Anduril

Anduril


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yayındayız ( 77)

Hataların büyüklüğü küçüklüğü önemli değil. Hata tabii ki yapılacak, belki şu anda kullandığımız çoğu program büyük buglar içermekte ama farkında değiliz, bilemeyiz ki... Neyse politik söylemlerde bulunmayacağım diğerleri gibi. Hata yapıldı, nasıl yaparsınız demiyorum ama giydiğin kıyafetin veya içine zorla girmeye çalıştığın kıyafetin hakkını vereceksin diyorum.
Şimdi herkese tek tek cevap verecek değilim, Ben diyeceklerimi dedim. Sadece kına yakma konusuna değineceğim. sundance bey yazdıklarınızı ben de görüyorum insanlara hitap edip "hepinizi ezecem, ben kralım, saldırın yiğitlerim" gibi hitapta bulunan insanların yapmak istediğini yapmaya çalışmayın. Rahat olun yeter. Sana gidip de insanların kendini beğenmişlik yaptıklarını ispat etmeme gerek yok, bunu sen de görüyorsun. Kimse zaten "ben kralım, yerim sizi" demez fakat öyle gösterir, sorun da bu. Keşke birileri usta programcı olsa da -ki öyleleri var, ben de onlar için duruyorum- bize birşeyler öğretse keşke.
İnsanların sitelerine beş para etmez ve yorumlarına da kına yakma olarak bakan biri olduğunuz için sizle konuşacak pek birşeyim yok. Siz bu kafayla devam edin, bana ne yahu.
FM şu anda Türkiye'nin en iyi bilişim sitelerindendir, hatta günde kesin en az bir kere girdiğim bir sitedir, zaten girdiğim site sayısı 5-6 ancadır. FM yi hep daha iyi görmek isterim, sanırım sorun buradan kaynaklanıyor. Siz bilirsiniz, kafanıza göre takılın. Şahsen sizlerle bir projede çalışmak isterdim, keşke şurada abuk sabuk laflar edeceğimize projeler geliştirseydik fakat ne yazık ki böyle oluyor. (Bu arada bugünlerde birşeyler kodlamak istiyorum, sağlam fikirleri olan arkadaşların fikirlerini ve kendilerini beklerim)
Kısacası size gelen eleştirilere bakarken azcık da kendinizin yaptığı hataları düşünün. İnsanlara "ezik" gibi gereksiz sıfatlar yakıştırıp tepeye çıkma yarışı yapmayın. Kimse girdiği siteye gereksiz yere çamur atmaz ! Burada aklı başında insanlarız. İnsanlar karakterlerinden taviz vermeyecek diye laf dalaşı yapacak halimiz yok.
Diyeceklerimi tamamen dediğime inanıyorum, daha da bu başlık altına yorum yazacak değilim. Eğer çok dert ettiyseniz gelirsiniz özele veya e-posta atarsınız olur biter. Boşuna insanların gözlerini yormaya gerek yok.
Tekrardan geçmiş olsun. Eyvallah.

Yayındayız ( 77)

