zentoo

zentoo


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Başka Bir Programcının Kitaplığı ( 18)

Rüya gibi bir şirkette bile 5 hafta sonunda gaz döküp şirketi yakmak istemeyecek bir adama ağzıyla kuş tutsa ona dönüp bir daha bakılmaz.

Xbox 360 özgürleşiyor! ( 21)

İnsanlığının geliştirdiği bu hayat düzeninde özgürlük bir "küfürdür" !

Ucuz Windows, Linuxçuları kızdırdı ( 19)

Özgür olmayı "beleşimsi" olarak lanse edilirse olacağı budur. Herşeyin bir değeri* vardır. * Değerin ölçütü maddi-manevi yada her ikisi birden olabilir.

Klavyede nasıl bir değişiklik istersiniz? ( 27)

http://www.kittytech.com/ "temiz" bir tasarım.

Big Brother Is Watching You ( 30)

Bildigim kadariyla SSG, Microsoft TR yada Int. icinde calismamaktadir. Maasini MS ten almiyor MS ile isbirligi yapan ozel bir sirketten aliyor. "Cok" biliyorsam affola! Konu ile yorumum ise tamamen farkli. Herkes "hersey'" ektigini bicer!

Gizmodo - Teknoloji'nin Web Günlüğü ( 3)

www.engadget.com
www.redferret.net
www.joystiq.com

TTNet ADSL kullanıcıları için Firefox eklentisi ( 8)

Düşünce oldukça güzel. Ancak paranoyak olduğumdan kurmadan önce koda bir baktım ve Mozilla nın şifre menajerini kullandığnı gördüm. Ve aklıma gecko nun şifre menajerinin ne derece güvenli olduğu geldi. Sorum doktorlara, paranoyaklığım 10 üzerinden 1 mi yoksa daha çalışmam lazım mı?

Özgür Yazılım Geliştiricilerinin Asıl Motivasyonu Özgürlük Değil Ego Tatmini ( 14)

Özgür yazılım yazarak-kullanarak 'özgür' olunmaz. Kaynak kodunu açarak açık firkirli olunmaz.

Nasıl ego patlaması ama!

Gerçeğini tecrübe etmememe rağmen bu durumun gayet net olarak hissetmeme dayanarak Choi değilde ben yazsam haklı olarak bana demedik laf bırakılmaz. Ancak nasıl oluyorsa hiç ama hiç şaşırmadım bu yazıya.

Benim bunu yazmamın sebebi hani şu ilk görüşte aşk olayı vardır ya. Biriyle yada bir nesneyle kurulan ilk temasta aklınıza ilk gelen düşünce ve duyduğunuz his. İşte buda ilk görüşte sex!

10 Yaşındaki Kız Microsoft Certified Oldu ve C# Kodlamaya Başladı ( 10)

Hmmm.. Sakıncalı eğitimi. Temiz vizyon değil çocuğun geleceği. Yok izin konseyden.

Master Yoda

:P

6 Milyon Dolarlık Adam ( 3)

Sevindirik bir haber. Bir-iki ay önce şempanze bu kolu kullanarak muz soymuştu. Sanırım gizmodo.net te vardı haber de şimdi bulamayacağım tembellik.

Microsoft Sybari'yi aldıktan sonra Unix anti-virüs satışlarını durduruyor. ( 13)

Hayır - Unix içinde virus yazılmasını istiyor! En iyi virusleri kimler yazıyor-yazdırıyor? Ben bilmiyorumda?

Daniel Robbins, Microsoft'la Çalışacak ( 17)

MS Longhorn da MacOSX gibi GNU ların da çalışmasını istiyor. [I-merge] Mr. Robbins olmazsa başkası olacaktı. Tartışılan diğer konu ise para da, o meret kime lazım değil ki?

Apple ve Intel kime karşı? Micros~1 olabilir mi? ( 27)

Buyurun size komplo teorisi. tuhaf oldu uyarmadı demeyin. :-]

