erhanbaris

erhanbaris


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

E-ticaret sitelerinde hatalar ( 4)

sorun ve sıkıntıları .net ten dolayı javadan dolayı phpden dolayı diye sınıflandırmak kanımca yanlış. Bana göre bütün bu diller amaç değil araçtır. Uzman bir yazılımcı zamanında ve yerinde gerektiğini kullanandır. Microsoft fanatizmi yada linux fanatizmi yapmaya gerek yok. Özelliklede hiç kullanmadığın bilmediğin sadece başkalarından duyduğun ve başklalarının yorumları doğrultusunda yorumlar yapmak ne objektif yorumlar ortaya çıkarır nede objektif çözümler.

Ondan dolayı hataları yapan insanlardır. Uygulama platformları yada dilleri değil :)

Haberde geçen sitelerin bir kısmı JSP bir kısmı PHP bir kısmıda ASP.NET'te yazılmış.

Ben uzun süre PHP kullandım şu anda .NET kullanıyorum. Her platformun kullanışlı olduğu, etkin olduğu ve iyi çözümler sergilediği yerleri göz önünde bulunduralım.
Saygı ve sevgiyle kalın.

Açık kaynak kodlu Yerli Strateji oyunu ( 23)

xna konusunda derinlemesiye bir bilgim ne yazıkki yok. ama yinede bu şekilde projenin geliştirilmesi oldukça güzel diye düşünüyorum. dediğim gibi şu anda ne microsoft nede başka bir firma o şekilde projelere el koyma gibi bir cesarete sahip olamaz ve buna hiç kimsede izin vermez diye düşünüyorum.
bu konuda biraz daha duyarlı ve arkadaşlara karşı biraz daha korumacı olursak eminim ilerde çok daha yerlerde çok daha güzel projelerle karşılaşırız diye düşünüyorum :)

Açık kaynak kodlu Yerli Strateji oyunu ( 23)

Bugüne kadar öyle birşey hiç duymadım. Kaldıki bir sürü c# ta kodlanmış açık kaynak kodlu proje mevcut. ;)

Otomatik Sansür ( 4)

firewalla takılmış. ama o türkiye çapında olan bir olay değil. bağlandığı ağdaki firewall engellemiş.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Bence ilerde MS çıkıpta .Net için lisans ücreti kesinlikle istemez. isterse kendi ölüm fermanını imzalamış olacaktır. Şu anki durumu ile dahi bir çok konuda eleştirilen ve tartaklanan MS ileride böyle birşey yapmasını beklemek çok mantıksız olacaktır. Bana kalırsa MS öyle birşey yapmayı düşünseydi ECMA ile CLI ve C# standartlarını getirmezdi. Bütün bu korkular ve endişeler gereksiz vede yersiz. Sonuçta C# olmazsa Java olur. Java olmaz C++ olur. O olmaz başka birşey olur.
Şuda bir gerçekki 1000 tane müşteriden 5 tanesi linux üzerinden çalışacak uygulama isterse kendimizi şanslı saymalıyız. Her ne kadar hoşumuza gitmesede müşterilerin istekleri genel olarak Windows üzerinde sorunsuz olarak çalışabilecek uygulamalar yönündedir. ( tam olarak belirtilmesede söylenmeyen istekler arasında )

MySQL'in Orijinal Geliştiricisi Sun'dan Ayrıldı ( 2)

Yan sanayi geliştirici nasıl oluyor peki :)

Veri Yedeklemenin Önemi: JournalSpace Kapandı ( 6)

yedek yedek yedek.
yedek hayat kurtarır.

Google'dan hareketin kralı: Native Client ( 8)

bu bir bakıma vpn ile iki bilgisayar arasında sanal bir ağ yaratıyor, fakat vpn giriş için gerekli yetkilendirmeler vs. gibi değişkenler tarayıcı üzerinden mi yapılıyor ?
kulağa pek kullanışlı gelmesede değişik bir proje olduğu kesin.

ilerleyen zamanda zaten daha iyi gözlem yapıp gelişimini izleyebilecez.

NUMB3RS: Matematiği Her Gün Kullanıyoruz ( 8)

gerçektende güzel bir site. içeriğinde bulunan konularda bir hayli ilgi çekici. aslında bu tür küçük hikayelerin her matematik hocasının dersi daha da canlandırması ve öğrencilerin ilgisini çekmesi için uygulamalı.
bu arada ilk verdiğiniz örnek "olasılıksız" isimli kıtapta geçiyor :)

NUMB3RS: Matematiği Her Gün Kullanıyoruz ( 8)

Numb3rs Sezon 1 Bölüm 1:
dünyada yapılan her seçimde her harekette matematik bulunuyor. Oldukça ilginç ve bir o kadarda doğru saptama olmuş.

