St

St


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Neden D? ( 5)

Uzun bir süredir Java ile uğraşmadığınızı zannediyorum :)

Zira yazılımcıların kendilerinden kaynaklanabilecek hataları (örneğin: memory management) en az indirip işlerine güçlerine bakabildikleri, ve yığınla iş için çok kapsamlı ve sağlam kütüphanelere sahip olan Java, kendine ihtiyaç duyulan noktada en iyi performansla çalışmaya devam ederken, azıcık daha fazla hafıza ve azıcık daha fazla işlem gücü harcamak karşılığında şirketlere on binlerce insan*saat kazandırıyor.

Tarık'ın yorumuna sonuna kadar katılıyorum. Sizin beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa kullandığınızı dilden zevk almaya devam edin. Kısır tartışmalarla zaman harcayacağımıza sahip olduklarımızı geliştirmeye bakalım.

Jaunty Jackalope Çıktı! ( 9)

Ext4 zaten sorunlu olduğu için varsayılan ayar olarak gelmiyor. Sabit IP sorunu ise, neden olduğunu hiç anlamadığım bir şekilde (artık 3. dağıtım mı oldu 4. mü bilemiyorum) hala devam ediyor. Onun dışında bikaç saatlik deneyimin fena değildi, KDE doğru yolda ilerliyor (laf aramızda ubuntu sevmem, kubuntudan vazgeçmem, ama ikisi de candır, canandır).

Firefox Kullanıcıları Daha 'Eğitimli' ( 17)

Firefox kullanıcıları daha "nerd" demek olabilir mi acaba bu? Daha bilinçli diye çevirmek ne kadar mantıklı bilemeyeceğim. Herkes mühendis veya programcı olarak doğmuyor sonuç olarak.
(Not: Kimseye laf ettiğim yok, ben de Firefox kullanıyorum :))

4.500.000 € Bedelindeki Özgür Yazılım Zaferi ( 8)


RSS'den okuduğumda "Ne güzel! Ne güzel!" diye umutlanmıştım. Bağlantıda ve yorumlardan olayın İtalya'da olduğunu anlayınca biraz söndü "balonum", yorumunuzu okuyuncaya kadar. Benzer fikirde çalışma arkadaşlarınızın artması dileğimle, iyi çalışmalar. Aynen... Devlette böyle gelişmeler olduğunu duymak ümit verici. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

RapidShare Öcü mü? ( 11)


Bizim burdaki marketi 3 kere soydular.Kan alan filan da görmedim.Siz eğer kan alanlardansanız önce mesai saatlerinde işinizi yapmaya bakın.
+1

Google'dan Açık Kaynak Kodlu Projelere Destek ( 18)

Tam adresi http://code.google.com/hosting/
Su anda pek islevsel degil ama Google'in neler yapacagini heyecanla bekliyoruz :)

Fazlamesai.net'e soralım: Google'ın bu seferki bombası ne? ( 17)

http://www.google.com/romance/ ?????? Google'ın bir nisan bombası :D Tanıtım turuna da katılmayı ihmal etmeyin: http://www.google.com/romance/tour.html

Pardus'un İlk Ayı ( 26)

Selamlar. HP 6130us dizüstü bilgisayarıma Linux gücü sağlamayı düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz Mandriva 2006.0 mı yoksa Pardus'a bir şans tanısam mı? :) (P.S. Wireless desteği ve USB donanımlarda sıkıntı yaratmaması tabii ki en büyük arzum) Teşekkürler.

2005 Yılının En İyi 100 Ürünü ( 2)

Google, Apple ve Mozilla Foundation almış başını gitmiş. Microsoft'u da buralarda görmek istiyoruz artık (Media Player 10 demişler de, ne gibi bir artısı var ki? Bsplayer ve Winamp dışına çıkmadığımdan bilmiyorum)

E-Devlet Projeleri İhalesi OYTEK'in ( 8)

DPT'nin tercihi açık kaynak kodu olduğu için Microsoft'la birlikte ihaleye giren Siemens-Meteksan grubu en düşük fiyat vermelerine karşın puanlamada iyi derece alamadılar. Puanlamada % 30 fiyatın, % 70 teklifin diğer şartlarının gözönüne alındığı bildiriliyor. Ayrıca referansların da önemli bir kriter olarak gözönüne alındığı bildiriliyor. İhalenin yazılım tarafında, MS Window ve .net platformuna karşın Linux ve Java yarıştı. Güvenlik tarafından ise tüm tekliflerde Cisco, McAfeee, Checkpoint ve Radware ürünleri bulunyordu. Zaten ihalenin eleştirilen bir yönü de switch sayısının fazlalığıydı ki, yetkililer buna "20'ye yakın servisi başka türlü verme şansı yok" şeklinde cevaplıyorlardı.

