Chriseba

Chriseba


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Wikipedia'nın CD sürümü çıkıyor ( 2)

çok güzel bir proje, ancak Türkçe de dahil olmak üzere İngilizce haricindeki diğer dilleri de destekleyecek midir?

bir süre önce wikipedia cephesinde maddi sıkıntılardan bahsediliyordu; ya reklam alacaklardı ya da büyük internet şirketlerinden birinin bünyesine katılacaklardı gibi iddialar dolanıyordu. bu proje, maddi kaynak sağlamak için de oldukça mantıklı.

umarım diğer dilleri destekleyen sürümler de kısa bir süre içinde görülür...

Ekşi Sözlük'e Sansür ( 14)

Bu seferkinin YouTube'da amaçlanandan farklı olduğunu düşünüyorum. YouTube; Amerikan ya da daha doğrusu yabancı kaynaklı kaynaklı bir oluşum ve gerçekten faydalı görüntüler olmasına karşın oldukça gereksiz görüntüler de var. Ama Ekşi Sözlük; Türkiye kaynaklı bir oluşum ve üyelerinin hemen hemen hepsi Türk, her kesimden yazar olan insanlar özgürce kendi düşüncelerini belirtiyorlar. Bir yazı yazmak, görüntü hazırlayıp internet sitesine yüklemek daha basittir, bir görüntüden çok daha açık ve net bir biçimde fikirler belirtilebilir. Ekşi Sözlük'te gereksiz şeyler yok mu? Var. Her kullanıcıyı tek tek takip edemezsiniz. Ancak bu erişimin engellenmesi demek, insanların kendilerini özgürce ifade etmelerini baltalamakta ilk adımlardan biri olur. Daha önce bu adımlar atılmış, sonra da verilen kararlar geri alınmıştı.

4.500.000 € Bedelindeki Özgür Yazılım Zaferi ( 8)

Bizim memlekette benzeri olayların yaşanmasına sanırım daha uzun yıllar var. Henüz kamu kuruluşlarının bırakın Linux kullanmalarını, internet sayfalarının büyük bir kısmı daha Internet Explorer tekelinden kurtulabilmiş değil.
En iyisinin her zaman ücretli/yüksek ücretli yazılımlarda olduğunu düşünen zihniyet daha ne yapsın ki?

GTA1 ve GTA2'nin kodu açılsın! ( 3)

Mantıklı bir çalışma, çünkü ne kadar GTA çıkarsa çıksın GTA2 bir klasiktir. Hele ki şu an Hamachi ile internetten bu oyunu oynayan oyuncu sayısı felaket. Karşılıklı oynanabilse süper olur...

YouTube'e Sansür! ( 59)

Yanılmıyorsam şu an erişim açık, henüz kesilmedi. Ancak haberi kısa süre önce internette okudum. Görüntüler zaten tepkiler üzerine kaldırılmıştı ama nafile.

Bu görüntülerin hazırlanmasına sebep olan Rumlara karşı hakaret içeren görüntüleri hazırlayanlar da, Atatürk için bu görüntüleri hazırlayanlar kadar suçludur. Kimse kimsenin ulusuna, liderine, inancına bu kadar ağır hakaretlerde bulunamaz. Bu düşünce özgürlüğü değildir, bakış açısı değildir, ortaya fikir sürmek değildir; açık açık hakarettir.

Galatasaray Üniversitesi Linux’a Geçti ( 4)

Yanlış bilmiyorsam, zaten Galatasaray Üniversitesi bir kaç aydır bilgisayarlarında Fedora Core 4 veya 5'i kullanıyordu, demek ki hedeflenen noktaya bugün ulaşılmış.

Linux'a geçme kararını alan ve destekleyen herkesi tebrik etmek lazım. Her bilgisayar için Windows ve her Windows için lisans bedeli ödense, aynı amaca hizmet eden ve aynı kapasitedeki her hangi bir Linux dağıtımları varken çöpe atılmış bir para olurdu. Gerçi Açık Lisans diye bir şey var; tanıdığım internet kafe sahibi (Kadıköy Orange 1 ve 2) her bilgisayar için değil tek bir bilgisayar için lisanslı Windows kullandığını, kafe işletmecisi olduğu için de diğer bilgisayarlara aynı lisanstan kurulum yapabildiğini söylemişti.

Yanlışım varsa düzeltin, bu aralar bulduğum her boş zamanımda ufak bir makale yazıyorum, yanlış bilgi yer almasın aklımda da yazıda da.

