caglar_onur

caglar_onur


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

:) görende asabinin önde gideni sanacak, kızmak kimin haddine efendim, ayrıca adama sen kimsin de kime kızıyorsun derler. Harika derken gayet ciddiydim halen de gayet ciddiyim :), ilk fırsatta deneyeceğim ve yorumlarımı size yazacağım. Truva'yı savunmak Uludağ ekibinin, veli ekibinin, ahmet ekibinin v.s'nin işi değil, Türk insanının, ben linux kullanıyorum diyen adamın, senin, benim herkesin işidir. Daha önce de dediğim gibi harika bir iş yapıyorsunuz, aynen de devam edin. Saçma sataşmalara takılmayın, gülün geçin. Kendi adıma birşeylerin ortaya konmasından, üretilmesinden, bunu izlemekten haz alıyorum. Boş konuşan, tüketen değil de üreten, yaratan olduğunuz için bir kere daha teşekkürler. P.S: Pisi SVN deposunda duruyor, tüm uygulamalar GPL olarak dağıtılıyor, _hedeflerinize, amaçlarınıza uygunsa_ buyrun alın, üzerinde istediğinizi yapın. Kimseden izin v.s almanıza, ne diyeceğini düşünmenize gerek yok.

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Elinize sağlık, harika görünüyor. Ofise gider gitmez edinip deneyeceğim.

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Allah aşkına kullanma ne olur, bilgisayarda kullanma sen, git çay koy hadi...

Uludağ Pardus çıktı! ( 17)

CD içerisinde bize destek olan, yardımlarını esirgemeyen, değerli teknik/sosyal görüşlerini paylaşan herkesin ismi anıldı zaten.

Buradan tekrar hepsine teker teker teşekkür ederiz...

Eller Gider Açık Yazılıma Biz Gideriz Microsoft'a ( 45)

> Yinede hiç birşey için geç değil. Hala bir şeyler yapılabilir ama ne?

> Sizce açık yazılım camiası ne yapmalı?

Uludağ [www.uludag.org.tr]'a katkı vermeye başlayabilir mesela...

Türkiye İnternetinin Babası ve LKD'nin Başkanı Mustafa Akgül rahatsızlandı. ( 5)

Mustafa Hoca sabah 8:30 itibari ile Bayındır Hastanesi'nde by-pass ameliyatına alındı. Ameliyat biter bitmez eğer öğrenebilirsek durumunu da yazmaya çalışırım.

Kylix/Delphi ile Linux Programlama Semineri ( 2)

Benim hatam, 4 temmuz değil 7 temmuz gerçek tarih

İşleri bir yerde tutmak bu kadar zor mu? ( 4)

Valla multisync kurdum çalışıyor, ne zaman yemek ısmarlıyorsun?

Şaka bir yana durum şöyle;

Cumartesi gidip t610 aldım. İçinden CD çıktı bir heves taktım baktımki .exe diye dosyalar var başka bişiy yok. Napcam ben dedim bende yokki o .exe çalıştırandan :)

Önce ericsson'a mail döşendim Sayın Yetkili işletim sistemi için programlar yazmışsınız ama içinde birşey yok dedim. Onlarda CD bozuktur getir değiştirelim dedi :). Bende oturup ağladım.

Önce yeni irda ve bluetooth destekli 2.6.3 kernel derledim. Sonracığıma bir nefis gentoo'da "emerge multisync" hamlesi sonrası herşey gayet güzel kuruldu. Hemen akabinde openobex diye bir kütüphane buldum sf.net'te. Bu amcada kuruldu zati multisync tarafından, bluez ve modülleride.

Şimdi durum mu ne? Evolution ile adres defterimi, taskları ve calendar'ı bir telefona atıyorum ordan tekrar evolution'a atıyorum. OpenObex ile yazılmış bir iki kod buldum biraz değiştirdim onlada telefona resim,müzik,tema atıp,alıyorum. Multisync ile tüm pluginler çalışıyor, sağolsun çok yetenekli evolutionda herhangi birşey değiştimi araya girip telefonunu getir şu IrDA'ya senkronize edecem diyo v.s v.s. Tek yaşadığım problem şöyleydi "%" karakteri barındıran bir görev yüzünden senkronizasyon sırasında telefon kilitleniyordu onuda nette arama taramalar sonucu buldum. Telin gösteremediği karakterleri telefona atmaya kalkınca oluyormuş.

