zekeriya_akyildiz

zekeriya_akyildiz


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Ne fenaymış on yıl öncesinin siteleri! ( 3)

evet çok fenaymış öyle köşeden arkadan inen .swf bannerler java veya activescript kapanmayan reklamlar gereksiz renk cümsüşü yok. tamam web 2.0 veya 2.1 artık herneyse ona bişey dediğim yok ; ama sade ve anlaşalır tasarımlar en azından. Yani esneklik geldikçe biraz fazla bartır olduk.

Ubuntu 6.06 - Dapper Drake Çıktı! ( 14)

ardından hemen; kubuntu, edubuntu ve xubuntu yayınlandı. Belirtilen mirrorlardan ubuntu ve xubuntu yu indirdim bile. İndirmede bir problem yaşamadım (SUSE 10.1 açıklandığı gün sitesine girilemiyordu bile) ya ilgi çok az yada yeni bir server yapılanması üzerine gitmişler.

Çalıntı laptoplara sınır (ya da biri bizi gözetliyor) ( 14)

People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people. (paraphrased from Thomas Jefferson - "When the people fear their government, there is tyranny; when the government fears the people, there is liberty.")
çift yönlü uydu internet şart oldu artık.

#fazlamesai@freenode artık SECURE ( 8)

Sanırım fazlamesai kulanıcı olarak "Homo Genus" larıda alıyor; Bence "Homo Saphiens" öncesi insanlar kullanıcı olarak kayıt ettirilmemmeli siteye. Sabah sabah görünce bu iğrenç yorumu miğdem kalktı, tiksindim.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

Yetiştirilmek üzere güzel(!) yazılım mühendisi aranıyor ( 20)

Mayolu mu olacak fotoğraf yoksa mayosuzmu bilemem ama: Yüz/Vucüt güzelliği/çirkinliği ile yazılacak olan kodun veya verilecek olan eğitimin ne ilgisi var anlamış değilim. Ayrıca insanın nasıl kod yazacağı veya belli bir konuda uzman olcağı yüzünden belli olurmu hiç?

Geek usül pornografi! Yoksa GPL'mi desek? ( 4)

Geek isek ne olmuş yani? reddit.com dan bir blog benim hosuma gitti umarım sizde beğenirsiniz.

Why Geeks and Nerds Are Worth It...
http://hartford.craigslist.org/about/best/sfo/66795671.html

Birkaç tıklama ile size özel Debian! ( 5)

Folding@home veya seti@home gibi bizde Gentoo@home gibi bir proje yapsak makinalar ortak olarak derlese çok iyi olurdu. özellikle stage1 den başlayarak gentoo kuran üzerinede gnome veya kde kuran arkadaşlar ne demek istediğimi iyi anlayacaklardır.

Bill Gates yeniden Türkiye'ye geliyor ( 7)

"elinizdeki avucunuzdaki paraya dikkat edin onu almaya geldim." "Hepinizi microsoft office,XP manyağı yapacağım" "Siz hala annenizin lisansınımı kullanıyorsunuz?" gibi sloganlarla gelicek galiba

Üniversiteler Tembel Mi? ( 11)


Bir gün Mahatma Gandhi ye
"bati uygarligi hakkinda ne dusunuyorsunuz?"
diye soruluyor
cevap "gercekten guzel bir sey olurdu"

- batinin bati olarak goruldugu surece o zaman ve hicbir zaman gercek uygarlik seviyesine ulasamayacagini isaret ediyor kendileri.

fazlamesai.net'e soralım: Özgür yazılım için neden GNU/Linux? ( 68)

Acaba bunun sebebi GNU/Linux'un özgür yazılım felsefesi çerçevesinde yazılması ve geliştirilmesi; Windows ailesinin ise kapalı kaynak koda sahip olduğundan dolayı bu felsefeye ters düştüğü için olabilirmi?
Burda sözü edilen özgürlük(FREE) bedava manasında değil. lütfen unutmayalım karıştırmayalım.

Pardus 1.0 RC1 sürümü duyuruldu ( 2)

Birde şu RC1 için sıkı bir inceleme yapan sitemiz olsada kurmaya üşenenler en azından ne kaçırdıklarını bir görse.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=pardus

Trusted Computing Hakkında Bir Sunum ( 11)

IBM-PowerPC işlemcileride zaten bu özgür işlemci projesinin bir üyesi. isteyen herkez PPC mimarisini kullanarak kendi işlemcinizi üretebilirsiniz.
(hatırlarsanız Apple ile IBM in arası bozulunda Apple için işlemcileri üretmek için başka bir firma ile nalşama yoluna gitmişlerdi.FREESCALE idi firmanın ismi -eğer yamulmuyorsam-)

KDE kullanın, kullandırın ( 29)

