Youtube Yine Engellendi!

0
iozeren

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak “youtube.com” sitesine erişimin engellenmesi talebinde bulunmuş.

Sitede ‘turko maymun’ diyerek Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edildiğini ve yapılan yayının durdurulması isteğinin yerine getirilmediğini belirten savcı Kayral, siteye Türkiye’den erişimin yasaklanmasını istemişti. Ve sonuç: http://img218.imageshack.us/img218/7775/adszcy0.jpg

Böylelikle Türkiye de ilk kez “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a muhalefet edildiği gerekçesiyle bir site yasaklanmış oldu.

Kaynak

Görüşler

0
3lobyte
Ya bu "ben görmüyorsam demekki ortada bir sorun yok" mantığında bir hareket ne saçma Atatürke hakaret kabul edilebilecek birşey değil tamam ama siteye ulaşımın önünü kesince bu video ortadan kalkmış mı oluyor ? eğer gücünüz yetiyorsa bu hakareti yapan kişiyi bulup kanun önünde cezalandırın .....
0
Tarık
Bu şekilde bir görüntü daha vardı insanlar oradaki silinsin bayraklarına tıklayarak onu kaldırtabilmişlerdi. İnsanların bu tip şeylere verebilecekleri tepki mekanizmalarını da ortadan kaldırınca kime yardım edilmiş oluyor aslında?

Birde şöyle birşey diyeyim bu tür Atatürk'ü görüntülerde küçük düşüren işler ya pkk sempatizanlarının ya da kendine Ermeni, Yunan süsü vermiş provakatörlerin başının altından çıkıyor. Ne ilginç bir eziklik türüdür nasıl bir teknoloji suistimalidir kavramış değilim.
0
FZ
YouTube'u benzer şekilde sansürlemeye çalışıp da dünya çapında ilk kez 'meşhur' (yoksa 'notorious' mu demeli?) olduğumuzda dilbilimle ilgili bir şeylere bakınmak için irc.freenode.net sunucusundaki #linguistics kanalına girdiğimde orada bulunan müdavimlerden bir kısmı benim "aa ne güzel 20 dilde filan merhaba yazmışsınız kanalın girişine, bir de 'Merhaba' eklesenize Türkçe, ne güzel olur..." deyişimden Türk olduğumu tahmin ederek "ya Atatürk için gay diyorlar sen ne diyorsun?" diye mevzuya girmişlerdi. Benim küfretmediğimi ve eğlenceli cevaplar verdiğimi görünce muhabbet koyulaştı ve Türk milliyetçiliğinden girdik uzaylıların komploları ve dünyaya hükmetme düşünceleri ile kafayı yemiş Yunan milliyetçilerden çıktık (verdikleri bazı siteleri inceleyince sandalyeden yuvarlanıyordum).

Ayıla bayıla izlediğimiz YouTube'u, Google'ı filan çıkaran teknolojiyi geliştiren kültür, bilmem farkında mısınız ama kendi meşreplerince kutsal kabul edilen kiliseydi, İsa'ydı, şuydu buydu tabiri caizse itin gtüne sokup çıkarmış bir kültür. Hal bu iken dünyadaki herhangi bir kültürün "ama bu bizim kutsal ... ... bla bla..." şeklindeki muhabbetleri de muhtemelen o bağlamda pek bir şey ifade etmeyecektir, biz çatlasak da patlasak da.

Bu yeni ve uygar dünyada bir yerimiz olsun istiyorsak yapmamız gereken komik sansür kararları çıkarmak yerine Hrant Dink, Uğur Mumcu, vb. fikir adamlarını kalleşçe katleden ciğeri beş para etmez örgütlerin tüm üyelerini ele geçirip adil şekilde yargılamak ve yasanın izin verdiği en ağır cezalara çarptırmak ve gelecekte bu tür haince gerçekleşebilecek vakaların önüne geçmektir.
0
ZZombie
Beni asıl rahatsız eden tavır bizim devekuşu mantığı ile iş yapmamız.