TDK Tartışma Grupları ( 28)

Şu an kayıt oldum, aktivasyon mesajı henüz e-posta'ma ulaşmadı ama "Kullanıcı bilgileriniz başarı ile kaydedilmiştir. Size bir aktivasyon maili gönderilmiştir. Gelen mailden sonra sisteme giriş yapabilirsiniz." bilgisini kayıttan sonra gördüm, Firefox 2 kullanıyorum...

CHIP'ten Pardus CD'si ( 6)

Ben PCNet aldım, o da veriyor. Ama Pardus forumlarında yazdığı kadarıyla da Chip dergisinin verdiği cd'de ayriyeten bir depo olması gerekiyordu.

Anadolu Parsı'nın Dönüşü : Pardus 2007 ( 25)

Doğru ya dalgınlıkla 2006 yazmışım, 2005 olacaktı. Özür dilerim...

Anadolu Parsı'nın Dönüşü : Pardus 2007 ( 25)

Arkadaşlar, haberi yazarken bir hata yaptım ve diğer yansıların adreslerini vermedim. Ancak Paket Deposu ve burada verdiğim adresler aynı sunucuda bulunuyor ve her kes bu sunucudan indirdiği için ne paket deposu sağlıklı işliyor ne de ISO dosyaları.

Mümkünse farklı yansılardan indirmeye bakın..
(ftp://ftp.comu.edu.tr/pub/linux/dagitim/pardus/kurulan/2007)

Seminer: “Linux Nedir ?“ ( 2)

Beşiktaş'a vapurla indikten sonra "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü - A 202 Salonu" denen bu mekanı nasıl bulacağımı merak ettim açıkçası...

Kürtçe Yazılıma Soruşturma ( 28)

Ubuntu?
Haberde yanlış bilgilendirme yapılmış.

"Kürtçe haberleşme ve yazışma" konusuna da bir noktada bana doğru olmayan şeyler getiriyor aklıma ama onun hakkında yorum yapmamayı tercih ediyorum...

Bir Yıllık Pardus Bilançosu ( 20)

bu biraz güç olmaz mı?

Symbian OS için Ruby, Symbian Tarafından Yayımlandı ( 2)

Symbian 9.1 sürümü için kullanılabiliyor.
Yani 6630 bile 9.1'in yanında eski, telefon muhabbet kimilerini çok bayar ama eskiler de unutulmu be...
*Bir N-Gage sahibinin yakarışları*

Anti-virus gerektirmeyeceği bile yazıldı ama KORSAN'ı engellenemedi! ( 10)

korsanı engellemeli tabiki de. netice de çoğu kişi tezgahlardan korsan cd alıyor ve geneli de oldukça kötü amaçlı projelere akan kaynaklardan.

korsandan önce, insanların bir işletim sistemi için bu kadar kazık yememesini öğrenmesi lazım.

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Her şeyden önce tebrikler.

Ancak merak ettiğim bir şey var.
Her türlü paketin sürekli yenisi çıkıyor.
Firefox demeyeceğim ama, kde3.5.4, xorg 6.9.0...
Bunlar "biraz" eski değil mi şu an çıkan bir linu dağıtımı için?

Tabi ki zamanla gelişecektir, böyle olmasını da umuyorum. Biraz da "daha göze hitap eden" bir tema kullanılsa iyi olur.

Tekrardan ekibin başarılarını dilerim.

Fazlamesai Kare ( 8)

eheh devamının da gelmesini bekliyoruz, güzel düşünülmüş...

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

bu facia ile windows kullandığım esnada karşılştım, abim giremiyordu ve ip numarasından girdi.

ama nedendir linux'te gayet rahat girebiliyorum. TT'e ve daha bir çok kuruma/kuruluşa/kişilere yapılan eleştirileri belli ki bazı kaldıramyın insanlar da var.

MS Windows ve GNU/Linux'a Bulaşabilen Virüs Yazıldı! ( 11)

pöf.. anlamam ki virüsler nereden çıktı şimdi?

symbian için de benzeri bir virüs yapılmıştı ama daha devamını görmedik onun. ana masaüstü sistemlerde ciddi bir linux kullanıcı potensiyeli var, bence en kısa sürede linux için de anti-virüs uygulaması yüklesek süper olur...

GNU/Linux'dan MS Windows'a Geçen Bilge ( 15)

Oldukça mantıksız bir yazı. Neden mi?