Aslında okulda matematiğe her zaman ilgi duydum ama okulda sadece matematik öğretilmek için anlatılıyor. Ne işe yaradığını anlatılmıyor. Eğer anlatılan bir formülü günlük hayatta bir olayla bağlantı kurulupta anlatılsa herhalde daha çok ilgi duyarız.
bu arada böyle anlatan ve sıfırdan matematik bilgisi verecek bir kitap biliyormusunuz :)))

NUMB3RS: Matematiği Her Gün Kullanıyoruz ( 8)

bu diziyi gerçektende çok merak ettim. ama izleyemiycek olmakta bir o kadar can sıkıcı bir durum. acaba torrentlerde bir turamı çıksak :D

PHP Dilinin Yaratıcılarından Zeev Suraski Türkiye'ye Geliyor ( 18)

Ben genel olarak ben burda yazdım çalışmadı orda yazdım çalıştı gibi bir tartışmadan bahsetmemiştim. Benim bahsettiğim örgür yazılım konseptinde insanlar ihtiyaçlarına göre değişiklik yapma haklarının olduğudur.
Ama neyse önemli de değil. Siz Php'ye devam edin :)

PHP Dilinin Yaratıcılarından Zeev Suraski Türkiye'ye Geliyor ( 18)

ehhh bende "kodları kapatalım neden diyorsun"da demedim ki.

Sonuçta açık kaynak kodlu vede GNU/GPL lisansı altında duran bir yazılım içinde "PHP neyse odur" demek te pek doğru olmaz. Kesin bir dille her dağıtımın içinde mutlaka ve mutlaka orjinal kodlardan derlenmiş yazılım olacak demek pek hoş olmaz.
Bende tam burda daha sonradan olacak olan sorunları iyi düşünmek lazım dedim.
Eğer kesin olarak bu böyle olmak zorunda dersek açık kaynak kodun ne anlamı kalırki :)
Bunu gidipte bir tartışma konusuda etmek istemem. Zaten belirttim bu benim düşüncem diye.

PHP Dilinin Yaratıcılarından Zeev Suraski Türkiye'ye Geliyor ( 18)

Bu yaptığı her şekilde suç. Bu şekilde bir gurur simgesi olarak gösterilmesi çok saçma ve mantıksızca.
Düşünsenize böyle bir iş başvurusu olduğunu
- Kendinizden bahsedermisiniz.
- vallahi hocam 2 sene hırsızlıktan, 3 sene adam yaralamaktan 5 ayda gasptan yattım. Haaaa okulumu soracak olursan abc üniversitesinin hukuk bölümünü bitirdim.
- oooo o kadar deneyimlisin yani. gel başla işe

PHP Dilinin Yaratıcılarından Zeev Suraski Türkiye'ye Geliyor ( 18)

Burada FZ'nin asıl demek istediği her ne kadar açık kaynak kodlu yazılımlar bir çok sistemde kullanılabilirliği olsada bunu yine derleyen ve düzenlemesini yapan gene bizleriz. Böyle bir durumda insanlar kendi isteklerine göre değişiklikler yapıyorlar. Ama bazı durumlarda (ki bu genel olarak yayınlanan bir dağıtımda) yapılan en ufak bir değişiklik bir çok yerde farklı sorunlar yaratabileceğini gösteriyor.

Ama bunun anlamıda hepsini sil baştan atalım yada kaynak kodlarını gizleyelim, sorunlar daha az çıksın değil. Burda öne çıkan olguda insanların yaptıkları işin sonradan nerelere gidebileceğini, ne gibi durumlar yaratabileceğini iyi hesaplaması gerektiğidir.
(Tabikide herkesin fikri farklıdır. Benim fikirlerimde bu :) )

Ünlü Hacker Yakalandı ( 9)

hacker değil bilgisayar korsanı olması gerekiyor.
birbirinden farklı kavramlar. karıştırmıyalım

www.belgeler.org/howto/hacker-howto/hacker-howto.html

Var mısın Yok musun! ( 43)

Halkımızın giderek zenginleşmesi ile birlikte televizyondaki yarışmalar da değişmeye başladı.