Turkiye'de iyi seyler de oluyor ;)

Google Earth ( 12)

Ey Google! Yaşlı bilgisayarıma saygı göster!!!!
(Öyle ya da böyle, bu Google bir gün bana kalp krizi geçirttirecek, bunu bilir, bunu söylerim)

Solaris İşletim Sisteminin Kaynak Kodları Açıldı ( 10)

FM üstadlarından bu açılmanın Linux dünyasına faydaları konusunda yorum alabilir miyiz acaba? ;)

Fazlamesai.net'e en iyi basılı/görsel içerik ödülü ( 33)

Neden şaşırmadım acaba?;) FM'e emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkürler, tebrikler.

Şimdi Linux için de var ( 12)

Şimşekleri üstüme çekmeden yazabilirim inşallah yorumumu ;)
Bu aynısını yapan program Linux'ta da var anlayışına kesinlikle katılmıyorum. Özellikle pdf konusunda çektiğim sıkıntılardan sonra. Nitekim (yanlış biliyorsam lütfen düzeltin beni) pdf kapalı kaynak kodlu bir format, bu yüzden de binbir zahmetle üretseniz de ürettiğiniz programın yüzde yüz uyumlu olmasını hiç bir zaman beklememelisiniz. PDF görüntüleme konusunda xpdf ve diğerleri gerçekten büyük sıkıntılar çekebiliyorlar, yazıları birbirlerine katabiliyorlar. Basit belgelerde sorun çıkarmasalarda belgenin komplexliği arttığında onlar da sınırlarına dayanıyorlar. Bu tıpkı OpenOffice ile .doc yazmak gibi birşey, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, ne kadar ter dökerseniz dökün hiç bir zaman tam uyumluluk sağlayamazsınız. Kapalı kod meselesi yine netekim...
CD yazma konusunda birşey diyemiyeceğim, denemediğim için bilmiyorum, açık kaynak kodlu alternatif yeterince güçlü müdür, Nero'nun getirdiği bir yenilik var mıdır, her ikisi de bütün CD yazıcıları, şunu bunu destekliyor mudur, oturup araştırılması lazım.
Bütün FMcilere selamlar, iyi çalışmalar

Fazlamesai Forumlar. Yine, yeniden ( 14)

Meraklı gençlik iş başına, fazlamesai zamanı ;)

fazlamesai.net'e soralım: Windows XP Nasıl İade Edilir? ( 9)

Hukuk üstadı arkadaşlarımıza sual edelim. Söz konusu uygulama tekelleşmenin işareti değil midir? Tekelleşme ve söz konusu firmanın büyüklüğünü pazarı tamamen ele geçirmek için kullanması yasalara aykırı değil midir? Bu tip uygulamalar karşısında dava açma ve kazanma şansımız nedir? LKD'nin bu konuda bugüne kadar yaptığı / yapmadığı / yapabileceği çalışmalar nedir? ;)
Teşekkürler, iyi çalışmalar...

GNU Türkçe Çeviri Projesi ( 18)

Sizin gibi eleştiriye açık gönüllülere her zaman saygımız sonsuz. Asıl ben "olması gerektiği gibi olan" tavırlarınız için teşekkür ederim sizden... Malum bazılarının gereksiz burnu havadalıkları insanı çileden çıkartabiliyor.
Yorumuma gelince, ben hatanın görülmesi çok basit bir hata olduğunu düşünmüştüm, hatta siz hata nerede göremedim deyince arkadaşlarıma özellikle sordum Türkçe küçük harfle mi yazılıyordu, yoksa benim ÖSS bilgilerim aradan geçen seneler içinde öldü mü diye... :)
Her neyse, ben de gelecek defa daha açık olmaya çalışırım ama bir gelecek defaya ihtiyaç kalmaz inşallah. ;)
Çalışmalarınızda başarılar, uğraşılarınız için tekrar tekrar teşekkürler. Kolay gelsin, iyi günler.

