murat09

murat09


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Perl, Divx, altyazı ve başının çaresine bakabilmek üzerine ( 16)

Emeğinize sağlık....Ileriki makalenizi doğrudan sizde gönderebilirsiniz. Saygılar ve sevgilerimle...

Perl, Divx, altyazı ve başının çaresine bakabilmek üzerine ( 16)

Biz kuduralım burda yok sub2srt, yok Subtitle Workshop uğraşalım, bi de Türkçe altyazı sitesi açalım ellere inat, şimdi senin yaptığın iş mi yani sevgili Sundance :)
P.S: Makaleyi izniniz olursa VideoMetre'ye eklemek isterim, ne dersiniz?

Microsoft Olası JPEG Saldırısına Karşı Araç Yayınladı ( 4)

O FireFox ki,
2.8 Prescott 512DDR400 80 SATA Hddli Windows XP Pro (lisanslı!) kurulu makinede her nedense çalışmayan (SP2 dahi kurulu) Internet Explorer'in yerine gayet güzel geçerek (üstelik ingilizce ve alelacele kuruldu) aylardır tık dememiştir. Kullanıcısı da bir defa olsun (acemi windows, orta düzey Unix kullanır kendileri) şikayet etmemiştir. Hiç bir güncelleme de yapmadan çatır çatır da çalışmaktadır. Üstelik ücretsizdir. Denemeden lütfen peşin hüküm vermeyiniz. Saygılar, sevgiler...

Yükleme Merkezi'ne Korsan Kilidi ( 6)

Malın kendi malı değil de bir nevi taklidi olduğunu öğrenen adamların bu taklit malın piyasadan serbestçe edinilebilmesine izin vereceklerini düşünmekte yoruma yanıt veren organın aynı olduğunu düşündürmedi değil.

Yükleme Merkezi'ne Korsan Kilidi ( 6)

'Böyle bir karar alındığı takdirde, örneğin MSN Messenger'a bağlandığınızda, kopya yazılım kullandığınız tespit edildiği takdirde Windows'unuzun kitlenmesi sözkonusu olabilecek' *
Ya MSN Messenger ağı için bile Linux kullanıyorsam? O zaman da LinuxBox umu kilitleyecekler
Ben bunun MS için bir intihar (en iyi ihtimalle kendi içine kapanış) olduğunu düşünüyorum o kadar. Micros~1 eğer açık koda bir savaş açacaksa önce Savaş Sanatları'nı iyice bir okumalı, Zen öğretisi vs. kasmalı bir onbeş yirmi sene filan :)

*: burada neremle nasıl güldüğümü tarif bile edemiyorum...

Banka sistemlerine girip sahte kredi kartı yapan Türk çetesi! ( 8)

Citibank tahmin ediyorum zira bana bir aylık bir süre içerisinde Citibank'tan bir çok uyarı ve Citibank imzalı ama aslında Citibank'tan gelmeyen sahte (fake) posta'lar geldi.
Fakat banka sistemlerine girip kırmak söz konusu değil, fake mail'lerle kullanıcıları kandırmak söz konusu. Citibank bunu farkedince müşterilerine tedbirli olmaları için uyarı postaları göndermeye zaten başlamıştı. Yani burada kimse Citibank sistemleri kırıldı vs diyemez, gazete yine hezeyanlı yarı asparagas haber yapıyor bir manada. Birde 'bak bu akıllı çocuklar ayık kafayla olsa bu işi yapmazlar' demek için hint keneviri lafını atmışlar ortaya.
Fake Mail'lerin ortak noktası, içinde Ingilizce bir metinle (resme yazılmış) "bir sürü kredi kartı sahtekarlığı şikayeti alıyoruz lütfen linke tıklayıp detaylarınızı güncelleyin" demesi. Adres ise şu: http://66.123.203.152:87/cit/index.htm
Bu adres şimdilik devre dışı. Muhtemelen bir süre sonra başka sosyal mühendislik dehaları(!) ortaya çıkar ve internet yurdumun insanlarını keklemeye çalışır..Bu işler böyle sürer gider..

