mentat

mentat


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Google 50 yıl içinde kendini yok edecek! ( 26)

Aynı iddiayı ben bir yerden hatırlıyorum sanki. wolfram search engine?

Hemen google 5 seneye çökecek adlı bir makale yazıp ms'e cv'mi yolluyorum bu arada :) tahminen müdür falan yaparlar artık beni de..

Türkiye'nin StackOverflow'u Açıldı ( 17)

Link hatalı (text olarak)..

Güzel bir girişim, umarım başarılı olur ama stackoverflow'un en önemli özelliği kullanım kolaylığı ve tasarımı.. Öncelikle benzer basit ve albeniye sahip bir altyapı kurulmalıydı diye düşünüyorum. Şu haliyle güzel bir blog tasarımına sahip onlarca benzerinden pek bir farkı yok..

başarılar.

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

Bakanımızın açıklamasından anladığım, bu kapatmaların sebebi biraz da başka gibi..

http://www.ucankus.com/haberic.asp?pw=43528

Google'dan WebApp ( 4)

Projenin adı WebApp değil de "Google App Engine" bu arada..

CanSecWest: Bilgi eksikliği mi yoksa kaya gibi bir işletim sistemi mi? ( 4)

türkçe verilen linkte http://cansecwest.com/ adresi referans gösterilmiş ama orada da sonuca dair bir bilgi yok. tek bulabildiğim şu link:
http://www.informationweek.com/software/showArticle.jhtml?articleID=207000434
onda da mac airbook'un safari'si yüzünden iki dakikada kırıldığı, diğer iki sistemin ise ilk günü kırılmadan geçtiği yazılı. bu yüzden de 3rd parti yazılımlar falan yüklemeye başlamışlar linux ve vista sistemine..

ya verilen türkçe link biraz fanatik takılmış, ya doğru linki vermeyi unutmuş, ya da benim çok uykum gelmiş ve bu saatte burada değil uykuda olmam lazım..

Var mısın Yok musun! ( 43)

cevap 1: (acelece) 0.5

cevap 2: 0.5 veya herhangi bir sayıyı seçme ihtimalim de 0'dır.. mıdır? peki öyleyse, ben 0 ile 1 arasında herhangi bir reel sayıyı seçemem mi? seçersem hangi olasılıkla seçerim ki? ehe.. neşeli matematik..

olasılık != istatistik var bi de..

Var mısın Yok musun! ( 43)

Tekrar edeyim, sanki atladığınız birşe var diyorum:

Benim kafam karıştı (Monty Hall'a benzediğinden emin misiniz?). Ortada tek bir ödül yok. 24 ödül var. ve sona kalan iki ödülden büyük olan benim kutuda mı karşı kutuda mı ihtimaline bakıyoruz. Boş kutu diye birşey yok, tüm kutular dolu yani.

Sizin mantığınız ile, eğer oyunu tersinden oynayıp en az ödülü kazanmaya çalışıyorsanız da son adımda kutunuzu değiştirmeniz gerekir.. sanki..

Biri bana açıklayabilir mi eğer yanılıyorsam nereyi atladığımı?

Var mısın Yok musun! ( 43)

Benim kafam karıştı (Monty Hall'a benzediğinden emin misiniz?). Ortada tek bir ödül yok. 24 ödül var. ve sona kalan iki ödülden büyük olan benim kutuda mı karşı kutuda mı ihtimaline bakıyoruz. Boş kutu diye birşey yok, tüm kutular dolu yani.

Biri bana açıklayabilir mi eğer yanılıyorsam nereyi atladığımı?

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

"ben neden şiddet taraftarı olayım! manyak mıyım? canavar mıyım? insanım (insan olduğumu düşünüyor ve hissediyorum) ve bir çok insanında benim gibi yaşaya kalma içgüdüsünün (gerçi bu hayvanlarda da var) kuvvetli olduğunu düşünüyorum! yaşaya kalabilmek için de bazen savaşmak gerekiyor!"
Kanımca devletlerin başarısı, manyak olmayan bireyleri de savaşın ve ordunun gerekliliğine inandırabilmesi zaten.

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

son cümleye düzeltme:
"ordunun desteklemesine sevinmek bana biraz da ironik geliyor.."

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Zorunlu? Nefis OpenOffice var, avg var, var oğlu var.. Zaten linux'da da OpenOffice kullanmayacaklar mı dert ofis uygulamaları ise..

Dediğim gibi, karar bence güzel, mantıklı. Sadece kararlarını desteklemek için politikacı matematiği uygulamışlar, onu söylemek istedim sadece..

Ha bu arada 7M euro da fransız ordusundaki bir savaş uçağının fiyatıdır olsa olsa. Linux'u destekleyerek PR yapıp nükleer testlere para arttırıyorlar sonuçta. Bana ne fransız jandarmasından, mümkünse hiç bilgisayar kullanmasınlar, nükleer testlerini abaküsle yapsınlar.. Özgürlükçü, şeker Linux'u ordunun desteklemesi bana biraz da ironik geliyor..

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Öncelikle güzel haber, mantıklı sebepler vs..

