Sony Playstation 3'e Fedora Core 5

0
Chriseba
Sony Playstation 3 piyasaya çıkmadan önce yapılan haberlerde; içinde Linux işletim sistemi olacağı ve harddisk ile beraber geleceği açıklanmıştı.
İşte bunun üzerine kimi kafalarda oluşan ilk düşünce, "Acaba evde, bilgisayarımızda kullandığımız Linux dağıtımını, PS3'de de kullanabilecek miyiz?" yönündeydi.

Cevabı evet! Bir grup bu konu üzerinde uğraşmışlar ve Sony Playstation 3'e Fedora Core 5 kurmayı becermişler...

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz...

Görüşler

0
Tarık

Güzel bir çalışma olmuş. Böylece ppc işlemciye ve hdd ye sahip olduğu bilinen bir cihazın, normal bir bilgisayar gibi yazılım çalıştırabileceğine şahit olduk. Ki daha evveldende bu şekilde çalışmalar vardı zaten.

Gentoox, BlackRhino GNU/Linux, XBOX Linux

Fakat bu konuyu görünce aklıma teknik lagalugadan çok aşağıdakileri yazmak geldi. Söylemek, tartışmak gerektiğini hissettim.

Bu haber(ps3 te fedora), bilgisayarı oyun makinası niyetine kullanan insanlara, kendilerine bir takım profesyonellikler takıştıran(pro gaming vs.)oyun manyaklarına hatta hatta oyun oynamanın bir meslek olduğunu iddia eden süngerleşmiş beyinlere güzel bir cevaptır.

Uzunca yazmak gerekirse:

"Sen oyun oynamanın profesyonel bir iş olduğunu iddia ediyorsun, ama aslında senin yaptığın sadece tüketmek, ben senin konsolunda kendi linux sistemimi çalıştırıyorum ve böylece öğreniyorum. Bu yarışta sen her zaman benim arkamda olacaksın hatta sen yarışa dahil bile değilsin. He belki yarışa dahil olmak istemiyorsun ve bana işine karışmamamı söylüyorsun, o zaman bana işine tv yide alet ederek "oyun oynamak bir meslektir" gibi salakça şeyler söyleme. Ve artık şu pro gaming saçmalığınıda bırak allahaşkına.".

Bu yazı, şu malum teknoloji kanalında yayın yapan oyun tanıtımı/reklamı programlarına, i586 ya windows kurmakla kendini yazılımcı/donanımci sayan saçlı, sakallı abilerimize ve bilimum pro gamerlere gitsin. Gitsin lütfen. Çünkü artık ben "oyun oynamanın yeni nesil bir meslek olduğunu yada pro gamer olmanın övünülecek bir durum olduğunu" duymak yada görmek istemiyorum. Aslında varolmayan şeylerin beynimize varmış gibi çakılmasını da istemiyorum. Adı TechTV olmuş şimdi, ama kurulduğundan beri bir teknolojik lik göremedim açıkçası. Fm.net vardı bi aralar en azından değişik konularda ufuk açıcı fikirler ortaya konuyordu, oda bitti. Bu ülkede yeni çıkmış bol grafikli oyunlardan başka televizyona aktarılabilecek hiçbir teknolojik konu yok mu? Neden bu kanaldaki uzman kadro bir kere olsun ps3 te pes keyfi yerine ps3 e fedora core kurma keyfi adı altında daha teknik bir program yapmaz? Yapamıyor mu? Ha "özel bir kanaldır, sen izlemeyebilirisin yada git öteki özel kanallara bak, bundan daha iyi değil" diyebilirisiniz. Fakat bunun üzerinde teknoloji yazıyor ve gençlere hitap ettiğini söylüyor. Ben genç değilim belki ama etrafımdaki gençlerinde "ayaklı ekran kartı kutusu, oyun oynama profesyoneli, online oyun oynama üstadı" gibi bir şeyleri gerçek sanmasını, asıl gerçeklerden, bilgiden uzaklaşmalarını istemiyorum.

Böyle bir düşünceye sahibim, kendimi bazen tv izlerken, "bu tip şeyleri görüp sevinen kendini gerçekten birşeyler yaptığına inandırmış insanlara/gençlere"acır halde buluyorum. Diyorum ki: len bırakın şu işleri de adam gibi mevzularla uğraşın, harcamayın taptaze beyinlerinizi bu şeylerle.

Bu haber vesilesiyle bunlarıda söylemiş oldum. saolasın fm...