Benim tek kınayacağım konu FM nin kendi içinde tezatlarla ilerlemesi. Kendini "kral programcı", "süper kültürlü", "herşeyi ben bilirim" ilan edenler demek ki aslında böyle değillermiş. Demek ki Windows kullanmamak, açık kaynakçıyım vb laflar etmek marifet değilmiş, önemli olan bunun temelini, felsefesini kavramak ve sistemi kullanırken bunlardan çıkarımlar elde etmeyi başarmakmış. O kadar açık kaynak deyip insanların kodlara erişimi sağlamamak da bunları tadından yenmez hale getiriyor.
Eğer herkes gibi basit birşey yazmak gerekirse: FM keşke bu sorunu hiç yaşamasaydı. -aslında iyi de oldu diyor insan içinden, neyse şeytana uymayayım- Ve buradaki herkes gösterdiği kadar iyi olsaydı. Ben buraya yaklaşık 1 yıl önce üye olduydum, o zamandan beri bayağı geliştim. Fakat o zaman bana akıl veren abilerim hala aynı yerdeler -en azından öyle duruyorlar. Böyle olmamasını FM nin çökertilmemesinden daha çok isterdim. Keşke şu 1 sene içinde herkes yaptığı süper projeleri anlatsaydı, ama sadece laf var. Neyse bunu da geçtim gitti.
Kimse durduk yerde birilerine laf demez ve onları ayıplamaz. Herkesin bir hatası vardır ama azcık da hatayı kendin de aramak lazım. FM yönetimi, laf yetiştireceğinize biriniz çıksa da "şurada hata yaptık" dese. Yine demiyorsunuz. Size de yazık bize de yazık.
Neyse siz yine umursamayın dediklerimi, sataşma olarak algılayın. Zaten işim gücüm yok amacım sadece sizi kızdırmak ve oturup izlemek. Devam, bak keyfine ...

BSD Lisans Sorunu ( 24)

Estağfurullah hocam, öyle demek istemedim. Ben sadece reklam fıkrasının yarattığı sorunu -ki kendisi konunun temelidir- anlamamanızı anlayamadım.
Eger BSD türü lisansları kullanan diğer üreticiler BSD reklam fıkrasını kelimesi kelimesine kopyalasaydı -Kaliforniya Üniversitesini ima eden cümle dahil- problemi daha fazla büyüttürmezlerdi. Fakat, umduğunuz gibi, diğer üreticiler fıkrayı kelimesi kelimesine kopyalamadı. Onlar bunu değiştirdi ve “Kaliforniya Üniversitesi”nin yerine kendi isimlerini veya kendi kuruluşlarının isimlerini koydular. Sonuç olarak lisansların gereğinden fazla olması, değişik cümlelerin gereğinden fazla olmasını gerektirdi. Bir işletim sisteminde insanlar bu kadar bu tip programı bir araya getirdiğinde, sonuç ciddi bir sorundur. Düşünün, eğer bir yazılım sistemi 75 farklı cümleye ihtiyaç duyuyorsa, her biri farklı üretici veya üreticiler grubu tarafından adlandıracaktır. Bunu tanıtabilmek için tam sayfa bir reklama ihtiyaç duyacaksınız.
Bana bu kısım gayet açık ve net geldiği için öyle tepki verdim. Beni hatalarımdan dolayı uyardığınız için minnettarım. Teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

BSD Lisans Sorunu ( 24)

Vaktim olursa onu da yaparım inşallah. Bu arada BSD Copyright - 3.maddeye dikkat

BSD Lisans Sorunu ( 24)

Hatalarımı söylediğiniz için teşekkürler. Düzelteceğim değindiğiniz noktaları.
Siz reklam fıkrasını anlamadım diye girmiştiniz bu konuya ama söylediğiniz hatalar bu konuyu anlamamanıza nasıl sebep oldu anlayamadım. Bu çeviriyi okuyup da konuyu anlamayan ilk olarak ben sizi gördüm. Halbuki bence çeviri de gayet açık neyin ne olduğu. Doğru hatalarım var ama bu hatalar konuyu anlayamamanızı sağlayacak kadar büyük hatalar değil.
Ayrıca çeviri buradan önce başka yerlerde de yayınlandı, hata raporu gelmediydi demek ki düzgün okumamışlar. Yoksa buraya koymadım direk. Ayrıca o kadar ince eleyip sık dokuyacak kadar vaktim yok, bence bu yolla hatalar daha çabuk bulunuyor. Şimdi çeviriyi yeniden gözden geçireceğim -revise: makaleye de değineyim- ve hatalarını düzeltip tekrar yayınlayacağım. Daha az vaktimi aldığı %100 ve sonunda aynı kalitede de olacağı da %100. Bunu da belirteyim -FZ e-.
newman tekrardan teşekkür ederim.

