mrtksn

mrtksn


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Teknoparklar İşe Yarayacak Mı? ( 17)

Örnek olarak türkticaret i göstermek isterim; ODTÜ teknokent de onlar da var; Ancak gerek kişisel tecrubelerim, gerek ekşi sözlük ve şikayet Var da yapılan yorumlar pek olumlu değil; İleri teknoloji adına en azından çalıştıklarını umuyorum; Yoksa daha kontrol panelleri bile yok hostinglerinde ve izledikleri politikalar çok rahatsız edici.

Pardus 1.1 Alpha (kod adı: meren) Çıktı! ( 55)

Dosyalar HDD ye kopyalandıktan sonra sistem konfigurasyonunu yapmaya başladığında "unhandled exeption occured"-30978 DB runrecovery Geri iz: File "installsystem.py" line 154 diye giden hata verdi :((

Google'dan Zihin Kontrol Hesapları ( 10)

bunun bir şaka olduğu açık ama zihin kontrolü sanırım artık gerçek; abd, FBI ın 50 yıldan eski olan dosyalarını halka açmayı yasalaştırdıktan sonra orda bir telaş başlamış ve FBI yasayı bazı dosyalar için kapsam dışı kılmış; Discovery channel da bu kapsam dışı dosyalardan birinin zihin kontrol deneyleri olduğunu iddia eden bir belgesel yayınlamıştı; Bu belgeseli sadece bir kez gördüm o kanalda, ama hatırladığım kadarıyla yapılanlar çok korkunçtu vebir çok açıdan "komplo teoreileri" filmindeki yapılanlara benziyordu; belgeselde bazı gerçek görüntüler ve eski fbi çalışanları vede deney madurlarının ifadelerine dayanılıyordu.

Google Gmail ile Chat'i Birleştirdi ( 25)

mevcut dünya düzeninde google dan şikayet etmek pek de akıl karı bişey değil sanki; Mesela maillerin saklanması konusu; O mailler kesinlikle kişisel bilgileriniz için değil, alış veriş eylimleriniz için saklanıyor, yani endişeniz "ne konuştuğumu birileri okumasın" ise, gidin bi bardak süt çin ve yatıp uyuyun. Mesel şurda ki mevcut dünya düzeninde tüm tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi bir süre sonra sıkıntı yaratmaya başlayabilir; mesela genelin dışında kalanlar için bir firma yatırım yapmazsa seçeneklerimiz kısıtlanır, veya bu şeyler başka tekeller doğurabilir v.s v.s

Google Gmail ile Chat'i Birleştirdi ( 25)

hayır, konuşma içine reklam koymayacak, sadece gmail hesabınızdan eski konuşmalarınızı okurken, aynen maillerdek gibi reklamlar çıkabiliecek. FAQ kısmında bu yazıyor en azından.

Google Gmail ile Chat'i Birleştirdi ( 25)

flash ile hazırlanmış nefis bir versiyonu çıktı sonradan, hala kullanılıyor

Desktop GNU/Linux Mümkün! ( 15)

adapte olması tabi 2 ay sürmedi, çoktan beri rahat rahat kullanıyor. Oldukça yeterli olabiliyr aslında bir Knoppix bile.

Pardus'un İlk Ayı ( 26)

bir amatör kollanıcı olarak denediğim bütün dağıtımlardan daha kullanışlı ve sorunsuz buldum pardus'u ; Şu an windowsla birlikte pardus da kurulu bilgisayarda ve özellikle güvenlik gereken noktalarda pardus kullanıyorum.

Milliyet'e göre telif hakkı ne demek? ( 18)

sanırım exif verilerinden bahsediyorsunuz;o bilgiler girildiği gibi silinebiliyor da; bendeki orjinal resimde saat kaçta çekildiği, hangi model ve makine ile çekildiği, makinanın hangi ayarlarıyla çekildiği v.s resimde kayıtlı, ancak resmin boyutu değiştirilince uygun olmayan bir yazılımla değiştirildiğinden veya bu amaçla değiştirildiğinden exif bilgileri silinir kolaylıkla;

e-Ticaret, Medya, Türkiye, Dumur ( 28)

ideefixe tebir takım sorunlar olduğu ortada; geçen hafta verdiğim spariş yola çıktı diye gönderdikleri mailde spariş ups ile gönderdikleri ve verdikleri takip numarasıyla kargomu takip edebileceğimi belirtmişlerdi; ne var ki kargo şirketi böytle bir paketin varlığından habersizdi; her ihtimale karşı yurtiçi kargoyu aradım ve takip numarasını verdim, ama onlardada paket yoktu; ancak adıma göre sorguladığımda bir paketim olduğunu öğrenmiştim; yani ideefixe kargoyu kime verdiğinden habersizdi; habertürk yazısına gelince; gerek uslubu gerekhaber anlayışı ile canım sıkılınca komedi siteleriyle birlikte gezdiğim bir haber sitesidir; ne var ki ideefixe yazsına hak veriyor olmamla birlikte, uslubunu yine beğenmedim. ekşi sözlüğe gelince; 4-5 senedir takip ediyorum,4 senedir de yazarım; sürekli değişmekle birlikte iyisi de var kötüsü de; öyle toptan ekşidi demek abartılı olur; haftanın en iyi entrylerinden de eski tadı almıyorum sanki ama...