Sonuçta multisync kurdum evolution + cep tel ile çalışıyor palm'ım ve M$'im yok onlarda nasıl çalışıyor bilmiyorum ( Ama Palm ile evo. kullanan arkadaşım var )

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi ve Birleştirici Dil ( 28)

Türkiyedeki yetkin üniversitelerde okuyan 2 türlü öğrenci var.

1. Ezberleyenler...

Bunlar için dersin konusu,içeriği v.s hiç farketmez. Compiler kaynak kodu derleyen program onlar için. Compiler nasıl compile ediyor, niye ediyor, ediyorda napıyor. ben bunu nasıl çalıştırıyorum, memory'i nasıl daha uygun etkili kullanırım v.s filan önemli değil.

2. Merak edenler...

Zaten neyin niçin olduğunu biliyorlar yada öğrenmeye çalışıyorlar saygımız sonsuz....

Şimdi hal böyle olunca sen bu adamlara asm.de anlatsan mikroşlemcinin içini açıp bakın şurdakiler transistor buda slikon v.s de desen önemli değil onun için. O ya ezberliyor yada haa bu buymuş diyor, bitti.

Yani sonuçta iki tip insan var benim için merak eden ve kabul eden...

Kabul edenler yanlış anlamasın onlar işlerini yapmıyor, bilmiyor falan demiyorum asla. Onlar kabul etmişler vb iyi delphi güzel yeter abi demişler. M$ kolay kullanılıyor bundan iyisi can sağlığı demişler zaten. Bu adamlara sen eğitimleri sırasında asm. de anlatsan her dönem zorunlu Linux derside versen önemli değilki onlar bildiklerini okumaya devam edecekler.

Gelelim makina mühendisi benzin pompasını biliyor ama bil. müh compiler'ı bilmiyor mevzuna. Şu kadar basit;

Sıfatın mühendis ise o mühendisi lafından önce zikrettiğin kelimenin ( inşat olabilir, makina, kimya , bilgisayar ) ne anlama geldiğini bileceksin. Nasıl çalıştığını ,nasıl işlediğini, ne yaptığını , nasıl yaptığını v.s herşeyini bileceksin, bileceksinki adın , sıfatın mühendis olacak.

İnsan anatomisi bilmeyen doktor olurmu ya, şaka gibi....

Fedora Core 1.0 Hazır ( 10)

Evet haklısın iki makina kastettim ,şimdi okuyunca farkettim p4,celeron olacaktı ikiside 2.0ghz düzeltiğin için teşekkürler :)

Fedora Core 1.0 Hazır ( 10)

Evet ilk izlenimler geliyor :)

Kurulum sırasında hiçbir problem yaşamadım ( 2 farklı makinaya kurdum ) klasik redhat arabirimi tek fark logolar fedora logsu redhat yazan heryerde ise fedora yaziyor :)

Kurulumda yapılan işlemlerin sırası değiştirilmiş mesela artık X ayarlarını en başta yapıyorsunuz root şifrenizide hemen onun arkasından daha kuruluma başlamadan giriyorsunuz.

Kurulum sırasında rh9 ile başımı ağrıtan disk druid ile LVM partiton yaratıp onu kullanayım dedim ve gördümkü bu sefer hiç başım ağrımadı. Kurulum aşağı yukarı 25 dakika sürdü ( p4 celeron 512 ram ve Custom install ile )

Kurulumdan sonra sistem sorunsuzca açıldı ve first boot adı verilen diğer kullanıcıları ekleme v.s bölümü başladı bu bittikten sonrada fedora linux duvar kağıtlı bir X ekranı login olmam için ortaya çıktı.

Rh 9 gibi BlueCurve temasını kullanan fedora open office 1.1 ile geliyor vede bayağı güzel çalışıyor open office. Genel olarak klasik redhat çizgileri var fakat extra özellikleri hoşuma gitmedi değil. Bir kere kernele modulleri insert et demek gibi bir lüks getirmişler bu sayede modul bazlı rootkitlerden koruma sağlanmış bu özellik bir kere ayarlandıktan sonra sistemin reboot etmesi gerekiyor ki modul yuklenebilsin.

