Fedora Directory Server 1.0

0
vbo

Görüşler

0
Ersin Er

Fedora Directory Server bugüne kadar geliştirilmiş en kaliteli temel üzerine oturuyor, yani "Directory Server" (ya da NDS ya da iPlanet) temelli. Red Hat tabanlı sistemlerde bundan sonra OpenLdap'ın adı bile geçmez diye düşünüyorum (tabi mevcut çalışan sistemlerde kullanılmaya devam edecektir.)

Ancak "Apache Directory Server" (ve kardeşleri!) birkaç ay içerisinde 1.0 sürümü ile geliyor. LDAP dünyası için çok şeyi değiştirecek... ;-)

0
zekeriya_akyildiz
Redhat AS/ES server 5 özellikleri yavaş yavaş gözükmeye başladı. Sağlam geliyorlar. Windows server 2003'ün kökünü kazıyacaklar.
0
zekeriya_akyildiz
neymiş en güzel yeniliği diyenler için Common Criteria EAL 4 lisansı olacak. çıkış tarihi net beli değil ama FedoraCore5 çıktıktan sonra FedoraCore6beta aşamasına geçerken olcağı tahmin ediliyor. kaynak
http://lwn.net
http://www.prnewswire.com
0
conan
Common Criteria da EAL de hic umrumda degil. Windows 2000 de EAL 4 bir isletim sistemi de noluyo? Daha mi guvenli oluyor? EAL alabilmesi icin Internet Explorer'i default kullanimda oyle bir hale getirmislerdi ki (2003 icin de gecerli) web de gezinmek kesinlikle imkansiz.

Bak kliklerse berbat bisey olursa cizz olursan bizim sorunumuz degil... tamam EAL'in otuz milyon prosedurunuden birisine uyduk yasasin!

M$'a sorsan IE bu sorularla daha guvenli!
0
tongucyumruk
Yamuluyorsam düzeltin fakat zaten bu EAL 4 dedikleri şey bir sistemin sunucu olarak kullanılabilmesi için gereken minimum güvenlik seviyesi değil mi? Hatta şu adreste Windows'un EAL4 olmasına ilişkin birşeyler vardı. Gerçi sitede anlatılana bakılırsa en azından Windows'un dahil olduğu CAPP profilinin güvenliği konusunda "Aklınız varsa sadece bu kadar güvenlik sağlayan bir aleti internete bağlamayın" gibi bir durum sözkonusu.
0
conan
EAL alinmasi cok zor ama binbir turlu takla atarak alabilecegin bi sertifikadir. Test lablere para harcarsin, konsorsiyumá para harcarsin, politikalara harcarsin, amerikan devletinde mal satabilmek icin kuracagin iliskilere para harcarsin, bu iliskilerin CC kons. yapacaklari baskilara para harcarsin, ortaya sertifikalanmis bir urunun cikar. Bunu da pazarlama stratejilerinle ona buna EAL4'luyum abiii diye satarsin. Tabii harcadigin paralari da catir catir alirsin. (Malin pencere gorunumlu baca olsa da!)
0
librid
Evet EAL sertifikasının kamu ihalelerine girmek/kazanmak amacıyla alındığını söyleyen yorumlara rastlamıştım daha önce. ABD'de kamu (ordu vb.) ekonominin temel damarı gibi yanılmıyorsam. Bu anlamda Linux'la büyük paralar kazanmak isteyen firmalar için önemli EAL sertifikası. Zaten genelde sertifikalar birilerine birşeyler ispatlamaktan başka pratikte ne işe yarar ki?
0
zekeriya_akyildiz
windows 2000 de o sertifikaya sahip ama bazı koşullar var.
bazıları...
Makinede disket sürücü, CDrom,Network kartı olmayacak.
vs. vs. gibi 8-D
0
teddmcload
server 2003'ün kökünü kazımak mı? hımmmm sound is cool :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Red Hat`ten 3. kuşak cep telefonları için açık işletim sistemi

larweda

Red Hat, 3.kuşak (3G) cep telefonları içn bir işletim sistemi geliştiriyor, ama linux üzerinde değil. 18 ay önce satın aldığı Cygnus ile 3G Lab beraber bir işletim sistemi geliştirdiklerini ve şimdiki Cygnus OS (eCOS) tabanlı olacak olan sistem, eCOS/M3 adını alacak.

Nokia, Motorola ve Psion`un EPOC tabanlı olarak 3 yılda geliştirdiği ve şu anda Nokia Communicator 9210`da kullanılan Symbian OS`a rakip olabilecek olan eCOS/M3, biraz geç bir başlangıç yapmış görünüyor. Ama Red Hat`in açık kod tecrübesi en azından Symbian`ın yaptığı hataları (Linux, Mac veya herhangi bir Microsoft dışı işletim sistemi ile konuşamama ve herhangi birinde geliştirilim yapılamama vb.) aşılmış olabilir.

Detaylı bilgi için: www.redhat.com/about/presscenter/2001/press_hitachi.html

Siz de `Microsoft ´ laştırabildiklerimizden misiniz ?

sundance

Slashdot`ın Red Hat`den teyit ettirdiği habere göre, Red Hat firması bundan sonra otomatik update için $9.95'lik bir üyelik gerektiren yeni bir sisteme geçiyormuş.

RedHat`ın önde gelen Linux firmalarından biri olması, Linux`u kolay kolay gelemeyeceği bazı yerlere taşıyor olması çok güzel, bunun karşılığında para kazanıyor olması da bizi olsa olsa sevindirir, ama yolu bu olmamalıydı.

Sony Playstation 3'e Fedora Core 5

Chriseba

Sony Playstation 3 piyasaya çıkmadan önce yapılan haberlerde; içinde Linux işletim sistemi olacağı ve harddisk ile beraber geleceği açıklanmıştı.

Şimdi Yandık!

anonim

Sn. Ferruh Mavituna'nın sitesinde gözüme çarpan habere göre Red Hat, ev kullanıcılarına windows u tavsiye etmiş.
Haberin devamı ise burada...
not: Haberler inglizce yazılı olduğundan, İngilizce bilen abilerimden bu haberin yorumunu beklerim.

Red Hat´in Yeni Sürümünün İlk Betası Duyuruldu

anonim

LinuxTurkey'in haberine göre Red Hat in Severn adını taşıyan yeni Beta Sürümü şirketin sayfalarından indirmek mümkün.