mos

mos


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

BSA’nın Türk Ekonomisine ZARAR Açıklamasının Arkasında Ne Var? - 1 ( 18)

hem ms windows 'tan vazgeçemeyen, hem lisanssız windows kullanan ve hem de windows şöyle kötü, microsoft böyle adi diyen herkesi kınıyorum.

madem işinde ya da evinde windows kullanacaklar, o zaman iş ürün sahibinin talep ettiği ücreti ödemeye gelince geri vites yapmasınlar. sonra da birileri haklı olarak bunun takibini yapınca da olayı dramatize etmesinler..

Wikipedia dünya basınını kandırdı! ( 9)

bu da nasıl bir savunma mekanizmasıysa..

adam gider kendi halinde hizmet veren bir web sayfasını hizmet veremez hale sokar, adı "güvenlik açığı vardı, uyarmak için yaptım" olur.

binlerce habersizin kredi kartı bilgilerini çalar, "daha ciddi önlemler alınsın diye yaptım" der.

bu "zavalli" yaratik da amaci bir otokontrolle halka "bilgi kaynağı" olmaya çalışan bir siteye "bir yerinden uydurduğu" bir haber girmiş, adı "internette her okunana inanmaması için dikkat çektim" olmuş.

eziklik..

Yeni bir linux dağıtımı : MagmaLinux 9.3 ( 9)

sizce de artık "normal bilgisayar kullanıcıları için linux kurmak çok zordur" önermesi baymadı mı?

normal bilgisayar kullanıcısı nedir? linux kurabilenler anormal mi? bir son kullanıcı, tek gözü kapalıyken ve sağ elini kullanmadan bir işletim sistemi kurabiliyor olmalı mıdır? ne oluyor yani kurulumu çok basit olunca bir dağıtımın?

PlayOnLinux ( 7)

merhaba,

acaba diablo II 'yi internetten oynayabiliyor muyuz?
yani bir sunucuya bağlanarak multiplayer oynamaktan bahsediyorum..

Flash 10 son beta versiyonu (Astro) yeni linux özellikleriyle birlikte çıktı ( 8)

yanlış mı yorumluyorum, yoksa bu artık flash sayfalara girerken "acaba sorunsuz açılacak mı?" demeyeceğimiz anlamına mı geliyor?

Diablo III Resmen Duyuruldu! ( 6)

diablo II wine ile gayet başarılı çalışıyordu..

Diablo III Resmen Duyuruldu! ( 6)

yeni karakter tahminleri alalım :)

bence barbarianin sevgilisi gelecek hehe

Kubuntu'da PARDUS Eklentileri ( 14)

Heyecan verici bir haber, sabah sabah..

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

duygu sömürüsü yapıyosun

ben sana en basitinden içki yasağı batıda da var desem, mesela amerikada o aman aman plajlarda bira hüpletemezsin desem anlamayacaksın.

youtube iyi ki kapatılmış, oh olsun dediğim yok. ilk mesajımda da öyle bir şey dememiştim. ama internette sansür olur, bal gibi de olmalı diyorum. icra makamı akıllı olsun yeter.

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

geçiniz bu romantik söylemleri efendim, traşa gerek yok :)

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

bence sınırsız ozgurluk diye bir şey yoktur, dolayısıyla internette de olmamalı.

youtube 'un engellenmesi doğrudur veya yanlıştır demiyorum, çünkü doğrusu bu konuda kafalar çok net değil.. ilk kapatılma yanılmıyorsam Atatürk 'e hakaret içeren bir video yüzünden gerçekleşmişti, tamam. ama sonrakiler hakkında -en azından ben- fikir sahibi değilim.

kısacası, kapatılması gerekiyorsa bu youtube bile olsa kapatılır, bal gibi de kapatılmalıdır zaten. ama önemli olan sebepleri yorumlayan kurulun aklı başında olmasıdır. tabi eğer böyle bir kurul varsa :)

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

bu sözün bu haliyle tartışmaya tam cevap olabileceğini düşünmüyorum.

güçlü olan malik olabilir. doğru..
ama buradaki güç, pekala bilgi gücü de olabilir. ben bir uygulama geliştirecek kadar güçlüysem, uygulama geliştirebilirim. serbest çalışıyorsam, bu geliştirdiğim uygulamanın tüm hakları bende saklı olur.

siz benim müsadem olmadan bu uygulamayı kullanıyorsanız, suç işlersiniz. bu çok basit bir hukuki mantıkla dahi çözülebilecek bir denklem.

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

merhaba,

değişen hangi ekonomik, sosyal, kültürel koşul ya da anlayış "malın sahibi olma" tanımını farklılaştırdı ki?

