Ubuntu Kernel update hatası...

0
Betelgeuse
Ubuntu kullananlar bugün otomatik güncellemelerde yeni kernel güncellemesi görmüş ama yüklerken hata ile karşılaşmış olabilirler...
Ubuntu yeni güncellemeler çıkardı, kullandığım Kubuntu sisteminde adept ile güncelleme yapmaya çalışırken 3 tane paketin güncellenemediğini gördüm :
betelgeuse@edgy:~$ sudo apt-get upgrade
Password:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages have been kept back:
  linux-headers-generic linux-image-generic linux-restricted-modules-generic
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 3 not upgraded.
betelgeuse@edgy:~$
Biraz araştırınca bu yüklenemeyen 3 paketin bağımlı olduğu bir paketin depolarda bulunamadığını gördüm. Sistemimde gözle görünür bir sorun yok, yalnızca masaüstünde update uyarısı ikonu görünüyor ama update yapamıyor. Ubuntu forumlarında da durum açıklanmış.

Ubuntu depolarının güncellenmesini beklemekten başka yapacak birşey göremiyorum şimdilik. Umarım diğer ubuntu kullanıcıları bu yüzden daha ciddi sorunlarla karşılaşmamışlardır.

Görüşler

0
xor
tüm linux versiyonın ortak sorunu
bilgisayar açılışında install CDsini boot ediyor ! :)
fakat ne hikmeyse kablosuz klavyeleri görmüyor ! :(
o yüzde eski bir klavye olmadan hiç bir şey yüklenemiyor ! :( sonuç olarak tüm linux dağılımları toplama OEM pcsi gibi
sadece açılışta install menüsü ve
duvar kağıdı logosu var ,
ve en saçma sorunu genelde
temel gereksinim dosyaları ile birlikte
klasik kullanım paketleri ile birlikte gelmesi
yani şu anakadar VLC player içeren bir
linux dağılımı yok bana sormadan
3.parti programları otomatik yüklemesi
linux felsefesine ters düşüyor ! :(

şu kernel panik olayınada anlam veremiyorum
dünyanın yazılmış en iyi kerneli deniyor
ama nasıl hata verebilir.?

software yazılım anlamında 2 cekirdekli bir sistem yazılması gerekir 2. kernel hataları önlemek için gerekli düzenlemeleri yapması gerekir.
işte o zaman linux kernel , kernel panikle hatırlanmasın yani

son olarak geçenlerde
PClinuxOS dağılımını kurayım dedim ama
o da çöktü ama LİVECD yerine RAM üzerine kendini kopyalama seçeneği sunuyordu ( Beta olarak )
bu gerçekten çok sağlam özellikle
CD ler HDD den yavaş ama HDD de RAM dan yawaş
olduğunu düşünürsek

RAM installı Linux dağılımları çok yakında gerçek performans değerlerine ulaşmamızı sağlıyacak
kanımca :)
0
simor
Kablosuz klavyeler extra bir işe yarıyor mu?

Kablosuz klavyeleri görmemesi(?) herhangi bir işletim sistemine, ortak sorun olarak belirlenebilecek bir şey mi?
Ms in multimedia center edition klavyeleri sadece xp multimedia center edition da mı çalışıyor?
Bu klavye ne yapar? Üzerine kendi resmimi koysam iş yapar mı? :)
0
bio
Baska klavyeniz yoksa?
0
Challenger
Gangurru!
0
Betelgeuse
Ubuntu'daki bu hata Linux'u kötülemek isteyenlere fırsat verdi ama bu yalnızca güncelleme hatası. Yani kernel'in hata verdiği ya da sistemin bozulduğu falan yok. Kernel modüllerinden bazılarının güncellenmiş halini depolara koymuşlar ama yeni kernelin kendisi henüz depolara konulmamış, bu paketler de yeni versiyon kernele bağımlı olduğu için kurulamıyorlar va güncelleme tamamlanamıyor. Bunun dışında kalan diğer güncellemeler sorunsuz yapılabildi yani sistemde bir sorun yok yalnızca güncellemelerin depolarda yerlerini almasında bir gecikme var. Yoksa Linux taş gibi sağlam bir makina. Kablosuz klavye gibi çok da fazla kullanılmayan bir donanımı kurulum sırasında tanımadı diye hemen linuxa laf etmek gereksiz. Kablosuz klavye de çook yaygın bir donanım olsaydı o zaman o da kurulum sırasında desteklenirdi. Linux'un şimdiki hali windows xp kurmaktan bile daha kolay artık, windows kurarken donanımla gelen CDleri kaybettiysem bütün sürücüleri internetten bulup indirmem falan tonla uğraştırıyordu, linux en azından çoğunu otomatik tanıyor, geri kalanını da kurulumdan sonra son versiyonunu depolardan çekip kuruyor, ben webde gezerken arka plada kuruyor. Yıllardır windows kullanırım ama windows'un gidişatını ve linuxun gidişatını karşılaştırırsam hangisinin doğru yolda olduğunu görecek kadar bilgisayardan anlıyor sayıyorum kendimi. Önyargıları bir kenara atıp Linux'u ciddi anlamda kullanmayı denerseniz siz de görebilirsiniz ne kadar sağlam olduğunu...
0
hayalci
Geçmiş olsun, XOR a-net'ten sonra fazlamesai'ye de el attı, korkunç :(
0
Betelgeuse
Bu hata düzeltildi, az önce sistemi son kernel ile güncelleyebildim. Tüm ubuntuculara geçmiş olsun...
0
simor
Haberin için teşekkürler Betelgeuse.

