Yeni Mepis Ubuntu Tabanlı Olacak!

0
ghanthar
Mepis Linux dünyasındaki sayısız dağıtımdan biri. Ancak hem CD den çalışma hem de kolayca HDD ye kurulma işini kolayca yapan bldiğim kadarı ile ilk dağıtım. Bugüne kadar Mepis fanatikleri dağıtımlarının Debian ile tam uyumlu olduğu ile övünüp durudular. Öyleki Mepis Debian Sid kaynaklarını kullanıyordu yazılım yüklemek için. Artık bu durum değişiyor.
Fridge deki habere göre herkesin 100% Debian uyumlu olmadığı için eleştirdiği Ubuntu Mepis'in tabanı olacak artık. Debian tabanlı ücretsiz dağıtımlar arasında Ubuntu'ya rakip olarak gösterilen dağıtımlardan olan Mepis'in bu kararı hayli ilginç.

Dağıtımın kurucusu Warren Woodford'a göre bu Mepis'e zaten yapılmış olanı tekrar yapamama ve başka yeniliklere odaklanma fırsatı verecek. Ayrıca Ubuntu'un 6 ayda bir sürüm çıkartması da tercih sebebi olmuş.Diğer taraftan Mepis te Ubuntu tabanı ile yaptığı geliştirmeleri Ubuntu ile paylaşacak. Bu da Ubuntu'ya göre daha iyi bir KDE sunma yolunda önemli bir adım. Ubuntu nispeten yeni bir dağıtım olmasına ve kendi halihazırda Debian tabanlı olmasına rağmen şu an Beatrix Linux ve Gnoppix Ubuntu tabanlı olarak çıkıyor. Aslen Knoppix in Gnome versiyonu olarak Ubuntu'dan çok önce çıkmaya başlayan Gnoppix'in de Ubuntu yu benimsemiş olması da hayli ilginç aslında. Önemli bir rakip olan Mepis in de Ubuntu'yu benimsemesi, ve Ubuntu'nun yakında Mepis'in gücünü de dağıtımına katacak olması, dağıtım dünyasını allak bullak eden bu oyuncunun daha uzun süre ortalarda olacağını gösteriyor gibi.

İlgili Yazılar

Ubuntu ME

ersin2k

Yeni bir ubuntu sürümü daha yayınlandı. Adı MS Windows Millenium Edition'ı anımsatsa da bu kez daha farklı bir açılıma sahip. Muslim Edition! Ubuntu 7.10 tabanlı dağıtımı aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Ubuntu -> İstanbul <- Futbol

talat

Ubuntunun görücüye çıktığını duyunca ilgilendiğim alt projesi edubuntunun sitesine girdim. Edubuntu ile gelen paketlere baktığımda birkaç yerde istanbul adının gectiğini fark ettim. E ne var bunda diyebilirsiniz, devamını okuyun.

Ubuntu Cep Klavuzu Hazır!

parsifal

Keir Thomas tarafından hazırlanan Ubuntu Cep Klavuzu'nun tam pdf sürümü yayında! İsteyenler basılmış halini sipariş edebilirler.

Xbox 360'a Ubuntu

Chriseba

Sony Playstation 3'e Fedora kurulumundan sonra, şimdi de Microsoft Xbox 360'a Ubuntu kurulumu.

Ubuntu Anasayfa Fotoğrafındaki DELL Logosu

Betelgeuse

Ubuntu GNU/Linux kullananlar ya da konuyla ilgili olanlar duymuştur, DELL firması bazı model PC'lerine Ubuntu yükü satma kararı almıştı.