'Yok abi. Eğitim şart netekim. Türk gençleri çok zeki ama işte bak böyle heba oluyor' diyeyim de klasik bir son isteyenleri de hüsrana uğratmayalım :)

Google bu kadar mı taciz edilir! :( ( 13)

1- leylekler.leylek.kazlar.com un içinde leyleklerle ilgili bilgi olmadığı halde daha üstte görüntülenmesi güzel değil, FELAKET bir sonuçtur. Buna ister yazılım algoritması felaketi deyin, isterseniz saçmalık, sonuçta felaket derecede saçma sonuçlar doğurur.
2- '"Aradigimizi daha rahat buluyoruz" diye insanlar google'i seciyorlar' diyorsanız sizde Googlenin hatalarını başka hataları eleştirdiğiniz kadar objektifçe eleştirmelisiniz. Google SVM sinin hata vermesine yol açıyor diye kimsenin Internet'in ana yapısını değiştirmeye kalkmak için yola çıkacağını sanmıyorum.
3- Bilakis rekabet koşullarının rekabet edenlerin teknik donanımını geliştirmesine sebep verdiğini bildiğim için, serbest rekabet ve ticarete destek veririm.
4- Google reklamlarından bahsediyorum, Google'daki reklamlardan değil. Yani pek çok sitede üstte veya yanda küçük yazılarla sponsorlarına tıklattıran Google Ad-Sense'den.

Son olarak;
Google nin güzel dediğiniz ama olmayan domainleri listeleyen bozuk ve saçma algoritması yenilenmedikçe, BT sektöründe son kullanıcılara Google'yi internete çıkış noktası gösterme anlayışı artık değişmeli. Farkında mısınız bilmiyorum, browser adres çubuğuna 'www.leylekler.leylek.com' yazmak yerine Google arama kutusuna artık insanlar adres yazmaya başladı. E-Dönüşümde bu hiçte olumlu bir adım değil. Google Kıble değildir, lütfen -şahsi algılamayınız- hepimiz objektif davranalım.

George Lucas: 2 Thumbs DOWN! veya teknoloji iyi bir şey ama... ( 20)

Southpark sezon 6 bölüm 9 (s0609) da bununla ilgili çok güzel bir bölümdü.. Aklıma o geldi.
Bilgi almak için ve ilgili ilginç indirmeler için: http://www.southparkstudios.com/down/guide.html?id=609

Google bu kadar mı taciz edilir! :( ( 13)

Google nin arama algoritması çok da sağlıklı değil. Misal, siz leylekler üzerine içinde leylek kelimesi geçen ve kolay indexlenebilen (html uzantılı ve hızlı yüklenen mesela) bir site yapsanız, Google'da bunu indeksleyip arşivine alsa bile, eğer site isminizde (subdomainizde de olabilir bu) "leylek" kelimesi geçmiyorsa, içinde leylekler değil de kazlar olan bir siteyi sırf ismi leylekler.leylek.kazlar.com olduğu için arama sıralanmasında sizin o nadide ve güzel sitenizden daha üstlerde görüntüleyecektir.
Aynı örnek en son 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda rezilötesi sitelerle karşılaşan ve bilgisayarına yüzlerce malware-spyware bulaşan Türk kullanıcıları içinde verilebilir.
Google her methedildiğinde maalesef kendi içindeki bu aptal arama algoritmasını düzelteceğine, Nasdaq'ta daha da yükselmeye uğraşıyor. http://www.fazlamesai.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2365&mode=&order=0&thold=0 'ta "Editörün Notu: Google sessiz ve derinden evrensel bilgi işlem platformu olma yolunda ilerliyor. Amazon da benzer yolda. " demişsiniz. Google ve Amazon neticede birer TICARI firmadır. Bizim gözümüze Google nerdeyse her sitede reklam sokuyorsa, kendisine güvenen kullanıcıların ve bizimde beklediklerimizi vermek zorundadır. (Şahsi kanaatim Google'nin Büyük Biraderin ta kendisi olduğu yönündedir o ayrı mesele) Bu ne mi olabilir, arama algoritmasını anlayıp anlık sub-domain ler yaratan porno/spam sitelerinin bu beklentilerini boşa çıkaracak mantıklı bir arama algoritması kullanmak gibi.
Google algoritması düzelene kadar "Veri zarflama" için doğru arama sonuçları isterseniz şimdilik şu adresi verebilirim:
http://search.msn.com/results.aspx?FORM=MSNH&q=%22veri%20zarflama%22%20

Microsoft'tan kötü şaka sanırım! ( 14)

SP2 enables Windows Firewall by default. If that's not what you want then go to Security Centre and switch it off.
The next problem is a little deeper. SP2 limits the number of connections your PC can make, which is a rotten thing to do considering how many people use p2p apps requiring multiple connections. You need to fix it, here is a link for a patch and how to use it: eventID 4226 fix [www.lvllord.de]'