Farz edinki Apple bu hamlesiyle aslında IBM e blöf yapmakta. Asıl amaçları Cell CPU için diğerlerinden daha avantajlı haklar elde etmek. Neden mi? Basında çok ufak yer almış başka haberlerin getirdiği sonuçlardan dolayı mevcut PC teknolijisini (bütün yazılım ve donanım teknoljileri) müzelik yapacak hırs-kin yada hak-hukuk kavgası.
Sony PS2 (iki)yi tasarlarken piyasadaki Wintel hakimiyetine verdi veriştirdi. Herkes bunu marketing açısından değerlendirdi. Sony Intel ve MS in piyasada bu kadar büyük olmasını asla hak etmediklerini iddia ediyor ve bir samuray edasıyla meydan okuyordu. MS in yaptığı ballı kaymaklı reklam anlayışını aynen PS2 için uyguladı... Ne oldu? Sony bugüne kadar 6 senede 90 milyon PS2 sattı. Ancak istediğini tam olarak yapamadı. Sorun neredeydi. Performans tabiiki. 2003 Şubatında IBM in "gizli" toplantısında tanıttığı 1999 da başlayan "farklı bilgi işleme yöntemleri" kullandığı projelerinden birisi olan CELL teknoljisine SONY ne kadarsa verelim abi yöntemiyle daldı. IBM in cevabı ise - Toshiba nın güç yönetiminde oldukça değerli AR-GE çalışmalarını katalım para mühim değil - oldu. SONY neden IBM ile bu gizli toplantıyı yaptı. Oda gene pek yankı yapmayan ancak oldukça önemli olan başka bir haber ile ortaya çıkıyor. IBM zamanında MS ve Intele bukadar taviz vermekle yanlış yaptık diyerek bir nevi özür dileyince. IBM, Sony için bir Mace Windu oluverdi o anda. Aslında Yoda dan daha bin beteriydi ama....
Apple neden Intele geçti diye sormak yanlış bence Intel neden Apple ucuza işlemci verme garantisi verdi diye sormak gerekir. MS, WınXP için Athon XP işlemciyi daha avatajlıdır sözüyle reklam yapıtı. N.Y. ta bütün Video Wallarda saati $30K dan AthlonXP best for WınXP diye. Intel küplere bindi doğal olarak. Ancak haksızdı çünkü AMD den yavaş işlemciyi daha pahalıya satıyordu. Ama o bir Chipzilla idi. Tekeldi, o yüzden haklıydı aynı zamanda. Intel için MS bir partner değil bir target olmuştu. Hunter become hunt olacak dedi Intel içinden ve ben seni sana benzeyen AQUA görünümlü MS yani Apple ile aldatmazmıyım dedi. Ve yaptıda. Yada yaptığını zannediyor. Eğer bazı hardwareciliık oynayan sitelerin mürekkep yalamış editörlerinin dediği gibi Steve Jobs pek o kadar da akıllı değil ise. Hani çok zeka çok servet getirir olayı.

Yazının sonunu bağlayamıyorum zira statik iPim yok :P

2006 itibari ile yazılım-donanım aşağıdaki tarife ile kazıklanmaya sunulacaktır.

- Win63,99 + AMD64(Intelden daha pahalı)
- Kedigil + PentiumD(bedava battaniye)
- TUX + POWER Cell

Evet biliyorum Tuxun tek bir platform hedefi yok. Ama olsa belki bazılarının tedavi masrafları ile GORA II yi çekerdik.

Apple ve Intel kime karşı? Micros~1 olabilir mi? ( 27)

http://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC

Insiderlardan 2001-2003 arası sızan bilgilere göre ise G3 ve G4 serisi bile aslında IBM in mühendislerince dizayn edilmiş olup Motorola ancak öretim bandı için düzenlemesini yapmış.

İşlemci üretmek en başından ikiye ayrılıyor. Core dizayn (üretimi) vede paketlenmesi. Paketleme yapıp anakart için elektrik karakteristiklerini dengelemek neredeyse core dizayn kadar hassas bir işlem. Zira core, seramik gibi bir yalıtkan içinde doğru montajlanmazsa transistörler sağlıklı çalışmamakta.


Nerede çokluk orada yokluk. (kalite)

Boreas LINUX 1.0 Hakkında ( 18)

Kubuntu da GTK biraz sorunlu olduğundan kanımca nahoş olur. Gentoo derim olmazsa Ubuntu derim. Debian cıların gıkı çıkmaz :P

Enemy-Territory v2.60 kaynak kodu açıldı. ( 7)

Cevap için çok teşekkür ederim. Gayet biligilendirici oldu. :-]

etfgame [www.etfgame.com] oyununu quake3 motoru ile yazıldığı belirtiliyor. İlk başta dediğiniz gibi Id Software (id okunuyor bilmeyenler için) Q3 motorunun tüm kodlarını açarsa çok güzel olacak.

Unreal3 motorunun $600K olduğunu duydum doğrumudur? Bu vesileyle dizayn3d [groups.yahoo.com] adında yeni açılan yahoo grubun oldukça ciddi bir işe başladığını düşünüyorum.