Kafamızı kuma gömüyoruz, kıçımız açıkta kalıyor.

Yurtdışına Atatürk yanlış tanıtılıyor diye rahatsız olanlar kimler? Türkler. Peki bu siteye erişimi engellenen kişiler kimler? Yine Türkler.

E ne espirisi kaldı bunu? Benden başka herkes görecekse yasaklamanın ne anlamı var?

Ha o videoyu görünce ben zati siteye tepkimi belirten bir mesaj yazacağım. Ama o da engelleniyor.

Şimdi birileri gaza gelip "Youtube deki videoya tepkinizi belirtin, youtube linkindeki sayfaya girip şunu şunu yapın." gibisinden bir mail atsa kim nereye girebilecek?

Allah akıl fikir versin diyorum.
0
SHiBuMiGo
Sevgili FZ,

Yeni ve uygar dünyada hiçbir terör örgütü, bir ya da birden fazla güç odağının himayesi altında olmadan varlığını sürdüremez. Bu örgütler hamileri tarafından kendilerine verilen görevleri yerine getirirken kimi zaman sahneye çıkıp kimi zaman kaybolurlar. Dolayısıyla bu örgütler ve üyeleri sadece buzdağının görünen kısmıdır, asıl mücadele yeni ve uygar dünyanın güç odakları ile yapılır.

Benim fikrim, dünyada bir yerimiz olmasıni istiyorsak önce bu oyunu oynamayı çok iyi öğrenmeli, dünya üzerindeki rolümüzü çok iyi anlamalı ve etrafımızda ne olup ne bittiğini çok iyi analiz etmeliyiz. Bunları da Youtube'u bir açıp bir kapamak gibi ani tepkilerle yapamayacağımız çok açık. Bize saldırıldığında reflekslerimizle anlık tepkiler verme alışkanlığından vazgeçip, soğukkanlı bir şekilde mantıklı ve planlı davranmayı öğrenmemiz gerekiyor.
0
rafet
Yok, biz deve kusu olarak kalacagiz, cok hosumuza gidiyor boylesi.
0
ttk
"İsa'ydı, şuydu buydu tabiri caizse..."

Caiz değildir ! Allah'ın (CC) Peygamberinden bu şekilde bahsedilmez.
0
onur80
Mahkemede ki yargıc teknoloji cahili olunca tabiki sonuc boyle oluyor.. Flag kısmından rahatsız oldugunuz videoyu bildiriyorsunuz sonra siliniyor video..
Bi zevkimiz vardı onuda elimizden aldılar..
0
Sabutay
Yurtdışı çıkışının minimum %30-40 gibi payını Youtube gibi bir site kaplıyorsa, bu da TTnet gibi bir şirketin işine gelmiyorsa(yurt dışı çıkışlarını artırmamak istemedikleri için) böyle olur. Yazıklar olsun bunlara, yazıklar olsun.
0
realist
DNS'den kesilmiş. Yani emrin gereği yapılmış, tam engellenmemiş.
0
bio
Evet de bu adamlarin sattigi sey bandwidth. Ihtiyac olacak ki talep olsun. Eminim ki Youtube olmasa TTNet su anda olandan %5-10 daha az sayida ADSL abonesine sahip olurdu.
0
3lobyte
Çok komik birşeyi fark ettim windowsta mahkemem kararı yazısı çıkıyor pardus da ise you tube sorunsuz bir şekilde açılıyor ne iş ???
0
cezve
pardus telekom dns lerini kullanmiyor (yanlisim yoksa open dns uzerinden cikiyor) o nedenle bu yasaklamalardan pardusun haberi olmuyor :))
0
3lobyte
Çok komik birşeyi fark ettim windowsta mahkemem kararı yazısı çıkıyor pardus da ise you tube sorunsuz bir şekilde açılıyor ne iş ???
0
wizzyfx
İyi olmuş. Bu tür yasakları tamamen destekliyorum.

