gismo

gismo


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Google'dan yeni bir sistem programlama dili: Go ( 20)

:) adam haklı google'da aratınca bile ikinci sırada gelen link Go!

Orada Bir Yerde Hayat Olabilir Mi? ( 14)

Kütlenin de hızla birlikte arttığını gözardı etmemek gerekir. Işık hızının yarısına çıktığınızda kütleniz 1.154700538 katına çıkar. ışık hızına yaklaştıkça ise logaritmik olarak artmaya başlar. İzafiyet teorisine göre bir cisim ışık hızına çıkarsa kütlesi de sonsuza ıraksar. Dolayısıyla ışık hızına ya da yakın hızlara çıkmak imkansızdır. Ayrıca ışık hızına çıkmakla ilgili sorun sadece bu da değil. Işık hızına çıkmak 10 m/s2 lik ivme ile yaklaşık bir yıl sürüyor. Ayrıca bu hızda meteorlara uzayda bol miktarda bulunan serseri cisimlere karşı manevra yapmak, hatta varlıklarını tespit etmek de kolay değil.

Bursa'dan Küçük Bir Haskell Dersi ( 6)

http://zamez.org/factorcss?url=http%3A%2F%2Fwww.hurriyet.com.tr%2F_css%2Ftum.css hürriyetinki 1182 satırdan 11 satıra indi!

Masaüstleri Şenleniyor: İlk XGL LiveCD kororaa ( 3)

Ben de yaklaşık aynı konfigürasyonla test ettim. Harika. 15 dakikalık bir testten sonra normal gnome'a döndüğümde de aynı efektleri saatler sonra gözüm arar olmuştu. Sanırım masaüstlerimiz geri dönülmez şekilde değişiyor.

Sun'dan GPL lisanslı mikroişlemci ( 13)

Bu bakış açısıyla mysql fork olması lazımdı şimdiye kadar, ama olmadı. Ya da firebird dışında da bi sürü interbase devamı çıkması lazımdı. Bunlar doğru değil. Başka tercihler sözkonusu. Aslında Sun'a faydası olmayan tercihler bunlar.

Sun'dan GPL lisanslı mikroişlemci ( 13)

güzel yorum :) Ama Sun'ın derdi pek o değil. Bir yerde bununla ilgili okuduğum yorumda GPL ile rekabet etmenin tek yolu ona katılmak gibi bir şeyden bahsediliyordu. Sun'ın derdi kimsenin kullanmadığı süper ürünler üreten bir firma olmaktan çıkmak sanırım

Fazlamesai'ye soralım: Do you seek ICQ? ( 46)

reklamlar bence. Enazından ben o yüzden vazgeçtim. her tarafından reklam fışkıran bişey kullanmak çok rahatsız edici.

Xbox 360 özgürleşiyor! ( 21)

Yürüyün be aslanlarım! :)

Wikipedia ne kadar güvenilir? ( 6)

Wikipedia'da türkiyeyle ilgili birkaç maddeyi kontrol ettim ve gayet güvenilir ve detaylı bilgi olduğunu görerek şaşırdım açıkcası. Bazı maddelerde bu tür saçmalıkların olması mümkün tabii. Yapısı herkese açık bir ansiklopedi için beklenebilir bir durum. Ama yine de wikipedia içeriğini güvenilir ve detaylı bulduğumu belirmek isterim.

Fazlamesai.net TV : 37. Bölüm ( 3)

Podcast olarak yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Firefox'a kardeş geldi: Flock ( 13)

Bu vesileyle fm'e yeni şeyler katmayı teklif edeyim. Bir review bölümü açsak, çeşitli yazılımların yeni sürümleri ya da dağıtımları orada incelesek güzel olmaz mı? Herkesin çeşitli dağıtımlarla ya da yazılımlarla tecrübeleri oluyor. Bunları da burada paylaşmak güzel olurdu.

Bir MEB Okulundaki GNU/Linux Öyküsü... ( 34)

Evet, bu konuda çok şey söylenebilir, ama şu an duvarda bir gedik açabilmek önemli. Yani siz ms bağımlı yapsanız bile biz üzerinde çalışırız demek önemli kanaatimce. Kısa vadede önemli olan her şart altında kullanımı artırabilmektir. Sitem ederek vs. bir yere varamayız. Devletin bu konuda bir politikası yok. Kaldı ki bir çok şirketin bilgi işlem müdürü linux'tan tamamıyla uzak dururken sıradan bir okuldan fazla bir şey beklemeyin.