Kısaca Türkçesini de ekleyelim:
'Windows XP SP2 varsayılan olarak güvenlik duvarını etkinleştirir. Eğer istediğiniz bu değilse Güvenlik Merkezi'nden (denetim masasında-ç.n.) kapalı hale getirebilirsiniz.
Daha derin bir problemde, SP2 nin PC nizde çalışan P2P yazılımlarının ihtiyaç duyduğu çoklu bağlantı sayısını kısıtlamasıdır. Bunu düzeltmek isterseniz, verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz(üstte).'
Resmi olmayan bu yama ve kayıt defteri oynamalarından dolayı oluşabilecek hasarlardan lütfen beni sorumlu tutmayınız :)

Google toolbardan öte: Google Puffin ( 4)

Tahmin edilen değerlerden 11.5 Milyar dolar gelir kaybı var.. IPO nun sitesi ise https://www.ipo.google.com .. U.S.A vatandaşıysanız bir göz atın :P

Microsoft'tan kötü şaka sanırım! ( 14)

Ben Ingilizce SP2 entegre Windows XP (Pro) kurup MUI CD si ile Türkçe kullandım, ciddi bir soruna rastlamadım, Nero da çalışıyordu. Oyun ve diğer yazılımlarıysa bilmiyorum, lisansım olmadığı için kullanamadım(ayrıca oyunlardanda anlamam). Adminlere önerim ise şudur, Türkçesini bekleyin derim, belki bahsedilen hatalar o sürüme dek giderilmiş olabilir.
SP2 yi şu anda Ingilizce, Almanca, Fransızca ve Korece olarak su adresten indirebilirsiniz:
Microsoft [www.microsoft.com]
SP2 entegre kurulumlu Windows XP CD si hazırlamak içinse:
MSFN [unattended.msfn.org] adresine bakmak yeterli olacaktır. Saygılar, sevgiler, bug'sız günler...

DES Öldü! Yaşasın AES (ya da Triple DES) ( 4)

AES yeni olmasına karşın kullanılmaya çok geniş alanlarda başlıyor gibi. FCC (Federal Communications Commission) AES in DVD kopyalanmasını imkansız hale getiren şifreleme metodunu onayladı. Artık DVD+ player olan her eve AES de girecek :) Türkçe kısa açıklama için buraya [www.videometre.com],
Ingilizce kaynak içinse buraya [www.videometre.com] bakabilirsiniz.

Orkut.com: Sosyal ağınız! ( 11)

Eski bir habere gec kalmis bir yorum da olsa, basliklarda tesadufen rastladigim bu asagidaki baglanti ve altta takip eden ilgili konulari okumanizda fayda olacagi kanaatindeyim.
Google sued over Orkut bug replication feature [www.theregister.co.uk]
Daha sonra da GMail i dusunun. Sonra ilk kaynak, Google'nin kendisini. Birileri ne aradiginizi [www.google.com.tr] (ne istediginizi!), arkadaslarinizi [www.orkut.com](ve neler istediklerini!), onlara yazdiklarinizi [www.gmail.com] cok merak ediyor olsa gerek :)

Ayda yılda bir işimizin düştüğü sitelere üyelik için harcanan zamanı unutun ( 16)

Fazlaca da uzatmadan, noktalayalım:
'Public' kullanıcıları silmekten daha etkili metodlar var, onları siteye kurmuş bulunuyorum.
Türkçe altyazı, yasallık vs tartışmasını sonra veya başka bir platformda yapalım isterseniz. Sinemacı olsaydım da Michael Moore gibi olmayı isterdim, yani DiVX izleyenleri sallandırmazdım netice itibariyle. Gerçi biz işitme engelliler için hizmet veriyoruz ama, tabi ki üyelik için duyma testi bu teknolojiyle henüz yapılamıyor, engel olamıyoruz netekim, buna bir çare :-)
Manual'i okuyup anladıktan sonra da önyargısız yanıt verdiğiniz için ayrıca teşekkürler.

