burhanmt

burhanmt


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Satılık Tapınak ( 15)

Bu durumda Delphi camiasının panik atak olmaması gerektiği kanıdayım. Ortada daha net bir şeyler yok. Nasıl bir anlaşma ile satılacak ? kime satılacak ? Bunlar netleştikten sonra adam akıllı yorumlar yapabiliriz.

Şu durum belki Delphi camiası için daha iyi olabilir. Hiç çoktan daha özgür yoluna devam edebilir.

Bu satışlar, aslında Borland'ın bir stratejisidir. Bana göre Microsoft egemenliğinden kurtulmak gibi önemli stratejileri vardır bu kararlar altında. Çünkü birçok anlaşması vardı Microsoft ile. Şimdi yazılım alanının en pahalı kısmına yöneldi Borland. Bu alanda lider olmak istiyor. Bakalım gelecekte ne olacak...

Bu arada IDE'leri alacaklar arasında bir sürü spekilasyonlar yapılıyor ortada. Mesela Çoğu Google'ın bunları alabileceğini öne sürüyor. Sizler ne düşünüyorsunuz ?

Telekom der ki: Firefox 1.5 kullanmayın. ( 33)

Size bu tabiri hiç yakıştıramadım. Ayıp oluyor böyle konuşmak. Firefox'un 1.5'den önceki sürümlerinde 1.07 gibi adslkota hizmetine falan giriyordu ve çok sağlıklı çalışıyordu. 1.5 sürümünde adsl kota sitesine girmemeye başladı. Burada problem Firefox'tan kaynaklanıyor. Webmaster'da doğal olarak bunu yazarak belirtmiş. Ne güzel. Milleti uyarmış. Siteye firefox'la girmeye çalışırken sorun olursa bilin ki bu firefox'tan kaynaklanıyor, IE ile deneyin demiş.

Borland Kan Kaybetmeye Devam Ediyor ( 2)

20 Değil 15 yıl olacak. Bu düzeltmeden sonra bu adamın Delphi/Kylix derleyicisini geliştiren baş mühendis olduğunu söyleyebilirim.

Yazıların devamına bakarsanız THORPE diyor ki, Delphi'yi geliştiren ekibin arkasında güçlü bir takımın olduğunu söylüyor. Benim gitmem, ayrılmam fazla bir değişikliğe yol açmaz diyor. Anders ayrıldığında da böyle denildi; ama 1997'de ayrıldığında Delphi başarılara imza atmaya devam etti diyor. Yani kendine bağlanmaması gerektiğini anlatmaya çalışıyor.

Ayrıca Yine bu ay içinde Borland yeni bir CEO ya kavuştu. Tod Nielsen. 12 yıl Microsoft'ta çalışmış ve Oracle,BEA Systems gibi firmalarda önemli mevkilerde görev almış olan bu yeni CEO'nun Borland'ın vizyonunu daha ileriye taşıyacağını söylüyorlar. THORPE'de bundan bahsediyor. (bkz video: http://bdn.borland.com/article/0,1410,33395,00.html)

Ayrıca Borland gibi büyük şirketler bir ürünü tek kişiye bağlamaz. Buna kan kaybetme değil de yeni beyinlerin şansını deneyeceği bir fırsat olarak bakabiliriz. Çünkü firma iş alımlarını arttırdı. Borland bloglarını takip edenler bunları görebilirler. Bakalım, yeni yetenekler Borland'ı nerelere taşıyacaklar.

Saygılar...

Firefox Güç Kaybediyor(mu?) ( 13)

Firefox'un biraz daha gelişmesi gerekir.Meselâ height=100% gibi güzel özelliklerin halen IE'de stabil çalışırken firefox desteklemiyor. Bunun yanında Javascript kod desteği yetersizliği Firefox'u daha da düşürecektir.

İyi olan kazansın diyorum.

Kiril’den Latin’e Anında Özenli Çeviri ( 6)

Anlamadığım çok ilginç ve yapılması zor gibi lanse ettirilmiş haber. Zor tarafı yok ki ! Azerbaycan,Türkmenistan... gibi Türkî cumhuriyerleri kiril alfabesi kullanmış ve bazıları halen kullanıyor; ama bu harf değişimi. Yani kiril harflerini latine çeviriyor ve işlem bitiyor. Kiril karakter setini ayarladığında bunu herhangi bir programlama dili ile kolayca yapılabilir.

Türkmen Türkçesi ile Azerbaycan Türkçesi ve Kazak Türkçesi arasındaki kiril alfabesinde çok az bir oynama var. Ben bir dilci olarak bunu kolayca yapabileceğime inanıyorum. Bu kadar ilginç gibi ve yapılması zor gibi gazetelere yansıması tuhaf ! Asıl önemli olan Türkçe'de Osmanlıca'yı Türkiye Türçesine bir başka deyişle arap harflerini latin harflerine çevirme daha zor ve elzem.