DNS nedir, IP nedir, Proxy nedir nasıl ayarlanır öğrenmiş olur yurdum gençliği. :)
0
dilencikahin
Evet çok enteresan Pardus'ta sorunsuz olarak açılıyor youtube.Demek ki yasak vindosa geliyor sadece. :)
Bu tür yasaklar işe yarıyor aslında katılıyorum.Hayal gücünü geliştirdiğini düşünüyorum ben.Pardus'ta açılmasına gelince oda ayrı br enteresanlık açık kaynak koda eğilime destek bence çok güzel :)
0
erhanbaris
ben sunu merak ediyorum.
googleda yapilan aramalarla bu tur icerikli olan bir cok site, pornografik, teror orgutleriyle ilgili propaganda yapan siteleri vs turdeki siteleri bulmak cok basit.
pekii google ne zaman engellenecek???
youtube yi kafalarina estikce engelleyen devletimiz google gibi diger arama motorlarini engellecegi gun ne zaman?
( yanlis anlasilmasin engellensin demiyorum. bunu yapan bunlarida yapar yeri gelince diye dusunuyorum )
0
gmduncanidaho
Farklı bir platformda bu konu üzerine yaptığımız, benim de (Kaynak belirterek) FM'deki bazı yorumlardan alıntılarla katıldığım bir tartışmayı paylaşmak istiyorum:

Kaynak: Toshibatech.net forumları | Yazan: yuzuakyener Olaya çok farklı ve bence yanlış bir açıdan yaklaşıyorsunuz arkadaşlar. Youtube bir ticari kuruluştur. Akıl almayacak fiyatlarla devralındığını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Peki youtube'un böyle fahiş fiyatlara devredilmesinin sebebi nedir sizce? Siteye giren milyonlarca insanın oluşu. Ne kadar çok insan, ne kadar çok üye, o kadar reklam parası. Ne kadar az insan o kadar zarar. Mahkemenin burada yaptığı şey Türk insanının o siteye girişini engellemekten ibaret değildir. Yapılan olay bir boykottur. "Kardeşim siz bu konuda bir yaptırım yapmazsanız ben 70 milyon vatandaşımın bu siteye girmesini engellerim!" diyerek ticari bir kaygı oluşturmaktır. Dünyada onlarca adından özgür diye bahsettiğiniz ülke resmi yada gayriresmi olarak ülkelere ticari boykotlar uygulamaktadır. Boykot bir yaptırım aracıdır. Doğru ve yerinde kullanılırsa lehinize sonuçlar vermesi muhtemeldir. ... Özgürlük kavramını biraz yanlış ele aldığınızı düşünüyorum açıkçası. Bu ülkede özgürlük diye avaz avaz bağırıp, milyonlara yasak getiren zihniyetler yaşıyor unutmayın. (sizleri tenzi ederim. bu sözlerim tamamen başkalarına yöneliktir)