Şu anda aynı hata linux-image-server için devam ediyor.
Ubuntu-Server yükleyenlere duyurulur.
0
Ono
Ortada buyutulecek biset yok. Depends promlemleri arada sirada olabilir. Bu sistemi etkilemez, sadece duzeltilene kadar paket yuklenemez, ya da update edilemez. Bence buraya haber olarak yollamasina bile gerek yoktu.
0
Betelgeuse
Linux kullanmaya yeni başlamış kullanıcılar bu tür bir hata görünce panikleyebiliyorlar ama. Ben de Linux cahili bir insan olarak insanlar için geliştirilmiş (Linux for human beings :) bir linux dağıtımında içinde kernel falan lafları geçen bir hata görünce ilk anda paniklemiştim biraz. Linux'un yapısını tam olarak bilen birisi bunun büyük bir hata olmadığını hemen anlayabilir ama benim gibi yeni başlayanlar panikleyebilirler, bu normal birşey. Bu haberi de paniğe gerek olmadığını anladığımda başkaları da paniklemesin diye göndermiştim. Abartmak gibi bir maksadım yoktu.
0
anonim
Gerçekten de bu olayda nasıl bir haber değeri görüldüğünü anlayamadım. Başlığa bakınca bende ubuntu güncellemeden sonra "kernel panic" falan veriyor sandım.
0
ec18672
abi arkadaslar panik yapmis.
0
majesty
Her seviyeden Ubuntu kullanıcılarına haber vermek istemiş arkadaş, iyi de yapmış. Belki panikleyenler olmuştur, ve öğrenmiş olurlar bu haber sayesiyle...
0
towsonu2003
Yararli linkler:
1. bug report: https://launchpad.net/soyuz/+bug/83976
2. feature (improve security QA): https://blueprints.launchpad.net/ubuntu/+spec/security-update-qa
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Ubuntu Sunucu Rehberi

anonim

Türkçe Ubuntu Sunucu Rehberi Özgür Karataş tarafından duyuruldu. Bu rehber sayesinde Ubuntu GNU/Linux'un server sürümünü kullanmak isteyen, daha çok sistem yöneticisi seviyesinde herkes faydalanabilir ve zenginleştirme çalışmalarına katkı sağlayabilir.

Ubuntu 7.10 versiyonunun kod adı belli oldu : Gutsy Gibbon

Betelgeuse

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn versiyonunun çıkmasına gün sayarken bir sonraki versiyon olacak olan 7.10 versiyonunun kod adı da belli oldu; Gutsy Gibbon.

Bu 7.10 versiyonu ile gelecek en önemli özellik olarak kurulum kolaylığından bahsediyorlar. Bir maymun bile kurabilecekmiş. :)))

Diğer bir gelişme de, tam özgür yazılım çeşitlemesi de olacakmış, yani özgür olmayan yazılımları, binary driverları vb. dağıtımda istemeyenler için özel bir çeşitleme yapacaklarmış. Bunun için gnewsense dağıtımı ile birlikte çalışacaklarmış.

Shipit, Ubuntu Fesity ile Siparişe Başlıyor

Titus

Ubuntu Linux'un dağıtım yöntemi olan Shipit Ubuntu Edgy ile devre dışı kalmıştı. Ama öyle görünüyor ki Ubuntu Feisty ile ücretsiz CD dağıtımı tekrar başlıyor.

Ubuntu ME

ersin2k

Yeni bir ubuntu sürümü daha yayınlandı. Adı MS Windows Millenium Edition'ı anımsatsa da bu kez daha farklı bir açılıma sahip. Muslim Edition! Ubuntu 7.10 tabanlı dağıtımı aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Ultra taşınabilir dizüstüler için Ubuntu

sundance

Günümüzün en gözde trendi, palmdan büyük, laptoptan küçük sistemler. Başta Asus'un EEE PC'si olmak üzere, Acer Aspire One ve Samsung'un Q1 Ultra'sı bu alanda sivrilen örnekler.

Bu gelişmelerde şaşırtıcı olan belki de bu bilgisayarların işletim sistem seçimleri. Asus gibi bazıları Linux ile başlayıp daha sonra şirketin genel politikaları yüzünden olsa gerek "Better with Windows" mottosuyla devam etmekte, bazıları ise çeşitli Linux versiyonları denemekte.

Buradan yola çıkan Canonical ise Ubuntu ailesinin en yeni üyesi Netbook Remix'i bizle tanıştırdı.