BSD Lisans Sorunu ( 24)

Hepinizin yorumlarını okumak isterdim ama vaktim yok şimdilik. Sadece senin yazdıklarına gözüm takıldı. Tercümede hata varsa bunu düzeltmem için hatalı olan kısımları bildirirsen sevinirim, şahsen ben pek bir hata göremedim. Yani hatalıysam bunu es geçmeyin çünkü bu belge dağılmaya devam edecek, o yüzden hataları gidermeliyiz diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim.

Sınırları Geçmek: Haskell ile Fonksiyonel Programlamayı Keşfedin ( 17)

Ben de IBM makale çeviri bölümünüze girebilir miyim?

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

Katılıyorum.
Ayrıca FM de bunu yayınlayarak çizgisini korumaya devam ediyor, helal olsun.

newLISP ( 36)

Veritabanlarında yahoo e-mail adresim bulunmakta. Hatta biraz daha kurcalarlarsa gmail adresim de bulunmakta. Madem istediniz demek ki ihtiyacınız var, şu adrese yollayabilirsiniz: dursunturan@gmail.com. Teşekkür ederim.

newLISP ( 36)

Yolladım, bana dosyayı koyacak yer söylemelerini bekliyorum. Artık site yönetimi de haberdar yani. Kolay gelsin.

newLISP ( 36)

Ya arkadaşım bu sitedeki herkes neden böyle değişik bir tarzda ithamda bulunmaya meraklı!
Neyse, elimde GNU Manifesto ve BSD Licencing Problemın çevirileri var ve sizlerle paylaşmak istiyorum ama dosyamı koyacak yer bulamıyorum. Neyse "Haber Yolla"ya basıyorum, gerisi Allah kerim.
Ayrıca Perl dökümanımı da hazırlıyorum, bitti gibi ama artık FM ye pek uğramadığımdan ötürü buraya da vermek istemiyorum. Neyse zaman gösterir.
Ayrıca siteden çeviri yayınlanması bence saçma, forum açık olsa daha iyi olurdu. Ama madem istediniz ilk önce BSD Licencing Problem çevirisini yolluyorum. Güle güle kullanın, okuyup hatalarımı bildirin.

newLISP ( 36)

Tamam, madem öyle Perl dökümanları ve başka konularla alakalı bazı çevirileri yollayacağım elimden geldiğince. Sizler de bu sırada hatalarınızı giderirsiniz inşallah. Görüşürüz.

newLISP ( 36)

Neyse senin değişeceğin yok, zorlamaya da gerek yok. Sadece yanlış anladıklarını açıklayacağım, sonra ne dersen de!
Ben "yorumlar berbat, bu yüzden site batıyor" demedim. Site yöneticisi olan siz gidip de konuyu her yerden Lisp'e çevirdiğiniz için size sitemde bulundum. Yani yazının o kısmı sadece size özeldi. Karşınızda gerizekalı yok, sanırsam böyle birşeye kızılacağını düşünmüyorsunuzdur. Bir daha tekrar edeyim: konunun lispe dönmesini sağlayan yöneticilere -başta siz olmak üzere- sitem ediyorum.
Yine gerizekalıya konuşur gibi, bana seçenekler sunmuşsunuz vs vs. Aferin kutladım çabanı. Galip gelme hevesi gözünü karartmış, Emre Bey burada tartışmıyoruz bunu idrak edip uygulamaya da dökerseniz sevinirim. Ben ne edeceğimi sizden iyi biliyorum, burada "iktidar olma mücadelesi" vermiyoruz. Bu arada hala daha bir WYSIWYG yazı editörünüz olmadığını farkettim ve kınamadım değil. Neyse konuyu değiştirmeyeyim.
Ben üstüme düşeni yapıp içerik yollayacağım, sizler de yaparsınız inşallah. Kolay gelsin.

newLISP ( 36)

