Kubuntu'da PARDUS Eklentileri

0
anonim
Geçtiğimiz günlerde Ubuntu Developer Summit'de Pardus yönetim araçlarının Kubuntu'nun yeni sürümünde kullanılması konusunda son derece ilginç gelişmeler yaşandı.
Freenode sunucularında bulunan #pardus-devel (pardus-geliştirici) sohbet kanalına giren Kubuntu geliştiricisi Martin Böhm, Pardus 2008'in KDE4 ile gelip gelmeyeceğini ve Pardus araçlarının KDE4 ile uyumluluğu ve Qt4'e port edilip edilmeyeceği konusunda bilgi istedi.

Geliştiricimiz Eren Türkay ile iletişime geçen Martin Böhm'ün ardından tam zamanlı Kubuntu geliştiricisi olan Jonathan Riddell da COMAR ve PiSi hakkında bilgi aldı. 2008 ile gelecek olan Policy Kit / DBus entegrasyonu hakkında da bilgi alan Ubuntu geliştiricileri, bu konuda yapılan çalışmalardan etkilendiklerini gizlemediler.

Eğlenceli bir sohbetten sonra Kubuntu geliştiricileri, Pardus ile ilgili bu meraklarının nedenini açıkladılar. Ubuntu Developer Summit'de Kubuntu'nun yeni sürümü hakkında konuşulurken -ki bu sürüm KDE4'ü ve KDE 3 serisinden gelen bazı bileşenleri içerecek- yönetim araçları olarak Pardus araçlarının kullanılması gündeme gelmiş ve geliştiriciler bu konu hakkında bilgi almak istemişti!

Bu gelişmeler Pardus'un dünyada yaygınlığı ve bilinirliği hakkında fikir vermekle beraber, ülkemizde özgür yazılıma gönül veren herkesi eminiz çok mutlu edecek.

Nitekim, Kubuntu-Wiki'sinde açıklanan yol haritasında yazıldığı üzere, Kubuntu gelecek sürümde ağ yöneticisi olarak Pardus Ağ Yöneticisi'ni kullanacak. Bununla da yetinmeyen Kubuntu ekibi, kullanıcı yöneticisi olarak da Pardus Kullanıcı Yöneticisi'ni kullanmayı düşünüyor...

http://www.ozgurlukicin.com/haber/kubuntu-miyav-dedi/

Görüşler

0
huseyinalb
Pisi eğer diğer dağıtımlarda da yaygınlaşırsa Pardus dünyaca tanınma yolunda önemli bir yol katetmiş olur, ki bu haber sanırım bunu gösteriyor. Pardus ekibini canı gönülden kutluyoruz :)
0
zekzekus
kubuntu tarafından düşünülen bileşenler içinde pisi yok ama mevcut bileşenler ve pardus için yine de önemli bir gelişme bu.

ubuntu'nun apt-get gibi paket sayısı sayılamaz hale gelmiş bir paket yönetim sistemini kolay kolay bırakacığını sanmam.
0
huseyinalb
Pisinin getirilerinin eğer apt-get e göre yeterli avantajı sağladığını düşünenler çıkarsa olabilir, ama dediğin gibi o kadar oturmuş bir sistemin değiştirilmesi pek de tercih edilesi değil :) Tabi gelecek neler getirir bilinmez :)
0
zekzekus
pisinin bu yeterliliğe teknik olarak sahip olup olmadığı konusunda detaylı bilgiye sahip değilim. zaten bence pisinin önemli dağıtımlarda yer alabilmesi için teknik altyapısı kadar paket sayısı da önem taşıyor. bunun içinde daha çok insanın pardus kullanması, daha çok insanın pardus geliştiricisi olması ve daha çok insanın pisi paketleri yapması gerekiyor. bu haberdeki olayda kullanımın artırılması yönünden çok önemli. paket yapabilecek teknik yeterliliğie sahip bir çok insanın dikkatini çekecektir. dediğiniz gibi gelecek neler getirir bilinmez :) ama ben şahsen pardus'un geleceğini -kendi kulvarında- parlak görüyorum.

ayrıca bu haber padusun sadece türkçeleştirilmiş kde den ibaret olmadığına da önemli bir göstergedir diye düşünüyorum.
0
dtemarti
Pardus'u takip ediyorum; Ubuntu'dan vazgeçemiyorum.
0
aircanada
pardusun gelişmesini herkes kadar bende istiyorum ve hala ubuntu kullanmaktayım ha pardus kullanmadım mı onu da kullandım ama ubuntu ilk göz ağrısı işte.Pardus ekibini tekrardan kutluyorum kubuntu gibi genel bir dağıtıma pardus un programlarının altyapı oluşturması gerçekten büyük başarı.
0
mos
Heyecan verici bir haber, sabah sabah..
0
yasarcay
ne olursa olsun KDE yi hic sevmiyorum o yuzden onu temel alan dagitimlarla aram iyi deyil
0
dtemarti
Ben de senden. Gnome gibisi yok. MacOS'a benzer gibi belki ondan vazgeçemem. Ubuntuyu uzun süreden MacOS arayüzü skini ile kullanıyorum.
0
ZZombie
Pardus ekibini canı gönülden kutlarım.