Çünkü Linux'u Amerikan karşıtı bir ürün olarak görüyor. Oysa ki başta Nokia, Ericcson, Sony, Siemens ve daha bir çok firma AR-GE'de linux'ü tercih ediyor. Bunlar da mı şimdi terörist? Bill Gates'in yaptığı bir ürünün Amerika için iyi, Amerika için iyi olanın da dünya için iyi olduğunu söylüyor. "Dünya" sadece "Amerika" mı(çoğu Amerika'lının düşünce yapısı bu şekilde aslında ama esasında elbet ki değil)?.

Şimdi kalkıp da WinXP kötü demiyorum, şunca yıl ben de Windows kullandım ve son bir yıldır Linux kullanıyorum. Bu bir tercihtir. Kim hangisini daha kullanışlı buluyorsa onu kullanır.

Şu adamın yazısında telaffuz ettiği rakamlara bakın, toplamda 2098$ harcamış. Sadece WinXP'Yİ OfficeXP'yi alarak ve müşteri hizmetlerini arayarak. Bu kadar rahat 2098$'ı harcayabilecek bütçeye sahip olsak, ne ben lisanssız yazılım alırım ne de bir başkası.

Ama bu yazı ciddi anlamda saçmalık. Hacker'lar Sadece Linux mü kullanıyor? Pöeh...

Benim sistemimde hem Linux hem de WinXP yüklü, oyun oynayacaksam WinXP, iş yapacaksam Linux. İkisinden de memnunum. Amerikan işiymiş şuymuş buymuş, şu yazı içerisindeki tüm ifadeler ve bahaneler oldukça saçma ve gerçeklikten uzak.

Bu da benim yorumum...

Pardus 25 bin defa indirildi ( 28)

benim esas merak ettiğim, pardus'un hangi dağıtım üzerinden geliştirildiği? gelecek linux, red hat 9'un üzerinden geliştirilmişti, peki pardus hangi linux dağıtımının üstünden geliştirildi? eğer kendisi başlı başına bir dağıtım ise(fedora, ubuntu, mandrake gibi..) o zaman bu kadar taktir edilmeyi gerçekten hak ediyordur...

Pardus'un İlk Ayı ( 26)

ben de 2 haftadır kullanıyor. bundan önce fedora core 4 ve gelecek linux 3 bireysel sürüm'ü kullandım. gl3'ten çok çok iyi olduğu bir gerçek, fc4'e göre artı yönleri (benim ihtiyaçlarıma göre) bulunuyor ve hemen hemen ikisininde de aynı işlemleri yapabiliyorum(o zaman fc4 niye 4 cd?). gerçkten de pardus oldukça kullanışlı, tatminkar ve güzel.

güzel bir başlangıç olduğunu umuyorum...

MS Windows'un Kaynak Kodları Halka Açılacak Mı? ( 7)

windows kenelde kapalı bir kutu gibiydi benim için. güzel, istediklerimi kısmen sunuyor ama bunu nasıl yapıyor, bilebiliyor muyum? hayır.

ben bir de bu işe güvenlik açısından bakıyorum. zaten windows'u tehtid eden virüsler, trojanlar oldukça sık ve internet kullanan biri için anti-virüs, firewall, anti-trojan gibi şeyler artık kaçınılmaz oldu., peki kaynak kodları da açılırsa bu tehlikenin boyutu artmayacak mıdır?

Patoloji Bilgi Sistemi.. Geliştiricisi bir Türk.. veee GPL! ( 22)

bu tür(k) programların(ının) da ülkemizde başta sağlık sektörü olmak üzere diğer resm^i kurumlarda yaygınlaşarak, beraberinde linux'u ve her bilgisayar için lisans ücreti alınmasını engellemesini, bu açıdan hem bütçeye katkısı olacağını hem de linux bilgisine sahip olmanın iş sektöründe ufak bir artısı olmasını diliyor, ümid ediyor ve her sektörde her kategoride bu tür çalışmaların devam etmesini diliyorum...

Google News artık BETA değil... ( 2)

ben mi yanılıyorum, bulamıyorum yoksa türkçe yayın ve türkiye ile ilgili bir bölümü mü yok?

aslında türkçe yayın olsaydı çok daha iyi olurdu ama en azından tüm diller eklenene kadar beta kalsaydı. zaten goog'ın arama motoru dışındaki çoğu hizmeti beta sayılır, ben bunları bir gün topluca beta'dan çıkartım üstüne bir de işletim sistemi çıkarmasını umuyordum...