Yamayı unutmuşum KDE bir RAM canavarı (oy üzdendirki amblemi bir ejderha); şimdi diyeceksinizki GNOME suylamı çalışıyor? tabiki suyla çalışmıyor ama 256MB ram ve P4 işlemci ile güzel güzel çalışıyor aynı anda 3~5 farklı programda çalıştırıyorum sistemi çok zorlamıyor. Amam KDE düşman başına, (zannımda sistem çağrılarınada daha geç cevap veriyor) (Fluxboxum 256RAm+ P4 de bahsetmiyeceğim bile! uçmuyor resmen ışınlanıyor)

KDE kullanın, kullandırın ( 29)

KDE' yi kullanması zor demiş ama kime göre zor bu değişken bir konu. Ben genelde Gnome,XFCE,Fluxbox kullanıyorum tavsiye ediyorum. Benim için en kolay kullanılan distro+Pencere yöneticisi = Debian+Fluxbox. pencere yöneticisinide haz etmem mesela ama bu kullancak kişi için değişir. yeni başlayanlar için GNOME bulunmaz bir hazine iken uzman kişiler için iğrenç olabiliyor. ayrıca Gnome / KDE karşılaştırması yapıyorsunuz GNOME altında KDE uygulamaları çalıştırabildiğim gibi KDE altındada GNOME uygulamaları çalıştırabiliyorum. (Fluxboxumda pek çoğunu çalıştırıyor maaşallah).

Minicom : Pazarlama stratejisi mi? MIT'i anlayamamak mı? ( 20)

Tabiki içine başka bir işletim sistemi yüklemek mümkün olur sonuçta içinde x86 GEODE işlemci bulunduruyor uygun bir kernelle winCE yerinden kazınabilir. QPIE yüklenebilir diye düşünüyorum ama denemeden bilemeyiz :P

Minicom : Pazarlama stratejisi mi? MIT'i anlayamamak mı? ( 20)

o cihazın fiyatı 185USD değilmiydi arkadaşlar? Birde MIT nin 100USD'ye laptop kampanyası bukadar yol kat etmişken ne gerek vardı buna? MIT laptopları üretmek için sipariş aldığını sadece gerekli paranın bir bölümü olmadığı için şimdi üretemediklerini bas bas bağırırken niye gidip MIT ile anlaşıp 100USD'lik laptopları ürettirmediler?

Fedora Directory Server 1.0 ( 9)

windows 2000 de o sertifikaya sahip ama bazı koşullar var.
bazıları...
Makinede disket sürücü, CDrom,Network kartı olmayacak.
vs. vs. gibi 8-D

Fedora Directory Server 1.0 ( 9)

neymiş en güzel yeniliği diyenler için Common Criteria EAL 4 lisansı olacak. çıkış tarihi net beli değil ama FedoraCore5 çıktıktan sonra FedoraCore6beta aşamasına geçerken olcağı tahmin ediliyor. kaynak
http://lwn.net
http://www.prnewswire.com

Fedora Directory Server 1.0 ( 9)

Redhat AS/ES server 5 özellikleri yavaş yavaş gözükmeye başladı. Sağlam geliyorlar. Windows server 2003'ün kökünü kazıyacaklar.

Debian Grafiksel Sistem Yükleyicisi ( 11)

Grafik kuruluma gıcığım; en iyisi text based. Text based hem daha kolay hem daha esnek hemde sistemde GTK vs. vs. çalışmadığı için işlemciyi ve rami boşuna meşgul etmiyorsunuz.

512 Byte'lık Güvenlik Koduna 3 Tane Bug Nasıl Sığdırılır? ( 4)

başarılarının devamını diliyorum zira bu açıklardan http://www.free60.org da yararlanacaktır eminim.

Pardus 1.0 Yol Haritası ( 65)

Işık hızını aşınca meddeden bağımsız yol alınabilineceğini sanıyordum ama pardus ekibi ışık hızını aşınca ile bunun mümkün olmadığını gösterdi. :)

Kusura bakmayın, anadilinizin sözcükleri lisanslı, veremeyiz! ( 90)

Now easy understand the why i am speaking NOT my own language (first), Because i dont wanna spent license fee for speaking turkish.

note: Akyıldız(r) is a surname which is not a word. But if you want to use as a word please visit www.tdk.gov.tr

Yeni ADSL tarifeleri açıklandı .. ( 81)

En iyisi artık direcway(r) çift yönlü uydu almak olacak galiba aylık min 50USD den başlıyor en azından kafam rahat olur yok telefon hatları gitti yok efendim fiberlerimiz koptu. Yok efendim gece 12den sonra ADSL yi 256K ya indirmeler.

Dikkat edin gece 12 den sonra 512Kpbs ADSL sahiplerinin hızları 256Kpbs ye geri çekiliyor.