y0rk

y0rk


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Fazlamesai: Yine Yeni Yeniden (veya: The Matrix Reimagined) ( 29)

çok özlemişim be, birde tv yayınını tekrar hayata geçirseniz tadından yenmez ;)

BlackBerry'ye yasak ( 3)

yaklaşık 600.000 kullanıcı oldugunu btk başkanı bizzat söyledi. Eger hükümetlerin sıkıntısı bütün emaillerin bir sunucuya gitmesi ve vatandaşının magduriyetini önlemek adına bu çabaya giriyorsa çok fazla sorun yok. Bence hükümetlerin asıl sıkıntısı trafigi "dinleyememek". Bu garip durum karşısında aklıma kutupta geçen, Temel/Dursun fıkrası geliyor( google "ısınıyorsan tamam da" ).
Herhangi bir akıllı telefon üzerinden kriptolu mesaj atabiliyorsunuz. en basitinden gmail uygulamasını telefonunuza kurarak ssl ile mesaj trafiginizi güvenli hale getirebiliyorsunuz. Bu durumda yakın gelecekte gtalk , icq gibi yazılımların "izlenemiyor/dinlenemiyor diye" mobil sürümlerinin kullanılması yasaklanacak mı? Şöyle bir örnek vereyim, nokianın akıllı telefolarından birine bir program kuruyorsunuz ve bu programı kurmuş iki kişi arasındaki sesli görüşme tamamen encrypted hale geliyor. hatta key exchange sayesinde iş içinden çıkılmaz hale geliyor. görüşme tamamen secure bir ortamda gerçekleşiyor. Bu durumda bütün nokia akıllı cihazlarında engellenmesi mi gerekiyor? Bunu yasaklayan bunuda yasakladı diyerek, fring, skype ne olacak??.
GSM operatorleri mecliste milletvekillerine BB cihazlarda dagıttı geçtigimiz yıllarda. Aktif olarak kullanan pek çok vekilde vardır tahmin ediyorum. Acaba rahatlıkla dinleyemiyorlarmı vekilleri birileri.??? Bunca yıldır memlekette BB var, 2005 yılı mayıs ayında Avea ile başladı Blackberry. Şu anda tüm operatorlerde kullanılıyor. ithalat iznini verende , kullanım iznini veren de aynı hükümet, şu anda ülkemizi yönetede aynı hükümet. Ne oldu da birden Blackberry tü kaka oldu??? USA de de bu güvenlik mevzuları çok tartışılmış ve sonunda çift katmanlı bir güvenlik uygulamasına geçilmiş. Yanlız orada mevzu okuyamamak üzerine degilde , okutmamak üzerine kurulu.
Sonuç olarak zaten azıcık bilginiz yada google da arama yeteneginiz varsa kenidinize tamamen güvenli bir ortam hazırlayabiliyorsunuz. Umarım işgüzar bir bürokratın göze girme çabalarını 600.000 kullanıcı çekmez. Birde maddi kayıplar var tabiki. ortalama 1.000 TL den hesaplayın telefonların maliyetini, yasaklayan umarım öder paralarımızı geri.

Algoritmalar ( 5)

aldım gitti :) kitap yurdundan aldım kargoyla 50 TL. tavsiye için teşekkürler.

Kim? Ne zaman? Kiminle? Nerede? ( 11)

Kişisel mahremiyet tarafına katılıyorum. Ama son zamanlarda ülkemizdeki dinleme olaylarına baktıgınızda yer tespiti çok basit kalıyor. Olaya birde şu tarafından bakalım. Siz hiç bir yakınınızı kaybettiniz mi? Alzheimer olan babasını 3 gün arayan bir yakınım vardı. Ayda 1 defa babası kaybolurdu. Birileri bulur, polise teslim ederler onlarda üzerinde çıkanlardan ulaşırlardı. Çocuğunuzun kaybolduğunu hayal edin yada çocuğunuzun o an nerede olduğunu bilmek istediğinizi düşünün. Patron , sevgili, eş boyunduruğunun haricinde çok değerli kullanım alanı olduğu kesin. Ek olarak taşıt takip sistemleri bu kadar yaygınlaşmış iken personel takip sistemlerinin de yayılmayacağını tahmin etmek çok zor değil. Mesai saatlerinde saha satışı yapan bir personeli patronun takip etmesini de doğal görünüyorum.