0
perl6
PS3'ün içindeki Linux hakkında bir şeyler karaliyim: Yellow Dog Linux PS3 FAQ Benim için en heyecan verici olan Enlightenment DR17 nin WM olarak kullanılması. Gerçi daha çok yolu var ama...
0
experience
ne diyosun arkada$im. kime gore neye gore diye bir $ey bilmez misin sen? coder, coderligini, hacker hackerligini, gamer da gamerligini yapsin. techJudge mi kesildin ba$imiza? begenmediysen bilmemneTV'yi kendin kurarsin bi TV; oturur anlatirsin X platformu uzerinde Y ko$turmanin tadini. oturup ba$kasindan bekle, ba$kasini alki$la, bir ba$kasini adamdan sayma; kendine gelince ses yok. herkesin ayni i$i yapmasi beklenmez. kimi oynar kimi uretir. profesyonelce, en iyisini yapabiliyo musun sen ondan haber ver.
ayrica PES'te gelin elinize vereyim pad'i. 5-6 farketmez
0
Tarık
Hee valla, bende öyle dedimde anlamıyor işte bozuk karakterli herif. Yazmış bu deli saçmalarını buraya, hayır millette okuyup bişeler anlamaya çalışacak bunlardan iyi mi. Halbuki sanane dimi elin pro sundan, piposundan. Kafamıza göre takılıyoruz şurda. Allaallaaaa... Çak baba 1!, 2!. hopp...
0
mentat
enteresan bakış açısı. ama başka bir açıdan baktığında da, x platformunda y işletim sistemini çalıştırmak da bazıları (benim gibi) için zaman kaybı gibi gözükebilir. adı üstünde, platform ve işletim sistemi. işletim sistemi ve platform sadece iş yapmak için kullanılan basit tercihlerdir, (malesef günümüzde politik bir yanı da oluştu, hadi orasına peki ama fanatizme dönüşmesi ise acınası bir durum).

pro gamer mi işletim sistemi junkie'si mi derseniz on kere pro gamer derim. dedim bile..
0
FZ
9 kaldı :-p
0
Tarık
Önce bir oyun yapım sektörümüz gözle görülür hale gelsin, piyasamız genişleyip oyunlarımız dünya ölçeğinde yer bulsun. Ondan sonrası benimde umrumda değil. Ama şimdiden bu kadar tüketmek bizi sadece dışarıya bağımlı kılar. Aslına bakarsanız zaten bir bilgisayar olduğu ve üzerinde linux çalıştığı bilinen bir alete ben fedora core kurmakla falan uğraşmazdım zaten. Ama birisi bana illaki bir ünvan verecekse şundan:"sanal alemin en baba progameri" ziyade bunu:"bilgisayar denyosu" tercih ederim.

Ha bu arada sizin söylemleriniz taraflı geldi bana. Bu işin üretim kısmında olup bu çocuklara birşeyler satmaya çalıştığınız belli. Yoksa oyun programlamakla falan mı uğraşıyorsunuz hani "şimdiden potansiyeli düşürmeyelim bırakalım herkes progamer olsun" gibisinden :)

Bu arada not olarak oyun sektörümüz yok falan demişken, eksik söylemiş olmayayım. Dünyada tanınmış gayet profesyonel Türk oyunları var. örnek olarak Mount&Blade daha beta fakat şimdiden çok büyük bir kitleye sahip. tebrik ediyoruz...

0
mentat
evet Blizzard'da çalışıyordum, EA'ya yeni geçtim, FIFA 2008 üzerine çalışıyoruz arkadaşlarla.. La havle..
0
redogre
Profesyonel spor kavramı ilk çıktığında insanlar benzer bir tepki vermişti. Şimdi futbolcu olmak bir meslek, bir çok insan hayatını bu yolla kazanıyor.

İş dediğimiz şey insanın hayatını kazanması için yapılıyorsa, hayatını oyun oynayarak kazanan birine laf etmek ayıp. Pro gamer lafını beğenmeyebilirsiniz, ama bir insanın bir şekilde hayatını kazandığı, emek harcadığı konuda yaptığınız yorumlar kabanın da ötesinde.

Bunlara sebep olan şey ise oyun oynamaya bakışın dedemin futbola bakışı gibi olması. "Aptal bir top peşinde koşarak nereye varacaksın?".