Sonuçta daha ayrıntılı inceleme fırsatım olmadı ama bu ilk bakışta kendilerine çok ön yargılı olmama rağmen ısındım. Beklediğim gibi kötü değil hatta belki iyi bile sayılabilir fakat ben hala Gentoo diyorum başka birşey demiyorum :)

SUSE Novell tarafından satın alındı! ( 7)

Bence novell'in piyasaya girmesi tehdit değil zaten http://forge.novell.com adresinde sourceforge tadında opensource'a destek veriyorlardı. - Bu ara Suse yi oldum olası nedense hiç sevmemiştim belki aramızı düzeltir :)

Hatta linux'a geçmek için myrealbox'ta (yada böle bişiy )sunucuları linux ile çalıştırıp pop3,pop3s,imap v.s ile birlikte bedava hizmet veriyorlardı.

Kanımca Redhat gibi ( şimdiki hali değil :=) ) bir download edilebilir normal versiyon birde enterprise linux yada benzeri birşeyler sunacaklar hatta belki novell ile linux birleştirirler ,herne ise cirosu büyük bir şirketin elinde olması güzel olacak tabi doğru kullanırlarsa.

Kablosuz İstiklal ( 6)

Ankaranın hakkaten başı kel yaw kıskanıyorum çoook çoook hemde çokk haberiniz olsun!

Not: wireless snifferlar var di mi :) var var var ...:)

Bill Joy İstifa Etti ( 9)

Hem Bilgisayar Mühendisi hem FM'ci hemde Eve Gitsem De Bilgisayarla uğraşşam İşte az uğraştım diyen günde min 12 saatini ekran ve klavye ile geçiren ve hatta idael eş olarak bilgisayarı gören ( düşünsenize kafanız attı basın formatı sapıttı hoopp reset tepenizi attırdı çekin kablosunu ) insanlar yaşıyor arkadaşlar :).

Mühendislerin %90'nının bu mesleği 'çoook para var bu işte çook' diye yazdığını ve SADECE meslek olarak gördüklerini hayat tarzı olarak benimsemediklerini hatırlatmak istedim!

Kalan %10'da iyi bir rakam bence vizyon sahibi bir %10 düşünsenize!

Bu Adamı Bizim Ekibe İstiyorum! ( 2)

Uzun zamandır bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum koltuktan düştüm halende gülmeye devam ediyorum! Harika birşey bu adam harika

Linux Kullanılabilirlik Raporu ( 4)

Çözdüm :)

İşlem Zamanı = Test edilen kullanıcıların test konusunu bitirmek için harcadıkları zaman yani kullanıcıların beceriksizliği :) ( şaka şaka )

Linux Kullanılabilirlik Raporu ( 4)

Raporu şimdi indirmeye başladım yani henüz okumadım ama bu ne demek yaw?

>İşlem zamanı olarak Windows un sadece biraz
>gerisinde olan Linux, bir çok uygulamada kolaylık
>ve hız yönünden Windows'a eşit veya daha üst
>bir performans sergileyebiliyor.

Sun´dan SCO´ya Destek: Linux´a Elinizi sürmeden Önce İyi Düşünün ( 7)

Sun'ı falan bilmem ama Lycoris LX görünce merak ettim baktım http://www.lycoris.org/ community sayfası http://www.lycoris.com/ da company. İndirmen bitip kurduktan sonra bir inceleme yaparsan çok sevinirim ( FM'de sevinir heralde ). İlk izlenim itibariyle M$ -> Linux geçişinde son kullanıcının çok işine yarar gibi duruyor yorumlarını duymak isterim ( iz )

Linux Semineri : PHP ile MySQL Uygulamaları ( 13)

Bu ne demek ya? Şimdi baktım php.net'e ben mi göremiyorum bilmediğimiz birşeyler mi oldu? Yoksa ortada fol ve yumurta ikilisi yok mu?

Linux Semineri : Etkin Bir Saldırı Tespit Sistemi Yapımı ve Snort 2.0 ( 53)

:) birde işin içine ben girdim tam olduk şimdi daha fazla uzatmayacağım zati uzatılacak bir mevzuda yok ortada sadece

"Ayrıca bu diğer geliştiricileri (BSD,solaris vs.vs.) aşağılamak değilde nedir?"

girizgahına bir cevap: ben kimseyi aşağılamadım öyle bir niyetim yoktu asla olmadı emin ol ileri de de olmayacak.

