Challenger

Challenger

Birleşik Devletler


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Fazlamesai: Yine Yeni Yeniden (veya: The Matrix Reimagined) ( 29)

Ara sıra gelir buraya eski yazıları ve yorumları hüzünle okur, iç geçirirdim. Ne güzel oldu bak şimdi.

Haiku OS R1 Alfa 1 duyuruldu ( 6)

Bu yeni duyuru icin tekrar bir haber basligi acmaya gerek var mi bilmiyorum ama QT Haiku'ya port edildi:
http://dev.osdrawer.net/projects/qt-beos

Haiku OS R1 Alfa 1 duyuruldu ( 6)

Evet, BeOS'in arayuzune sahip ve %100 BeAPI destegi sagliyor. Ancak ne cekirdek kodu ne de baska bir sey BeOS'ten alinti degil. Sadece daha once YellowTAB tarafindan bagislanmis bazi suruculere sahipler.

Haiku OS R1 Alfa 1 duyuruldu ( 6)

Haiku'nun BeOS koduyla bir ilgisinin olmadigini, tamamen sifirdan yazilmis yeni bir isletim sistemi oldugunu belirtmekte de fayda var.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Sunu kast ettim: "Microsoft bir yandan kapali kaynak kodlu yazilim da yapiyor, bunlar ozgur yazilimci degiller. O zaman onlardan gelecek fayda umrumda degil. Onlarla isbirligi yapan da bizden degil"

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Yazmayi unutmusum. Sunu soracaktim: .NET ve Mono ile calismayisim ve hatta belki de hic calismayacak olusum, Miguel de Icaza'yi hakli gormeme engel mi?

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Once yorumumu tekrar okuyun lutfen. Acaba ".NET ve MONO ile isim yok" mu yaziyor, yoksa ".NET ile calismiyorum" mu? Sizin soylediginizden ".NET ve MONO ile isim olmaz, hayatta kullanmam" (belki siz de oyle yaptiniz) gibi bir anlam da cikarilabilir. Konu zaten ne MONO, ne de .NET. Konu Miguel de Icaza'nin Microsoft'un onculugunu yaptigi bir acik kaynak olusumu icerisine girmesi.

Sonra dediginize tekrar bakalim. "Miguel saksakcilari" sozu evet bir hakarettir.

Simdi de bu sozu kime soylemis olabileceginizi dusunelim: koru korune Miguel de Icaza'yi savunan (ki gormedim bu tartismada oyle birini) veya onu hakli gorup, RMS'nin tepkisini haksiz bulanlar. Ben "RMS'yi haksiz buluyorum" dedim. Hatta "katkiyi sirf Microsoft'tan geliyor diye elinin tersiyle itmenin, 'Yunan kani istemeyiz'den bir farki yok" dedim. Haliyle Miguel de Icaza'yi savunmus oldum. Yani sorun benim duygusal dunyam ile ilgili degil de, sizin hoslanmadiginiz kisileri hakli gorenlere hakaret etme gibi bir sorununuz var. Bu nedenle de size tesekkur edip, hayatinizda basarilar diledim.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Miguel saksakcilari? Hakaretinizden dolayi sizi tebrik eder, hayatinizda basarilar dilerim.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Kendi acimdan konusayaim: .NET ile calismiyorum. Ancak RMS'nin bir diktator gibi davrandigini dusunuyorum.

Mesele akil ermesi degil. Mesele asiri tutuculuk ve bu tutuculugun aslinda Ozgur/Acik Kaynak Yazilimlara zarar veriyor olusu. Yukarida Osman Durmus'un tavrini ornek vermistim. RMS ile Osman Durmus arasinda hala bir fark goremiyorum.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Isin acigi bana RMS'nin bu asiri tepkisi cok komik geldi. Ne demek haindir? Sen kimsin? Ozgur Yazilim fikrini ortaya atmis olman, diktator gibi "benim dusundugumu dusunmuyorsan ya defol ya da ol" deme hakkini sana verir mi? Farkli bir politik goruse sahip olani vatan haini ilan etmek gibi bir sey bu yaptigi.

Tamam, Mono konusundaki cekinceler anlasilabilir ve Mono'dan hoslanmayabilirsiniz. Ancak, her kimden gelecek olursa olsun, acik kaynak/ozgur yazilim dunyasina yapilacak olan katkilari elinin tersi ile itip, bu calismalarin icerisinde bulunan birisini de hain ilan etmek ne derece mantikli? Icaza'nin da dedigi gibi oturup acik kaynak/ozgur yazilim dunyasini nasil daha da gelistirebilirizi dusunmek yerine boyle radikal cikislar yapmak yarardan cok zarar getirebilir.

Bunlari yazarken aklima 17 Agustos depreminden sonra Yunanistan'in kan yardiminda bulunmak istemesi karsisinda donemin saglik bakani Osman Durmus'un "Yunan kani istemeyiz" tarzi sozleri geldi. Su durumda RMS ile Osman Durmus arasinda hicbir fark goremiyorum.

199$'lık Asus EeePC Notebook PC Yakında Piyasalarda ( 8)

Aynı görüşteyim. Bir metin editörüm olsun, e-posta istemcim (gerçi webmail de olur), SSH istemcim ve Firefox olsun, bana da yeter.

Adobe Türkiye ( 41)

Hahaha! Hiç güleceğim yoktu. :)

Pardus gerçekten... ( 91)

Arkadaş "Mac işlemci diye bir şey yok" demek istemiş.