Ben çok oyun oynamam, yaşımda 30 oldu ama her işte olduğu gibi profesyonel oyun dünyasında da insanların saatlerce antreman yaptığını biliyorum. Konu profesyonelliğe gelince olay zevk için oyun/top oynamanın ötesine geçiyor.

Varolmayan şeyleri gerçek olarak sunma kısmına gelince şöyle bir bakarsanız, bu "pro gamer" ların ciddi paralar kazandıklarını görebilirsiniz. Herşey bir yana bu dünyadaki tüm meslekleri beğenmek zorunda değilsiniz, günde 8 saat burnunda tabak çeviren adamlar da var, biz bunlara boş işlerle uğraşan adamlar yerine sirk cambazı diyoruz yüzyıllardır.

Tv propramlarının içinin boşluğu hepimizin sorunu ama bunun sebebi oyun oynayan çocuklar değil sanırım.
0
Tarık
Bu yorumlardan artık fm in ne kadar geniş bir kiteleye ev sahipliği yaptığını daha iyi anlıyorum. "pro gaming" denen şeye ciddi ciddi meslek olarak bakan birileri var demek ki. Saygı duymuyorum ama böyle bir gerçek var.

Bir takım örnekler vermişsiniz, onlara cevaplar vermek istiyorum.

Burnunda tabak çeviren adam örneği vermişsiniz. O adam burnunda tabak çeviriyor birilerini "EĞLENDİRİYOR", sporcu spor yapıyor "SPOR" yapmış oluyor, tuvaletleri temizleyen adam "TUVALETLERİ TEMİZLİYOR", birileri otobüsleri kullanıyor "BİZLER YOLCULUK EDİYORUZ", birileri video oyunları yapıyor "BİZ OYNUYORUZ, EĞLENIYORUZ". hmmmm, sen diyorsun ki birileri oyun oynarken bunu meslek olarak yapıyor, para kazanıyor. Yani sadece oyun oynayarak hiçbir üretim katmanında hiçbirşeye karışmadan elinde pad, keyboard herneyse dolaşıyorsun ve kendine iş arıyorsun, düşünsene "ABİ ÇOK GÜZEL OYUN OYNARIM, AHA! PRO GAMER ŞEYİM?". Maalesef saygu duyamayacağım...

Bunların hepsini anlarım, evet bireysellik, sadece kendini düşünme artık çağın bir gereği haline geldi. İnsanlar bu saçma kavramlar yüzünden artık birbirlerine yapıcı hiçbir eleştiri dahi yapmıyorlar. Çünkü kim ne yaparsa yapsın kendine göre en iyisini en para getirenini yapıyor yada yapmak için birbirlerinin üstüne basıyor, toplum değerlerini çiğniyor... ne kadar iyi. Toplum yararına birşeyler düşünmek sadece devletin işi çünkü, bireyler sadece yaşamak için ne gerekiyorsa onu yapsın, "ne gerekiyorsa". Devlet gibi düşünme, devletin yerine düşünme, kısaca toplumculuk yok. Bireyselcilik var. Son derece haklısınız. Buda tv lerin boş programlarla dolu olmasına mı tekabul eder acaba? Acaba tamamen bireysel düşünmemiz mi bu işleri bu kadar içinden tek başına çıkılmaz hale getirdi? Beni niye ilgilendiriyor bunlar?

Televole var mesela bizlere sadece biz istiyoruz diye güzel kadın bacakları, "sanatçı", futbolcu, layla-reyna gösteriyor. Biz istiyoruz çünkü bunları. Tavuk tüccarı adam mahalleye gidiyor, güya millete bedava tavuk dağıtıyor, milletin birbirini ezmesi umurlarında bile değil, çünkü amacı çok farklı. Ben kamyon kullanıyorum ve benden küçük araçlar umrumda değil çünkü ben ölmeyeceğim olası bir kazada, dayıyorum birayı ağzıma geçip gidiyorum. Sen garsonsun müşterinin görmediği bir yerlerde yere düşen yiyecek malzemesini biraz üfleyip tekrar tabağa koyuyorsun. Birileri sadece kendi ürününün satılabilmesi için diğer bütün firmaları satın alıyor. Tamirci adam müşterinin cihazına tamir edeyim derken zarar veriyor, sonra müşteriyi aldatıyor "getirdiğinizde de bu sorunlar vardı" diyor. Birileri oyun yapıyor ve e3 gibi fuarlar oluşturuyor, turnuvalar düzenliyor, buralardan koca koca adamlara sen artık pro gamer sin deniyor, işi dünya boyutlarında birşeymiş gibi lanse ederek çocuklara yada genç insanlara yöneliyorlar. Biliyormusun hristiyanlık misyonerlerinde de enjeksiyon da üst sınır 25 yaş tir. O yaştan sonra insanların kendilerinin gelmeleri beklenir "kilise" ye... Bu adamlar "bu oyun oynayanlar" kendini "pro" gamer sanıyor vs.vs. Ve hakkaten adam para kazanıyor, antremanlara gidiyor. Eee sonra ne oluyor? adam hem eğlenmiş hemde para kazanmış oluyor. E iyiya eğlensin bakalım.

