dilencikahin

dilencikahin


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Röportaj: Kıvılcım Hindistan ( 5)

@Tarık,

"The True Matrix" bahsettiğin filmi nasıl bulabilirm.Yani tam ismi bu mu ? Çünkü hiç bir aramada ulaşamadım?

Bilim İçin Yazılım Hırsızlığı Yapılabilir! ( 25)

Yapılacak işlemde özgür yazılım kullanılsa yada tercih öğrenciye bırakılsa daha iyi ama bence sorunun cevabı evet bilgiye giden yolsa yazılım hırsızlığı yapılabilir.Yani aksini söylemek kendim için büyük çelişki olur zaten.Ben bilgisayarla ilgili hayatımın bazı bölümlerinde Gnu lisansına sahip olmayan , kapalı programlar kullanıyorum.Örnek olarak iş yerimde anti virüs için lisansı patranum alalım demişken ben özellikle aldırmıyorum.Yani madem bu kullanılacak o zaman bu şekilde kullanılmasıdır güzel olan böyle düşünüyorum.Ocean's Thirteen filminde bir sahnede kullanılan replik bu yazının ardına uygun bence "amaç kazanmak değil kumarhanenin kaybetmesiyse evet bu olabilir".Fakat bunların hepsinin yanında kendi bilgisayarımda gnu lisanslı bir işletim sistemiyle beraber yine bu lisansa sahip yazılımlar kullanıyorum ve bu tip kullanımı diğerine her zaman için tercih ederim.

Sadece Türkiye’de Devlet Eliyle Internet Sansürü Var ( 2)

Yine radikal gazetesinde okudugum kapatma kararını veren hakimin sözlerini aktarıyorum."Meseleden anlamam web nedir , hosting nedir bilmem vidyoyu getirdiler izledik kapattık" başka söylicek bir şeyim yok.

Hackers & Painters : Bilgisayar Çağından Büyük Fikirler ( 9)

Bu kitabın türkçe çevirisi uzun süredir piyasada aslında 1 yıl olmadı ben bu kitabı okuyalı ama uzunca bir süre geçti aradan gerçekten güzel bir kitap özellikle şu en baştaki kısımda ineklerle serserilerin müttefikliği durumundan süre gelen hikayeyyi çok seviyorum ben.Neden bilmem....

IBM Türk Çalışanlarının Sendikal Örgütlenmesi ( 5)

"C. Sendika kurma hakkı

MADDE 51. – (Değişik: 3.10.2001-4709/20 md.) Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.

Sendika kurma hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir.

Sendika kurma hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

Aynı zamanda ve aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunamaz.

İşçi niteliği taşımayan kamu görevlilerinin bu alandaki haklarının kapsam, istisna ve sınırları gördükleri hizmetin niteliğine uygun olarak kanunla düzenlenir.

Sendika ve üst kuruluşlarının tüzükleri, yönetim ve işleyişleri, Cumhuriyetin temel niteliklerine ve demokrasi esaslarına aykırı olamaz.D. Sendikal faaliyet

MADDE 52. – (Mülga: 23.7.1995-4121/3 md.)

VI. Toplu iş sözleşmesi, grev hakkı ve lokavt

A. Toplu iş sözleşmesi hakkı

MADDE 53. – İşçiler ve işverenler, karşılıklı olarak ekonomik ve sosyal durumlarını ve çalışma şartlarını düzenlemek amacıyla toplu iş sözleşmesi yapma hakkına sahiptirler.

Toplu iş sözleşmesinin nasıl yapılacağı kanunla düzenlenir."

T.C Anayasası'nda da belirtildiği üzere çalışanların haklarını ve menfaatlerini korumak adına sendikaya üye olma hakı vardır.Kişi kendi iradesi dışında bu hakkından mahrum bırakılamaz yada muaf tutulamaz buna dair fiziki yada yönetimsel baskı , zorlama vs. yapılması anayasal bir suç olmasının yanında insan haklarına aykırıdır.Yaşım ve sosyal statüm sebebiyle her ne kadar somut bir şeyler ortaya koyamasam da haklı direnişinizde yanınızda olduğumu bilmenizi isterim.Belki bir önem teşkil etmiyor fakat yinede bildirmek istedim.