Pardus gerçekten... ( 91)

Ha gayret. Böyle giderseniz dünyayı kurtarırsınız.

Siz onların bilgisayarlarının ne gibi bir konfigürasyona sahip oldugunu biliyor musunuz bir kere? Onların bilgisayarlarının konfigürasyonu Pentium taş çatlasa Pentium II'dir. Masraf edip de bilgisayar alacaklarına, masraf etmeden bilgisayarcı SB ve ASTSB yetiştirirler. Böylelikle konsol takılarak hem eski bilgisayarlarını kullanmaya devam ederler hemde 0 masraf ile işlerini görürler.

Hayal dünyasında yaşamayın.


Asıl hayal dünyasında yaşayan sizsiniz. Ne ordunun bilgisayarları Pentium veya Pentium II, ne de orduya bağlı kurumlarda çalışan ve bu bilgisayarları kullanan sivil memurlar "konsol" takılacak süper kullanıcılar. Askerlik şubesine bir gidin ve o bilgisayarları kim kullanıyor diye iyice bir bakın.

Bu arada gerçekten bir subay veya astsubaya 0 masraf ile eğitim verilebileceğini mi düşünüyorsunuz? İnsanlara "hayal dünyasında yaşamayın" diyeceğinize, önce siz hayal dünyasından çıksanız iyi edersiniz.

Bugün 30 Şubat ve kırmızı kar yağıyor ( 16)

Ben Wine ile çatır çatır oynuyorum :)

Orada Bir Yerde Hayat Olabilir Mi? ( 14)

Hak veriyorum, fakat bizim bilmediğimiz farklı şeyler biliyor olabilirler. Bizim bildiğimiz şekilde bir yaşam formu olmayabilirler.

Ayrıca, popüler kültürün canı cehenneme dostum :)

Orada Bir Yerde Hayat Olabilir Mi? ( 14)

Umarım o şoku geçiririz. Bunu hem heyecan verici buluyor ve birçok bilgiye ulaşacağımızı düşünerek istiyorum, hem de bazılarının aklının başına gelmesi için.

GNU/Linux Windows'dan pahalı mı? ( 27)

Ben web kameralarını rahatlıkla görebiliyor (kendimin yok, gönderme konusunu bilemeyeceğim) ve rahatlıkla Skype ile görüşme yapabiliyorum. Herhangi bir ekstra ayar vs. yapmadım.

Mısır ve IBM çalışması: Ebedi Mısır ( 17)

Yeni ya da az bilinen sözcük kullanmaya tepki göstermiyorum. Teknik terimlerde Türkçe karşılıklarının kullanılmasını savunan birisiyim. Ancak yıllardan beri kullanılagelmiş ve artık benimsenmiş bir sözcüğü değiştirmeye çalışmaktaki ısrarı anlayamıyorum.

Mısır ve IBM çalışması: Ebedi Mısır ( 17)

Televizyon kelimesi bizde en başından kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan bir kelime. Yıllar sonra buna farklı bir karşılık uydurmak niye?

Sazlık Kedisi Geldi. ( 7)

ben resmi sitesinde verilen çanakkale 19 mayıs üniversitesi bağlantısından hem kurulan hem de çalışan cdleri indirdim.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi diyecektiniz sanırım. 19 Mayıs Üniversitesi Samsun' da. (18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, 19 Mayıs Atatürk' ün Samsun' a çıkışı)

c dizininden d dizine taşıdım. sonra hash değerlerini hesapladım. şu hash değerlerini buldum: Pardus-Calisan-2007.1.iso için 9b2368984f14bfd1d4a958126c1e2e55 Pardus-Kurulan-2007.1.iso için 6a9dbdda29c2eb8967934b290b364fca resmi sitede verilen değerlerden farklı. hash değerini farklı bulan başka biri var mı?

Dosyaları indirme ya da taşıma esnasında bir sorun yaşamış olabilirsiniz.

OpenOffice'den Dell Şirketi Yöneticilerine Açık Mektup ( 8)

Ayrıca mesajlaşmalar Kopete üzerinden :)

Gelecek A.Ş.'den Her İhtiyaca Yönelik Kolay Linux ( 31)

Eğer GPL ise sadece kaynak kodu. Binary' i istemiyorlarsa vermezler. Ama siz isterseniz GPL'li kaynak kodu derleyerek başka bir isim altında dağıtabilirsiniz. Red Hat Enterprise - CentOS örneğinde olduğu gibi.

YouTube'e Sansür! ( 59)

Yasaklanmasında isteyen girmesin diye bir durum da söz konusu değil. Konunun ciddiyetini idrak edebilen var edemeyen var. Bu gibi siyasi politik ayrımları halka bırakamazlar. O halde savcının hakimin vasfı ne olurdu ki?

Pardon ama savcının görevi bizim adımıza karar vermek değildir.

Youtube türk halkının kendini savunma hakkını yok saydı,videonun yayınlanmasında sakınca bulmadı.

YouTube videoları baştan aşağı gözden geçiremez. Şikayetler üzerine söz konusu video zaten kaldırılmıştı. Bir başkası yeniden eklemiş. Eğer daha iyi bir sonuç elde etmek isteniyor olsaydı, devlet bizzat YouTube' a başvuruda bulunabilirdi. Ama kısa ve kolay yol tercih edildi. "YouTube da neymiş canım? Ne gerek var? Girmeyiversinler".

YouTube'e Sansür! ( 59)

Pardon ama, burada neden cezalandırılan biz oluyoruz?