ecder

ecder


0 takip ediyor | 1 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Hassas Konulardaki Yasak Sansür Değildir ( 3)

Bu adamların anlamadığı bir konu var.

Diyelim ki birisi Türkiye aleyhine propaganda yaptı ya da şunun bunun hakkında atıp tuttu. Bunları Türkiye'den erişilmez kılmak sadece kendimizi bu konuda kör ve sağır bırakmak olur. Buna tepki verebilecek olan insanların tepki verememesine ya da verilecek tepkinin çok geç kalmasına sebep olabilir.

Hangisi daha etkili? 1 devletin, ülkenin vs. şunu kaldırın diye başvurusu mu yoksa milyonlarca insanın her gün içeriğiniz beni rencide ediyor diye e-posta, mektup, faks, telefon yağmuruyla bu içeriğe olanak sağlayanları kitlemesi mi?

Bir de nedense bu yasaklar çoğunlukla doğru, güzel ve gerçeğin değil çirkin, kötü ya da yalanın tarafında oluyor. :(

İstanbul Şehir Rehberi ( 2)

Bunun haberlik ne tarafı var anlamadım? Sonuçta yeni bir hizmet değil. 2000'lerin başı hatta yanılmıyorsam daha eskiden de vardı bu - windoze kullandığım günlerde opera ile çalışmadığı için az sayıp sövmemiştim, ki bu zamanların minimum bir 6-7 yılı vardır.

O zamanlar İstanbul Şehir Rehberi değil İstanbul Kent Rehberi adıyla geçerdi. Geçen yıla kadar bir zaman içinde de "Kent" yerine "Şehir" demeye başlamaları da ilginç gelmişti. O zamanlar -işim düştüğünde- sabit boyutlarda resim alabilme olanağı ve tarayıcı desteği (ya da desteksizliği :P) pek canıma okumuştu. Durum değişti mi merak ettim açıkçası.

Türk Güneş Teknesi Muavenet Dünya 2.si ( 7)

Komplo teorileri ihraç etmeye ne zaman başlarız ülkece? Artık Dünya'yla yarışabilir durumdayız sanki.

İkisi de Çanakkale kahramanı efsaneleşmiş gemiler. Zor şartlarda özverili mürettebatıyla büyük görevler başarmış olmalarını kendi durumlarına koşut görmüş olabilir ekip :)

Ayrıca spekülasyonun doğruysa (ki muharebede üstünlük sağlayacak her araç askeri açıdan değerlidir) ve bunun arkasında gerçekten silah sanayiine yönelik kaygılar varsa keşke derim ben. Keşke çevreye zarar vermeyen askeri teknolojiler artsa gerçekten... İnsanlığın kendi kendini yok edeceği kesin nasıl olsa, en azından 'Dünya' kurtulur.. her iki anlamda da ;)

Fazlamesai.net'e soralım : Ne olacak bu YouTube'un hali? ( 35)

Evet evet böyle demeye devam edelim yakında onu da topyekun yasaklayacaklar o zaman ne diyeceğiz? "Yatak odalarında insanlar neler yapıyor" mu? Nereye kadar gidecek bu? Yatak odası zabıtası bile dikerler bir zaman sonra herkesin evine, baş ucuna.

Hayır efendim! Herkes kendinden ve çevresine olan etkilerinden sorumludur. Çocuk yapanlar da o çocukların eğitim ve öğreniminden. Evet RTÜK gibi organlar programların yayın saatine ya da kamuya açık kanallarda gösterilebilecek içeriğe sınır getirebilir belki. Ancak erişimi kişiler tarafından çeşitli araçlarla denetlenebilen (internet siteleri, uydu kanalları vs.) iletişim ve bilgilenme araçlarına da kısıtlamalar getiriliyor hem de ne komik gerekçelerle.

Uluslar arası düzeyde yayın yapan organlara kendi manevi değerlerine hakaret ettiği vs. gerekçelerle erişimi engellemek ancak o ülkenin halkını cezalandırmak olur. Sonuçta, uluslar arası platformda gelir elde eden bir şirketi bir ülkeden elde edilecek reklam gelirinden mahrum ediyor olmak şirketi fazla zarar uğratmayacaktır. Ama falanca millet şu siteye erişimi şu içerik dolayısıyla kapattı türünden uluslar arası düzeyde çıkacak haberler o ülkeye daha büyük zarar verecektir. Mahkemeler bu konuda anayasa ve yasaların emir kulu, kanun ne derse onu uygulamak durumunda, başka türlü olması da düşünülemez zaten. Ancak kanun yapmakla mükellef kurumun şikayetlere ve bu açık kayıplara rağmen söz konusu kanun değişikliklerini yapmaması asıl düşündürücü olan.