İnsanların sadece hayatlarını idame etmek uğruna bütün bunları meşru görmesi "yapacak başka şeyim yok" diyebilmesi ne kadar etik değil mi? Acaba insan hayatı sadece "ne olursa olsun arkadaş, yaşacak parayı ne iş olursa olsun kazanmalıyım" üzerine mi kurulu? Hehe şimdi anlayabiliyorum şu usa denen atlantik ötesi memlekette zencilerin nasıl bu kadar rahat "pimping" yapabildiklerini. Çünkü önemli olan hayatta kalabilmek. "Kim ne derse desin, ucu nereye dokunursa dokunsun." Şeref önemli değil yada boş işlerle uğraşıyor olup bunun sonunda biraz karnınızın ağrıyor olması. Evet usa deki pimping yapan insanlar çok çok uç bir nokta ama bu "sadece hayat idamesi için çalışıyor olmak" yakın zamanda bizide vuracaktır emin olun. On sene önce "hadi len olurmu öyle şey" dediğimiz kaç tane mevzu bugün artık alışılmış klişelere dönüştü? Yoksa biz balık beyinlimi olduk? Nasıl göremiyoruz olan biteni. Bu devam eden dinamik sürece neden etki edemiyoruz? Herşey oldu bittiye, olsun bitsine, yapılsın boşver biz dalgamıza bakalıma nasıl getiriliyor?Toplum çürümesi nedir? Uyuşturucu yada fahişelik had safhaya mı çıkmalı? Yoksa rusya gibi alkolizm mi sarmalı %95 imizi. Kendimize has bir çürümüşlüğümüz olmaz mı? Diğer toplumlara benzemeyen ve yoksunluklarımızla körüklenen ve başka toplumların da dışarıdan körüklediği. Size göre dedenizin futbolcu olmak hakkında söyledikleri tamamen safsata öyle değil mi? Dedeniz o yaşa zaten hiçbir şey görmeden gözleri kapalı gelmiş ve doğal olarak birşey öğrenememiş. Siz daha iyisini biilyorsunuz değil mi? Hiç düşünmüyorsunuz dedenizin olaylara sizden daha mantıklı bakabileceğini yada bazı şeylerin yaşlandıkça olgunlaşıp analaşılabilir olabileceğini. Hep öyledir zaten...

Evet ben bir pro gamer im, kazandığım turnuva başına 15 bin dolar aldıktan sonra bırakayım bana "sadece oyun oynayan embesil" desinler. Sana ne!

Evet bana ne ama çek ulan televizyonumdan suratını, kirletme! yapmaya çalıştığın şeyi anlamayan küçük çocukların dimağlarını bu abuk subuk şeylerle. Seni görmek istemiyorum ama sen hep karşımdasın, ben uzak durabiliyorum ama sen birilerini kirletiyorsun o fikirlerinle. İnsanlara yatarak para kazanabileceklerini söylüyorsun, hiçbir şey yapmadan birşeyler olabileceklerini söylüyorsun şu gelişmeye çırpınan garip ülkemde. O insanlar benim kadar düşünmüyorlar onlara verdiğin zararı. Ama ben onları düşünüyorum çünkü bu toplumun evladıyım ben. Atalarımın işçi, mühendis, doktor, asker olmasına borçluyum ben bu hayatımı pro gamer olmasına değil!

Heh işte ne güzel takılsınlar, eğlensinler. Bende zaten akşama kadar burda saçma sapan şeyler yazar dururum. Birileri "hade lan yeter artık" diyene kadar.

saygılar...

0
sundance
Yanlış bir örnekveriyorsunuz.

Profesyonel sporcular spor olsun diye spor yapmazlar. Spor olsun diye o kadar yoğun antrenmanlara gerek de duyulmaz.

