Dscn1493

redogre


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Eclipse Che: Devrim mi yoksa boşa çaba mı? ( 1)

İki yıl önce şimdi ismini hatırlayamadığım bir firma çıkıp "kardeşim millet niye oyun oynamak için canavar sistemlere para versin, bizim makinalar üzerinden oynasın, biz görüntüyü stream edelim" dedi. Aslında çok da iyi bir fikirdi ama Amerika'da bile internet hızı yeterli olmadı (Türkiye'ye üyeliği hemen kapadılar zaten).

Aynı şey işlemci ağır modelleme ve animasyon işleri için de geçerli, 6000$ lık makinayı tam verimle günün toplam 2 saati kullanabiliyoruz.

Bağlantı hızı geliştikçe sanırım hepimiz online ortamda çalışacağız eğer ki güvenlik konusu tam olarak çözülebilirse.

Adobe cloud ilk tanıtıldığında herkes online çalışacak deyince özellikle gizlilik anlaşması ile çalışanlar ayağı kalktı. Adobe "şu anda zaten herşey lokalde çalışacak" diye apar topar açıklama yapmak zorunda kaldı.

Aıkçası ben ilk adımda programcıların, sonra grafik tasarımcılar en son da 3d modelleme yapanlar online a geçeceğini düşünüyorum.

CIA'de çalışıyor da olsa, yazılımcı yazılımcıdır ( 1)

aynısının mit için olduğunu düşündüm de...

Son Arcade Tipi Katot Tüpü Üreticisi Kapandı ( 5)

İşin kötüsü bizim atarinin de tüpü bitti bitecek, kırmızı çalışmıyor ama lcd ve emülasyona geçmeye de kıyamıyorum

Son Arcade Tipi Katot Tüpü Üreticisi Kapandı ( 5)

atari, 3d printer ve hertürlü ıvır zıvır müdürü oldum sanırım :)

Hangi şirketler size kişiselleştirilmiş reklam gösteriyor görün ve isterseniz kapatın ( 1)

Bu arada ben hiçbirini kapatmadım, böylece google'da sırf aklıma takıldığı için ne kadar acaip şeyler aradığımı görmüş oluyorum. En son reklamlardan bir kuple: aseton (3d printer için almıştım), friksiyon kaynağı (ilginç bir kaynak türü), tekstil makinaları, cnc ve niye bir fikrim yok sürekli beymen cüzdan eldiven vs

FM'e göster: AWK ile küre boyamak ( 6)

:) hatta haber olarak alalım günün ehemmiyetine özel :)

FM'e göster: AWK ile küre boyamak ( 6)

x = 16sin^3t
y = 13cost-5cos(2t)-2cos(3t)-cos(4t)

bu denklemi uygalayabilir miyiz acaba bu programa?

Stack Overflow Araştırması : "Eve gitsem de hangi programlama diliyle uğraşsam" ( 5)

Grafiklere bakıp Assembly ve OpenGL i alt alta görünce açıkçası şaşırmıştım, sonra da herhalde apayrı insanlar kullanıyor bu ikisini diye kendimce rasyonalize ettim, demek ki yanılmışım :)

Bir ara aslında Open GL in farklı kullanımlarını kurcalamak istiyorum. Biz mimarlar Open GL i bir şekilde kullanıyoruz ama başka kimler ne için kullanıyor merak ettim şimdi.

Bir bilgisayarın roman yazdığı gün! ( 3)

Yazıdaki en ilginç kısımlardan biri benim için bilgisayar ve insanların beraber çalışınca sadece bilgisayar veya sadece insandan daha başarılı olması (go ve satrançta)

Blgisayarların dünyayı yönettiği veya bilgisayarların tamamen yasaklandığı çok bilimkurgu var ama belki de yapay zeka ve insanların daha iç içe olduğu, bilgisayar ve insanın karşılıklı bir ilişki içinde olduğu bir gelecek bizi bekliyor.

