Eski Windowsçularda Yeni Başlayan Linux Merakı

0
murat09
Son bir kaç aydır sık ziyaret ettiğim bir forumdan bir copy paste yapacağım. Umarım arkadaşımızın verdiği link hala çalışıyordur:
"Merhaba CPU CULTURE.
Linux meraki herkes gibi bendede basladi bu aralar ve benimde pek bilgim yok bu konuda fakat bir yerlerden elime 600Mb AVI formatinda Linux hakkinda bir video gecti Ingilizce ve iskandinavca alt yazisi var.
Linux baslangici,gelismesi ve bu gune gelisi hakkinda. web site adresini su anda bilemiyorum ilgilenirseniz bulmaya calisacagim. Saygilarimla.
Abuz
Tamam buldum bile linkten dusmeden download edersiniz umarim.
Linux Videosu
"
Merak edenler için, bu forumun adı Moscom ve link saat 27/02/2003 21:10 itibariyle çalışıyor.

Görüşler

0
FZ
İçimden bir ses söz konusu videonun ve başka videolarında yakın zamanda düzenlenecek bir açık kaynak etkinliğinde katılımcılara izlettirileceğini söylüyor, hmm, içimdeki bir ses işte... :)
0
anonim
İçindeki ses çok güzel şeyler söylüyor,biz ''Bilgi´´ lenmeye hazırız.
0
anonim
Bu belgesel gecen sene düzenlenen Linux ve Ozgur Yazilim senliginde zaten gösterildi. Bilisim Cumhuriyeti' nin katkilari ve LKD' nin organizasyonuyla...
0
FZ
`zaten´ lafına bir miktar takılmış durumdayım ben! Ne yani, geçen sene Ankara´da gösterildi diye bu sene İstanbul´da çok daha büyük ve kapsamlı bir etkinlik çerçevesinde gösterilmesin mi? O `zaten´ lafı ile tam olarak neyin kast edildiğini anlamayadım doğrusu ;-)

Bu arada geçen sene o belgeselden haberdar olur olmaz hemen Bilişim Cumhuriyeti ile temas kurdum ve fakat kendileri ile bir iki karşılıklı yazışmadan sonra nedense ses seda çıkmadı, ısrarlı mesajlarıma bir türlü yanıt alamadım. Eğer olumlu ve yapıcı bir yanıt alsa idim söz konusu belgesel geçen sene İstanbul´da epey büyük bir sinema salonunda meraklılara izlettirilecekti ancak dediğim gibi taleplerime bir türlü cevap verilmeyince elimden çok da fazla bir şey gelmedi o zaman.

Neyse, geç olsun, güç olmasın. Bu sene o belgeselin de dahil olduğu birkaç film etkinliği ile birlikte eminim iyi vakit geçireceğiz.
0
anonim
Bu sene LKD Linux şenliği Istanbul'da yapılacak. Şenliğin organizatörü Ahmet Derviş'e LKD aracılığı ile ulaşabilirsiniz sanırım. Kimbilir, belki bu sene de gösterilir. Ben 'zaten' seyrettim, ama bir kez daha seyrederim. Hatta herkese yukarda URL' i olan divX'i indirip arşivlemelerini de tavsiye ederim.
0
FZ
Benim kast ettiğim etkinlik bu idi.
0
murat09
Yazıyı gönderdim ama maalesef 640 Mb lik downloadi Dial Up la indirmeyi gözüm kesmedi..Umarım şanslı (kablonet, FR vs....) arkadaşlar indirir de biz de izleriz bir şekilde. Ah şu yönetime bir aldırabilseydim Frame Relay'i.. Kaçarı yoktu :)
Ayrıca Turk Telekoma Aydın'a hala KabloNet vs altyapısı kurmadıkları, ADSL işini muammadan çıkaramadıkları için sitem ettiğimi de belirtirim bu vesileyle. Saygılar.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Türkiye´de Linux - Son Durumlar

FZ

Brezilya´daki son gelişmeleri bir önceki haberimizde okudunuz. ebola arkadaşımızın haklı talebi üzerine bir bakalım bakalım memleketimizdeki GNU/Linux´un kamuda kullanımına dair son durumlar neler.

Internet üzerinde varolan web sitelerinin teknik altyapısı konusunda bilgi veren netcraft.com isimli web sitesi bilgilerine göre Türkiye’de toplam 482 tane gov.tr uzantılı alan adı bulunuyor. Bu web sitelerinin büyük bir çoğunluğu yerel yönetimler tarafından hazırlanmış. Bu siteler arasında valilikler, belediyeler ve hastanelere ilişkin web siteleri yer alıyor. Bunun yanında bakanlıklar, Başbakanlık, Cumhurbaskanlığı ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlara ilişkin web siteleri de gov.tr uzantılı siteler arasında listeleniyor. Netcraft.com üzerinde yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki kamu web sitelerinin %30’unda Linux işletim sistemi çalışmakta.

Unilever de GNU/Linux dedi...

FZ

Dünyanın sayılı şirketlerinden Unilever'in Global Bilgi Organizasyon başkan yardımcısı Martin Armitage, şirketin mevcut firewall, web ve posta sunucu sistemlerinin GNU/Linux üzerinde çalıştığını ve bu sayede epey tasarruf yapabildiklerini belirtti.

SCO Dünyaya karşı!

sundance

SCO'nun Linux kodunun içinde binlerce satırlık Unix kodu olduğuna dair iddiası, 18 Ağustos'da yaptığı sunumla yeni bir boyut kazandı.

Eric Raymond'un konu hakkındaki detaylı analizi, enteresan meselelere değiniyor okumakta fayda var;
1)Alıntı yapılan kod i386 mimarisine değil, ia64 portuna ait
2)IBM'den değil SGI'dan gelmiş
3)2.4.19'da kernele girmiş 2.5'de çıkartılmış

Linux Kernel 2.4 Virtual Memory Dökümanı

raistlinthewiz

Kernel konusunda kendini geliştirmek isteyen, kernel hacker olmayı kafasına koymuş olan, Linux iç yapısı hakkında daha fazla bilgi isteyen herkes için 2.4 VM dökümanı: http://www.csn.ul.ie/~mel/projects/vm/guide/html/understand/

Endersys LPI'nin Türkiye temsilciliğini aldı

anonim

Endersys Danısmanlık ve Yazılım Ltd. Şti., Linux sertifikasyonu konusunda dünyaca ünlü LPI (Linux Professional Institute) ile yaptığı görüşmeler neticesinde LPI Türkiye temsilciğini almıştır.