Bence zenginleşmiyoruz. Tam tersine fakirleşiyoruz. Açlık sınırı 750 YTLye dayanmış ama asgari ücret 400 küsürlerde ve saolsun sayın milletvekilleri bazı ab ülkeleri ile karşılaştırıp asgari ücretin çok yüksek olduğunu belirtiyorlar!!! Pesssss. Hayat şartlarını göz önüne almadan sadece asgari ücreti baz almak ne kadar doğru olabilir sizce? Ülkemiz giderek sosyal devlet statüsünden çıkıp Sadakacı Devlet örtüsüne bürünmüştür.

Giderek fakirleşen toplum doğal olarak dini inançlara daha sıkı sıkıya bağlanıyor ve sömürülmeside kolaylaşıyor. Böyle durumlarda insanları bu tür yarışma programları ile etkileyip sadaka dağıtarak reyting kazanmaya çalışan girişimciler çıkıyor.

Tabi bu konuda asıl tartışılan matematiğin bu tur programlarda ki etkisi. Ama asıl önemli olan matematikten önce insan faktörüdür. Bu programlara olan talep artıyorsa bu çok kötü. Çünkü başka çıkar yolu bulamıyoruz demektir....

Bol düşünceli günler...

(Not: Amacım birşeyleri burada tartışmak değil. Burda birçok bilinçli birey olmasından dolayı bende düşüncemi paylaşmak istedim. Düşüncelerimi burada paylaşmam ne kadar doğru yada kadar yanlış olduğu tartışma konusu)

Youtube Yine Engellendi! ( 31)

ben sunu merak ediyorum.
googleda yapilan aramalarla bu tur icerikli olan bir cok site, pornografik, teror orgutleriyle ilgili propaganda yapan siteleri vs turdeki siteleri bulmak cok basit.
pekii google ne zaman engellenecek???
youtube yi kafalarina estikce engelleyen devletimiz google gibi diger arama motorlarini engellecegi gun ne zaman?
( yanlis anlasilmasin engellensin demiyorum. bunu yapan bunlarida yapar yeri gelince diye dusunuyorum )

The Pirate Bay'e dava (yine) ( 3)

Bütün bunların yanında İsveç'in "kopyalama özgürlüğü" anlamında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu....

ben son 8 aydir isvecte yasiyorum. Dil ogrenmek icin ucretsiz olarak ders aliyorum. Ama kitabin fotokopisini cekmek istedigimde ogretmenim bayagi bir korktu :) bunun suc oldugunu, boyle birseyi yapmamam gerektigini soyledi.... Kitabi alamayincada fotokopileri alamadim.
Yani demek istedigim aslinda disaridan bakildigi gibi degil. Belli bir duzen ve kurallari cercevesinde kopyalama ve dagitim yapilabiliyor. Yasadisi dagitim kesinlikle yasak.

Yabancı Sözcüklerin Dilimize Aktarımı ( 17)

eskiden osmanlica vardi. peki simdi ne olacak? turkche mi :D

Türkçe (IDN) alan adı (eşref.com) ( 12)

hadi diyelim senin dedigin gibi yaptik. benim gibi kisiler turkce sayfalara girmekte zorlanmiyacaklarmi? ben bir iki tane rus sitesi takip ediyorum. peki onlarda kendi dillerinde yazilinca nasil girmem gerekecek. isminin ascii olarak ismini arayip xn bilmem ne diye aklimda tutmak istemem.
haa ne yazikki henuz uzaylilar dunyamizda yasamiyor ve onlarin internet kullanma aliskanliklari yok ;)
su anda kullanilacak bir sey. aslinda turkce alan adi cikali uzun sure oluyor. ama ne faydasi olacak onu tam kestiremiyorum. adam turkce isim yazinca. xn-- gibi bir adres cikinca emin olunki yeni kullanicilar yanlis bir siteye gittiklerini dusuneceklerdir.
aslinda uzatilacak yada irdelenecek bir konuda degil. secim meselesi. isteyen kullanir isteyen kullanmaz. ben sahsen kullanmam. zaten turkce klavye almayada su an icin ihtiyacim yok. :)

Türkçe (IDN) alan adı (eşref.com) ( 12)

benim klavyemde turkce karakter yok :)
asciida kalmak daha iyisi. en azindan evrensel ;)

Bloguma Ses Ver! ( 9)

bazen internet hayatimizi mi kolaylastiriyor yoksa berbat mi ediyor tam anlayamiyorum.

Bloguma Ses Ver! ( 9)

haklisin :)))))))))