Bir MEB Okulundaki GNU/Linux Öyküsü... ( 34)

Crossover office denediniz mi peki.

Creative Commons - NC Lisansları Zararlı (mı?) ( 4)

"Bunları yazarken bir yandan da gülüyorum içimden. İşler benim tahmin ettiğim noktaya giderse zaten gerek kalmayacak tartışmalara. Ama oraya daha çok var..."

Evet daha var oraya :)

'Andımız' Tartışılamaz mı? ( 45)

Bu konuda orta halli bir afrika ülkesine benzediğimiz aşikar. İki türk takımının oynadığı her lig maçında neden istiklal marşı okunur? Her Pazartesi sabahı ve cuma akşamı okullarda istiklal marşı neden okunur? Askerlikle ilgili konuşmak neden tabudur? Her türk milliyetçi olmak zorunda mıdır? Uzar gider bu sorular

Ubuntu Breezy Badger Geliyor! ( 9)

Aslında avatar eklense fena olmaz. İsteyen ufak resmini koyar. Yüz önemlidir sohbet ederken.

Mezarına tüküreceğim! Boris Vian değil, ESR ( 20)

Açıkcası bazı tespitlerini sevsem de ben de pek hazzetmiyorum ESR'den. Biraz şarlatanlık var işin içinde. Bence ESR'in bu teklifi alması başka bakımdan komik. Yani "siz bana nasıl bu teklifi yaparsınız hakaret kabul ederim" moduna rağmen, bu teklifi aldığı için komik duruma düştüğünü düşünüyorum. Eşinin tespiti güzel :)

Eric Raymond: GPL'e İhtiyacımız Yok ( 24)

Ortada Free Software vs. Open Source, Özgürlük vs. Piyasa durumu var. Bu savaşın sonucu önemli.
ESR'nin Stallman düşmanlığı bitmeyecek. Ben kıskançlıktan başka bir şey göremiyorum açıkcası

Merhaba DRM, Güle Güle Özgürlük ( 15)

Özgür Yazılımdan sonra sıra şimdi Özgür Donanımında.

2005 Linux/Windows TCO raporu - ithamlar ve cevaplar. ( 7)

Öncelikle serinkanlı olmakta fayda var. Eleştirilerde ipe sapa gelmez şeyler bile olsa serinkanlılığınızı korumadığınız zaman haksız duruma düşersiniz.

Siyaseten doğruluğun önemi ( 19)

Belirmeden geçemeyeceğim; Siyaseten doğru buraya oturmamış. Siyaseten doğruluk 'politically correct' in türkçesi olup, politik olarak doğru kabul edilmiş üzerinde artık tartışılmayan konularda dikkatli hareket etme gereğidir. Örnek vermek gerekirse zenci yerine siyah demek gibi. Ya da ırak'a girerken "ben bu ülkeyi işgal edeceğim" yerine "Saddam diktatördür" demek gibi.
Buraya denk düşen şeyi söylerdim ama, neyse...

Siyaseten doğruluğun önemi ( 19)

Eleştiriye karşı tahammülsüzüz. Eleştiriyi saldırı olarak algılama eğilimimiz var. Bu kültürel bir sorun. Benzer tartışmalar Pardus konusunda da yaşandı. Yanlış bilgiler varsa düzeltmek lazım tabii. Saldıran varsa cevabını vermek lazım. Ama eleştiren herkese sen buna düşmansın demenin anlamı yok. Eleştiri gelişme için olmazsa olmazdır. Eleştirenlere teşekkür etmek lazım. Bence Serdar Kuzuloğlu'da bu anlamda teşekkür edilecek, Linux sempatizanı bir yazardır. Yazılarını ilgiyle takip ediyorum, ve satır aralarında tarafsız kalmak için kıvranmasına rağmen Linux'a selam çaktığını da görüyorum.

Siyaseten doğruluğun önemi ( 19)

Evet adam dandik makine üzerinde koskoca siteyi canavar gibi taşıyor linux diye de atmıştı havasını.

Siyaseten doğruluğun önemi ( 19)

Ayrıca FSF'in yıldönümü kutlamasında Özgür olmayan bir yazılımın kullanılmasının bir açıklaması olamaz. Özgür alternatifi yoksa bile olamaz, ki var.