Yukarıda yazanlara bir yere kadar ben de katılıyorum. Ancak bu tür uyarılar yazılı, resmi belgeler aracılığıyla yapılmalı, bu arada halkın tepkisi engellenmemeli ya da farklı bir yere yönlendirilmemelidir bana göre. Yasal yollardan bir sonuç alınamazsa, halka durumun duyurusu yapılıp, "bu nedenle bu siteye boykot amacı ile erişim yasaklanmıştır" tarzında bir açıklamanın ardından yapılırsa, kimse o zaman özgürlük, şeriat, laiklik, sansür vs. gibi konularla ilgili kaygılarından dolayı tepki göstermez, aksine tepkisini Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Halkı'na göstermesi gereken saygıyı göstermeyen kişi ve kurumlara gösterir. Bana deseler ki "YouTube'dan resmi olarak bu video'nun kaldırılmasını talep ettik ancak bir sonuç alamadık, o yüzden bu siteye erişimi, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları üzerinden çıkar sağlamaması amacıyla engelliyoruz" diye, helal olsun adamlara, iyi yapmışlar derim. Ama bu şekilde direk sansür uygulanması bana göre büyük bir yanlış. Daha önce de oldu aynı olay aynı nedenle, benim dikkatimi çeken, insanların YouTube'da Atatürk'e saygısızlık eden bir video yayınlandığını değil, YouTube'a erişimin yasaklandığını konuşması oldu. Şimdi de görünen farklı bir şey değil.İnsanlar -isteyerek ya da istemeyerek- farklı yönlendiriliyor, gündem YouTube'da Atatürk'e saygısızlık içeren bir video olmasından çok, devletin YouTube'a erişimi yasaklaması üzerine kuruluyor. Umarım düşüncelerimi doğru bir biçimde aktarabilmişimdir
0
gmduncanidaho

Farklı bir platformda bu konu üzerine yaptığımız, benim de (Kaynak belirterek) FM'den alıntılarla katıldığım bir konuşmayı paylaşmak istiyorum:

Kaynak: Toshibatech.net forumları | Yazan: yuzuakyener Olaya çok farklı ve bence yanlış bir açıdan yaklaşıyorsunuz arkadaşlar. Youtube bir ticari kuruluştur. Akıl almayacak fiyatlarla devralındığını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Peki youtube'un böyle fahiş fiyatlara devredilmesinin sebebi nedir sizce? Siteye giren milyonlarca insanın oluşu. Ne kadar çok insan, ne kadar çok üye, o kadar reklam parası. Ne kadar az insan o kadar zarar. Mahkemenin burada yaptığı şey Türk insanının o siteye girişini engellemekten ibaret değildir. Yapılan olay bir boykottur. "Kardeşim siz bu konuda bir yaptırım yapmazsanız ben 70 milyon vatandaşımın bu siteye girmesini engellerim!" diyerek ticari bir kaygı oluşturmaktır. Dünyada onlarca adından özgür diye bahsettiğiniz ülke resmi yada gayriresmi olarak ülkelere ticari boykotlar uygulamaktadır. Boykot bir yaptırım aracıdır. Doğru ve yerinde kullanılırsa lehinize sonuçlar vermesi muhtemeldir. ... Özgürlük kavramını biraz yanlış ele aldığınızı düşünüyorum açıkçası. Bu ülkede özgürlük diye avaz avaz bağırıp, milyonlara yasak getiren zihniyetler yaşıyor unutmayın. (sizleri tenzi ederim. bu sözlerim tamamen başkalarına yöneliktir)

Yukarıda yazanlara bir yere kadar ben de katılıyorum. Ancak bu tür uyarılar yazılı, resmi belgeler aracılığıyla yapılmalı, bu arada halkın tepkisi engellenmemeli ya da farklı bir yere yönlendirilmemelidir bana göre. Yasal yollardan bir sonuç alınamazsa, halka durumun duyurusu yapılıp, "bu nedenle bu siteye boykot amacı ile erişim yasaklanmıştır" tarzında bir açıklamanın ardından yapılırsa, kimse o zaman özgürlük, şeriat, laiklik, sansür vs. gibi konularla ilgili kaygılarından dolayı tepki göstermez, aksine tepkisini Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Halkı'na göstermesi gereken saygıyı göstermeyen kişi ve kurumlara gösterir. Bana deseler ki "YouTube'dan resmi olarak bu video'nun kaldırılmasını talep ettik ancak bir sonuç alamadık, o yüzden bu siteye erişimi, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları üzerinden çıkar sağlamaması amacıyla engelliyoruz" diye, helal olsun adamlara, iyi yapmışlar derim. Ama bu şekilde direk sansür uygulanması bana göre büyük bir yanlış.

