FZ

FZ

Emre Sevinç

https://ileriseviye.wordpress.com

Belçika


1 takip ediyor | 7 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Amerika'yı yeniden keşfetmek ( 3)

Sene 1997 mi ne, İTÜ Matematik Müh.de hevesli gençler olarak "acaba öğrendiğimiz elastisite, sürekli ortamlar mekaniği, vb. mühendislik bilgilerini kullanıp gerçekçi görsel simülasyonlar yapabilir miyiz, filanca türden malzemelere şu tür kuvvetler uygulanırsa nasıl şekil değiştirir?" diye bir işe girişmişiz. Profesör hocalarımızdan birine gittik, kendisi "valla güzel fikir ama ben maalesef programlamadan anlamıyorum, teorisine, formülüne dair yardımcı olurum ama yazılımla ilgili olarak filanca asistan arkadaşımızı çağırıp ona bir soralım," dedi sağolsun.

İlgili araştırma görevlisi hocamız bizi dinledikten sonra şöyle dedi: "Ne gerek var, niye uğraşıyorsunuz ki bununla, ANSYS diye bir şey var, o her şeyi yapıyor zaten." Nasıl bir motivasyon, nasıl bir gaza getirme örneği, değil mi!? O esnada Kanada'da benzer konularda çalışan bir profesöre e-posta yazmıştım, adam benim ev adresimi sordu, sonra da benim eve kalınca ve büyük bir zarf geldi birkaç hafta sonra, içinden kaliteli kağıda renkli olarak basılmış güncel makaleler çıktı adamın yazdığı. "Daha detaylı yardım istersen ve bunları araştırmaya devam edeceksen haberdar et, elimden geleni yapayım" diye e-posta filan da yollamıştı sonra yüzünü dahi görmediğim bu Kanadalı araştırmacı. "Kanada'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, yapılmışı var, hiç kasma" demek aklına gelmemişti demek ki. Bu da böyle bir anımdır.

Fazlamesai'ye soralım: 2018'de ne öğrenmeli? ( 48)

Bir baska ogrenilmesi gereken konu:

OPC UA

Neden? Cunku gelecegi tahmin etmenin en iyi yolu onu insa etmek. Endustriyel IoT icin ben de oyumu OPC UA baskanima veriyorum (Almanlar kazaninca biz de kazanmis sayilacagiz zira).

Fazlamesai'ye soralım: 2018'de ne öğrenmeli? ( 48)

Su kitabi 1989 sonuna dogru yazmaya baslayip 1991'de yayimlayan Özgen abi ile konustum gecen, Bafa Tarim Urunleri San. ve Tic. sirketinde genel mudur artik, zeytin isine girmis. @butch arkadasimizin dedigi gibi, "rol modelim!"

Kitap: C Programlama Dili

C Programlama Dili

Fazlamesai'ye soralım: 2018'de ne öğrenmeli? ( 48)

Joshua Bloch telefon rehberi yazsa okurum. O denli.

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

"Skunk Works: A Personal Memoir of My Years at Lockheed" kitabi geldi aklima! ABDliler efsane F-117A'nin cikis noktasini, bilimsel temelini vs. bir Rus bilimcinin makalesine borclu. Adam vakti zamaninda teoriyi ele almis, "pratik bir faydasi yok" diye pek dikkate alinmamis, Rusca bir bilimsel dergide yayimlanmis, Ingilizceye cevrilmis vs. Birkac sene sonra, bir gun ABD'de bir muhendisin dikkatini cekiyor. Sonrasi... tarih.

Android için Firefox Focus! ( 5)

Brave Browser ile kiyaslama yapabilecek olan var midir acep? -> https://brave.com/

Dünya'da yarı iletken çip üreten 4. ülke olduk! ( 6)

imec ve ASML'deki arkadaslara "Amerika, Almanya, Çin, bir de Türkiye... Bugün dünyada yarı iletken üretebilen sadece 4 ülke ve 4 firma var. " cumlesini soyledigimde ne diyeceklerini merak ediyorum :)

Aranan CTO bulundu ( 1)

Keyifli yazi olmus, eline saglik! Bana gecen ay okudugum "The Path to the Top: Insights from Career Histories of Top CIOs" baslikli makaleyi hatirlatti:

When searching for IT talent, the position of chief information officer (CIO) may be the most difficult to fill successfully. ... All the findings point to the important role the CIO plays in the success of the overall business. This makes it important to understand the traits and characteristics effective CIOs ...