Ayda yılda bir işimizin düştüğü sitelere üyelik için harcanan zamanı unutun ( 16)

http://bugmenot.com/view.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fazlamesai.net
2 tane hesap açılmış. Sabah 1 taneydi, akşam bir tane daha eklenmiş. FazlaMesai'de yorum gönderme harici hiç bir şeyde üyelik şartı aranmamasına rağmen. Ha, editörlerimiz uyuyor mu! Hayır tanrıya şükür! (bu üyeler veritabanından silinmiş)

Ne iyi, FM editörlerine iş çıktı. . Ne mi, buraya anonim yorum girmek kapalı -ki desteklemekteyim bunu- diye şimdi uyduruk üye adlarının arkasına saklanan 'ziyaretçi!' lere karşı siteyi korumak adına, başka iş yokmuş gibi orayı kontrol edip üyelik var mı bakmak. E ne de olsa burası Fazlamesai, bir on dakika daha fazla mesai daha yapıverilir. O her gün kaybedilecek 10 dakikanın toplamı basit bir hesapla:
1 ayda: 5 saat
1 yılda: 60 saat = 2.5 Gün yapar.
Aynı kontrolü artık bende yapacağıma göre, benim gibi 100 editör kontrole zaman harcasa,
1 yılda 250 gün!
Boşverin bant genişliğini filan da, kaybolacak emeğe bir bakıverin. Ondan sonra konuşalım.

Ayda yılda bir işimizin düştüğü sitelere üyelik için harcanan zamanı unutun ( 16)

Ben dosya indirme bölümlerini kastetmiştim. Bunun için herhangi bir siteye üyelik konmasının sonuna kadar destekçisiyim. Adam gibi bir hostun aylık maliyeti 14 $ dan başlıyor, neden saçma sapan siteler benim bant genişliğimi yesin? Misal, sadece geçen ay dosya indirmelerden bant genişliğini 2 GB geçmişiz, ki bu normal üyeliklerle. Webmaster'lar hayrına, hostinglerde gülümsemeyle çalışmadığına göre, bir parça da olsa downloadları kontrol altında tutabilmek adına bunun gerekli olabileceğini düşünüyorum. Ha, bende Radikal kadar reklam ücreti alsam, belki veririm doğrudan bağlantı, ama almadığıma göre, en kısa yoldan çözüm kullandığım CMS de bazı modülleri üyeliğe şart koşmak oldu.
Haber ve makalelere gelince; kendi sitelerim(iz) ücretsiz ve öyle kalacak ama, bazen bende sırf bir haber okumak adına aynı siteye defalarca üye olduğumda olmadı değil, çünkü unutuyorum oraya vaktiyle üye olduğumu :-)

Ayda yılda bir işimizin düştüğü sitelere üyelik için harcanan zamanı unutun ( 16)

Üyelik tamamiyle site yönetiminin takdirinde olan bir durum. Ben sitelerimi yayımlamak için para ödüyorsam, bant genişliğimin dosya indirme bölümlerime utanmadan doğrudan bağlantı verilerek tüketilmesinden bıktığım için tabii ki üyelik isterim. Ve siteme bu siteden üyelik eklendiğini gördüğüm anda da üyeliği vs. silmem, bir çok engelleme metodlarından birini kullanarak hem bu siteyi engellerim, hemde uydurma üyeliklerini. Zihnimde bunun altyapısını oluşturmaya başladım bile!
Ama;
Dandirik(fakat ilgi çeken) içerikler için e-posta adreslerini toplayıp spamming yapan siteler varsa -ki var- bunlara karşı çıkma hakkımı saklı tutarak, onlara(spamci siteler) karşı daha farklı engellerle bireysel olarak dahi önlem alınabilir diye düşündüğümüde belirtirim.
Saygılar, sevgiler.

Cepten cebe zıplayan solucan ( 3)

Tam olarak görmediğim için nedir bilemiyorum ama, bir arkadaşımızın Nokia 6600 ü (Symbian Series 60 yüklüdür) 2 ay kadar evvel bir MMS worm'u ile tabir caizse kafayı yemişti :-) Serviste yeniden yazılım yükleyip düzeltmişler, belki de bu sorundur. Yani solucan galiba zaten Türkiyede...

LKD Yılın En İyi Basılı-Görsel İçerik Çalışması: fazlamesai.net ( 10)

Tebrikler.. Bu ödülü FM in tüm aktif kullanıcılarınında dolaylı vs değil, direkt olarak hakettiğini düşünüyorum.
Fakat hallolması gereken birkaç eksik var, forumun ismi var kendi hala yok. Bazı değişkenlerin Türkçe karşılıkları eksik ve siteye üye girişi yapıldığında ilk sayfada Türkçe karakterler hatalı..Zamanla bunların da çözümlenebileceğini bildiğim için fazla da umursamıyorum, ne de olsa çalışkan bir site ekibi var :-)
Ayrıca bir fikrim var, haberdeki resmin altına da isimlerin soldan sağa ... gibi yazılması daha güzel olurdu sanki..
Sevgiler ve saygılar...