Ama kafam karıştı. 2013 yılına kadar 15000 geçiş öngörüyorlar, 7M/15k = 466,66 Euro eder. Bu adamlar oem lisanslama vs'den de habersizler sanki. Tahminim bir jandarma erini her işletim sistemi kurulacağında paristeki windows'çuya yolluyorlar koş bi box kap gel diye. O da uçakla gidip geliyor falan. Ya da Fransızlara iyi fiyata okutuyor microsoft ürünlerini..

U.H.A.C.K ( 1)

1. Cümle İçindeki Tüm Kelimeleri Böyle Yazarak Ne Kadar Profesyonel Bir İmaj Çizebilirler Ki?

2. Media kısmından anlaşılan iki karakter modellenmiş

3. 26 MB'lık demo videosunu indiriyorum yine de ama o videoda güzel birşeyler varsa neden web sayfasına screenshot konmaz.

4. Keşke projeniz biraz daha olgunlaştıktan, oyunumsu birşeyler ortaya çıktıktan sonra duyursaydınız kendinizi. İki model veya bir quake renderer ile bir senaryoyu yanyana getirip ortaya pekçok grup çıktı ve malesef hiçbiri başarılı olamadı, yani projelerini bitiremediler. Umarım onlardan biri olmazsınız ama onların karakteristik tüm özellikleri gözüküyor dışarıdan bakıldığında.

başarılar dilerim..

Fazlamesai.net'e Soralım: 50 km Otoyol Yapmamak ! ( 12)

klasik şark kurnazlığına, kısa yoldan yırtmaca zihniyetine bir örnek işte. ya tutarsa diye yatıralım parayı. nasreddin hocayı da cumhurbaşkanı yapalım..

risk sermayesi bence ayrıca iyi bir şeydir, ama bu şekilde önerildiğinde pek komik geliyor. risk sermayesi ülkelerin ekonemilerini, totalde sektörleri kurtarmaz, sadece bireylerin, girişimcilerin önünü açar. önerilen zihniyetle yapılan risk sermayedarlığı eksik olsun.

Ve İnsan Makinaya Yenildi ( 27)

ya da mesela istanbul trafiğinde araba kullanabilen bir robot?

Sony Playstation 3'e Fedora Core 5 ( 14)

evet Blizzard'da çalışıyordum, EA'ya yeni geçtim, FIFA 2008 üzerine çalışıyoruz arkadaşlarla.. La havle..

Sony Playstation 3'e Fedora Core 5 ( 14)

enteresan bakış açısı. ama başka bir açıdan baktığında da, x platformunda y işletim sistemini çalıştırmak da bazıları (benim gibi) için zaman kaybı gibi gözükebilir. adı üstünde, platform ve işletim sistemi. işletim sistemi ve platform sadece iş yapmak için kullanılan basit tercihlerdir, (malesef günümüzde politik bir yanı da oluştu, hadi orasına peki ama fanatizme dönüşmesi ise acınası bir durum).

pro gamer mi işletim sistemi junkie'si mi derseniz on kere pro gamer derim. dedim bile..

Çin'de Bilgisayar Adaletin Temelidir! ( 27)


Son paragrafta demişsin ki:
Hayatın ve evrenin deterministik olup olmaması hala bir tartışma konusu iken en önemli etkinliklerimizden birini bugün bildiğim tarzdaki otomasyon türlerinden birine emanet etmeyi ahlaki olarak reddediyorum.


Tam da bu nedenden bana tehlikesiz geliyor durum. Çünkü bugün bildiğimiz türdeki otomasyon sistemi olsa olsa bir karar ağacı (decision tree?) ile verebilir hükmü. Yoksa ahlak, toplum, kültür vs gibi gayet tanımsız şeyleri modellemeye kalkıştıklarını hiç sanmıyorum. Benim tahminim, kabak bir expert sistem olduğu, şu şu suç, şu şu hafifletici neden, çarp böl topla, cezayı ver. büyütmeyin derken bunu kastetmiştim.

İkinci paragrafta da yine aynı mantık kopukluğu var bence. Yasa çıkarmak otomatize edilemez, konuyla tek bağlantısı vatandaş olarak meclisin ve hakimlerin bana benzer bir uzaklıkta/konumda bulunduğudur. Otomatik yasa çıkarıcı program tanımsız bir terim olur. Ama tabi bu örneği vererek, hmm mentat hakkaten zırvalamış, hakimler, meclis vs otomatize olur mu hiç efekti yaratılıyor. kınıyorum.

Şu cümlede:
Bir grup akıllı adamın otomasyona sokulmuş mekanizmalarını koşulsuz kabul etmek, Platoncu bakış açısı ile kulağa hoş gelebilir ama mümkünse ben almayayım.

Bu benim cümlem aslen, ısıtıp yeniden bana sunuyorsun. Senin bakış açınla işin içine bilgisayar girince ben almayayım oluyor. Ben temelde de almayayım diyorum. Faşist diktatörler uzun süredir bu dünyadalar, onları daha da faşist yapacak şey bilgisayarlar değil. Öyle düşündüğün sonucu çıkıyor bu cümleden.