Jabber: Anında Mesajlaşmadan Çok Daha Fazlası ( 15)

Fikrinize sağlık, çok güzel makale. :-]

Lisede bile sizi tekrar eden papağanlar vardı. :-/

Opera 8 çıktı... ( 9)

Opera Software kodlarını açarsa yer yerinden oynar. Açmaz ya!

Super Kahraman abartı olmuş. Alt tarafı inernet tarayıcısı :P

EncFS: Şifreli Dosya Sistemi (TÜRKÇE) ( 14)

Bu makale için teşekkür ederim. Çok yararlı olacak. Ancak benim sorularım var:


1 - ENcFS PPC mimarisi için mevcut olacak mı?
2 - LinuxBIOS a yerleştirme girişimi olabilir mi?
3 - Sistemi reboot etmeden mesela RAID1 için Mirror diski yada stripe diski eklesek EncFS işlevini kaybeder mi?Teşekkür ederim. :-]

Adobe, Macromedia'yı Satın Aldı ( 10)

Macromedia, Adobe den önce Linux ile uyum çalışmalarını başlatmıştı. Bu satın alma ile iyice devleşmiş 'görünen' Adobe nin Linux ürünlerini çıkarmasıyla 'anarşist' ve 'anti-kapitalist' geliştirici ve kullanıcılarını kamçılayabilir.


Macromedia için 3.4 milyar dolar değer biçmek pek abartı değil. Zira Internet ekonomisinin neredeyse yarısı Macromedia nın teknolojileri ile dönüyor. (ne yazıkki)


Bir dedikodu ise AVID in Adobe nin peşine düşmüş olması. :-]

Enemy-Territory v2.60 kaynak kodu açıldı. ( 7)

E-T, RTCW nın gördüğü ilgiye teşekkür etmek için Id Software tarafından ücretsiz dağıtıldı. Mod havası olması oradan ancak pekte mod sayılmaz. Sisteme RTCW olmadan standalone kurulabiliyor. Yoksa Unreal motorunu kullanan bütün oyunlar bir mod olmazmıydı?


Bir soru: Netcode grafik motorunun içinde mi bulunuyor? Yani aim hud ınızın karşısındaki oyuncunun neresine-nezaman isabet aldığını grafik motorumu karar veriyor?

Hardisk kapasitesi nasıl 10 kat genişletilir? ( 2)

Ahhh evet artık "dönen" mekaniklerden kurtulmalıyız. Ancak ticaret anlayışı değişmedikçe bu çok yavaş oluyor. Hitachi nin "dikey duruş" teknolojisinde neden 20, 50 değilde sadece 10 katı hedeflenmiş?

En son model chipsetlerde SATA2 yani 300MB/s bantgenişliği varken en hızlı disk tek kanalda 100 MB/s yani SATA1(150MB/s) bile değil. Protokol gereği bantgenişliğin belli bir kısmı "antlaşmalara" ayrıldğından tek kanalda 150 yi görmek imkansız ancak günümüzde işlemciden hafızaya aktarım çift kanal kontrolcu ile 10 GB/s yi geçmiş durumda. Dolayısıyla diskler oldukça yavaş kaldılar. Üzerine düşülmesi gereken konu hız olmalı ki Hitachi disk üzerindeki yoğunluğu arttıdığında bu bir nebze sağlanmış olacak.

Millipede halen geliştirilmekte. Daha çok yolu var. İlk örnekleri 1024 kafalısı 3mm kareye yaklaşık 500 MB olacakmış. Daha sonra 7mm kareye 4096 kafalı sığdırma imkanı olabilecekmiş. Hadi hayırlısı :-]
Millipede [domino.research.ibm.com]

2005 Linux/Windows TCO raporu - ithamlar ve cevaplar. ( 7)

Bu tür araştırma yazılarını genelde geyik bulmuşumdur. Özgür yazılım, özgür bilmemne, bunlar fani şeyler. Ruh özgür olmalı fikirler özgür olmalı. Önce kendini sonrada herkesin özgürlüğünü kısıtlayacak şekilde düşündükten sonra egonu 'özgür' markalama yapıp sattıktan sonra yok kaça mal oldu yok 'gerçek' budur yok bana yalancı diyen kedidir gibi saçmalamalar, konuşup konuşup kokuşmaktan başka birşey değil.

Linux yüklü dizüstü! ( 3)

Birkaç sorum var.


1. CFX serisininin teknik özellikleri nedir? Websitesinde bulamadım.


2. Datron bu laptopları halen PC Chips firmasına mı ürettiriyor?


3. Mandriva ya bir bağış söz konusu mu? Genelde Mandriva bağış kabul ederek satılır. Datron (Ufotek) neder?


4. Neden Mandriva?Teşekkür ederim.