Milliyet'e göre telif hakkı ne demek? ( 18)

zaten fotoğraftan gelir elde etme gibi bir niyetim olsa adamlara elimde kazanın fotoğrafı var diye mail atardım; zaten ben bu fotoğrafı paylaşmak için imageshack.us e upload ettim ve linki yorumumda gönderdim; ama milliyet ne yaptı? o fotoğrafın üstğne kondu. cidden sembolik bir dava fln açmak iy olurdu da, "burası türkiye" diye aklının ucunda bulundurmak zorunda herkes; Oysa örneğin abd'den hep bu tür davalar duyuyoruz; herşeyi geçtim; ben oraya başka kazanın fotoğrafını da koyabilrdim; güvenilir haber kaynakları tanımadıkları etmedkleri bir üye mi şimdi?

Milliyet'e göre telif hakkı ne demek? ( 18)

hmm, mail attım onun üzerine yaptılar bu değişikliği herhalde; ama yine de izin almaları gerekirdi; aslında derdim fotoğrafın kullanılması değil; yorumumdan fotoğrafın linkinin kaldırılması; konuyu genel olarak da ele almak gerekiyor bence; sonuçta bunun gibi bir şey olmasa da yaptığınız bir çalışmanın size aitliğini nasıl korursunuz?

Mozilla.TR ye Suikast... ( 7)

nedir bo odtü düşmanlığı, adamlar gönderiyormuş işte mail; suikastin faturasını biraz erken kesmişsiniz galiba

Trusted Computing Hakkında Bir Sunum ( 11)

malesef sunumun kalitesi sadece görsel olarak inanılmaz; fazla bir bilgi veya başka bir şey içermiyor. bu konu hakkındaki kararsızlığıma çağre olmaktan çok çok uzaktayıdı.

Google: Aziz mi Şeytan Mı? ( 13)

google kuruluşundan itibaren sıradan bir ticari şirket gibi değil ve herkes bunun farkında. yani sıradan ticari şirketlerin yaptıklarını anlayabiliyoruz, ancak google ın ne yapmak istediğini gördüğüm kadarıytla anlayamıyoruz? e zaten insanlar da bilmedikleri şeylerden korkar değil mi ama? eminim ki google ın başındaki adamlar sıradan bir pazarlamacı mantığıyla en kötü hizmeti nasıl en yüksek fiyata en çok kişiye satarız da en çok para kazanırız diye düşünmüyorlardır. sanırsam microsofttan v.s farklı olarak pazarlama dışında başka tutkuları da olan , başka hayalleri de olan insanlar var ve kendi çevrelerine de o tür insanlar toplamaya gayret ediyorlar. eer google çalışanları çalıştıkları şirketten memnunsa, bunun tek sebebi rahat koltuklar, güzel yemekler ve dolgun ücretler olamaz. sonuçta insanların hayalleri vardır, ve google onlara hayallerini gerçekleştirme fırsatı da veriyor okuduklarımdan anladığım kadarıyla. sizce para sorunu olmayan bir mühendisin nasıl amaçları , nasıl hayaller olur? evet, o adamların hayalleri "iyiliğe" yöneliktir bence.

Keskinliğini kaybeden sınırlar... ( 19)

fazla mükemmel olması dışında gerçek gibi :) yani hatalar , yüzdeki yara izi kırışıklıklar, ciltteki ufak sorunlar, hepsi gerçek olamayacak kadar mükemmel. zırh da mükemmel, zıhtaki ufak deformasyonlar da mükemmel ki herşeyin bukadar mükemmel olması bunu gerçek olaöayacağına işaret ediyor.

Minicom : Pazarlama stratejisi mi? MIT'i anlayamamak mı? ( 20)

sanırım bu aletin monitörü yok! kendiniz bir monitör/tv ye fln bağlayıp kullanacaksınız.

Minicom : Pazarlama stratejisi mi? MIT'i anlayamamak mı? ( 20)

puahaha, pervanesiz tasarım virüsü önlüyormuş gibi bi anlam var :) tabi burda pervane olmadığı için fanları temizleme derdi yok v sessiz çalışır anlamına gelen bir şeyler söylemeye çalışmış :)

fazlamesai.net'e soralım: Firefox 1.5 ( 18)

fasterfox kullandığımdan mıdır bilmem, bu değerler şu an aynen girilmiş durumda; ama cidden şu ram meselesi can sıkabiliyor bazen.

İstanbul'da Sahte iPod (ama ne sahte!) ( 11)

kontroller de dokunmatik değil bu arada;

Neden frameworklerden nefret ediyorum! ( 3)

metaforların hastasıyım, bu da başarıı olan metaforlardan biri... harika

MSN ve Encarta ( 10)

mrtksn: where i can find some cocain? encarta:let me take you to a map of some cocaine. =>

fazlamesai.net'e soralım: Firefox 1.5 ( 18)

ayrıca çok fazla ram kullanıyor bu versiyon ve boşaltmıyor kullandığı ram'i . 2-3 site gezdikten sonra şu an tek tabda 80 mb harcıyor.

fazlamesai.net'e soralım: Firefox 1.5 ( 18)

mesela popup olayına hala çözüm getirememişler örneğin http://emp3finder.com çok güzel açar arka planda pop-upını