Temel olarak söylediğim şey gayet basit aslında. Hukuk, kurallar, kanunlar dediğimiz şey bir şekilde toplumu korumak adına lazım (tartışılır bence, ama bu sanki ön kabulümüz gibi geldi bana). Bunları da, kadı, din kitabı, incil, papaz vs elinden alıp (onlar da başka yerlerden almışlar tabi) başka amcalara vermişiz ve onların güvenilir insanlar olduğunu söylemişiz topluma. Yeni bir sınıf tanımlamışız, ove nları da bu şekilde güvenilir yetiştirmişiz. Ama uygulamaya geçince, bazı ülkelerde, bizimki de dahil, bu sınıfa güven yer yer haklı nedenlerle sarsılmış, bu insanların yetersizlikleri iddia edilmiş. Bakın kuralların varlığını ve içeriğini tartışmıyorum (ki onlar da ayrı bir hikaye bence). Pratik nedenlerle, bu sınıfın varolan davalara yetişememe sorunsalını da geçiyorum. Uzattım, sadece kurallar koymuşuz, ve o kuralları uygulayacak adamları da seçmişiz. Bu kurallar tabi ki Kirschoff kanunları gibi kütük kurallar olmadığı için de bu adamların muhakemelerine güvenmişiz. İlla ki muhakeme (ya da neyse o bilgisayarda olmayıp da insanda olan yeti) lazım, ve o durumlarda da bilgisayarlar bize yardımcı olamaz, kimsenin bunu iddia edebilecek kadar cahil olduğunu düşünmüyorum, Minsky etti de ne oldu, rezil oldu :)

Ama bilgisayarlar dünyayı ele geçirecek, ben buna karşıyım demek, biraz fazla bk etkisinde kalmış olmaya karşılık geliyor, ki fz seni tanıyorsam biraz fm'den, tahminen benimle kafa buluyorsundur zaten..

sürçü lisan.. eğlence.. sevgi saygı..

Çin'de Bilgisayar Adaletin Temelidir! ( 27)

bence biraz romantik bakmışsın olaya. Yapay zekanın öyle holistik bişi olmadığını en azından ikimiz de biliyoruz. Ayrıca türdeşim yerine deterministik ve kalas bir program tarafından yargılanmayı tercih edebileceğim pek çok durum düşünebiliyorum üç saniyede.

birgün makineler dünyayı ele geçirebilir ve matriki oluşturabilirler tabe ama yaşadığımız dünyanın ve adaletin ondan ne kadar iyi olduğu bayaa bi tartışılır.

asıl tehlike yapay zeka değil, o programı yazan programcı. ben şahsen o programı yazmayı isterdim, olmazsa da en azından open source olmasını. ben yazarsam bi backdoor falan koyardım herhal (yazdırmayın bana). zaten hakimlerin kullandığı kitaplar da bir nevi open source yazılım değil mi ki. adamlar tahminen ona arabirim yapmıştır sadece.. büyütmeyelim..

F# ile Programlama - Microsoft Dil Teknolojilerinde Nereye Gidiyor? ( 10)

giriş gelişme tamam da, o sonuçtaki c/pascal eşit ve eşit değil operatörleri alakasız olmuş. yani, başta verdiğin örneklere (belki) eyvallah denebilir. ama oradan getirdiğin doğrular, nası oluyor da o operatörlere uygulanabiliniyor.

ps: eşit operatörünün := olması hangi mantığa sığar ki ayrıca. pascalla başlamıştım ben de gençliğimde, ve bi türlü eğilememiştim := operatörüne örneğin.

bi de eğilmek, eyilmek değil..

Çalıntı laptoplara sınır (ya da biri bizi gözetliyor) ( 14)

pardon ama mesele mac adresinin değiştirilebilmesi ve bu uygulamanın pratikte işlemeyecek olması değil. ya değiştirilemiyor olsaydı ne olacaktı asıl soru..

Çalıntı laptoplara sınır (ya da biri bizi gözetliyor) ( 14)

pek de öyle değil aslında. varolan durumda biri beni gözetliyorsa bile alenen gözetlemiyor, gözetlediğini de alenen savunamıyor. benim internet cafe'de yaptıklarımı gözetleme şansı yok teoride. ya da iki dakikada aldığım e-postamı kontrol etmiyor, edemez de zaten. pratikte gözlüyorsa da bunu açıklayamıyor. ama şu durumda, terör bahanesiyle, devlet halkının tüm hareketlerini izlemeye başlıyor. yani birisi hırsız (benden gizli birşeyler yapıyor), diğeri gaspçı (niye yan baktın diye yolda çevirip dövüyor, üstüne paramı alıyor cebimdeki).

evet kanunsuz işler yapanın vay haline. ama kanunsuzun tanımını yapan kişiye bunca hak verilirse ben korkarım. kişisel haklarıma saldırıyı teroroizmle allayıp pullayıp bana yutturmaya çalışıyorlar işte.

neden uzun uzun anlattıysam bu kadar, 1984 dedim işte başta. fazla söze ne hacet.

İstanbul Metrosu ve BSOD ( 29)

köpeğin insanı ısırması haber olmaz ki ama!