Programlama ve Programlama Dillerinin İlkeleri: Açık Ders ( 4)

Tam da haberin tepesinde gorunen konu ile ilgili alakali guncel bir makaleyi de not edelim o halde:

"Abstraction is considered to be a key skill underlying most activities in computer science (CS) and software engineering (SE).3,4 As a central concept, abstraction is taught and utilized in various guises in every CS and SE course: in requirements specifications, problem solving, and modeling through to programming and debugging. Given its importance, can one assess an individual's abstraction ability? Are abstraction skills assessable at all? If no, why? If yes, how? We decided to conduct a survey to investigate this topic. As far as we know, this is one of the first trials to address this challenge."

Battle Cruiser Remastered ( 4)

Bu keyifli haberi okuyunca aklima 17 sene once fazlamesai.net'i baslatan ilk haberin geldi:

Pi günü ( 20)

Requirement: "Şimdi de 10**6 yi azaltalım."

Deliverable:

octave --eval 'feval(@(x) sum(eval(x) + eval(x) < 1), "rand(1,10^6).^2") / 10^6*4'
ans =  3.1421

Bu kadar "golf" yeter bugun icin. Herkese bol vektorel islemli gunler :)

Pi günü ( 20)

Komut satirindan calistirmakta bir sıkıntı yok Octave icin de, noktali virgulu de kaldiralim gitsin:

$  octave --eval "sum(rand(1,10^6).^2+rand(1,10^6).^2<1)/10^6*4"
ans =  3.1488
$

Pi günü ( 20)

Biraz daha sadelestirirsek:

>> t=10000000;sum(rand(1,t).^2+rand(1,t).^2<1)/t*4
ans =  3.1415

Pi günü ( 20)

Octave kodu:

>> sum(rand(1,100000).^2+rand(1,100000).^2<1)/100000*4
ans =  3.1435

Pi günü ( 20)

J kodu:

pi=: (0.25&* %~ +/@(1 >: [: +/&.:*: _1 2 p. 0 ?@$~ 2&,))"0

Komut satirindan denemek icin:

$ ijconsole
   pi=: (0.25&* %~ +/@(1 >: [: +/&.:*: _1 2 p. 0 ?@$~ 2&,))"0
   pi 1e6
3.14104

Pi günü ( 20)

Valla her birkac senede bir ogrenmeye heves ettigim APL turevi dillerden biri care olabilir zira uzaktan bakinca asiri 'kompakt' gorunuyorlar. Misal:

Fazlamesai'ciler, çocuklarla günler nasıl geçiyor? ( 3)

Bu arada, HN'de birileri cocuklarin da bir sekilde dahil oldugu telekofenrans-toplantilardan bahsetmis, onu da yasadik (benim tarafimda degil de, telekonferansa katilan 3 cocuklu ve o gun evden calisan ekip liderinin tarafinda :)

Fazlamesai'ciler, çocuklarla günler nasıl geçiyor? ( 3)

Cocuk kendi kendine uyuyabilir yasa geldikten sonra, duruma gore aksamlari bazen teknik heveslere vakit ayirmak soz konusu olabiliyor. Ya da bazi ulkelerdeki 'ebeveynlik izni'nden faydalanip, mesela 1 haftaici gununu bir seylere ayirmak mumkun (cocugu okula birakip bazi ev islerini hallettikten sonra, cocugu okuldan almak icin evden cikmaya kadar gecen sure icinde)

Fazlamesai'ciler, çocuklarla günler nasıl geçiyor? ( 3)

Sallan yuvarlan geciyor :) "Tutkulu bir gelistirici misin, isten cikip eve gidince bos vakitlerinde ekstra teknoloji projeleri ile ugrasiyor musun, hacker misin?" diye soran bazilarina da "projem genellikle aksamlari oglumla guresmek, yerlerde yuvarlanmak," diye cevap verme imkani da doguyor.