Windows 98SE için resmi olmayan service pack ( 1)

İyi hoş da, Alper Coşkun isimli geliştirici(miz mi desem??), gelmiş geçmiş en çabuk yüklenen MS windows sürümü olan 98 için kendi dilinde de bir Unofficial Service Pack çıkartsa, fena mı olurdu? Windowze için yaptığımız resmi olmayan servis CDlerimizde en değerli yerde olacaktı.
Ingilizce var, Çekçe, Çince (Mandarin) var ama Türkçe yok maalesef. 98 kurmak zorunda kaldığımda tek tek güncelleme yapmaktan gına geldi de :)

Emniyet Müdürlüğü E-Postalarımızı Gizlice İzliyor! ( 21)

Polis isterse ISS lerden bunu yapamaz mı? Doğru yapar. Hatta şu andaki mevzuata göre hiç bir yere itiraz dahi edemez kimse, zira bunu engelleyen bir şey yok, hatta kanunen bu fiilin tanımı bile yok. Hukuken sadece itiraz ettiğinizle kalırsınız. Ama, polisin kalkıp ISSlerin aracılığıyla da olsa bütün herkesin e-postalarını okuma ihtimali -kusura bakmayın ama- bana o kadar komik ve imkansız görünüyor ki... Türkiye de günde 100-200 tane e posta mesajı atılmıyor ki. Belki 'sniffer' tarzı şeyler kullanılıyordur ama bu da komik ve alakasız sonuçlar verebilir. Hiç sanmıyorum ki, kötü niyetli bir kişi -eğer aptalsa o ayrı mesele- alenen yapacağı fiili tuşlara döküp anlatsın, ne bileyim bomba vs nerelere sakladığını anlatsın. Herhalde çok daha 'özgün' metodlar kullanıyorlardır bu mesajların 'geniş delikli bir ağa takıldıklarını düşünerek'.. O yüzden komplo teorilerinden çok, kriptoloji gibi konuların tartışılmasını daha yararlı bulduğumu belirtirim. Bu da naçiz fikrimdir :-)
Tekrar saygılar ve selamlar.
'No One Wants Spys'

Emniyet Müdürlüğü E-Postalarımızı Gizlice İzliyor! ( 21)

Polis isterse ISS lerden bunu yapamaz mı? Doğru yapar. Hatta şu andaki mevzuata göre hiç bir yere itiraz dahi edemez kimse, zira bunu engelleyen bir şey yok, hatta kanunen bu fiilin tanımı bile yok. Hukuken sadece itiraz ettiğinizle kalırsınız. Ama, polisin kalkıp ISSlerin aracılığıyla da olsa bütün herkesin e-postalarını okuma ihtimali -kusura bakmayın ama- bana o kadar komik ve imkansız görünüyor ki... Türkiye de günde 100-200 tane e posta mesajı atılmıyor ki. Belki 'sniffer' tarzı şeyler kullanılıyordur ama bu da komik ve alakasız sonuçlar verebilir. Hiç sanmıyorum ki, kötü niyetli bir kişi -eğer aptalsa o ayrı mesele- alenen yapacağı fiili tuşlara döküp anlatsın, ne bileyim bomba vs nerelere sakladığını anlatsın. Herhalde çok daha 'özgün' metodlar kullanıyorlardır bu mesajların 'geniş delikli bir ağa takıldıklarını düşünerek'.. O yüzden komplo teorilerinden çok, kriptoloji gibi konuların tartışılmasını daha yararlı bulduğumu belirtirim. Bu da naçiz fikrimdir :-)

Tekrar saygılar ve selamlar.

'No One Wants Spys'

Emniyet Müdürlüğü E-Postalarımızı Gizlice İzliyor! ( 21)

Asparagaslarıyla meşhur NetHaber, ANKA kuşuyla birlikte Nirvana eteklerinde uçuşa geçmiş derim ben. Bu kadar epostayı denetleyecek, MX leri, CNAME leri hack edecek uzman ve sistem varsa da herhalde Mars'a da adamı ABD den önce göndeririz. Breh breh..Başkaca da bir şey söylemeye lüzum var mı bilmiyorum. Saygılar, sevgiler, asparagassız günler...