Üretimleri ne? Bu sporların izlenmesi (statlar + tv yayınları), takım amblemli malların daha çok satması, maçlar üzerine müşterek bahis oynanması vs.

Profesyonel oyuncuları da tamamen aynı kategoriye koyabilirsiniz. Onların da izleyicileri var, onlar da kullandıkları markaların satışlarını arttırıyorlar, onlar da antrenman yapıyorlar vs.

Yani çıktı üç aşağı beş yukarı aynı.

Ha bundan dolayı saygı duyarsınız, duymazsınız çok da dert değil, sizin bir kararınız ona diyecek bir şey yok. Ama "taş taş üstüne koymuyorlar" derken, biraz etrafa bakmakta da fayda var. Sırf taş taş üzerine koyulsaydı dünya ekonomisi (şu yoğun sürtünmeli ortamda) çoktan çökmüştü. Orta seviyeli hatta vasat toplulukların, keyfe keder harcamaları üzerine kurulu bir ekonomik yapıda, bu da bizim için biraz lüks.
0
Zebani
?????????????
0
conan
Hmm, bu super olaganustu bir hack filan degil :) Cunku Sony zaten kullanicilarina "Other OS Installer" diye bir acik platform sundu. Other OS Installer ile PPC uzerinde calisan herhangi bir isletim sistemini PS3'e yukleyebiliyorsunuz. Yani yakinda OS X filan da gorecegiz. Pardusun PPC versiyonu da cok yakinda gelir :P
0
ismailasci
konu polemigine girmek istemiyorum ama haber redhat'i dolayli olarak ilgilendiriyor fedora'yi ise dogrudan. :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Red Hat ve Fedora Core Linux için Gelişmiş Paket Yönetimi

honal

Fedora ve Red Hat Linux üzerinde kullanılan YUM programına ait detaylı bir NASIL YAPILIR belgesi ekledim. Belgede ayrıca Red Hat tarafından resmi olarak desteği kesilen Red Hat sürümleri için güncelleme kısmı da mevcuttur, ilgilenen arkadaşlara yardımcı olması dileğimle.

Fedora Project: Red Hat nereye gidiyor?

anonim

GNU/Linux dünyasını ikiye ayıran Fedora Projesi konseptini kısaca irdelemek ve Linux´un devi Red Hat´in geleceğine şöyle bir bakmak istedim:

Red Hat Fedora´yı ilk duyurduğunda önce olumlu bakmıştım. Ardından Fedora´nın bir Açık Yazılım projesi olarak ürettiklerini Red Hat´in alıp biraz süsleyip püsleyip belki biraz da geliştirip Red Hat Enterprise Linux olarak ciddi satış fiyatları ile piyasaya süreceğini anladım. İlk başlarda bu durum biraz moralimi bozdu ve Red Hat´e sinirlendim. Ancak ardından Lindows, Libranet gibi daha birçoğunun Debian ile aynı şeyi yapmakta olduğunu hatırladım.

Fedora Core 1 incelemesi

ghanthar

LinuxMerkezi Fedora Core 1 incelemesi yayımlandı. Buradan ulaşabilirsiniz.

JBoss'un Kurucusu Marc Fleury RedHat'ten Ayrıldı.

meddah

Ve sonunda beklenen oldu, Jboss'un kurucusu Marc Fleury Redhat'ten ayrıldı. 2005 yılının Aralık ayında Fleury "Fil ve Kaplan" isimli dört bölümlük bir makale yayınlamıştı.

Fil ve Kaplan 1, 2, 3, 4

Redhat, Jboss'u satın aldıktan sonra makalenin Redhat ile ilgili 2. bölümünü değiştirmişti. İkinci bölümü ilk haline ise bu adresinden erişilebilir.

Red Hat Severn´in ilk ekran görüntüleri

anonim

Red Hat in yeni sürümünün ilk betası Severn in ilk ekran görüntülerine http://www.osnews.com/story.php?news_id=4091 adresinden ulaşabilirsiniz. Red Hat daha önce artık paketli perakende sektöründe olamayacağını duyurmuştu bunun ardından Red Hat Linux un artık bir ürün değil bir proje olduğunu bildirdi. Dileyen herkes betayı indirip fikirleri ve gelişmesini istediği özelliklerini bildirerek RH nin gelişimine katkıda bulunabiliyor. RH daha önce beta versiyonları kullanıcıya sunmuyordu.
Yeni Red Hat ve yeni Red Hat Project sistemi hepimize hayırlı olsun.

Kaynak: LinuxTurkey