Bir poker şampiyonu: Libratus! ( 2)

Bunun çok ilginç sonuçları olabilir

Senaryo 1: Bu teknoloji elbette son kullanıcıya geçecek bir noktada, internetten poker oynayan insanlar bu yapay zekayı kullanarak kumar sitelerini batırır

Senaryo 2: Kumar siteleri her masaya kendi AI ını oturtur, olay kimin yapay zekası kimi dövere döner, sonunda yine kumar siteleri batar

Senaryo 3: Kumar siteleri tamamen aracı kuruma döner, komisyonlar ile yaşar, çeşitli firmaların yapay zekaları kişisel kullanıcıları batırır, sonra yine AI vs AI a döner

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #3 ( 3)

Bu hiyerarşisiz durum acaba işleri kolaylaştırıyor mu, yoksa zorlaştırıyor mu? İsveç'in genel ekonomisine bakınca sanki daha az adamla daha çok iş yapıyor gibiler.

2017: Bir yatırım cenneti olarak Türkiye ( 17)

Bir kanun hükmünde kararname ile gelen yasal değişiklik sonucu Paypal Türkiye'den çıkmak zorunda kaldı (tekrar dönmesi gündemde ama sorun o değil).

Hiç mecliste tartışılmayan, önceden fizibilitesi, araştırması yapılmayan, pozisyon alamayacağınız kanunlar çıkaran bir ülkeden bahsediyoruz.

Bir kaç örnek; - x sektöründe 50 den az çalışanlı firmaların 3 ay içinde çalışan sayısını 50'nin üzerine çıkaramıyorsa lisansının iptal edilmesi (butik hizmet veren firmalar battı, ya da büyükler tarafından yok pahasına yutuldu) - sağlık sektöründe kemoterapi hizmeti veren kliniklerin bir hastaneye bağlı olma zorunluluğu (özel hastanelerin klinikleri yutması) - mobilya sektöründe ithalat vergisinin %20 den %50 ye çıkması (mobilya ithalatı yapan firmaların yarısı battı, yarısı küçüldü)

Bu durumda kim Türkiye'ye yatırım yapacak? Avrupa'dan İstanbul ofisine gitmek için havaalanında iniyorsun, ordan Taksim'e aktarma yapıyorsun, oradan Beşiktaş üzerinden ofise gidiyorsun diyelim. Bu üç noktada da patlama olmuşken hangi yabancı bunu göze alır?

1960-70 lerdeki gibi "Alamancı" ların Türkiye'ye göndereceği dövize kaldıysak zaten işimiz iş...

Little Alchemy ( 3)

file

son 80 objenin 60 tanesi kaba kuvvetle çözüldü yalnız :)

Little Alchemy ( 3)

tam bir zaman katili, teşekkürler tonguç yumruk :)

file

Gelmiş geçmiş en iyi teknolojik cihaz: Radyo ( 5)

En çok özendiğim, yıllar sonra ancak ofiste rahatça kullanabildiğim bir şey radyo benim için. Sorunum da radyoya yayınına ulaşabilmek değil fazla ulaşmaktı. Küçükçamlıca'nın dibinde oturunca radyo sinyalleri o kadar güçlü oluyordu ki evde hoparlörü olan her cihaz radyo çekiyordu. Telefonla mı konuşuyorsun, arkaplandan radyo sesi, tv net çekmiyor mu, araya giren radyo. Özellikle kulaklık takıp Rock fm dinlemeye çalışmak apayrı bir acıydı, çünkü kafamı 5 dereceden fazla çevirdiğimde üsküdar bilmem ne fmin dini yayınları giriyordu araya. Şimdi zaten rock fm dini yayın yapan bir radyoya satıldı tam oldu.

İkinci favori zamazingom sundancein de dediği nook. Sayfa çevirme tuşları bozuldu, ama zaten dokunmatik ekran olduğu için gerek bile yokmuş o tuşlara, şimdi plastiği dökülmeye başladı ama hala haftalarca dayanan bir şarjı var beni benden alan. Hatta bir ara kendime e-ink telefon bile aradım (var ama çeşitli sıkıntılardan dolayı başarısız bir ürün olmuş)

Üçüncü favori zamazingom ise klavye. Yıllardır toplasam 3-4 klavyem olmuştur, yıllarca dayanan, özellikle cep telefonu kullandıkça değerini anladığım bir nesne. Issız adada bir elimde klavyeyle Ahmet Vefik Alp gibi dolaşırım artık (yaş belli eden referanslar)

Bu Dünyadan Leonard Cohen Geçti ( 2)

Çocukken en büyük zevklerimden biri ablamın kasetlerini karıştırmaktı. Karışık bir kasette elle yazılmış "first we take manhattan" yazısını çok iyi hatırlıyorum. Hatırlıyorum çünkü defalarca başa sarıp dinlemiştim.

