ersin2k

ersin2k


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

IBM Yazılım Zirvesi ‘08: Değişim Açlığı ( 3)

Gittik gördük, neymiş, IBM inanılmaz bir şekilde Eclipse e önem veriyormuş. Jazz.net diye bir çalışmaları varmış vs.vs.

Fazlamesai.net 8 Yaşında ( 26)

Hergün mutlaka açtığım site ve müdavimleri, daha nice seneler boyunca tarayıcımda görmek dileğiyle çok yaşa...

Kendi Siteni Kendin Kapat ( 9)

Bir tepki vermek gerekiyor ancak bunu kendi sitemizi kapatarak yaparsak bir anlamı kalmayacağını düşünüyorum. Bu tam da istedikleri şey olmaz mı sizce? Tam tersine engellenen içeriğin kamuya açılmasını sağlamamız gerekir. Engellenen içeriğin/videonun vs. engellemenin işe yaramayacağını ispatlamalıyız. Zaten artık sıradan kullanıcılar bile vtunnel, hosts dosyasına IP ekleme gibi yöntemlerle girmeye başladılar

IBM'in ücretsiz ofis yazılımı - Lotus Symphony ( 15)

Görsellik güzel ancak OpenOffice 2 ye göre daha fazla sistem kaynağı istiyor, ayrıca şifrelenmiş bir MS OfficeXP belgesini açamadım. Lisans anlaşmasında OpenOffice1.1 baz alındığı yazıyordu. Güzel bir gelişme ama IBM den daha iyisini beklerdim.

Micros~1 yok olma tarihi ( 6)

Micros~1 un (tamamen) yokolma sının sektör/camia açısından iyi olacağını sanmıyorum. Her ne kadar ubuntu yla yatıp ubuntuyla kalksam da, rekabet in her zaman iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca win32/64 (o zaman belki win128 olur kimbilir) platformunun bir şekilde kendini devam ettireceğini düşünmekteyim.Tıpkı 1970 lerden sonra yokolduğu düşünülen un*x in bugün GNU/Linux ve BSD ile tekrar devam etmesi hatta yükselişe geçmesi gibi.

Fatih Üniversitesi Bilişim Günleri... ( 3)

Etkinlik saatleri ve linki olsa çok iyi olurdu. Ne yazık ki Fatih Üniv. sitesinde bir bilgi mevcut değil.

Görmek İnanmaktır ( 6)

64 Bit (debian/ubuntu) Linux kullanıcıları şu şekilde kurabilir:

sudo apt-get install ia32-libs lib32asound2
sudo dpkg -i getlibs-all.deb
sudo dpkg -i --force-all sudo dpkg -i --force-all skype-debian_2.0.0.63-1_i386.deb
sudo getlibs /usr/bin/skype

Ofis ( 1)

redogrenin kırmızı kep i nerede :) ofisi taşırken kayıp mı oldu yoksa :D

Erişim Çözücü: Engelli Sitelere Erişim Problemi Çözücü ( 68)

İngilizce Win XP de (Build 2600.xpsp_sp2_gdr.070227-2254 : Service Pack 2)


"Windows IP Configuration

Could not flush the DNS Resolver Cache: Function failed during execution."

şeklinde bir hata verdi.
Not: Bu arada daha önceden treewalkdns yüklemiştim.

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

Bu da Anatole France 'ten

-‘Mülkiyet kuvvetten doğar. Kim kuvvetli ise mülkün sahibi odur.

Kısacası mülkiyet denen kavram üzerinde ahlak tan bahsedemeyiz...

Yabancı Sözcüklerin Dilimize Aktarımı ( 17)

Evet kesinlikle, kötü örnekler (ve marka) olduklarının farkındayım. Zaten karşılığı olamaz manasında kullanmak istedim. Ancak pek çok yerde de TrueTypeFont karşılığı olarak karşımıza "Gerçek Tip Yazıyüzü" gibi çeviriler çıkmakta.

KDE 4 Yayımlandı ( 12)

KDE 4 'start menü'sü ilginç gelmekle beraber pek sevemedim. Fazlasıyla Vista dan esinlenilmiş görünüyor (Menü için bu görüşüm). Bunun dışında daha estetik. Performans olarak ise tüm bu görselliğe rağmen hala çok hızlı.

X bağımlılığının kaldırılması ilginç. Buradan kasıt KDE 4 ün Win32 platformu üzerinde çalıştırılabilmesi mi? yoksa KDE 4 uygulamalarının istenirse TCL/TK veya GTK gibi MS Windows'a port edilebilmesi mi olacak.

Yabancı Sözcüklerin Dilimize Aktarımı ( 17)

Bir zamanlar bilgisayar a ek olarak "Printer" karşılığı için bilgiyazar terimi önerilmişti. Hatta çok eski dergilerde ve makalelerde kullanıldığını bizzat görmüştüm. Sanırım bu konu hiç eskimeyecek. Yabancı kelimelerin zorunlu olmadıkça girmemesinden yanayım. Ama örneğin "Linux" veya "Truetype" ın karşılığı ne olabilir. Bazı kelimeler çevirildiklerinde tam olarak yansıtamıyorlar anlamlarını. Switch in karşılığı anahtar olmasına rağmen bir türlü alışamadım anahtar demeye...

