3lobyte

3lobyte


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Açık kaynak kodlu Yerli Strateji oyunu ( 23)

2 tip geliştirme metodu var bunlardan biri ekonomik güç ile diğeri gönüllüler ile ikiside oldukça zor aslında, paranız var ise kişi maaşını beğenmez, yada aldığından tatmin olmaz kendisinin çok çalıştığını düşünür ekonomik kıyaslamalara girer sıkıntı yaşanır, gönülülükte ise gönüllü çok olur iş yapmaya gelince takılır kalır insanlar, yada başlangıçta birşeyler yapar akabinde devamı gelmez falan. COO projesi gönüllü kişiler tarafından geliştirilen bir proje bu gurubun içerisinde ben en son eklenen ekip üyesiyim bir çok şey realize olmuş güzel ve ayrıntılı kurgulanmış bir proje tabiki zorluklar mevcut ve daha çok yeni ve yapılması gereken çok şey olan bir proje .

Ama bu projede ekonomik beklenti olmadan boş vakitlerde çalışıldığı için bilgi paylaşımının ve takım ruhunun en üst seviyede ilerlediği bir yapı var, seminerler veriliyor, proje tanıtılıyor, destekleyen firmalar ve ileride destekleyecek firmalar var çok iyi bir noktaya gideceğini düşündüğüm bir proje açıkçası.

0dan bir şey yapmak inanın çok daha büyük bir haz çok daha büyük bir keyif, lütfen oyun çıktığı zaman alın keyifle oynayın gerisini düşünmeyiz biz ortaya çok iyi birşey çıkaracağız.

Açık kaynak kodlu Yerli Strateji oyunu ( 23)

oyun motorunu oluşturmuyorsan oyun ya aoe modu yada c&c modu gibi olur oyun motorları üzerinde işlem için o motoru satın almanız lazım ki buda büyük bir ekonomik güç olması lazım ki gönüllü bir ekip tarafından geliştirilen üstelik 2 ayrı tarzın birleşimi olarak kurgulanıyor. Sizin fikriniz yerli araba yaptık ama motoru peugeot demek gibi.

Asus EePc Linuxlanıyor ( 3)

moblin bir ara yüz var okay ama gnome de çalışıyor anladığım kadarıyla live sürümünü indirip denemek lazım

Lux Render: Özgür, Fiziksel Tabanlı Render Sistemi ( 6)

Her yazar olayları kendi dünyasından değerlendirir, kendi dünyasından haberleri verir yada birşeyler anlatır bu nedenle Gazetelerde bir sürü yazar bulunur farklı görüşleri temsil edebilmek için, bu site içerisinde de durum aynı verdiğiniz haber yada paylaşımla alakası olmayan tenkitlerle canınız sıkılabilir.

eğitim sitesinde ise durum aynı olacaktır ancak bu tip açık kaynaklı yazılımların eğitimini türkçe bulmak gerçekten zor malesef bir çok site var şu çıktı şöyle güzel böyle güzel ama kullanmaya gelince çözene kadar anan ağlıyor ingilizcen yoksa zaten tam anlamı ile telef oluyor insan

Yerli Açık Kaynak Kodlu Uygulama Düşmanlığı! ( 26)

Ya bende buraya herhangi bir haber yazmaya kalksam iş haberin yada makalenin içeriğinden ziyade yok ki yi ayrı yazsaydın oraya virgül koysaydın gibi konu ile tamamen alkasız noktalara gidiyor, zira buraya birşeyler yazıp camiyaya birşeyler katmak ya da deneyimlerini paylaşmak isteyen arkadaşların önünde bu tip şeyler çıkarılarak paylaşma isteğine bir set çekildiğini düşünüyorum zira haber güncelleme hızı ve girilen makale sayılarına da bakarsak bu durumu kanıtlıyor . yazıdaki düşünce şekli her yerde mevcut örnekler arttırılabilinir , yazıyı yeni okudum sanırım edit edilmiş zira isim filan yok ama başta isim verildiyse de bu hoş değil olarak yorumlanabilir ama yazan arkadaşa hakarete varacak kelimeler sarf etmek de bence hiç hoş değil ayrıca yersiz.

