Yeni Mepis Ubuntu Tabanlı Olacak!

0
ghanthar
Mepis Linux dünyasındaki sayısız dağıtımdan biri. Ancak hem CD den çalışma hem de kolayca HDD ye kurulma işini kolayca yapan bldiğim kadarı ile ilk dağıtım. Bugüne kadar Mepis fanatikleri dağıtımlarının Debian ile tam uyumlu olduğu ile övünüp durudular. Öyleki Mepis Debian Sid kaynaklarını kullanıyordu yazılım yüklemek için. Artık bu durum değişiyor.
Fridge deki habere göre herkesin 100% Debian uyumlu olmadığı için eleştirdiği Ubuntu Mepis'in tabanı olacak artık. Debian tabanlı ücretsiz dağıtımlar arasında Ubuntu'ya rakip olarak gösterilen dağıtımlardan olan Mepis'in bu kararı hayli ilginç.

Dağıtımın kurucusu Warren Woodford'a göre bu Mepis'e zaten yapılmış olanı tekrar yapamama ve başka yeniliklere odaklanma fırsatı verecek. Ayrıca Ubuntu'un 6 ayda bir sürüm çıkartması da tercih sebebi olmuş.Diğer taraftan Mepis te Ubuntu tabanı ile yaptığı geliştirmeleri Ubuntu ile paylaşacak. Bu da Ubuntu'ya göre daha iyi bir KDE sunma yolunda önemli bir adım. Ubuntu nispeten yeni bir dağıtım olmasına ve kendi halihazırda Debian tabanlı olmasına rağmen şu an Beatrix Linux ve Gnoppix Ubuntu tabanlı olarak çıkıyor. Aslen Knoppix in Gnome versiyonu olarak Ubuntu'dan çok önce çıkmaya başlayan Gnoppix'in de Ubuntu yu benimsemiş olması da hayli ilginç aslında. Önemli bir rakip olan Mepis in de Ubuntu'yu benimsemesi, ve Ubuntu'nun yakında Mepis'in gücünü de dağıtımına katacak olması, dağıtım dünyasını allak bullak eden bu oyuncunun daha uzun süre ortalarda olacağını gösteriyor gibi.

İlgili Yazılar

Ubuntu Türkiye

sunriseright

Türkçe konuşanlar için bir grup ubuntu linux kullanıcısı http://ubuntu-tr.com sitesi ve freenode'daki #ubuntu.tr IRC kanalını faaliyete soktu.

Ubuntu 6.06 - Dapper Drake Çıktı!

tongucyumruk

Bir Ubuntu sürümü için oldukça uzun sayılabilecek bir süredir beklenen Ubuntu Linux 6.06 "Dapper Drake" çıktı. Birçok önemli yenilik içeren bu sürümün en önemli özelliği ise masaüstünde 3, sunucularda ise 5 yıl gibi oldukça uzun sayılabilecek bir destek süresine sahip olması.

Ubuntu -> İstanbul <- Futbol

talat

Ubuntunun görücüye çıktığını duyunca ilgilendiğim alt projesi edubuntunun sitesine girdim. Edubuntu ile gelen paketlere baktığımda birkaç yerde istanbul adının gectiğini fark ettim. E ne var bunda diyebilirsiniz, devamını okuyun.

Ubuntu Studio

parsifal

Ubuntu Studio'nun ilk sürümü yayınlandı. Ses, görüntü ve grafik yazılımlarının en iyilerini bünyesinde biraraya getirip profesyonellerin ve "gayretli" kullanıcıların beğenisine sunulmuş bu sürüm şu anda sadece Intel i-386 uyumlu.

Ultra taşınabilir dizüstüler için Ubuntu

sundance

Günümüzün en gözde trendi, palmdan büyük, laptoptan küçük sistemler. Başta Asus'un EEE PC'si olmak üzere, Acer Aspire One ve Samsung'un Q1 Ultra'sı bu alanda sivrilen örnekler.

Bu gelişmelerde şaşırtıcı olan belki de bu bilgisayarların işletim sistem seçimleri. Asus gibi bazıları Linux ile başlayıp daha sonra şirketin genel politikaları yüzünden olsa gerek "Better with Windows" mottosuyla devam etmekte, bazıları ise çeşitli Linux versiyonları denemekte.

Buradan yola çıkan Canonical ise Ubuntu ailesinin en yeni üyesi Netbook Remix'i bizle tanıştırdı.