Ayrıca her ne durumda kalma ihtimali olursa olsun bu tür bir konuda çok sert tutumlar sergilenmesinden yanayım.

Wikipedia'nın Babası İstanbul'daydı ( 3)

Bir yıl önce falandı sanıyorum myspace,youtube ve Wikipeaid'nın insanları aptallaştırığı ile ilgili bir yazı okumuştum diğer ikisine bir sözüm yok fakat Wikipedia gibi bir ansiklopedinin nasıl böyle bir sonucu olabilir hala merak ediyorum.Bu konu ile ilgili fikri olan yazabilir mi acaba?

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

Evet çok enteresan Pardus'ta sorunsuz olarak açılıyor youtube.Demek ki yasak vindosa geliyor sadece. :)
Bu tür yasaklar işe yarıyor aslında katılıyorum.Hayal gücünü geliştirdiğini düşünüyorum ben.Pardus'ta açılmasına gelince oda ayrı br enteresanlık açık kaynak koda eğilime destek bence çok güzel :)

Gerçek Hackerlar ( 1)

Bu çok eski bir site ve içinde gerçekten çok sağlam dökümanlar ve pratikler var herkese tavsiye ediyorum sırf bu site için bile dil öğrenilir yani .

Kişisel bilgileriniz ne kadar ucuz? ( 3)

Ben bunu kabul edecek insanlar var mı onu merak ediyorum.Yani bile bile tüm bilgilerini hiç tanımadıgı insanlara güvenerek düşünmeden verebilen.Hani sırf para verilmeyecek desek GNU var yani tek değil ki işletim sistemi.Enteresan.....

Uygulamalı Bilgi Güvenliği ve Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi ( 9)

İlk olarak evet paralı yada parasız kurumsal eğitime karşıyım.İkinci olarak söylemek istediğim şey emek karşılıgında para kazanılmaması değildi.Elbette ki gösterilen bir emek o kadar birikim var karşılıgı alınmalı.Bahsettiğim olay bu paranın direk olarak halktan alınmaması yani gereksiz,sonucunda koyun oluşturan bir eğitim sistemine bu kadar para harcayan devlet bu parayı gerçek eğitime harcamalı bunun gibi.Emek gösteren karşılıgını alır,bilgi bedava ve özgür hale gelir halk için,herkes mutlu olur.

Uygulamalı Bilgi Güvenliği ve Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi ( 9)

:) Bilginin özgür ve bedava olması için ortaya çıkmış bir kavramın üzerinden para kazanmak doğru görünmüyor.Ama eğitim vidyoları düşer internete yada bir bilgisayar dergisi mutlaka verir.

MEB İhbar Hattı Kurdu ( 7)

İlk olarak MEB'in bu konuyu ele alabilecek digital bilgiye sahip oldugunu sanmıyorum.İkinci olarak bu uygulama sonuçta sansürün değişik bir boyutu.Ayrıca web bir nevi gerçek hayat gibi içinde iyiyi ve kötüyü bulunduruyor.Burada devreye irade giriyor.Önce kötülük timsali şeklinde sundukları bu konuları gerçek hayattan temizlesinler.Ki bence bilgi kötü,zararlı yada yalnış olsa bile bilgidir.Ve engellenmesi sansürdür.

Internet'te 'Sıkıyönetim' e Geçildi ( 8)

Artık ne şekilde sansür uygulayacaklarını şaşırdılar garip tabi.Bunun için özel bir kurul topladıklarına inanmaya başladım kendilerini gönülden tebrik ediyorum.Bir şeylerin eğitimini vermek yerine yasaklamak ve bunu cazip hale getirmek ayrı bir politikada olabilir tabi.