Daha önce de oldu aynı olay aynı nedenle, benim dikkatimi çeken, insanların YouTube'da Atatürk'e saygısızlık eden bir video yayınlandığını değil, YouTube'a erişimin yasaklandığını konuşması oldu. Şimdi de görünen farklı bir şey değil.İnsanlar -isteyerek ya da istemeyerek- farklı yönlendiriliyor, gündem YouTube'da Atatürk'e saygısızlık içeren bir video olmasından çok, devletin YouTube'a erişimi yasaklaması üzerine kuruluyor.

Umarım söylemek istediklerimi doğru bir biçimde aktarabilmişimdir
0
FZ
ben 70 milyon vatandaşımın bu siteye girmesini engellerim!

Komik bir laf.

1- Türkiye'den Internet'e giren 70 milyon insan mı var? Haydi canım sen de! Öyle olsaydı bugün bu memleketin çehresi çok çok farklı olurdu.

2- Sen kim oluyorsun da beni engelliyorsun. Parasını verdiğim bir servisi ne hakla engellersin? Bu nasıl bir devlet anlayışı? Koyun mu güdüyorsunuz burada?
0
bio
Katiliyorum. Boykot, magdurlar tarafindan yapilan bir eylemdir, zorla yaptirilan degil. Televizyondan duyurursunuz "ey vatandas, bu kotu siteye girme" diye; akli yatan boykota katilir.

Ben o karari veren mahkemenin de aklinda boykot etme fikri falan oldugunu sanmiyorum.
0
rafet
Ciddi olarak ataturk'e hakaretin onune gecmek isteyen yetkililer
daha ciddi onlemler alir.Ticari olarak engel olunuyor deniliyor, ama sonucta dunya o videoyu izliyor.Onemli olan dunyanin
izlemesini onlemek.
Ne yapilabilir?
Mesela youtubeye resmi olarak basvurulup videonun kaldirilmasi istenir, bu yapilmayinca tum youtube sahibi, sorumlusu kim varsa hakkinda dava acilir, giyabinda mahkum
edilir, Turkiye'ye seyahat etmeleri halinde tutuklanacaklari falan duyurulur...

kamuoyuna bilgi verilerek yasak getirilir ve o zaman da
gercekten yasak olmali.Windowsdan gireme, pardusdan gir, olmaz.Suyun basi neresiyse ordan engel koyulmali, koymayanlari da Ataturk'e dolayli olarak hakaret sucuna katilmaktan yargilamali...

Peki bu yasak kararinin altinda yatan gercek ne?Ataturk'e
hakaret edildigini kamuoyuna duyurmak falan olmasin?
reklamini yapmak icin yani.Turkiye'nin bugunku durumunu, sorunlarini dusunecek olursak hic de ters gelmiyor bana.0
gld
sonunda dayanamayip tuketici haklarina mail yazdigim olaydir.

maile asagidaki adresten ulasabilirsiniz. yazip anlatmaktan biktim, onlar yasaktan bikmadilar.

http://www.gldio.com/filez/tuketicidernegi_mail.txt
0
xelon
Artık opendns vb. dns sunucuları da kar etmemektedir. Yani canım telekomum artık firewall kullanmayı da öğrenmiş. İlkbahar/yaz döneminin yeni modası proxy kullanmak. Bu adresten edindiğim bir proxy sunucusu üzerinden google'a girdiğimde "das web" yazısını ve sonuçların genelinin almanca çıkması ilk başta beni baya bir ürküttü. Sonradan sunucunun almanya'da olduğunu anlayınca rahatladım.