Emre Bey, lütfen haberlerin yorum kısımlarını da inceleyin de beni tek tek Lisp tartışmalarını arayıp onlara köprü vermekten kurtarın. Burada ne için demagoji yapayım ki? Amacım ne olabilir? Belli ki rahatsız olmuşum ve size bunu bildirmişim. Ama sizin bakış açınız o kadar harika bir durum almış ki her türlü lafı eninde sonunda "tartışalım lan" a getiriyorsunuz. Mesala sizin "biskrem"li olağanüstü komik cevabınızla muhattap olan benim yorumum aslında normal olarak okunduğunda "Bilgi Üni.ye kıyak geçiliyor" değildi. Bir daha okursanız belki kendinizin de nasıl cevaplar yazdığınızı anlayabilirsiniz.
Bir de konuyla alakalı bulmadığınız konular var ya heh işte ben de onları konumuzla alakalı bulmadığım için sitede görmek istemediğimi ve son günlerde basbayağı içeriğin battığını belirtiyorum.
Eğer konu başlığı işletim sistemi iken bile konu dönüp dolaşıp "lisp ve harikaları"na geliyorsa bence sorun var demektir.
Ayrıca "burası internet" demenize gerek yok, şahsen ben bunları yazarken 3 boyutlu, fiziksel kurallara uygun şekilde hareket eden, canlı kanlı bir dünyada yaşıyorum. Benim için internet ve gerçek hayat farketmiyor. Kısacası ben bunları doğru bulduğum için söylüyorum, laf atıp sizi zor duruma düşürmek için değil.
İşte böyle. Ortada illa bir suçlu ve günah keçisi olmasına gerek yok. Ama sizin dünyaya bakışınız böyleyse bu tartışmalar sonsuza kadar gider, sizin site de olduğu gibi kalır.

ikiwiki: Bir Wiki Daha Mı? Yoksa Daha Fazlası Mı? ( 3)

Ayrıca bugs ve todo kısmına bakarsanız biraz aceleye gelmiş gibi. Önemli olan hataları görmek, düzeltirler en kısa sürede. Şimdilik, bence, kullanılması başağrıları açabilecek bir araç.

ikiwiki: Bir Wiki Daha Mı? Yoksa Daha Fazlası Mı? ( 3)

Üzerinde biraz daha çalışılması lazım. Ama temel kısımlar bitmiş gibi, her ne kadar daha çok güncellemeler gelecek olsa da, yalnız tasarım kötü. O da işin amelelik kısmı denebilir, düzelteceklerini umuyorum.

newLISP ( 36)

Oranladığın yerler hatalı. C ile yapılan haberlere oranla bi bakalım, asm ile ilgili yaptığın haberlere oranla. Burada "internet çocuk öldürdü", "ms özgürlükçü vs vs" gibi başlıkları açan sizsiniz ve bunlar çoğalmaya başladı. O yüzden belki ortan %6 lardadır. Ben şöyle sorayım sorununuzu çözer, Lisp portalı olsanız ekstradan lisp tanıtımı yapmanız için ne gerekirdi? Sorun lispten bahseden çoğunluğun hep aynı olmasından da kaynaklanıyor ayrıca. Lisp portalına döndürmeye başladınız, bir de soru cevap kısmı olsa tam olur yani. Forum kapanmadan önce lisp ile doluydu maşallah. Bir anda neden bu patlama oldu? Bunları sorgulayın.
Bu arada "bi biskrem versem" deyip es geçebilirdim -sizin gibi- ama geçmemeyi tercih ettim ne de olsa burada espri yapmıyoruz. Türkiye'nin komedyenlere pek de ihtiyacı yok, yeteri kadar var.

newLISP ( 36)

Arkadaşlar eş zamanlı 3 cevap yazılmış -her ne kadar tam olarak eş zamanlı olmasa ne demek istediğim anlaşıldı sanırsam-.
Baya karıştı yine ortalık, neyse madem öyle dediğim gibi haber yollarız, sonra davranışlarınıza bakarız. Bence her Lisp haberinin burada yayınlanması gereksiz hala daha bunu savunuyorum fakat belki de lisp seven çok olduğundan bu kadar haber yollanıyor da olabilir. Neyse bakalım neler olacak?!

