aragorntheelessar

aragorntheelessar


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Uludağ Pardus çıktı! ( 17)

şuana kadar ulusal yapım olarak Gelecek Linux,Truva Linux adları vardı şimdi birde Uludağ eklandi buna çok sevinidim(bu arada adını sayamadığım yaklaşık 10 adet daha dağıtım var ama isimleri aklıma gelmediği için yazamadım beni mazur görün lütfen)

"Hacker"lar sistemlere nasıl girer... ve yakalanır! ( 4)

olypmos'u sürekli takip eden bir kişi olarak bu yazı gerçekten çok hoşmu gitti.Yine kalitesine yakısan bir çeviri yapılmış.herkesin ilgisini çekeceğine de eminim.

fazlamesai.net'e soralım: Çin Nereye Gidiyor? ( 26)

eğer Çin ABD gibi süper güc olup tabişri yerindeyse dünyaya kök söktürecekse bence bu olay çok kötü olur,çünkü ABD kendi tahtını kaybetmek istemez ve Çin ile amanc-sız bir mücadeleye girer olan yine bizim gibi ülkelere olur.
ama senaryo bukadar kötü de olmaya bilir eğer Çin ABD'ye cephe alan ülkelerle bir ticaret atağı başlatırsa bu durumda da dünya için iyi bir olay olur ve böylece dünyada ki güç tekeli kırılır.
bekleyelim gelecek neler gösterecek??

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2005 ( 11)

Geçen sene Richard Stallman gelmişti ve bence çok doyurucu bir gün geçirmiştim,bu senede yine aynı kadroya yakın isimler geliyor eğer olanağınız varsa kaçırmayın.

Knoppix Rehberi ( 3)

çok şanslıymışsınız sayın sametc

Knoppix Rehberi ( 3)

bence çok yaralı bir site özellikle generic sof56k modemi tanıtmak için 1 haftasını ayıran ben için bulunmaz bir kaynak bu.Teşekkürler

''Tsunami''zedeler için neler yapabiliriz? ( 5)

neden olmasın bizde bu kalp olayına girebiliriz elimden geldiğince çok sayıda arkadaşa ulaşıp bu olayı yapmasını sağlayacağımHem bu bir ilk de değil bildiğim kadarı ile uzaymekiği colombia da düştükten sonra icq2da "light a candle" diyte bir olay başlatılmıştı ve sayfalar dolusu taziye mesajı bırakılmıştı.

fazlamesai.net @ 2005 ( 22)

kıraathanemizin yeni tasarımı çok hoş olmuş,ilk bakışta renk uyumu beni yeni tasarıma aşık etti.
Bu arada 2005 yılının tüm insanlara sağlık mutluluk ve başarı getirmesi dileği ile...

Türk basınındaki ilk Firefox ilanı! ( 8)

çok normal bir olay ama bir okadar da mutluluk verici.IE'nin tekeline karşı netscape'ten bayrağı devralan firefox işini iyi yapıyor doğrusu ve halı olarak da focus gibi bir dergide reklamı hak ediyor.

OpenOffice.Org 1.1.4 çıktı! ( 14)

bu arada türkçe sürümünü isteyenler linuxsevenler'in resmi sitesinden indirebilirler.
www.linux-sevenler.org

OpenOffice.Org 1.1.4 çıktı! ( 14)

eski sürümlerinde açılışta bir kasma vardı şimdi kısmende olsa bu olay azalmış görünüyor.

1 YTL = 1.000.000 TL? Ne Yazık Ki Bu Kadar Basit Değil! ( 13)

sesimizi çıkaramayız çünkü:
zaten yeni bir krizin etkileri anca giderildi şmdi kalkıp millet itiraz etse belki yine bir kriz patlak verebilir yoksa ben bile paradan 6 sıfır atılınca dolar karşısında TL'nin değer kazanamayacağını biliyorum,düşünün bir kere ülkenin parasında çok sıfır olması neyi ifade eder kötü gidişatı mı eğer öyle olsaydı İtalya da atarsı sıfırları değil mi??

Oyun programlamayı öğrenin ( 3)

ilk programlama dili olarak Fortran öğrendiğim günlerden beri hep oyun programlamayı merak ediyordum hatta bir kaç kaynak sitede incelemiştim ama u ite kadar içerikli değildi.Teşekkürler.

