Zebani

Zebani


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Schrödinger'in Kedisi ( 9)

Schrödinger'in kedisi değil malsef bu! Schrödinger'in kedisi olabilmesi için her iki durumun süperpozisyonu olması lazım. Bu olsa olsa zaten bir duruma çökmüş olanı :).

50 Sene Sonra Üniversite Olacak Mı? E-öğrenme Üstüne Serbest Bir Diyalog ( 10)

bu coğrafyada bir çok "ateistlikçi" var ama onlar genelde modern ve ileri görüşlü kabul ediliyor nedense? sanki onların dogmaları yok? :) ne diyim ilginç bir gezegen bu dünya! (:

Not: verebileceğim en iyi örnek olduğunu düşündüğüm için "ateistlikçi" yi yazdım. yoksa onlarla bir problemim yok! yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu açıklama boynumun borcudur.

50 Sene Sonra Üniversite Olacak Mı? E-öğrenme Üstüne Serbest Bir Diyalog ( 10)

"En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Ünlemi bu kadar sık kullanmakla yavaş yavaş onun etkisini azalltığınızı düşündüğünüz oluyor mu hiç!"

Evet düşündüğüm oldu! Ama genelde çabuk heyecanlanan bir yapım var!

Diğer yazdıklarınız muhatabı başbakan! (Bir de kendisi 2 numara olmaktadırlar.)

"...cı" yı kullanmak ne kadar kolay. "İslamcı terörist", "İslamcılar", "İslamcı Yazar" vs. gibi tanımlamalar kişi ayırmaksızın hemen her hassas kişi için kullanılıyor. Tabii bu genelde bu tabiri kullananların bakış açısıyla ilgili.

Ama pekala ülkemizde de aşırı hristiyanlar, yahudiler, budistler, garip tarikatler vs. var ve bunlar için ben "..cı" kullanıldığına pek rastlamadım! (misyonerler apayrı bir durum. iyi niyetlisine zaten bişey denemez bence.)

Ben bir müslüman olarak çok rahatsız oluyorum. Başkalarına yapılsın demiyorum ama bize de yapılmasın. (biz derken herhangi bir zümreyi kastetmiyorum, kendine müslümanım diyen herkes bu "bize" dahildir! )

İlla ki "İslamı kötü emellerine alet etmek isteyenler" için bir tabir gerekiyorsa başka bir terim bulunsun "İslamcı" yerine. Mümkünse içinde "İslam" kelimesi geçmeyen. Mesela "Zübük"...

Burada aslında sorun "İslamcı" kelimesinden çok bu kelimeye bazen "İslam'a inanlar hep kötülerdir" gibi bir anlam yüklenmesi ki bu da çok zoruma gidiyor!

Sanki tü ka ka bişeymiş gibi...

Ya da herkes çok iyi niyetli de zavallı ben öyle hissediyorum!

Üzgünüm ama yukarıda verdiğiniz örneklerin hemen hiç biri "İslamcı" nın kullanışına denk düşmüyor...

Not: Gerçek öğrenmeyi halledemedik ki, e'sini nasıl yapacağız? Belki de böylesi daha iyi olabilir, insan(cık)lar birbirlerini görmezlerse birbirlerine daha tahammül edebilir seviyeye gelebilirler.

50 Sene Sonra Üniversite Olacak Mı? E-öğrenme Üstüne Serbest Bir Diyalog ( 10)

bence de ama "şucu" "bucu" deniyorsa tutarlı olmak lazım!

acayip gıcık olduğum kelimeler var! mesela "islamcı", sanki "pazarlamacı" der gibi...

siz hiç "hristiyanlıkçı", "yahudilikçi", "ateistlikçi" duydunuz mu? (ben duymadım! - en azından türkçe'de!)

pekala islam dinine inanmayanların arasından da aşırılar çıkabilir (bence).

(bu kelimeleri burada kulanırken, kimseyi kastetmiyorum! sadece aklımdan sıkça geçen düşüncelerden bazıları!)

50 Sene Sonra Üniversite Olacak Mı? E-öğrenme Üstüne Serbest Bir Diyalog ( 10)

laiklik --> "laikçilik"

ya da

dincilik ---> "din"

daha uygun olurdu sanırım.

