tejas

tejas


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Cebit 2008 ve Linux ( 9)

Debian t-shirt'leri çok hoş olabilir mesela.

Debian OpenSSL PRNG Hatası ve Güncelleme Paketi ( 3)

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de şu ki, tehlikede olanlar sadece Debian kullanıcıları değil. Sizin OpenBSD sunucunuz bile olsa, eğer erişim yetkisi verdiğiniz kullanıcılarınız anahtarlarını Debian'ın bozuk OpenSSL'iyle oluşturduysa siz de tehlikedesiniz. Debian tehlikeye açık anahtarları ayırt edebilmek için bir takım araçlar yayımladı. Bunlardan faydalanılabilir.

Adobe SWF ve FLV nin kodlarını açtı. ( 7)

linux.com'da sanırım geçen hafta yayımlanan bir yazıya göre Gnash ve swfdec geliştiricileri bu işe çok da heyecanlanmamış.

Ubuntu 8.04 çıktı ( 7)

LTS olmayan Ubuntu sürümleri bir sonraki sürüme kadar desteklenmiyor, 18 ay boyunca (ki bu da 2 sürüm sonrası demektir) destekleniyor.

Eylem 2.0 ile internet sansürcülüğüne son! ( 9)

Bildiğim kadarıyla telekomun bu konuda yapabileceği bir şey yok. Mahkemeden emir geliyor, onlar da mecburen yerine getiriyor.

100 mbit bağlantı 109 ytl ( 4)

burada önemli olan 100 MBit'in işe yarayıp yaramayacağı değil, tt'nin tekeline kafa tutabilmek. Ayrıca kimse sizi 100 ayrı sunucudan aynı anda 1'er MBit ile dosya indirmekten alıkoymuyor.

Pardus 2007.3 Lynx lynx aldı başını gidiyor... ( 22)

bu sürüm biraz hızlı oldu sanki; caracal caracal haftalarca rc olarak kalmıştı :D

Açık Akademi Yayınlarından Yeni kitap:Linux Sistem Yönetimi ( 9)

Açık Akademi'nin sorunu şu ki; kitaplarını hiçbir kitapçıda bulamıyorum. İzmir'de ve Ankara'da sorduğum 5-6 büyük kitapçıda da Açık Akademi'nin kitaplarını bulamıyorum.

UNIX Dilinde Konuşma, Bölüm 1: Komut satırının gücüne hükmedin ( 3)

"Unix Dilinde Konuşma" başlangıç için güzel bir yazı dizisi. Çevirmeniz iyi olmuş. Başarılarınızın devamını diliyoruz ;)

Mükemmel Dark/Writeroom uygulaması! ( 14)

Bunların Java ile çalışanı da www.codealchemists.com/jdarkroom/ adresinde bulunabilir.

çevir.com ( 17)

anahtar kelimeli yer imi:hızlı arama
gece gece böyle oluyor işte ;)

çevir.com ( 17)

İşin esprisini anlayamadım. Neredeyse her tarayıcıda bulunan arama çubukları ve anahtar kelimeli yer imi gibi şeyler varken ne gerek var böyle bir şeye?

Linux için Google Desktop ( 14)


...Google HERŞEYİ arayacağını soyluyor. Ben ise herşeyi aramak istemedigimi belirtiyorum....

Herşeyi aramak istemiyorsanız bunu GDS'ye belirtebilirsiniz. Tabi ayrı ayrı belirtmek bana zor gelir diyorsanız saygı duyarım.
...O emaili okumak icin thunderbird'u calistiracağım mutlaka değil mi? Eh madem calistiracağım, o zaman o aramayi TB'de yaparim...

Birincisi, Thunderbird'ün araması GDS'ye göre çok yavaş, ikincisi; GDS size ileti metnini görüntüleyebilir, thunderbird'ü açmanıza gerek yok. Tabi yine, sadece okumakla yetinmeyecekseniz açmak durumunda kalabilirsiniz.
...Gerekli klasmanimi yapmissam, zaten nerde oldugu hakkinda ufak da olsa bir fikrim varsa, o zaman GD'in bana hic bir yarari olamaz, aksine bilgi kirliligi yaparak hedef sasirtir....