Yıllar sonra, yeğenim daha bebekken ve geceleri bir türlü uyuyamazken ablama Leonard Cohen'in son albümünü almıştım, daha ikinci şarkı bitmeden uyuyuvermişti. İki üç hafta kadar sonra tekrar gittiğimde müzik setinde aynı albümün çaldığını duyunca "çok mu sevdiniz albümü" deyince ablam bitkin bir ifadeyle " o günden beri başka bir şey dinlememize izin vermedi ki" demişti.

O bebek şimdi 14 yaşında, ben ilk Cohen dinlediğimde daha da ufaktım, bir aileden neredeyse üç nesil (ablam benden 11 yaş büyük) bir şekilde aynı adamı zevkle dinlemişiz. Bunu diyebileceğim başka kimse de yok herhalde...

Commodore Program Döküm Eki ve bazı istatistikler... ( 9)

Vallahi benim için nostalji oldu, piyano programını kaydetmeyi beceremeyip 2 kere baştan sona yazdığımı hatırlıyorum.

FRP & RPG Dünyasının Acı Kaybı ( 2)

Order of the Stick çok güzel bir veda sayfası çizmiş, gerçekten de bugün oynadığımız frplerin tümünün ilk çıkışı nasıl Tolkien ise, onları sadece okunan şeylerden oynanabilen bir şeye çeviren de Gary Gygax tir. Ruhu şad olsun.

Ruby on Rails Topluluğunda Neler oluyor? ( 4)

tam cevap olamamış, çünkü zaten zed in şahane adamdır dediği kişilerden fernandez, diğer yüklendiği tayfadan bir cevap var mı acaba? (Aç bak google var, evet var da benim bu iki yazı dışında konuyla ilgim yok, çıkıp şu yazı iyi bir cevap veya saçma diyemem)

Toplum olarak başımız arşa mı değiyor? Yoksa nereye değiyoruz? ( 5)

Türkiye'de niye ceza kanununa göre "Türklüğü aşağılamak" suç?

Bunları burada kendi aramızda konuşabiliriz, ama olur ha birileri çıkıp yurtdışında veya yüksek sesle söylerse devlet baba hemen beline çöküverir.

Türkiye'de böyle acaip bir suç olmasının tek sebebi, bizim söylenen sözlerin çoğunu hakketmemiz, başka birşey değil.

2 saat önce yukarıdaki "Etrafa çok bakıp kendinizi üzmemek lazım" lafına haklı aslında maalesef derken, bunun çok da mümkün olmadığını yarım saat içinde anladım. Yıllardır çıkış aldığım yere kendim gitmeyip, elemanı gönderince, yüz sayfanın otuzunu çamur gibi basıp, çocuğun acemiliğinden faydalanıp, "dosyadan dolayı, printerda sorun yok" diye göndermişler. Ben gidip ayıp değil mi, utan mıyormusunuz deyince pardon abi yeniden basalım deyip herkes yere bakmaya başladı.

O kadar utandılar, bir şey değişecek mi? Hayır elbette yarın başka birine bozuk çıktıları kakalıyacaklar elbet...

Indicube ( 3)

ufak bir kalibrasyon olayı çözebilir aslında, yoksa kim sadece gözü net görenlere yönelik bir ürün çıkartır ki?

Indicube ( 3)

Bu tür ürünler yaklaşık 5 yıldır piyasada var. Hepsi de iddialı sloganlar ile ortaya çıktı ama hiçbiri çok fazla kullanıcı bulamadı. Ben şahsen kullanmadım ama sorun sanırım her nekadar odak noktaları ayarlanarak uzaktaki bir ekrana bakıyor hissi verse de, ekranın gözünüze 1 cm yakından ışık yayması ve gözü yorması. Başka biri ile paylaşamama ve kafanızı her oynattığınızda hareket etmesi, görüntüden gözlüğü çıkarmadan kaçamamanız da bir etken sanırım. Yoksa bu kadar umut vadedici gözüken bir şey niye tutmadı, başka türlü açıklamak mümkün değil.