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

"Kim Habil, kim Kabil karışık bu dünya da silahı olanlar mı, olmayanlar mı?"
Nedense bazen heyacanlı yapım devreye giriyor ve tekrar okumadan gönderebiliyorum mesajları.

Burada söylemek istediğim silahım yok diyenlerin de doğruyu söylemediğine inandığımdır!

"Bu dünyada matematik teoremleri ve birkaç mantık kuralı haricinde mutlak anlamda zorunlu olan hiçbir şey bilmiyorum ben."
Bu cümlenize ben de katılıyorum! Ama bu sefer herşey birbirine göre göreceli oluyor. İster istemez ahlak anlayışıda! O yüzden insanları bir ortak nokta da buluşturmanız da zor görünüyor!

Benden de size basit bir soru: Dünya da barışı seçenek olarak görmeyen bir çok topluluk ve devlet var! Sözde barışcı görünseler de özde değiller diye bir kanaate sahibim. Böyle topluluklarla ve devletlerle nasıl bir mücadeleye girişmeyi düşünüyorsunuz? Gerekirse canımı feda ederim diyecek kadar ulvi bir ruhla mı?

Ki yine demagoji yapacağım(!) Filistinlilerin taş ve sopalı mücadelelerine tanık oluyorsunuzdur sanırım! Yaklaşık 50 senedir bu böyle sürüyor!

Bazen arada bir Hamas bir kaç füze sallıyor ama İsrail misliyle cevap veriyor! (Arada olan sivillere oluyor! Ben ne Hamas'ı doğru buluyorum ne de İsrail'i!!!)

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Bunda haklılık payınız elbette var! Kısır döngü FZ'nin de dediği gibi!

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Japonya yenik bir devlet ve o yüzden ordusu yok! Eğer Atom bombasıyla yenilmemiş olsaydı eminim bir ordusu olurdu. Benim kıt kanaatime göre Japonyanın hamisi Amerika'dır.

Ben hiç bir şekilde silah geliştirmeyi insani bulduğumu söylemiyorum, iddia da etmiyorum! Bir şeyi meşrulaştırmaya da çalışmıyorum!

Ortada yaşanan vakıalar var diyorum! Siz Irak, Afganistan, Afrika, Filistin, Tayvan vs. gibi sürekli ezilen ülkelerde yaşasanız nasıl bir hayat görüşüne sahip olabilirdiniz veya o lastik gerçekliklerden hanisini seçmeye meyilli olurdunuz?

Gerçi buralarda bilimin yeşermesi de malesef mümkün değil! En azından barışcıl anlamda.

Tayvan durumunu tam bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla onlar Çin'den bağımsızlık istiyor, Çin'de Tayvan bizimdir diyor! Siz Tayvan'lı Bir bilim adamı olsanız ne yaparsınız? Çin'in sizi ezmesini mi beklersiniz? Daha güçlü olup bağımsız ve özgür olmayı mı? Tabii başka seçenekler de var Tayvanı terk edip bir başka ülkeye de yerleşebilirsiniz, Tayvan için barışcıl teknolojiler geliştirmeye çalışırsınız! bu kişisel tercihinizdir. Başkası da sizin "ahlaksız" gördüğünüz kendi ordusuna çalışma şıkkını seçebelirç

Silahsız bir eylemi başarıya ulaştıran tarihten bildiğim tek karakter Gandhi, onun bağımsızlığa kavuşturduğu devlet de ikiye bölündü ve ikisinin de nükleer gücü var. Yanı başınızda İran var nükleer güce sahip olmaya çalışıyor. Neden? İsrail'e karşı olduğunu iddia ediyor! İsrail de çünkü bir nükleer güç ve hiç de barış yanlısı durmuyor benim kanaatime göre!

Ha! siz diye bilirsiniz dünya'nın çılgınlığına biz uymayalım! Peki uymayalım! Ama nasıl?

Biz Habil olalım Kabil'e uymayalım diyebilirsiniz! Ama dediğiniz gibi gerçeklik bir lastik. Kim Habil, kim Kabil karışık bu dünya da silahı olanlar mı, olmayanlar mı?


Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

"...mevcut durumun kabul edilebilir olmadığına kanaat getirdikten sonra sizin bireysel açıdan neyi neden desteklediğinizi / destekleyeceğinizi belirtmekle işe başlamanız gerekiyor."

mevcut durumun kabul edilebilir olduğunu iddia mı ediyorum? ben böyle birşey göremedim nöronlarımın hiç birinde... ben o lastik gerçeğin bizi ittiği zorunluluktan bahsediyorum. kusura bakmayın demagoji de deseniz, bir ordumuz olmasaydı ve savaşmasaydık burada Türkçe olarak bu konuları konuşamazdık ve yazışamazdık gibi geliyor bana! nitekim bir çok afrika ülkesinin ana dilinin ingilizceye ve fransızcaya dönüşmüş olması geçmişten günümüze gelen bir örnek olsa gerek!

ben neden şiddet taraftarı olayım! manyak mıyım? canavar mıyım? insanım (insan olduğumu düşünüyor ve hissediyorum) ve bir çok insanında benim gibi yaşaya kalma içgüdüsünün (gerçi bu hayvanlarda da var) kuvvetli olduğunu düşünüyorum! yaşaya kalabilmek için de bazen savaşmak gerekiyor!

"...mevcut durumun kabul edilebilir olmadığına kanaat getirdikten sonra..."

ayrıca sizin düşünce yapınıza ve mantığınıza uygun davranmak zorunluluğum olduğunu sanmıyorum!

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_%C4%B0skender
http://tr.wikipedia.org/wiki/Pers
http://tr.wikipedia.org/wiki/Roma_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cengiz_Han
http://tr.wikipedia.org/wiki/Osmanl%C4%B1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika_Birle%C5%9Fik_Devletleri
http://tr.wikipedia.org/wiki/Britanya_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu
http://tr.wikipedia.org/wiki/Napolyon
http://tr.wikipedia.org/wiki/Hitler

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Yahu günümüzdeki yaşanan durum nedir? Yanı başınızdaki savaşı engellemek istemez misiniz? Bunu bu bakış açısıyla nasıl engellemeyi, nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Bir çok canlı kalkan gitti Irak'a neyi engelleye bildi? İşgali mi?

Ben emin konuşmuyorum ve size tek doğru budur demiyorum! Ben böyle bakıyorum!

Sizce insanlar çok mu mutlu? Çok mu adil? Ha burada da neye göre diyeceksiniz!

"Zira savaş neredeyse insanlığın başlangıcından beri var(mış) ve bu da şimdiye kadar zannımca hiç değişmedi. Değişecek gibi de görünmüyor, yakın bir zamanda! "

Tekrar söylüyorum emin konuşmuyorum! Ama (kötü) tarih bilgimden hatırladığım kadarıyla, dünya toprakları üzerinde bir sürü imparatorluk kurulmuş (-muş'a dikkat) ve bunlar da lay lay lom kurulmamış (-mış'a dikkat). Bir çoğu kan ve göz yaşı üzerine kurulmuş (-muş'a dikkat)!

Zira savaş neredeyse insanlığın başlangıcından beri var(mış) ---> buradaki -mış ekine dikkat edin lütfen. -mış eki eminlik mi belirtiyor!

Ben insanlığın doğası değişmez diye yazmadım. Bu sizin kendi yorumunuz. "Değişecek gibi de görünmüyor, yakın bir zamanda!" Bu cümle değişmeyecek anlamına gelmiyor. Sadece bunun zor olduğunu düşündüğüm anlamına geliyor.

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Benden bir soru daha! Sizin bakış açınızla problemin kaç yılda (ya da yüzyılda) çözüleceğini düşünüyorsunuz!

Zira savaş neredeyse insanlığın başlangıcından beri var(mış) ve bu da şimdiye kadar zannımca hiç değişmedi. Değişecek gibi de görünmüyor, yakın bir zamanda!

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Japonyanın ordusu neden yok? Peki siz bunun cevabını verebilir misiniz? İpucu: ikinci dünya savaşı!

İsviçre'nin de ordusu yok tarafsız olmayı seçtiği için ama sizce Türkiye'nin böyle bir lüksü var mı?

Sizin ülkenize bir başka ordu saldırdığında bu orduya karşılık verecek gücü bulamadığınızda (gerekli teknoloji dahil) bu kısır döngüyü çözmeye çalışmak ülkeye ne kazandırabilir? Bakınız: Yakın tarih!