Bana Homer'ın resmini yapabilir misin Abidin? CSS ile ( 6)

Eminim Acid2 yazım hatası... Acid3 olacak o... Zira Acid2'yi ilk geçen tarayıcılar Konqueror, Opera ve Safari olmuştu. Firefox daha 3. versiyonu ile destekliyor. Diğer "yarışmacı"nın adını anmıyorum bile :-p

Internet'te Filtreleme ya da Sansür: Opennet.net ( 10)

Haklısınız. Ne mutlu.

Ben de şunu ekleyeyim: şimdilik.

Facebook, Yükselen Değer! ( 22)

Dünya üzerinde öyle ya da böyle para edebilecek bir dolu insanın (son araştırdığımda 42 milyon gibi bir rakam vardı ortada) kişisel bilgilerine ve bağlantılarına erişebilmenin tabii ki bedelinin milyar dolarlarla ölçülüyor olması gerekir. İnsanların gönüllü olarak teslim ettiği kişisel bilginin haddi hesabı yok.

Solar Splash Yarışmasında Türk teknesi Nusrat 3. Oldu ( 2)

Sonuçlar için: http://www.solarsplash.com/splash/results/event07.html#HEADING6

Bu arada Slalom'da da 3.lük almışlar ama artık tevazudan mı unutkanlıktan mı? Atlanmış. :p

Tebrikler.

18.06.2007 tarihli haberi "bir kısım medya" hariç hiçbir yerde görememiş olmak da üzücü.

İşin magazin yönüne gelirsek...
Daha önce Hürriyet'te çıkan haberi bilmeyenler için:
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5609219

Bu ödüllerin ne şartlar altında alındığını da gösteriyor sanırım.

Bugün 30 Şubat ve kırmızı kar yağıyor ( 16)

Ben "diablo"dan ümitliyim... Oynamayacak olsam da bence darısı DNF'in başına :p

Bugün 30 Şubat ve kırmızı kar yağıyor ( 16)

Aman Tanrım! Gerçekmiş!

- Lanet olsun dostum, windoze aldıracaksınız bana... :D

Bugün 30 Şubat ve kırmızı kar yağıyor ( 16)

Bugün 1 Nisan değil, değil mi? Yapmayın böyle şeyler kalp krizi geçirteceksiniz bu yaşta.

ESA Web Sitesi ve Lisanslı Yazılımın Cilveleri ( 4)

404? yok öyle bir sayfa... ESA da yok. Birazdan burayı da kapatmayı düşünüyoruz zaten... Arkadaşlar adres ve telefonlarınızı indirmeyi tamamlasın. Bu kadar dillenmemesi gerekiyordu bunun.

:p

Fm Kare'ye Ne Oldu ? ( 5)

Sağlıcakla tamamına eresin Butch, hayırlı teskereler.

Sevenlerine ve bekleyenlerine de sabır.

Milli Otomobil Yaptık (Mı?) ( 18)

Yapıcı eleştiri ile yıkıcı eleştiri. İkincisi daha kolay, ve karşıdaki insan hırslı birisiyse daima ateşler. Bu sorulara:
"Bu motorun bilmem ne parçasını niye dışarıdan aldık? Şunu niye içeride üretmedik?"
negatif olarak bakıp kötü hissetmek, hayal kırıklığına uğramak yerine geleceğe yönelik hedefler ve mükemmellik arayışı olarak bakmak da mümkün (hatta ne kadar zorlama ve zor olsa da öyle bakılmalı).

4.500.000 € Bedelindeki Özgür Yazılım Zaferi ( 8)

RSS'den okuduğumda "Ne güzel! Ne güzel!" diye umutlanmıştım. Bağlantıda ve yorumlardan olayın İtalya'da olduğunu anlayınca biraz söndü "balonum", yorumunuzu okuyuncaya kadar. Benzer fikirde çalışma arkadaşlarınızın artması dileğimle, iyi çalışmalar.

