarak http://groups.google.com da engellenenler listesine eklendi.

Kaynak: http://shiftdelete.net/site/200804103666/Ve-Google-Kapandi.html

Kablo internet, üvey evlat!

mos

Geçtiğimiz hafta ADSL kullanıcılarını sevindiren bir gelişme oldu. En düşük bağlantı hızı olan 128kbit , 256kbit 'e çekildi ve aylık ücreti de 49YTL olarak belirlendi.

Ne olacak bu memleketin hali...

urxalit

Millet olarak insani değer yargılarını kaybetmeye başladık. İnsanlar hiç düşünülmeden kapının önüne konuyor. Pamukbank ile Yapı Kredi birleşeceğinden her şubeden en az 6 kişi çıkarılıyor. Milliyet, Hürriyet gibi gazeteler eleman çıkarıyor. Show TV dün yaklaşık 60 kişinin işine son vermiş. İşten çıkarmalar 1 hafta daha sürecekmiş. Show Basın tamamen kapanıyor.

GalataPort: İstanbul'da Neler Oluyor?

FZ

Daha önce de burada Türkiye'nin, İstanbul'un kültürel öğelerine dair bazı protestolara yer vermiştik.

Son günlerde İstanbul'luları en çok ilgilendiren konulardan biri ise bir hayli büyük, sadece şehrin silüetini değil tarihini de barındıran Karaköy sahil hattının kaderini belirleyecek olan GalataPort projesi.

Sanal aleme 'şiddet'le girmeye teşebbüs

FZ

Bursa'da bir bara güvenlik kamerası ve bilgisayar ağı kuran kişi önce dövüldü, sonra çıplak fotoğrafları çekildi. Bar sahiplerince bilgisayar korsanı olmaya zorlanan kişi polise başvurarak kurtuldu..