Elektrik ve Elektronikçiler için Türkçe Live CD: Boreas Linux ( 13)

elktronik lab. dersinde deneyde yaptığımız devrelerin simülasyonunu P-spice ile gerçekliyorduk ve bunu yaparken ne yazıkki windows kullanmak zorundaydım,ama artık bu sorunda son buldu sayenizde Boreas Linux'u öğrendim baskı devreden tutunda Electronic workbench tarzı tüm programları bünyesinde barındıran güzel bir sistem.Tüm sınıf arkadaşlarıma kesinlikle tavsiye edeceğim bir işletim sistemi

Intel gençlerin projelerini yarıştırıyor ( 3)

bence mobil denildiğinde sadece cep telefonu akla gelmemeli yani 6600'ın tüm özelliklerini bilmek ayrıdır, o özelliklere sahip bir telefonu tasarlamak ayrıdır.Teknolojinin iyice hayatımızla bütünleştiği şuzamanlarda evimizdeki bilgisayar sistemine dışarıdan bağlanıp evin sıcaklığını ayarlayabilmek bile bana göre mobil iletişime girer.

Ve firefox New York Times'da... ( 3)

IE'nin bu piyasadaki tekeline karşılık herkes el ele vermiş durumda bu haberden bunu anladım.Yakında outlook'a karşı mozillanın yeni projesine karşı da aynı tutum izlenir.

Matematiksiz Eğitim ( 16)

eğitim sistemi bizde zaten çökmüş ki bunun uzntısı olarak da LGS ya da ÖSS sonuçların analizi ile rezaletin bilinmiyen yönü ortaya çıkıyor.Çok köklü bir atılım yapılsa bile şuana kadar kaybettiğimiz vakit kazanılamaz artık.Körünün altından çok sular aktı çook.

80 yıllık yasa Internet'e yasak getirdi ( 7)

burası Türkiye herzaman iyti iş yapanlar cezalandırılır işte buna bir örnek.

Hırsızın hiç mi suçu yok? ( 13)

bazı yasaklar kişileri suça yönlendirir.hepimiz bunu yaşamışızdr küçükken bize yapılma denilen şeyler bizde merak uyandırırdı.bill amca ve ekibi açsalardı kaynak kodlarını millette bu kodlarda açık aramaz ve virüz trojan vb. şeyler olmazdı diye düşünüyorum.

GNU/Linux Kullanışlılık Testi için Gönüllü Katılımcılar Aranıyor ( 2)

bence güzel bir uygulama eğer daha önce GNU/linux kullanmamış olsaydım kesin katılırdım bu çalışmaya en azından artık win. mi uyoksa linux mu?? yarsiz tartışmaları engellenmiş olur bir bakıma herkes anlar ayrı kulvarlarda olduğunu.

AB, Bilgisayar Güvenliği ve Diger Konular... ( 4)

ilginçtir ya kullandığınız işletim sistemi şirketi arıyorsunuz ve sorununuzu açıklıyorsunuz cevap ise daha komik: "olur öyle durumlar" ya böyle bişeyle rolmasın diye MS milyonlarca dolar ciro yapıyor ama sanırım aldığı paranın hakkını veremiyor:)

GNU/Linux'un önlenemez yükselişi ( 2)

ülke olarak kendi yol haritamızı çıkarabilsek bizde tümden bu linux furyasına katılsak fena olmayacak ama bir türlü şu windows bağımlılığından kurtulamıyoruz nedense.

Türkiye'de yaşamıyorsanız bu haberi geçiniz ! ( 11)

yaşım 20 şimdi bu ülkenin geleceği biz gençlere bırakıldı ama maalesef bazı gözünü para hırsı bürümüş insanlar yüzünden biz gençlerin de yapabileceği bişey kalmıyor hangi akla hizmet oksijen kaynağımız olan ormanları kesip golf sahası yaparkı.yazıklar olsun...

Xen: VMware® için özgür alternatif ( 5)

ödev hazırlarken kullandığım bir programdı VMware ve tabi bunun açık kaynak kodlu bir alternatifinin olması da ve bunu öğrenmem de olayın ayrı bir güzelliği.Uarım herkes anlar açık kaynak kodunun önemini.

GNU Felsefesi ve Linux İşletim Sistemi Semineri ( 1)

Bu yazıyı biraz geç farkettim umarım yaralı bir seminer olmuştur çünkü şu sıralarda gördüğüm kadarı ile çoğu kişi özgür yazılım ile bedava yazılım arasındaki ince farkı bilmiyor ve yerli yersiz bu iki terimi kullanıyor.Birilerininin bizi bilinçlendirmeye ihtiyacımız var umarım bu tip seminerler git gide yayılır tüm Türkiye'de.