Cassini uzay aracı Satürn üzerinde garip altıgenler görüntüledi... ( 1)

http://adsabs.harvard.edu/abs/1990S&T....80R.348.
http://adsabs.harvard.edu/abs/1990Sci...247R1015.

İlk defa 26 yıl önce Voyager görevleri (I ve II) tarafından görüntülenen bu oluşum hakkında çeşitli tezler varmış ancak kalıcı olup olmadığı bu görevle (Cassini) kesinleşmiş bulunmakta. Görüntüler algıladığımız ışık tayfı dışında kayıt yapan kameralarla çekilmiş zira altıgen bulut oluşumu Satürn'ün 15 yıllık kış dönemi dolayısıyla karanlıkta kalan güney yarı küresinde. Haberin kendisi için buraya bakabilirsiniz. Ayrıca buradan(NASA) 4Mb'lık bir videoya ve buradan(NASA) da daha fazla bilgi ve resimlere ulaşabilirsiniz. Not: haliyle sayfalar İngilizce

Go'yu da mı bilgisayarlara kaybediyoruz? ( 4)

Bundan sonra artık "en azından futbol'u kaptırmadık" diye avunuruz... Yani bir süreliğine :-p

Yine de tüm varyasyonları deneseler çıkarsalar "benim büyülü oyunum" olarak kalacak ki... Bilgisayar sonuçta en iyi hamleyi hesaplıyor desek hiçbir oyun bundan ibaret değil: karşıdakinin psikolojisi, algısı, kişiliği vs. var ki tek kişilik olmayan oyunlar asıl bunun için var bence: insanların birbiriyle etkileşmesi için eğlenceli bir ortam sunmak.

Bush Anti Virus ( 7)

"Shoot first ask questions later" (ya da Red Kit'in ölümsüz çevirisiyle "Önce asalım sonra yargılarız") aklıyla "adalet" dağıtan birileri için BT ile ilgisi olup olmaması fark etmez sanırım.

Önce bombalayalım sonra "demokrasi" gelir yaraları sarar nasıl olsa :p

GNU/Linux ile İnsanlığa Yardım: BOINC ( 2)

Hepsi iyi hoş da.. Benim bu aralar milliyetçi damarım kabardı.. Yok mu dünyaya hizmet olacak benzer projeler peşinde koşan yerli üniversiteler, çalışma grupları, akademisyenler?

Bu güzel ülkenin kaynaklarının yine bu ülke üzerinden üretime dönmesi taraftarıyım... Ne kadar dar görüşlü ve geri görürseniz görün.

Petrolde... pardon mp3de rekor ceza $1,500,000,000 ( 8)

Şimdi herşey yerine oturdu... ya da
Bu rekor cezayı alan firma ise bu cezanın, online müzik sektörüne çok ciddi bir sekte vurabileceğini belirtmiş.
Sözünün anlamı birden değişiverdi. :)

DeepBlue, IBM ve GO ( 13)

Yorumun üstünden bu kadar zaman geçince bilgiler biraz eskimiş: Oran'da TJV (Türk Japon Vakfı) içinde TGOD'nin yeri var ancak daha çok Ortadünya ve İkaros faaliyette. İstanbul'da ise artık sadece Go'ya adanmış bir kafemiz var: 76; taksim.com'dan bulabilirsiniz. Kahvedan'da artık oynanmıyor ama Caffinet'te hala oynanıyor mu bilmiyorum.

DCP Portal 7 BETA Yayınlandı ( 1)

Yanlış hatırlamıyorsam projeyi ortaya çıkaran Serhan KIYMAZ 6.1'e kadar geliştiriciliğini sürdürdü.

Bush Anti Virus ( 7)

ahaha 50 megatonluk bombanın ground-zerosundan sağ çıktık ya radyasyonu düşünüyorum :-p

Bush Anti Virus ( 7)

Ama yine de.. Billy Büyük Şirket kullanımı için olanı tanıtmaya kalkmasın... Mazallah Vista tanıtımda çökerse radyasyondan sürünmeyelim.

Bush Anti Virus ( 7)

Asıl bunun tanıtımını görmek isterdim, özellikle de Bill Gates tarafından...