Her ne kadar çevremdeki insanlara Pardus CD leri dağıtıyor olsam da Ubuntu kullanıyorum. :)

Ha evet, ben de Gnome seviyorum. :)

Ama bunlar bizim kişisel tercihlerimiz.
Ayrıca KDE 4'ün tanıtımları gerçekten de göz kamaştırıcı.
(o kadar göz kamaştırıcı olması bana bir fayda getirmiyor, orası ayrı konu)
0
yasarcay
kde yi sevmemin en buyuk nedenlerinden biri daima windows un gui sini taklit ediyor olmasi (veya esinleniyor) zaten yeterince windows tan bikmisim (bazi zorunlu programlar olmasa kesinlikle kullanmayacam) birde ona benziyen gui yi asla kullanmak istemem.. ozellikle vistadan aldiklari son baslat menusu yokmu resmen icinde kayboluyorum kde3 daha cazip geliyordu en azindan bana. linux aprayri bir isletim sistemi onu windows a benzetmeye calismak grafik arayuz olarak bile cok sacma geliyor bana...
0
Tarık
Yapılan işe bakmak lazım zannımca, o windowsa benzemiş windows macos a benzemiş macos amiga os a benzemiş. Sonuçta ergonomi ve iş yapabilirliği önemli. Olabildiğince sorunsuz çalışsın, az bellek harcasın, sistemin gerekleriyle ters çıkmasın yeterlidir bana göre. xfce, enlightenment, xynth hangisi hızlı, sorunsuzsa olay odur bnm için.
0
yasarcay
tamam yapilan bir is gercekten iyi bir is ise aynisi yapilir (.net karsiligi olarak mono veya gnudotnet) buna katiliyorum sonucta masa ustu bu elbette az buz benzer birbirlerine ama sorun o deyil.... ergonomik olsun veya olmasin win98 ciktiginda win98 e benzemeye calismak winxp ciktiginda winxp ye ve vista ciktiginda vista ya benemeye calismak bana kalirsa abesle istigaldan baska bir sey deyil...
0
Betelgeuse
Windows'a benzeme konusundaki eleştirilere katılıyorum. En son KDE4 ekran görüntülerini de Vista'ya benzetmiştim. Ama KDE ile gelen bazı programlara alışmışım KDE'den vazgeçemiyorum. Mesela diskteki dosyaları görmek için konqueror kullanmaya alıştım, yeni versiyonlara dolphin diye birşey eklemişler hiç sevmedim. Gnome zaten tuhaf geliyor bir tütlü alışamadım. Aslında öyle çok kurcalayıp kişiselleştirme olayına da giren biri değilim, default kurulu temayı bile değiştirmeye üşenirim ama alışkanlıklar bırakılmıyor. Belki de yılların getirdiği windows arabirimi alışkanlıkları yüzünden KDE kullanıyorum.


Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Pardus Yuva Yapmaya Başladı

loker

Uludağ projesinin şemsiye ürünü Pardus Şubat ayında duyurduğu Çalışan CD'nin ardından bir de hata düzeltme sürümü yayınlamış sonra da kurulan sürüm için hazırlıkları hızlandırmıştı. Bu hedefe doğru son düzlüğe girdiğimizi kök dosya sisteminin (rootfs) 0.0.6 sürümü ile öğrendik.

Pardus 1.0 BETA Çıktı!

loker

Yol haritasına uyumluluk devam ediyor... Pardus 1.0 Beta ftp sunucusunda yerini aldı. Nihai sürümde olması hedeflenen tüm özellikleri barındıran beta sürüm, kritik hataların ve kararlılık sorunlarının bulunması amacıyla yayınlanıyor.

Pardus İle OSNews'tayız

anonim

OSNEWS sitesini "digg"lerken Pardus haberini görünce gözlerim yaşardı. Pardus'un ALPHA sürümünde görmüş olduğumuz hızlı boot etme özelliği üzerinde tartışılıyor aynı zamanda.

Haber ile ilgili yorumlara buradan erişilebilir.

Pardus 1.0 Yol Haritası

darkhunter

Bu yol haritası, Pardus 1.0 sürümü çıkana kadar üzerinden geçilecek mihenk taşlarını (milestones) ve bu mihenk taşlarında tamamlanması planlanan işleri listeler.
Ayrıntılar

Yazarın Notu: Zamanlama bakımından çok hızlı bir yol haritası olmuş, anlaşılan Pardus ekibi sonunda ışık hızına ulaştı :)

Pardus Staj Başvuruları Sonuçlandı

anonim

Bu yaz stajyer olarak Pardus projesine dahil olacak öğrenciler belli oldu. Ayrıca A.Murat Eren staj için gelen 170 başvuru sahibi ile ilgili programlama dili bilgisi, okudukları üniversiteler gibi başvuranların genel profillerine ışık tutan bilgileri günlüğünde paylaşmış.