Ubuntu 6.06 - Dapper Drake Çıktı!

0
tongucyumruk
Bir Ubuntu sürümü için oldukça uzun sayılabilecek bir süredir beklenen Ubuntu Linux 6.06 "Dapper Drake" çıktı. Birçok önemli yenilik içeren bu sürümün en önemli özelliği ise masaüstünde 3, sunucularda ise 5 yıl gibi oldukça uzun sayılabilecek bir destek süresine sahip olması.
Yeni uzatılmış destek süresiyle Ubuntu yeni hedefini açıkça ortaya koymuş oluyor: Kurumsal Masaüstü. Bugüne kadar daha çok ev kullanıcılarının bilgisayarlarında tercih ettikleri dağıtım olan Ubuntu yeni hedefine ulaşabilmek için destek süresini uzatarak RedHat ve SuSe gibi rakiplerinin yanında yer almaya başlamış gibi duruyor.

Yeni sürüm ile gelen bir diğer özellik ise Sun Microsystems'in aynı anda 32 thread çalıştırma kapasitesine sahip Niagara işlemcilerinin ve bu işlemcileri bulunduran T1000 ve T2000 serisi sunucuların doğrudan destekleniyor olması. Böylece Ubuntu sunucu piyasasındaki diğer büyük oyuncuların yanında yerini sağlamlaştırmaya başlayacak gibi gözüküyor.

Bunların yanında ev kullanıcıları için birçok yenilikte ihmal edilmemiş. Yeni sürüm içinde X.Org'un son sürümü, XGL ve Gnome 2.14, KDE 3.5.2 gibi yazılımları ve daha diğer birçok yazılımın en güncel sürümlerini içeriyor.

Ubuntu 6.06'yı dünyanın dört bir yanındaki yansılardan indirebilir veya ShipIt sistemi sayesinde ücretsiz olarak evinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Görüşler

0
zekeriya_akyildiz
ardından hemen; kubuntu, edubuntu ve xubuntu yayınlandı. Belirtilen mirrorlardan ubuntu ve xubuntu yu indirdim bile. İndirmede bir problem yaşamadım (SUSE 10.1 açıklandığı gün sitesine girilemiyordu bile) ya ilgi çok az yada yeni bir server yapılanması üzerine gitmişler.
0
mavi
Kurulum Live cd den gerçekleşiyor, yeni görüntü arayüzü harika, 18797 paket resmi depolarda kurulum için hazır.
0
simor
Depolardan bişeyler çıkmış galiba. Mesela webmin yok.
0
anonim
"Alternate Install CD"lerde hala metin tabanlı debian-installer kullanılabiliyor olmalı.
0
Tarık
Gerçekten kaliteli olmuş fakat kurulumu bitiremedim. Kurulum işlemi %85 e geldikten sonra pencere yok oldu cdrom işlemleri durdurdu ve normal Live CD moduna geçti ve pek tabii kurulum bitirilemedi. Kapatıp açtım normal olarak Grub hatası belirdi. Yeniden 5.10 a döndüm biraz araştırayım bakayım neden kaynaklanabilir.
0
Tarık
takas alanı yetersiz geliyormuş. ;)
0
myavuzselim
Aynisi bende de oldu. Yeteri kadar takas alanim olmasina ragmen disk bolumlenmesine gecildiginde swap alani unmount edildi ve hafiza yetmediginden (256 MB) kurulum durdu. Ben de "alternate install" cd'sini indirip eski yontemle kurdum.
0
Tarık
Sanıyorum dapper'in disk düzenleme yazılımında bir takım problemler var. bende breezy badger i kullanarak ancak düzenleyebildim diski ;)
0
simor
Hızlııııı,............ çok hızlı.
0
Chaosopher
Ne güzel bir haber ya.
Junior bir Ubuntu'cu olarak bile cok sevindim. XGL desteği süpermiş.
0
oguzhan
cok muthisbir sey olmus,hizli,grub menusunden login ekranina yaklasik 30 sn'de dustum :) herseyi taniyor.ubuntu keyif veriyor yahu :) tesekkurler ubuntu!
0
mdakin
O işi 10-15 saniyede yapabilen yerli bir dağıtımın yakında çıkacak 1.1 versiyonunu da denemenizi tavsiye ederim :)
0
omurdd
ve en sonunda intel pro wireless 3945, nam - i deger centrino duo platformunun wireless ozelliklerini kendi kendine taniyan bir linux dagitimimiz oldu.
0
FZ
Bu durumda, konu laptop ise, tercih Ubuntu mu diyoruz?
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Ultra taşınabilir dizüstüler için Ubuntu

sundance

Günümüzün en gözde trendi, palmdan büyük, laptoptan küçük sistemler. Başta Asus'un EEE PC'si olmak üzere, Acer Aspire One ve Samsung'un Q1 Ultra'sı bu alanda sivrilen örnekler.

Bu gelişmelerde şaşırtıcı olan belki de bu bilgisayarların işletim sistem seçimleri. Asus gibi bazıları Linux ile başlayıp daha sonra şirketin genel politikaları yüzünden olsa gerek "Better with Windows" mottosuyla devam etmekte, bazıları ise çeşitli Linux versiyonları denemekte.

Buradan yola çıkan Canonical ise Ubuntu ailesinin en yeni üyesi Netbook Remix'i bizle tanıştırdı.

Yeni Mepis Ubuntu Tabanlı Olacak!

ghanthar

Mepis Linux dünyasındaki sayısız dağıtımdan biri. Ancak hem CD den çalışma hem de kolayca HDD ye kurulma işini kolayca yapan bldiğim kadarı ile ilk dağıtım. Bugüne kadar Mepis fanatikleri dağıtımlarının Debian ile tam uyumlu olduğu ile övünüp durudular. Öyleki Mepis Debian Sid kaynaklarını kullanıyordu yazılım yüklemek için. Artık bu durum değişiyor.

Let's Encrypt: Haydi Şifreleyelim

butch

Malumunuz, Let's Encrypt'in hayatımıza girmesiyle birlikte, güvenli site kurma maliyetlerinde, daha da önemlisi sertifika yönetme süreçlerinde ciddi bir rahatlama yaşadık. Aşağıdaki notlar GNU/Linux üzerinde Nginx ile rekor bir sürede SSL sertifikası almaya yöneliktir. Digital Ocean topluluğu tarafından hazırlanmış daha detaylı bir belgeyi bu adreste bulabilirsiniz.

SSL sertifikası...

Ubuntu Breezy Badger Geliyor!

darkhunter

Yakın bir taihte Tux Award kazanan, hepimizin sevgilisi Ubuntu Breezy Badger (5.10) ile görücüye çıktı (Preview Release).

Ubuntu Studio

parsifal

Ubuntu Studio'nun ilk sürümü yayınlandı. Ses, görüntü ve grafik yazılımlarının en iyilerini bünyesinde biraraya getirip profesyonellerin ve "gayretli" kullanıcıların beğenisine sunulmuş bu sürüm şu anda sadece Intel i-386 uyumlu.