Türkiye'de 1000 Kişiye 54 Bilgisayar Düşüyor ( 11)

Ben bu oranın 1000 kişiye 54 den çok daha düşük olduğunu düşünüyorum. Bu istatistiği hangi verilere dayanarak yapıyorlar bilmiyorum ancak artık şehirdeki pekçok evde bir den fazla pc var. Hatta biz IT uzmanlarını ve bilgiişlem yoğun çalışan diğer sektör uzmanlarını katarsak (örn. sadece bizim evde 3pc 1 notebook var halihazırda günlük kullanılan bu durumda toplamda 4 makine 1 hanede toplanmış oluyor). Ancak Anadolu'ya kırsala gittiğimizde iş değişiyor. Bu durumun EEEpc ler ile ve fiyatları gittikçe düşen dizüstü / masaüstü pc fiyatlarıyla iyileşeceğine inanıyorum.

Intel'den Hafniyum kullanan işlemci ( 1)

Kişisel olarak elektrik ne kadar harcadığından çok işlemci teknolojisi ilerledikçe ısı derecesinin artması beni rahatsız ediyor. Sıvı soğutma sistemleri ise (hem yaygın hem de pratik) değil.Ne yazık ki fizik yasaları hep aleyhimize işliyor :(

Fazlamesai'den Bir Serzeniş Aldım ( 22)

Hayır kesinlikle burada milli veya çoğul bir barbarlık değil kastım, daha çok kişisel olarak zarar verme güdümüzü vurgulamak istedim (içimizdeki gizli barbar) derken. Bunun yalnız bizim kültürümüze has olmadığı da açık. (Sadece bizde oranı son zamanlar daha fazla ) Birkaç yıl önce bir Rum sitesi görmüştüm. Kıbrıs temalı. Türkler ve Yunanlar tarafından hack edilen siteleri skor olarak yayınlıyordu. Elbette İngilizden, Fransızdan, Çinliden, Amerikalıdan da gayet güzel bu anlamda örnekler çıktığını görüyoruz.

Fazlamesai'den Bir Serzeniş Aldım ( 22)

Evet maalesef bir örnek daha görmüş oldum. Milliyetçi ve Cumhuriyetçi hacker grubu. Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. Sanırım en yoğun olanı utanç. Bu arada saldırdıkları F-secure / F-prot un yapımcısı Fridrik Skulason yanılmıyorsam İstanbul doğumluydu veya burada yaşamıştı.

Ne yaparsak yapalım teknolojiyi kullanmasını, bir kaç programlama dilini öğrenmek hırslarımızdan kurtulmamıza yetmiyor. içimizdeki gizli barbarı dışarı vurmak için yeni araçlar elde etmiş oluyoruz...

Fazlamesai'den Bir Serzeniş Aldım ( 22)

Ben fm forumumu geri istiyorum.
Aradığım pekçok soruna, orada yanıt bulmuştum. Hatta C ile ilgili metin işleme üzerine bir soru sormuştum. Oysa 3-5 unix komutunu pipe la birleştirmişlerdi ve C ile oturup yazmama gerek bile kalmamıştı. Sonra forum kayboldu.
Oysa bir ara ne de güzel sapsade olarak geri dönmüştü. Hala yoğun bakımda. :(

Yoruyorum ( 10)

yaşasın recursive kare ler :D

Ekşi Sözlük'e Sansür ( 14)

harun yahya olmayan "virtual" bir şeydir. olmayan a hakaret hakaret olur mu. Adı bambaşka biri neden bunu üstlenir? de dava açar?

RTÜK Ebeveynler İçin İnternet Filtresi Yaptı ( 6)

Bir de durumdan vazife çıkarıp keşke İstanbul trafiğine çare bulsa...

Debian GNU/Linux 3.1 Release 5 çıktı. ( 5)

debian bu kadar yavaş güncellenmeye devam ederse ubuntu ve fedora gibi rakiplerinin yanında çok yakında elimine olacak. bu kadar muhafazakar bir dağıtım olur mu! Tamam güvenlik stabilite ok. Ama o da bir yere kadar.

Linux ve Internet Explorer ( 25)

Çalıştığım işyerinde sadece linux kullanıyoruz. İsmini vermeyeceğim bir bankamız ve birsürü site (profesyonel kurumlara ait amatör siteler) sadece iexplore altında normal görüntülenebiliyor.Tabii ki herkes W3C standartlarına uysa harika olur. Bende tüm sitelerin firefox'a uyumlu olmasını, sadece mozilla firefox kullanmayı isterim. Ancak linux altında bir uygulamanın daha çalışıyor olması linux için de bir kazanç olsa gerek.

Komik bir durum olduğuna itirazım yok. Tabii ki ilk bakışta çok doğal gelmiyor. Ancak bence bu durum için uygun sözcük "saçma" değil olsa olsa "ironik" olmalı.

Mutlu Yıllar ( 14)

Hepimizin 7D7 yılı kutlu olsun ;)