newLISP ( 36)

Tamam, siz istediniz.
Eğer sizin amacınız her türlü bilgiyi dağıtmaksa sorun yok, bildiklerimizi yazarız siz de dağıtırsınız. Gidip perlmonks taki tüm haberleri, kaynakları gelip size copy paste etmekle başlayabilirim mesala. Sonra kendim de Perlde referanslar, yapılar üzerine bir yazı yazıp yollayayım madem yayınlayacaksınız. Herhalde bu haberden daha mantıklı ve gereklidir.
Bu arada benim program yazma konusundaki lafım size değildi, ama sizin verdiğiniz örnek de sizi buraya dahil etti gibi. Diğer arkadaşlardan da bekliyoruz, amaç si*ik yarıştırmak değil sadece konuşmak yerine icraat yapsanız da biz de severek okusak bu siteyi -şimdi dersiniz sen de icraat yap madem konuşacağına, benim icraatlerim ortada fakat sitede yayınlanmasına gerek yok bence, ama madem öyle yakında geliyor icraatlerim-.
Neyse siz bilirsiniz. Site çok güzel bir hale geliyor gün geçtikçe

Bilgi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Kadrosu ( 43)

Eğer diğer kurumların buraya ilan vermesi sebepsiz bir şekilde veya sebebi açıklanmayarak konmazsa o zaman terbiyesizlik ve seviyesizlik olur. Ama yönetim "diğerleri de versin canım, neden kabul etmeyelim" diyorsa bence sorun yok hatta güzel bir uygulama. - Lisp haberlerinden iyidir :) -

newLISP ( 36)

Yahu "Lisp Lisp" deyip duranlar Allah aşkına yazdıkları 1 tane lisp programını bizimle paylaşsın -şimdi espri yapıp helloworld falan yazdırdım ehe ne gada komik demeyin, isterseniz deyin benim için farketmez ...-. Lisp diyen çoğu kişinin hayatında yazdığı doğru dürüst programı yok -yani bu lispçiler için gelen bir kanı değil sadece burada lisp deyip başı çekenler için sarfettiğim sözler-, gelmiş "lisp lisp lisp" deyip duruyorlar. Herşey bir yere kadar, baydı artık. Nedir bu Lisp hevesi !
Dikkate almanız dileğiyle.

10 Yıllık Prolog Programlama Yarışması Arşivi ( 6)

Çok hoş bir kaynak. Bizleri de haberdar ettiğiniz için teşekkürler.

MS Windows kullananlar daha mı özgürlükçü? Programcılar çok mu korkak? ( 28)

"İnsanlar neden birbirlerini bir şablon içine koymaya çalışır?". Bence bunu çözse soruyu soran kişi hayata daha da bir farklı bakacak.
Ayrıca bence bilgisayar tutkunu olanların emesi (MS'i) mümesi yoktur, bilgisayarla ilgili olan bir kişi zaten hepsini kurcalar, "dur yapma" desen de yapar. Özgür yazılımcılık sadece bir düşünce tarzıdır, herşeyi birbiriyle bağdaştırmaya gerek yok. Windows altında da en kıldır gıcık iş olan sistem programlama, derleyici tasarlama işine giren ve yüzünün akıyla çıkan insanlar var. Önemli olan heves ve bu hevesi hep ayakta tutan, birşeyler öğrendikçe öğrenmenizi sağlayan -ve bu sayede öğrenme arzunuzu arttıran- araştırma güdüsüdür.

Fazlamesai Kare ( 8)

Güzel bir adım, hayırlı olsun. Birşey sormak istiyorum: Acaba sadece karikatür mü yollayabiliriz yoksa insani güldürebilen fotoğraf çalışmalarımızı da yollayabilir miyiz? Ve ürün bizden çıkmak zorunda mı?
Kolay gelsin.