Hayır, ben, elimde bu kadar kalabalık döküman yığınları olmadığı için sınıflandırmamın oldukça iyi ve yeterli olduğu zamanlarda, yani neyin nerede olduğunu rahatlıkla kestirebildiğim zamanlarda belgelerime daha uzun sürede ulaşıyordum. Tıkla, klasörü bul, bir daha tıkla, ya da yaz, [TAB][TAB], tekrar yaz, tekrar yaz...
Oysa bir masaüstü arama aracıyla işler çok daha rahat. Hatırlıyorsam başlığını, hatırlamıyorsam da ilgili birkaç sözcüğü yazarak rahatlıkla dökümana ulaşabiliyorum, bilgi kirliliğine maruz kalsam da, yine de daha hızlı bir şekilde.
Bu arada veri sınıflandırma konusundaki deneyimlerinizden faydalanmak hoş olur, yanlış anlamayın, gerçekten söylüyorum.

Linux için Google Desktop ( 14)

Ağlamak istiyorum! Sonunda hayallerim gerçek oldu!
Gerçi Recoll'u yeni keşfetmiştim ve gayet memnundum ama, sanırım eski sevgilime döneceğim. Umarım taradığı çeşit çeşit dosya biçimi için abuk subuk bağımlılıklar istemiyordur. (gerçi web sitesinde öyle bir şeyler yazmıyor ama)

Microsoft Bir Türk Yazılım Şirketi Olan devBiz'i Satın Aldı ( 28)

ama gerçekten de bu kadar linkin yanına, 2 cümle özet de konulsa iyi olacakmış. Ben de linklere bakmadım ve bakmayacağım da :D

EnderUNIX ten 1000 tane Türkçe ipucu ( 1)

Acaba bu ipuçlarını indirip çevrimdışı kullanma gibi bir imkanımız var mı? Posta listesine üye oldum ama, sadece yeni ipuçlarından değil, eskilerden de yararlanmak istiyorum :D

Linux Geliştiricileri'nden Teklif: Tarif Edin Sizin için Sürücüyü Biz Yazalım ( 12)

Aslında, bitirdikten sonra ciddi hedeflere sahip olursanız, hedeflerinizi kendi çekirdeğiniz üzerinde geliştirmektense, Hurd üzerinde gerçekleştirseniz daha iyi olur gibi geliyor. Gerçi Hurd'ten de umudu kestim ya. En iyisi GPL'li OpenSolaris'i bekleyelim :D

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Ekiple ilgili bir bilgim yok ama bir Ubuntu ya da bir Fedora kadar kalabalık topluluğa ve geliştirici kitlesine sahip değiller diye tahmin ediyorum. Böyle bir durumda yeni paketleri oluşturup daha sonra bunların kararlılığından emin olmak kısa sürmez. Gerçi hoş, Slackware'i de çok kişi geliştirmiyor ya ;)
Başarılar dilerim

HaberLinux #12 Çıktı ( 19)

Böylece Ubuntu'dan sonra FM çıkartmalarını oraya buraya yapıştırma şerefine nail oldum. Bir gün bu çıkartmaları oraya buraya yapıştırırken başıma bir iş gelecek ya neyse :)

GnuPG Yeni Logo Yarışması! ( 6)

Yarışma GnuPG logosu için zaten. Arkadaşlar yukarıda "GNU'nun logosu da değişse iyi olur" anlamında söylemişler.

Çin'de Bilgisayar Adaletin Temelidir! ( 27)

Ben de Japonlar'da bir şey yok, Çinliler kısa diye hatırlıyorum:)

Fazlamesai Çeviri Harekatı !!! ( 12)

Bu harekat hala devam ediyor mu?