Bu da oldu: Microsoft 20 bin satır kodunu Linux'a açtı ( 2)

anladığım kadarıyla bu sanal makine üzerinde sanal deviceların doğru çalışması için yapılmış bir hareket yoksa fiziksel olarak bulamadığımız driverler için yapılmış yararlı birşey değil amaç yaptıkları sanal pc yazılımında linux dağıtımlarının doğru çalışmasını sağlayarak bu yazılımı iyi fiyata okutmak olacaktır :D

Yerli Otomobil Etox Yollarda ( 1)

ye benzerlik konusuna değinmek istemiyorum muhakkak arabalar birbirlerine benziyorlar fiesta ya bakın peugeota bakın yeni megane bakın bu arabalar tasarım çizgileri açısından birbirlerine çok yakınlar.
ancak burada dikkat çekilmesi gereken olay şu 1.5 dizel motor g sınıfı komik biraz gerçi bunun prototip olmasından kaynaklandığı söylenmiş . Ancak otomotiv sektöründe olan ve otomotiv pazarlama ve reklam çalışmaları yapmış biri olarak bakılınca. g segmenti Türkiyede üretmek çok büyük bir kumar seri üretimde dahi pazarının türkiye olması zor, özel üretim gibi bir mantığa yöneleceklerse bilmiyorum o zaman iş değişebilir ama yinede o bile zor.

ben böyle bir işe kalkışsam yatırım maliyetlerinin altından kalkıp işin kendisini büyütmek amacıyla özellikle arap ve afrika ülkelerininde talep edebileceği ucuz b yada c sınıfı araçlarla bu işe başlayıp belirli bir hacim kazandıktan sonra c ve d segmentlerine geçiş düşünürdüm, g segmentini hedefliyorsanız olmaya çalıştığınız şey avrupa ve Amerikada bul miktarda bulunan özel üretim lüks spor araba üreticilerinin modeli olmaktır ama avrupada pazar bulmanın Türkiye'ye bakışı belli olan bu gurupta pekte kolay olmayacağını düşünüyorum açıkçası.

Yeni bir işletim sistemi için 2.500.000 € ( 11)

açıkçası işletim sisteminin özellikleri yıllar önce kullandığım Amigayı hatırlatta tamam çoklu user desteği yoktu ama küçük ve modülerdi, standartı internete girmedi ama miami hem bilgisayarı internete sokar hemde firewall hem router özelliği sunardı. o zamanlar gençlük yıllarımızdı heeey heey amca uğraşmasın amiga osu geliştirsin :P

Voodoo performansı ve yeni donanımlar ( 9)

voodoo 1 dediğiniz gibi ekran kartının yanına takılan bir kartı ancak voodoo 3 kendi başına ekran kartı olarak piyasaya sürüldü.

bende de vardı bu karttan.

oyunlarda aynı efektlerin kullanılması olayı değil yapmanız gereken basit bir deneme 800x600 çözünürlükte sıradan bir ekran kartıyla oyun içerisinde olan bir patlamanın içinden geçin! ekranda takılmaları görün. ancak bu efektlerde openGl + 3dfx de takılma yada zorlanma belirtisi yaşamazdınız.

Teknoloji olarak geri olduğu aşikar ama burda yazının ana fikri bu hızlandırıcılar şu an olsaydı teknolojiyi ne noktaya taşıyabileceği konusuydu.

Şu an yapılan oyun testlerinin hepsi fps ye güdümlü gidiyor ancak efekt kullanırken oluşan fps düşüşünden kimse bahsetmiyor.

yazım hatalarına gelince fm de yazılan her yazıda aynı garip eleştiri geliyor. Ama fm bildiğim kadarıyla edebi bir site değil, edebiyat eserleride çıkarılmıyor, tabiki optimum özen gösteriliyor ama bunu açıp wordde makale haline gelip dergiye de gönderip imla hatalarını kimsenin kontol ettiğini düşünmüyorum, FM nin neden durma noktasına geldiği de bu noktada başlıyor bence neticede haber, dedikodu ya da yorum olabilir yazılanlar ancak Kernel panic kendince bir yorum yazmış nasıl daha iyi olur site diye o öyle yazılmaz o ayrılır die eleştiri gelmiş adamın anlatmak istediği ile yorum yok denecek kadar az.

Bu durumda elimizde herkesin imlaya çok önem verdiği ama içinde haftada 1 2 haber çıkan bir site ortaya çıkıyor .

Burada soruyorum amaç üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi ?

GNU/Linux on the iPhone ( 1)

açıklamak için erken davranmışlar cep telefonunu shell de kullanmak pek efektif birşey değil :D

birde usb klavye taşımak gerekiyor anladığım kadarıyla heheh

Ubuntu mu? Saçmalamayın! ( 15)

iide arkadaşım eleştiri ubuntuya değil ki o ubuntunun oyun olduğunu düşünüp windowsya yüklemeye çalışan windowsu sildiğinin bile farkında olmayan bir adamın yorumu .. ubuntu yu frp mi sandı acaba ne dersin :D

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

Arkadaşlar açmak hala kolay tek yapmanız gereken yurt dışından bir proxy serveri üzerinden sayfayı açmak ..
iyi seyirler :D

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

Çok komik birşeyi fark ettim windowsta mahkemem kararı yazısı çıkıyor pardus da ise you tube sorunsuz bir şekilde açılıyor ne iş ???

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

Çok komik birşeyi fark ettim windowsta mahkemem kararı yazısı çıkıyor pardus da ise you tube sorunsuz bir şekilde açılıyor ne iş ???

