Ersin Er

Ersin Er


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Fedora Directory Server 1.0 ( 9)

Fedora Directory Server bugüne kadar geliştirilmiş en kaliteli temel üzerine oturuyor, yani "Directory Server" (ya da NDS ya da iPlanet) temelli. Red Hat tabanlı sistemlerde bundan sonra OpenLdap'ın adı bile geçmez diye düşünüyorum (tabi mevcut çalışan sistemlerde kullanılmaya devam edecektir.)

Ancak "Apache Directory Server" (ve kardeşleri!) birkaç ay içerisinde 1.0 sürümü ile geliyor. LDAP dünyası için çok şeyi değiştirecek... ;-)

Gerçekten de yok mu Türk geliştirici? ( 28)

Ülkemizde hem yeterli kuramsal altyapının üstüne, güncel nitelikli iyi uygulamalı eğitim yapan üniversiteler, hem de -ne yazık ki- saglam kuramsal altyapidan yoksun ve gunu yakalayamayan uygulamalarla egitim veren universiteler var. Bunlarin orneklerini cok net olarak biliyorum.

Yine ulkemizde alaninda oldukca iyi, dunya capinda kendilerine yer edinmis olan yazilim gelistiriciler de var. Bunun yaninda universitelerin ilgili bolumlerinden mezun olup da ne yazik ki cok rutin yazlim islerini, hicbir ilerleme kaydedemeden senelerde surdurenler de var. Onumuzdeki yillarda bu konuda daha fazla ilerleme kaydedecegimizi dusunuyorum.

Egitimdeki bu farkliliklar daha cok Istanbul, Ankara ve Izmir ile diger tasra universitelerinin daha dogrusu bu yerlesim bolgelerinin farkliliklari ile ilgili. Cok dogru bir genelleme olmayabilir ama genel durum bu. Elbetter bir cok istisna olabilir. Bu paragraftan, malum bircok ulke sorununa dogru bir sikayet silsilesi cikabilir. Burada birakiyorum.

Ulkemizin ve milletimizin karakterinin belli basli sorunlari olsa da (ya da biz boyle diye diye boyle olmussak da) aramizdan yetisen iyi ornekler de var ve bunlarin sayisi ilerleyen yillarda artacaktir. Dolayisi ile ana yazida oldugu gibi genellemelere gitmeden once biraz daha olcup tartmak gerekir diye dusunuyorum.