GNU Türkçe Çeviri Projesi ( 18)

Öncelikle teşekkür ediyorum bu gereksiz tebriğiniz için.
Kimsenin hevesini kırmaya filan niyetim yoktu, daha anasayfasında imla hatası olan, kendi dillerinin ismini büyük harfle yazmayan insanlarsınız diye bir laf mı ettim sanki, sizin yapacağınız çeviriden ne mi olacak dedim, nedir derdiniz?
Size ufak ve yapıcı bir eleştiri yaptım, ana sayfanızı düzeltin öncelikle diye (tahminimce) ricada bulundum. Fakat karşımdaki insanların "çeviri yapıyoruz" diye burnu havalarda gezen insanlar olduklarını düşünememiştim, o yüzden kusura bakmayın, üzerime düşen görevi yaparaktan özür diliyorum sizlerden...
Bu arada şu gereksiz tavırlarınızdan da vazgeçin, sizin bugüne kadar tek katkınız oldu mu, sizi göremedik gibilerinden yazılar kadar saçma birşey yok. Evet, ben de kendi çapımda açık kaynak alemine destek veriyorum, bilmeyen arkadaşlarım Linux anlatıyorum, bir Linux sitesinde haber editörlüğü yapıyorum, kendim elimden geldiğince açık kaynak yazılım kullanıyorum. Ve işin ayrıntılarına girerek böbürlenecek de değilim, yapıyorum, çünkü seviyorum. Kimseye kendimi ispatlama ihtiyacım yok. Tabi bilmiyorum aynı şeyleri sizin için söylemenin bir yolu var mı?
Herşeyin kendi yaptığınız işle bitmediğini anladığınız gün tekrar görüşelim.
Kendinize iyi bakın, gücendirdiğim arkadaşlardan tekrar özür dilerim, kolay gelsin.

GNU Türkçe Çeviri Projesi ( 18)

Bu Projede GNU (www.gnu.org) ve iliskili sayfalari türkçeye çeviriyoruz.

Eleştiri ile başlamak istemezdim sözüme ama? ;)

Microsoft Anti Spyware ve 3 yeni açık ( 1)

Firefox, 1.0 sürümüyle bu yarışa son noktayı koydu. Uzun süreli bir Opera kullanıcısı olarak "extension"lar (eklenti mi diyoruz bunlara?) ile zenginleştirilmiş Firefox, istediğimden çok daha fazlasını bana zaten sunuyor. 1.0 Preview sürümünden beri sadece bir kere çöktüğünü gördüm (ki bilgisayarımda o esnada çalışan yazılım bolluğuna bağlanabilir bu). Tablı yapısı, RSS desteği, ve "mouse gestures" eklentisinin güzellikleri ve her siteye uyumu ile (sorun çıkardığını gördüğüm iki site var, ayda bir milliyet web sitesi, bir de hurriyetim, onun dışında tek bir sorun bile görmedim) mükemmel tarayıcı, işte budur....
Bu arada Microsoft'un Antispyware'ını ilerde parayla satılması "güleriz ağlanacak halimize" tadında.... Yan yazılımları ile komple bir işletim sistemi satıyoruz biz diyen bir kuruluş, spyware zaafına karşı parayla yazılım satmaya nasıl kalkışıyor, anlaşılacak gibi değil

fazlamesai.net @ 2005 ( 22)

Vaauwww...Bir haftadir o projeden bu projeye, o quizden, bu odeve ko$turdugum icin FM dolaylarina ugrayamiyordum ve buuum.... Aman Tanrim bu ne guzellik :)
FM yeni haliyle gercekten okunabilitesi daha da yukselmi$ "gercek bir internet gazetesi" olmu$.
Emegi gecen herkese te$ekkurler.

Greg Wilder ile müzik, yaratıcılık ve GNU/Linux üstüne ( 12)

+1

(acik soyleyeyim, konu ilgimi cekmedigimden okumadim, ama bu degerli yazida (degerli oldugu duru$undan belli ;)) emegi gecenlere tekrar tekrar te$ekkurler)