çok basit bir şey söylüyorum, üreten bensem mal benimdir. bir kurum adına çalışırak üretmişsem aksi bildirilmedikçe ürettiğim mal o kurumundur.

o malı satmak, bedava dağıtmak gibi seçenekler de malın sahibine aittir.

daha basite nasıl indirgeyebilirim bilmiyorum doğrusu. fakat bir şey de demek istemiyorum, çünkü bu konu her ne kadar benim için tartışmaya bile gerek olmayacak "ap açık" bir şeyse de, 10 senedir çok ciddi fikir ayrılıkları var çok ciddi insanlar arasında. o yüzden, siz doğru inandığınızı savunuyorsunuz diye "ne diyor bu" diyecek değilim :)

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

her halde bu laf banaydi.

eskiden dergiler promosyon cd 'lerinin içinde 5-10 tane mp3 verirlerdi. o zamanlar 56k modemle saat tutarak internete bağlanabildiğimiz için bu çok hoşumuza giderdi.. mp3 de, internet de, dosya paylaşımı da bu kadar rağbet gören şeyler değildi diye kimse oralı olmazdı.

sonra napster büyük yaygaralar koparan bir mahkeme süreci yaşadı da bu konu ilgili ilgisiz herkesin dikkatini çeker oldu.

aristo filan değilim, kimseye düşüncemi dayatmak gibi de bir misyonum yok. ama şahsi kanaatim budur. bir şeyi ben yapmışsam, mülkiyet hakkı da benimse, yani bir kurum adına çalışarak ortaya koyduğum bir ürün değil de tamamen kendi tasarrufumda ürettiğim bir mamülse, bunu ben izin vermediğim müddetçe kullanmanız yasaktır.

internet, yapısı itibariyle bu tür kontrolleri sağlamaya müsait değil. ama dosya paylaşımı özünde budur. warner bros. buyrun sizindir demedikçe bizim warner bros. filmlerini paylaşığ izlememiz yasal değildir.

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

ortaya koyulan ürün isterse dünya nüfusunun tamamı tarafından "değersiz" kabul edilsin, o ürünü üreten kişi ya da grup, "mallarına" para, mal veya hizmet cinsinden değer biçmişse ve bu bedeli ödemeyen ürünümü kullanamaz demişse, kullanılması yasaktır:)

bu noktadan hareketle, film paylaşımı, mp3 müzik paylaşımı, lisanslı program paylaşımı yasalara aykırıdır. çünkü hiç bir film yapım şirketi benim filmlerimi isteyen bedavaya çoğaltıp dağıtabilir gibi bir şey söylemiyor.

dolayısıyla bunların paylaşılmasına imkan sağlayan her türlü oluşum dolaylı veya doğrudan yasa dışı bir işleme çanak tutmuş olur.

bence yoruma açık bir konu "bile" değil.

biraz daha açık sözlü olmak gerekirse bahsettiğimiz anlamda mp3 ve avi download ederken hepimiz bir miktar hırsızlık yapmış oluyoruz.

Linux Kernel Fonksiyonlarını 'Hook'lamak ( 8)

ben de bu bakış aşısından yanayım :)

Go, go, go! Rock 'n Roll! ( 8)

hani bir ara alternatif bir diablo2 sunucusu vardı, bir Alman 'a aitti..

duruyor mu o? eve gidince kurayım bari :)

Go, go, go! Rock 'n Roll! ( 8)

wine 'in oldukca eski versiyonu ile bile (sanirim 3 seneden fazla olmustur) gayet duzgun calisiyordu starcraft. ama o zamanlar LAN uzerinde oynamak icin illa IPX isterim diyordu, sonraki bir patch'le protokolu secme sansi vermislerdi fakat bu haliyle denememistim hic.

diablo 2 de online calisabiliyormus wine ile, starcraft da sorunsuz calisiyorsa super :)

Go, go, go! Rock 'n Roll! ( 8)

nasıl bu kadar benzetebiliyorlar ki?
bu ünite resimleri, terran karakterlerinin tipleri filan bizim bilmedigimi(ya da görmediğimiz) bir formatta imaj olarak saklı mı data dosyaları arasında?

bu adamlar da oradan mı alıp kullanıyorlar?

yani bu imajlar asıllarının başarılı kopyaları mı? yoksa zaten asıllar mı bunlar?

Erciyes Üniversitesi Linux Topluluğu GNU/Linux Dergisi Çıkardı ( 6)

merhaba,

şevkinizi kırmak istemem, yanlış anlamayın.

ama ciddi anlamda redaksiyona ihtiyacınız var. ben uğraşamam diyorsanız, dergiyi yayına koymadan önce okulunuzun türk dili öğrencilerinden 1-2 kişiyi bu iş için ayarlayabilirsiniz.

hem cümle düşüklüklükleri, hem anlatım bozuklukları..

IT Sektöründe Profesyonel Olmak ( 8)

aman allahım :)

komik bir kişilikmiş ama.. schengen vizesiyle amerikaya yerlesmek başlığı sabah uyuşukluğunu üstümden bir çırpıda alıverdi.

KDE 4 Yayımlandı ( 12)

standart kullanıcı tepkisidir :)

abi manyak olmuş, uçuyor!