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

Ya bu "ben görmüyorsam demekki ortada bir sorun yok" mantığında bir hareket ne saçma Atatürke hakaret kabul edilebilecek birşey değil tamam ama siteye ulaşımın önünü kesince bu video ortadan kalkmış mı oluyor ? eğer gücünüz yetiyorsa bu hakareti yapan kişiyi bulup kanun önünde cezalandırın .....

KDE 4 Yayımlandı ( 12)

kde şu anda linux üzerine kurulabiliyor henüz Pre release küçük bir kurulum dosyası indiriyorsunuz netten gerekli dosyaları kendisi indirip çalışıyor ( Denemedim) sitede yazdığına göre grafik ile alakalı bölüm daha port edildiği için yokmuş .. adres

http://windows.kde.org/

Apple'ın Sunucu Pazarına Girişi ( 4)

iide benim bildiğim mac için özel bir platform yok standart unix serverlerin kullandığı programlar var yani macosun unixden daha iyi bir çözüm olması yazılımsal olarak çok mümkün değil kendileri özel arayüzlerle işi kolaylaştırırlarsa o zaman iş değişir.

Apple'ın Sunucu Pazarına Girişi ( 4)

iide benim bildiğim mac için özel bir platform yok standart unix serverlerin kullandığı programlar var yani macosun unixden daha iyi bir çözüm olması yazılımsal olarak çok mümkün değil kendileri özel arayüzlerle işi kolaylaştırırlarsa o zaman iş değişir.

Mac Mini İçin Amiga OS4 ( 3)

evet orada bir yazım yanlışı olmuş düzeltme için teşekkürler...

Mac Mini İçin Amiga OS4 ( 3)

evet orada bir yazım yanlışı olmuş düzeltme için teşekkürler...

Açık kaynak kodlu amiga os AROS ( 5)

üyeyim zaten :D ben uzaktan izlerim amigayı sattım satalı .. ama amiga one ın tech tv de tanıtmını ben ayarlamıştım Sinan'a . Ama artık eski günler eskide kaldı malesef bende amigadan kalan alternatif bilgisayar hevesini linuxla tatmin etmeye başladım 1999 dan bu yana. Amiganın aksine çığ gibi büyüyen bir yapı oldu kullanmaya başladım başlayalı . bu sefer doğru yolu buldum. bu bakımdan açık kaynak kodlu amiga os da güzel ama çok geç kalındı kimse kalmadı ki programıclardan filan yapıyı bilen kaç kişi var onu bile bilmiyorum ben bile unutmuşum joy dan oğuz abi bile beni telefonla arar teknik destek alırdı ... neyse hayırlısı geç olsun güç olmasın demişler....

Açık kaynak kodlu amiga os AROS ( 5)

açıkçası 64 bitlik cd yi denemedim i386 yı denedim çalışıyor sorunsuz olarak bildiğimiz amiga sistemi enteresan ama ben kullanmayalı 8 sene oldu unutmuşum herşeyi :( tabi program filan da elimde kalmamış olması da cabası

Amiga'nın son günü! ( 10)

Amiga hala daha hatalar üzerine hatalar yapıp duruyor, amiga os u bir kaç kişilik bir gurup kapalı kaynak olarak yazmaya çalışıyor Hyperion diye bir firmaymış. amiga os kendine has hızlı stabil bir işletim sistemiydi unixi andırmasına rağmen değil di bundan artık para kazanılamayacağı aşikar.

kodlarını serbest bıraksalar belki ikinci bir linux vakkası olabilirdi çünkü 2000 li yılların başlarında hala amiga hayranı kitlesi vardı bunlar programcılık falan yapan insanlardı ama bu insanlar iyice koptu amigadan tek tük birkaç kişi haricinde kimse de kalmadı . ama belkide hala geç kalınmış olmaya bilir bu hamle için . Amiga os 4 ün kodları açılsa hoş olmazmıydı ?

Amiga'nın son günü! ( 10)

Amiga hala daha hatalar üzerine hatalar yapıp duruyor, amiga os u bir kaç kişilik bir gurup kapalı kaynak olarak yazmaya çalışıyor Hyperion diye bir firmaymış. amiga os kendine has hızlı stabil bir işletim sistemiydi unixi andırmasına rağmen değil di bundan artık para kazanılamayacağı aşikar.

kodlarını serbest bıraksalar belki ikinci bir linux vakkası olabilirdi çünkü 2000 li yılların başlarında hala amiga hayranı kitlesi vardı bunlar programcılık falan yapan insanlardı ama bu insanlar iyice koptu amigadan tek tük birkaç kişi haricinde kimse de kalmadı . ama belkide hala geç kalınmış olmaya bilir bu hamle için . Amiga os 4 ün kodları açılsa hoş olmazmıydı ?