Bir devrin sonu mu geliyor? RapidShare ve Sorumluluk ( 14)

Sıkıştırılmış, dosya isimleri ve içerigi şifrelenmiş bir dosyayı nasıl kontrol edebilirler? Komik yahu. Bu durumda şifrelenmiş dosya yuklemeyi engelleyeceklermi?

2006: Bir Şenlik Hikayesi ( 16)

şenlikte yapilan sunumlarin videolarini indirebilecektik. nooldu haberi olan varmi?

reddit.com Lisp'ten Python'a geçti ( 66)

paul graham Cuma 9 Aralık 2005 05:00 de yolladigi mesajda soyle diyor.
I told them it was fine with me if they wanted to rewrite the thing in Python. It's not as if the program is some hugely sophisticated collection of macros and continuations. Most of the complexity in the software is social, rather than technical. Python is perfectly adequate for it. Incidentally, the last straw, I've been told, was some bug in CMUCL threads that kept making the system crash.

http://groups.google.com/group/comp.lang.lisp/msg/574d19d5e7e23bf4

Fazlamesai.net TV : 37. Bölüm ( 3)

süper. cok makbule gecti. sevgili program yapımcıları yapasalar daha net goruntu ve sesle izlesek offline süper olurdu. torrent ile paylaşımda saglanabilirdi.

elinize saglık. tesekkurler..

reddit.com Lisp'ten Python'a geçti ( 66)

Bu arada Java'nın sistem programlama ve gömülü sistemler için uygun bir dil olduğuna inandığımı da belirtmek isterim. Bu alanlarda C++ ile rekabet edebilir.
Aslında bunu haber olarak girmek vardı. lafı gecmişken javanin gomulu sistemler uzerindeki etkinliginin sadece cep telefonu pda gibi cihazlarla sınırlı oldugunu zanneden arkadaşlar için bir açıklama yapmak geregi duydum. Fazlamesai tayfasının cogunlugu java ya karşı bir duruş sergiliyor sebebini anlayamıyorum. Onumuzdeki donemde java open source haline donusecek(en azından benim ongorum bu) . O zamanda bu kadar katımı kalacaklar merak ediyorum.

Native java kodu çalıştıran işlemciler mevcut. yani basitce java kodu yazıp gomulu sisteme bunu yukluyorsunuz. board uzerinde 2 RS-32,1 ethernet portu(wireless li modellerde var),512 MB SRAM bulunuyor. İşlemcinin boyutu 1.00 x 2.00 inch. saniyede 200 milyon satır java kodu işleyebiliyor. touch screen destegi var.9voltluk bir pille 24 saat calisabiliyor. bu kadar onbilgiyle yapabileceklerinizi hayal edin. Belki bazı arkadaşlara ilham olur diye benim aklıma gelen bir kaç şeyide ekleyeyim. modemle,gsm telefonla,telsizle entegre edebilir, gunes enerjisi ile sarj edebilir,seri portlari ile elektronik devreleri konusturabilir cok uzak mesafelerde ulaşımı zor olan yerlerdeki makinalari,sistemleri kontrol edebilir, robotlar vs. hazırlayabilirsiniz.
JSTAMP http://jstamp.systronix.com/info.htm
JSTMP FAQ http://jstamp.systronix.com/jstamp_faq.htm
JStamp Development Station http://jstamp.systronix.com/jsds.htm
JSTAMP kullanilarak yapilmiş bir kaç projede verelim.
http://www.robonexus.com/
http://jstampu.systronix.com/
http://www.jstampu.systronix.com/appnotes/arm5/arm5.htm
http://jcx.systronix.com/appnotes/servo_info.htm

Windows 98 SE Service Pack 2.02 ( 7)

bu ne hırs birader microsoft bile bıraktı win98 in peşini bu adam bırakmadı. hayret bişey yaw.

Fazlamesai.net TV : 34. Bölüm ( 19)

kurtlar vadisine rakip cıkacaklar :D ircde soledim bunu ne cevap geldi
[21:09] |MustafaTemizel| Mesai vadisi :D

fazlamesai.net'e soralım: İşlemciyi nasıl seçsek? ( 10)

konuyla alakalı direkt linki yazmayi unutmusum :/ http://www.tomshardware.com.tr/cpu/charts/index.html

fazlamesai.net'e soralım: İşlemciyi nasıl seçsek? ( 10)

benim aklıma donanim testi denince tek adres geliyor. http://www.tomshardware.com tabi buna duzenli olarak guncellenen TURKCE versiyonunuda eklemekte fayda var. http://www.tomshardware.com.tr/

Firefox'a kardeş geldi: Flock ( 13)

banami oyle geldi bilmiyorum ama sayfalari daha hızlı açıyor. imagelar multi thread yukleniyor. aynı anda resmin baş tarafı ve ortadan sonrasi render ediliyor. flashget ile 2 koldan indirilen bir dosya gibi grafigin tamamlanmasini izliyorsunuz. benim hoşuma gitti ama yinede operadan vazgecmeye niyetim yok :)

Bir MEB Okulundaki GNU/Linux Öyküsü... ( 34)

mozilla vakfı uygulamalari (firefox ve mozilla )activex calistirabiliyor. linux altında wine ile calistirilabiliyor mu onu bilmiyorum http://www.iol.ie/~locka/mozilla/mozilla.htm

5. Yılımız ( 20)

yürü be koçum kim tutar seni :D rss feed ile başlıklarına bile bakmaya kıyamadıgım illaki sayfayı acipta gormeye calistigim özgür(lükçü) ortam :) tebrikler tebrikler tebrikler

Eclipse Platformu için JavaScript Eklentisi: JSEclipse ( 3)

javada programlama yapiyoruz.eclipse i cok uzun suredir kullaniyorum. kullandigim en guzel en sade editor. java ile ilgili butun teknolojiler inin pluginler var. JSEclipse in screenshotlarina buradan ulasabilirsiniz. http://www.interaktonline.com/Products/Eclipse/JSEclipse/Screenshots/

Fazlamesai TV: Yine Yeni Yeniden ( 23)

birisi sunlari riplesede tv dizilerinde oldugu gibi torrent yoluyla yada ftp yoluyla fmtv arsivi olustursak ne guzel olur:) indirilebilir bir versiyonun olmasinin izleyen sayisini arttıracagını dusunuyorum..

Firefox'ta yeni bir güvenlik açığı ve çözümü ( 9)

ohaaaa dedirtecek kadar tehlikeli bir açık vakit gecirmeden yamamak yada yeni free olmus operaya dogru koşar adım gitmek gerekli.

Fazlamesai'nin en genç üyesi! ( 28)

allah analı babalı büyütsün. ne mutluluk.. allah herkese nasip etsin.

FM Wars Beta 0.08 ( 38)

public ve session keylerle crypt edilmis bir skor sorunu cozebilir. sanırım skorunun gecerliligi, oyuncunun oyunu oynama suresi goz onune alınarak kontrol edilebilir. (evet bu surede bu skor yapılabilir hayır bu surede bu skor mumkun deil gibi)..
kolay gelsin.

FM Wars Beta 0.08 ( 38)

skor tablosu suistimali devam ediyor :)
fm wars beta 0.15

Google Talk! ( 13)

<blockquote>google talk ın voice desteği var ama gaim in ve diğer client ların böyle bir desteği yok</blockquote>
gaimvv projesini deneyebilirsiniz. voice ve video destegi var.

FM Wars Beta 0.08 ( 38)

skor tablosunda bir guvenlik acigi var galiba. yada suistimal diyelim. 2^31-1 yaptım heyooo :) tabi bu skoru geri set edebiliyorsunuz :d oda ilginç

Firefox Güç Kaybediyor(mu?) ( 13)

coook uzun zamandır opera kullanıyorum. firefox bilgisayarımda kurulu bir süre kullandım ama opera ile karşılaştırıldıgında oldukça yavaş. (açılma ve yukleme zamanları). malesef web geliştiricileri ie uzerinde daha cok uygulama geliştiriyorlar. kullandıgım 1-2 site var dinamik (ajax benzeri) sayfalarla calisiyor. ancak sayfalar ne opera uzerinde nede firefox uzerinde calismiyor. kullandiklari yontemler yuzunden sadece ie uzerinde calisiyor. bu sitelerde ie kullanmaya mecbur kalıyorum. avant browser diye ucretsiz bir program buldum. opera konforunu ie altyapısı ile sunuyor. fena deil hatta hoşuma bile gitti. herkese tavsiye edrim bir kez deneyin.