Utanmaya başlamakta güzel ,benden de utanabilirsin keyif senin :) herşey istediğin gibi olsun ne diyeyim, daha fazla uzamasında bu sen ne düşünüyorsan nasıl mutluysan öyle kal bende böyle düşünmeye böyle mutlu olmaya devam edeyim olsun bitsin

Linux Semineri : Etkin Bir Saldırı Tespit Sistemi Yapımı ve Snort 2.0 ( 53)

Yeter yaaa nedir bu gerginlik şimdi gördüm bu süregelen tartışmayı işler kabak tadı vermeye başladı LKD listeleri de böyle insanlar saldıracak yer mi arıyor napıyor anlamıyorum ki? Problem nedir ki derdin serdar köylü ile ise gitme seminerlerine, arkadaşlarını yollama yok LKD ile ise üye olma C/C++ ile ise java ile devam et Linux sa problem yaratan BSD de kal. Nolur ya yemin ediyorum bunaldım mail okuyosun 10 kişi birbirine girmiş FM'e bakıyosun sen şöylesin sen böylesin ben böyleyim yazıyor.

Yani bu ülkenin havası suyumu böyle bişeyler zar zor fedakarlıklarla yürürken illa önüne geçip hoop böyle olmaz ben daha iyisini biliyorum böyle yapın demek mi moda. Yok eğer o kadar iş yapmış tecrübeli bilgili (!) biri olarak çorbada tuzum bulunsun istiyorsan mesela sponsor ol LKD'ye seminerleri lazer şovlu duman gösterili falan yapalım ilgi çeksin.

Burda herkes çalışıyor,iş yapıyor FM öle bi camiyaki boş adamın burda işi yok zaten gelen boş adamda hehehe ne diyo bunlar diyip gidiyor.Herkesin kendince bir kariyeri var ama kimse benimki seninkini geçer , şunu bunu söle yaptım şöle aştım demiyo ,demezde linux felsefesi bunu gerektirir bunu böyle diyebilecek tek biri var oda Linus Torvalds amca o bile ukalalık yapmıyıp edebiyle terbiyesiyle oturuyorsa bu hak başka kimsenin değildir kimse çıkıpta ben bu işi yedim yuttum heeeyyytttt nidaları atamaz,atmaya hakkı yoktur.

Ben şahsen böyle düşünüyorum problem her ne ise umarm çözülmüştür çünkü gerçekten bu tip olayları gördükçe bazılarının insanlıktan çıkmış anlayışsız kaya parçasından farkları olmadığını düşünüyorum ve Cem Yılmaz diyor ya onlarla aynı havayı solumaktanda UTANIYORUM

Gentoo Derlenip Toparlanıyor ( 8)

Oleyyy valla ilk sıradayız :) , gentoo kullanıcıları tabiki çok fanatik sebebide çok belli kimsenin gentoo'su aynı değil.Herkes kafasına göre ne isterse hangi optimizasyonu kullanmak isterse onu kullanıyo yani ortaya çıkan şey aslında yapanın bir nevi çocuğu ( en azından ben öyle düşünüyorum ) oluyor. Hal böyle oluncada tabiki ortaya çıkardığın esere sahip çıkmak istiyorsun kendi malınmış gibi davranıyorsun :)

ClusterKnoppix İle Kendi Süperbilgisayar Kümenizi Kolayca Kurun ( 2)

OpenMosix gerçekten süper bir ürün ( öyle diyesim geldi ) Beawolf v.s gibi SMP destekli programlar istememesi kernel'a bir patch ile hayata geçmesi kolay kullanımı falan derken Bootable Cluster ayrı bir güzel olmuş ellerine sağlık :)

PHP 5 Ciddi Geliyor ( 3)

Selamlar; http://www.zend.com/iseminar.php [www.zend.com] adresinde Zend Engine 2 yani PHP 5.0 'ın bu Object Oriented özellikleriyle ilgili iki nefis sunum var 7MB-12MB arasında değişen bu sunumlara online katılmak sonradan izlemek v.s. gibi birçok opsiyonda mevcut.Eğer yeni OO nasıl olacak diyorsanız benim favorim Zeev Suraski'nin yaklaşık 100 dakikalık The Future of PHP and the Zend Engine 2 - Part 2 Examples and tutorials semineri :) Bol Seyirler

Mandrake Linux 9.1 ve Knoppix’li PC Extra bayilerde ( 31)

Dergi için elinize sağlık fakat benim sorum daha başka olacak yabancı linux dergilerinden hangilerini takip ediyorsunuz geçenlerde öyle bir hevese kapıldım sayıca çok olduklarını gördüm tavsiye edebileceğiniz hangisi var?Ankara'da bir yerlerde (D&R v.s) bulabilirmiyim yoksa abone mi olunsa ?