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Not: Bu arada "Fransız Jandarması" polis kolluk gücü anlamına geliyor olabilir mi?

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Doğrudur, belki öyle olabilir! Ama Irak, Filistin ve Afrika'daki durum bir "gerçeklik" bunu insanlar yaşıyor (ölüyor ve sömürülüyor).

Bu coğrafyadaki ülkeler için bir bilimcinin ahlakının varlığı tartışması onlara doğrudan ne kazandırabilir? Onlar hayatını kaybettikten sonra! İnsanca yaşayamadıktan sonra!

Karşınızda sizi ezecek ve sömürge haline getirecek güçler varken kendinizi nasıl savunabilirsiniz? Orduya bilim yapmadığınız zaman bu güçlü ülkelerin veya düşmanların size bak ne kadar da ahlaklı öldürmeyelim demesini mi umuyorsunuz?

Benim kanaatimce böyle lüks düşünceler ancak gelişmiş ve gücü yerinde ülkelerin bilimadamlarının sahip olabileceği bir "ahlaktır". Onlar ancak diyebilirler ki tamam biz kimseyi ezmeyelim, öldürmeyelim, biz "iyi" (iyi de lastik gibi çekilebilir) insanlar olalım.

Belki biraz demagoji olacak, Kurtuluş savaşımızda neden zorlandığımız apaçık ortada sanırım! Biz bırakalım savaşmayalım desek bile bizi onların bırakmayacağı ortada! Afrikayı ve Arapları nasıl sömürüyorlarsa bizi de sömürecekleri gün gibi aşikar!

Bu yüzden gerçeklik lastik gibi de olsa. Lastiğinde belli bir esneme sınırı var! O gerçeklik lastiği bir koparsa bizim başımıza kopar!

Bütün bilimcilerin dünyadaki ordulara çalışmayı bırakması ise ancak bir ütopya olabilir!

Ha! Ben bu ütopyayı istemez miyim? Elbette isterim!

(Superman olmayı isteme hakkımı kendimde saklı tutarak :). Uçabilmek ve atmosferin dışına çıkabilmek güzel birşey olsa gerek. Daha bir çok özel güç de cabası! Söz kimseyi ezmeyeceğim!)

Fransız Jandarmasından Yılda 7 Milyon € Tasarruf ( 22)

Ha bu arada nükleer bomba testi yapanların kafasında kıralım abaküsleri de PCleri de, clusterları da şuyu da buyu da.


Kıralım kırmasına da, onu kıracak kadar güçlü olmak gerekmez mi? Kırdırır mı elin amerikanı, fransızı, ingilizi kendi bilim adamının (insanı) başında bunları? gelir ırak vs. gibi güçsüzlerin kafasını kırarlar.

tamam silah yapmayalım, savaş yapmayalım (nereye kadar?) ama ezilmeyelim de...

Sputnik'in 50. Yıldönümü ( 3)

"Beatles grubunun 50. Yıldönümü"

Facebook, Yükselen Değer! ( 22)

facebook

Bir önceki boş mesaj için kusura bakmayın :). HTML denemeleri yapıyordum.

85 Milyon Bilinmeyenli Denklemi Çözdüler ( 16)

ben devlet değilim!!! ama vatan severim!!!

tavisyeniz için teşekkürler. okurum elbette neden olmasın?

85 Milyon Bilinmeyenli Denklemi Çözdüler ( 16)

Ayrıca sanırım siz dünyanın geri kalanı değilsiniz!

85 Milyon Bilinmeyenli Denklemi Çözdüler ( 16)

Siz de kusura bakmayın ama Türkiye'de bir sansür bile olsa, sizin sözünüzün konuyu saptırmak dışında yaptığı birşey yok!

Benim de bu ülkede (ülkemde) sevmediğim şeyler var ama gidip terör örgütü kurup terör yapmıyorum. Bir yakınım ülkenin adalet sisteminin ve kirli ilişkilerinin bir mağduru ama biz buna rağmen bu ülke için bir umut besliyoruz!

Dediklerim bütün Kürtler terör yapıyor şeklinde anlaşılmazsa sevinirim!!!

85 Milyon Bilinmeyenli Denklemi Çözdüler ( 16)

"Konuyu Kürtlere nereden getirdiniz?" anlayamadım!