Canım Firefox'uma eklenti olarak gelen FoxyProxy ya da SwitchProxy ile bu proxy değişimleri artık daha kolay :)

Hepinize özgür internet bağlantılı günler diliyorum. Ayrıca Atam bu günleri görseydi ne derdi çok merak ediyorum...
0
Zebani
http://blogs.computerworld.com/youtube_blocked_in_turkey
http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1020

...
Bakın Mustafa Kemal Paşa, tâ 1925 yılında ne söylüyor: "Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir."
0
onur80
Internet hızlandı sanki?
0
roadrunnermerlin
IP adresine bile ping atılamıyor, sanırım TTNET ve çalışanları firewal kullanmayı öğrenmiş. Bu bence güzel yurdumun iğrenç internet servis sağlayıcısı için bir teknolojik devrim.
(Tabi Alcatel ve benzeri diğer şirketlerin direkt teknolojik destek almamışlarsa)
0
3lobyte
Arkadaşlar açmak hala kolay tek yapmanız gereken yurt dışından bir proxy serveri üzerinden sayfayı açmak ..
iyi seyirler :D
0
realist
Bir ara router'dan bloklanmıştı, şimdi yine DNS değiştirmek yetiyor. Hayırdır inşallah.
0
realist
Yasak kalkmış, ben uyuyormuşum. Cümleten geçmiş olsun.
0
zorkun
Beyler TTelekom ve ttnet in öğreneceği çok şey var evet bazı arkadaşlarımız diyor suyun geldiği delik kapatılmalı katılıyorum ve TTelekom veTTnet i kınıyorum şunu bilin ki dns değiştirerek değil yabancı ananym surf siteleri üzerinden geçiş mükemmel derecede işliyor telekom ve ttnet buna çare bulamaz ii izlemeler :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Gazete okurken sinirlenmeyenimiz var mı?

maat

Başlığa bakarak sadece geçirmekte olduğumuz şu günler ve buna paralel olarak verilen haberlerin içeriğini kastettiğimi düşünmeyin lütfen. Her geçen gün daha da özensizce hazırlanan haberler beni deli eden.

Telekom Zamları Yargı Yolunda

FZ

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Fatih Dinler, milyonlarca kullanıcı adına Telekom'u dava ediyor. Türk Telekom'un Internet erişim ücretlerine yapmış olduğu zam ile ilgili olarak dava açtıklarını belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Fatih Dinler; “internet erişim ücretlerine yapılan zamlar “sosyal devlet” ve “hukuk devleti” ilkelerine aykırı olduğu gibi haberleşme özgürlüğüne de vurulan bir darbedir. " dedi.

Aşk Öldü mü?

murat09

Önce taş plaklar, sonra long play(LP) ler, daha sonra manyetik kasetler getirdi insanın en büyük keşiflerinden birini, müziği evimize. Daha sonra da, ışıl ışıl parıldayan yüzeyleriyle, bizlere bunun neresinde acaba müzik dedirten CD ler.

Türk Telekom, irc.debian.org (OFTC)'dan banlanmış

anonim

Dün irc.debian.org a bağlanmaya çalışırken autokill yediğimi farkettim. Bunun üzerine neden banlandığımı öğrenmek için hemen OFTC destek mail adresine bir mail attım. Aldığım cevap üstüne hayretler içinde kaldım.

"We are having serious problems with spammers from turk telekom. I have removed the particular ban that also caught you so you should be able to connect to OFTC.

AB, Bilgisayar Güvenliği ve Diger Konular...

anonim

Bir haberi FM'ye yazmadan önce en az bir kez düşünürüm. Bu haberi yollamadan önce iki kez düşündüm. Sebebi haberin yalnızca bilgisayar güvenliğini değil aynı zamanda siyasi bazı konuları da içermesiydi. Ancak sonuç olarak FM camiasının bu haberi görmesi gerektiğine karar verdim.

Aşağıdaki linkte AB Türkiye temsilcisi Karen Fogg'un e-postalarını ele geçiren şahıs ile yapilan röportajı bulacaksınız. Aslında konu ile ilgili söylenebilecek pek çok sey olmasına rağmen ben yazıdan şu alıntıyı yapmak istedi: