Firefox Güç Kaybediyor(mu?)

0
butch
Görünüşe göre geçtiğimiz Temmuz ayında, Firefox'un duyurulduğu tarihten beri ilk defa Internet Explorer kullanıcılarının sayısı artışa geçmiş (Internet Explorer: 86.6% > 87.2% , Firefox 8.7% > 8.1%). Uzmanların yorumu bunun yeni bir sürecin başlangıcı değil, geçici bir düşüş olabileceği yönünde.

Peki Dünya'da durum böyleyken FM'de durum ne?
2-15 Ağustos tarihleri arasında FM'i ziyaret edenler arasında 3 temel tarayıcı oranları aşağıdaki gibi. Trendleri takip etmediğimiz aşikar ;)

Firefox: 44.7%
Explorer: 21.3%
Opera: 4.3%

Görüşler

0
redogre
Bir miktar düşmesi normal, sonuçta bir çok kullanıcı sadece birileri söylediği için yüklediler ve farkettiler ki explorer, eski sitemlerde daha hızlı. Bende evde maalesef explorer kullaniyorum, çünkü firefox yavaş kalıyor...
0
sleytr
Opera dene istersen. Metin tabanlı reklam satırı çok rahatsız edici değil ve IEye göre tartışmasız daha güvenli ve işlevsel bir tarayıcı.
0
Anduril
Valla ben NewsForge dan okudum. Bence gayet normal. Sonuçta ikisinin de birbirine aşırı üstünlüğü yok. Hele sekme özelliği IE 7.0 ile birlikte geldiğinde bence FireFox epey geriler. Sonuçta MicroSoft epey büyük bir marka ve de herkes ne yazık ki bilgisayarla çok haşır neşir değil. Adama "FireFox kullan" diyorum "O ne?" diyor bana. Üstüne birde "Açık Kaynak Kodlu Browser ve şöyle şöyle özellikleri var" diyeceğim ki adam bana "Browser ne Açık Kaynak Kod ne?" diyor. Bende dumur oluyorum. MicroSoft un tekelini aşmak zor iş.
0
alphan
Sonuçta ikisinin de birbirine aşırı üstünlüğü yok.
Anduril - 2005

:)

Şimdi oturup Firefox'un üstün yönlerini saymak lazım ama ben sadece "Eğer bir tarayıcı Microsoft tekeli bir dünyada %10'llara ulaşabiliyorsa IE'ye göre zaten çok üstündür" demekle yetineceğim.

0
Anduril
Sence aşırı üstünlüğü varsa saymaya başla o zaman neymiş bu aşırı üstün yanları. Farkındaysan "üstün değil" dememişim "aşırı üstünlüğü yok" demişim. Yani bilgisayarla pek haşır neşir olmayan bir insan FireFox a gerek duymaz Windows ile gelmiş IE varken demek istiyorum. Yani bunu da böyle çevirdiniz kutluyorum sizi , başarılarınızın devamını diliyorum :)
0
Anduril
Hatta birde güncel bir örnek vereyim ne demek istediğimle ilgili. Biliyorsunuz bazı komutlar browser tarafından çalıştırılır. JavaScript kodlarının bazıları IE ile bazıları FireFox ile çalışır. Bildiğime göre EMMAScript adı altında bunları birleştireceklerdi. Neyse bugün arkadaşlarla Fantezi Futbol a üye olacaktık. Ama Üye Olma ekranını Javascript le hazırlamışlar ve FireFox kodu yorumlayamıyor. Doğal olarak Kayıt olamadık. Ama IE kullandık kayıt olduk. Burada anlatmak istediğim normal bir kullanıcı standartları ister. Ve de çoğu kişi sayfasını IE ye göre hazırlar. Belki işin içinde MS in parmağı vardır -ntv<b>ms</b>nbc nin subdomain i- . Ama sonuçta bu genelde böyle. Yani normal bir kullanıcının FireFox u seçmesi için aşırı fazla neden yok. Bunu kastetmek istemiştim örnekte verdim güzel oldu :)
Ha bu arada bence JavaScript kullanmak bir acizlik göstergesidir. Onaylamıyorum yani. Kolay gelsin.
0
mrtksn
standartları neden ie belirlesin? firefoxun "take back the web" sloganının bir diğer anlamı ne olabilir?

istediği tarayıcıyı kullanabilme özgürlüğünü(ie de olabilir opera veya başka bir şey de) elde etmek için bile firefox kullanmak önemli.
0
Anduril
Valla ben gerçekleri konuşuyorum. IE nin ezici üstünlüğünden dolayı ne yazık ki çoğu tasarımcı arkadaş IE de çalışsın yeter diye düşünüyor. E bunların yaptığı doğru mu? Tabii ki yanlış!
Birde anlamadığınız nokta bence de herkes FireFox kullansın ve de tarayıcı farkı olmasın. Ama ne yazık ki var. Bende hoşnut değilim bu durumdan yani. Ve de önceden dediğim gibi bende FireFox u elimden geldiğince yaymaya çalışıyorum. Ama düşük seviyeli kullanıcıya erişmek çok zor demek istiyorum.
Kolay gelsin.
0
Berserk
Burada üstünlük denirken biraz yüzeysel/primitiv son kullanıcı açısından bakıldığını unutmamak lazım. Evet gerçekten FireFox IE'den daha güvenli ama zaten Windows kullanıyorsanız işiniz baştan zor (ben tabii yine de FireFox tercih ederim :)). Onun dışında FireFox'un en güçlü yanlarından olan eklentiler pek çok sıradan son kullanıcı için çok elzem değil. Yahoo Search Bar gibi şeyler yeterli. Bu tarz kullanıcıların kaçı GreaseMonkey (böyle mi yazılıyordu?) kullanacak/kullanabilecek?
0
mrtksn
yıllardır ie kullanmamanın gururu(nedense artık?) ve verdiği sörf rahatlığıyla söyleyebilirim ki ie kullananlara acıyarak bakıyorum. neden mi? işte o müthiş üstülükler:

1. Artık Windows spyware dolu değil ve göçmüyor.
2. Sörf yaparken tarayıcı göçmüyor(nadiren de olsa iewiev kullanarak açtığım firefox sayfalar 2 dakikalık sörf sırasında bile ie,firefox toplam çökme sayısını geçti)
3.tab lar ve eklentiler. tablar,gmail notifier,flashgot ve pdf download olmadan nasıl sörf yapılır inanın anlamıyorum.

bbc nin siteinde de %12 lerdeydi firefox. sanırım en yaygın avrupada kullanılıyordu? elinde bölgesel istatistikler var mı? çünkü elin amerikalıları neyle girer internete pek belli olmaz :)
0
zekeriya_akyildiz
benim merak ettiğim bu nasıl hesaplanıyor?

1- Tarayıcaları Download edenlerimi kıyaslıyorlar?
2- Yoksa www.google.com gibi çok girilen siteler bu bilgileri toplayıp istatistikmi hazırlıyor?

soru1: eğer 2 nolu yöntem geçerli ise benim firefoxum kendini internetEXPLORER olarak tanıtıyor cümle aleme, bazı arkadaşlarımda OPERA olarak Bazıları ise NETSCAPE olarak tanıttırıyor; Buna göre doğru sonuç nasıl elde edilir?
0
y0rk
coook uzun zamandır opera kullanıyorum. firefox bilgisayarımda kurulu bir süre kullandım ama opera ile karşılaştırıldıgında oldukça yavaş. (açılma ve yukleme zamanları). malesef web geliştiricileri ie uzerinde daha cok uygulama geliştiriyorlar. kullandıgım 1-2 site var dinamik (ajax benzeri) sayfalarla calisiyor. ancak sayfalar ne opera uzerinde nede firefox uzerinde calismiyor. kullandiklari yontemler yuzunden sadece ie uzerinde calisiyor. bu sitelerde ie kullanmaya mecbur kalıyorum. avant browser diye ucretsiz bir program buldum. opera konforunu ie altyapısı ile sunuyor. fena deil hatta hoşuma bile gitti. herkese tavsiye edrim bir kez deneyin.
0
burhanmt
Firefox'un biraz daha gelişmesi gerekir.Meselâ height=100% gibi güzel özelliklerin halen IE'de stabil çalışırken firefox desteklemiyor. Bunun yanında Javascript kod desteği yetersizliği Firefox'u daha da düşürecektir.

İyi olan kazansın diyorum.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Zotero: Gerçekten işe Yarar Bir Firefox eklentisi

zekzekus

İnternette bir konuyu araştırırken kaybolduğunuz hissettiğiniz oldu mu hiç? Hangi dökümanları indirdim, hangilerini okudum, hangi sayfalar birbiriyle ilişkili karman çorman oldu mu kafanız hiç? Eminim olmuştur. Zotero isimli Firfox eklentisi bu karmaşıklığı gidermek için geliştirilmiş ve oldukça işe yarıyor.

Firefox Eklentilerine Müdahale Etmek

sefalet

Firefox eklentilerine yapılan çok sayıda müdahalenin ve eklentilerin işleyiş şekillerine dair güzel anlatılmış bir çevrimiçi kitap.

http://www.extremetech.com

Mozilla Ubiquity

xelon

Firefox Ubiquity eklentisinin duyurulması ile blogosferde ortalık karıştı. Eğer dün bu eklentiyi duymadıysanız işte size fırsat!

Mozilla'nın tanımı ile Ubiquity, kullanıcıların web ile etkileşimini arttıran yeni bir deneysel Firefox eklentisi. Birçok özelliği ile Launchy ve benzeri yazılımlara benzeyen Ubiquity belirli komutlarla internet üzerinde yapılan işlemleri kolaylaştırmayı hedefliyor.

Mozilla Futbol Fanatiklerinin Tutkularını Yeni Firefox Eklentisiyle Körüklüyor

anonim

Joga.com Kılavuzu, taraftarları gollerle, videolarla ve birbirleriyle buluşturarak, beğenilen açık kaynaklı tarayıcıya futbol tadını katıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki futbol fanatikleri artık kendi tutkularını yansıtan bir tarayıcıya sahip. Mozilla bugün Mozilla Firefox 1.5 tarayıcısı için geliştirdiği ve Google tarafından sunulan Joga.com Kılavuzu'nun çıktığını duyurdu.

Firefox 1.5.0.3 !

Chaosopher

Geçen ay FM'den de duyurulan Firefox 1.5.0.2'nin bir "denial of service" güvenlik açığını gideren yeni sürümü çıktı.
Geçen sefer olduğu gibi Mozilla Firefox 1.5.0.x tarayıcılar kendilerini bu yeni sürüme de otomatik olarak yükseltecekler. Tarayıcısını kendi kendisini yükseltmesini bekleyemeyenler yeni sürümü buradan indirebilirler. Hayırlı uğurlu olsun!