T-u-N-i-X

T-u-N-i-X


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

DOS, DDOS Atakları ve Korunma Yöntemleri Semineri ( 3)

Bu seminerin kayıt altına alınıp daha sonra internet'te bir yerlere konması gibi bir ihtimal var mı? Askerde olduğumdan seminer sonrasında böyle bir şansım varsa kaçırmak istemem..

Arch Linux Eğitselleri (Tutorial) Geldi Hanıııım! ( 1)

bir gün herkes arch linux kullanacak :) yayıldığını gördükçe o kadar mutlu oluyorum ki..!

Django ORM ve SQLAlchemy üstünde Elixir karşılaştırması ( 12)

"Python'un property metodu ile sarmak" nedir tam olarak bu arada ?

bir de django'da bir modelle bir süre gittikten sonra (örneğin bir ürün ortaya çıkardık ve kullanmaya başladık) modelde değişiklik yapmak istersek bu yapılamıyor.. ancak yeni uygulamalar ekleyip birbiriyle etkileştirmek lazım ki bunda bile modelle oynamak gerekebiliyor.. bunu nasıl aşıyorsunuz ?

Django ORM ve SQLAlchemy üstünde Elixir karşılaştırması ( 12)

Django'yu işte kullandığınızı söylemişsiniz.. Merak ettim, hangi firmada çalışıyorsunuz ve ne yapıyorsunuz Django ile ? Eğer sakıncası yoksa tabii..

iTunes Norveç'te Yasadışı ilan Edildi ( 3)

Apple'ın iPod'unda MP3, WMA vb dosya türleri de desteklenmiyor mu ? Bu durumda aslında dayanakları kalmıyor gibi. Yani ben Norveç'teki bir başka müzik satın alma sitesine girip bir şarkıyı satın alsam, bunu iPod'uma atabiliyor olmalıyım bildiğim kadarıyla.. Yani bu mümkün olsa gerek.. Ancak olay, iTunes üzerinden alınan müziklerin başka bir müzik çalara atılamamasıysa ben bunu biraz normal karşılıyorum. DRM ile, adamların tam da istediği oluyor işte.. Satın alınan müzik taşınamaz hale geliyor "bir başkasına"..

Gerçi AAC formatı taşınabiliyor ama herhalde iTunes'dan alınan şarkılarda farklı bir durum var.. Türkiye'de henüz iTunes'un başlamamış olması da ayrı bir hayal kırıklığı.. Ben Türkiye'deki Apple kullanıcılarının yerinde olsam bir birlik oluşturur baya protesto yapardım.

Dilbiligisi ( 26)

LAPTOP kelimesinin de Türkçe'de ne kadar yeri var, onu da tartışmak lazım bence.. :)

Vista'nın 25 eksikliği ( 55)

Ben bir Linux kullanıcısıyım. Yaklaşık 4 sene kadar oldu sanırım.. Bu süre içerisinde gördüm ki, Linux'a geçmek isteyen zaten Vista'yı bahane olarak kullanmayıp meraktan ya da sıkıntılardan geçiyor. Yani Vista'nın bir bahane olması bana biraz güç geliyor.

Ülkemiz için konuşursak, %40-60 civarı bir yüzdenin Vista'yı korsan olarak zamanla kullanmaya başlayacağını düşünüyorum ben ev bilgisayarlarında..

Ama bence Vista'dan Linux'a geçiş değil de, Vista'nın ağır gereksinimleri yüzünden XP'de kalış söz konusu olacaktır. Bunu, Linux'un miladı olarak algılamak da ayrı bir hatadır bence..

Ubuntu dağıtımı, kullanım açısından kolaylıklar getirse dahi, Linux şu anki haliyle de "Power User" seviyesinin biraz altında bence.. Son Kullanıcı için henüz tam anlamıyla uygun olduğunu söyleyemeyeceğim söz konusu Pardus olsa dahi..

Bilgi'den Geçti Bill Hilf ( 14)

Çok uzatmadan, MS'un Windows'un bütün kaynak kodunu eğitim amaçlı olarak açtığı ve başka birkaç şeyden daha bahsettikten sonra soru cevap bölümüne geçildi.

----
Burada bir yanlışlık mı var yoksa bana mı öyle geldi ? Microsoft, eğitim amaçlı olarak Windows'un kaynak kodlarını mı açmış ???!

Linux Flash Player 9 Beta hazır! ( 25)

Linux'da Firefox'da hala floating flash animasyonları sorunlu.. Umarım en kısa sürede düzelir..

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Afedersiniz.. Meraktan soruyorum.. Pardus için böyle düşünmenizin tam olarak sebebi nedir ? Yani devletin parasını boşu boşuna çarçur ettiklerini ve dava açacak kadar ne olduğunu biraz açıklayabilir misiniz ?

Bu arada hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?

BIOTURK ( 2)

Linux üzerinde Firefox ile flash görüntülenmesine rağmen hiçbir şeyi izleyemiyorum nedense... Giderek uyuz olmaya başladım şu flash'a..

Firefox 1.5.0.3 ! ( 9)

Afedersiniz de Opera'da hiç mi açık çıkmıyor ? Firefox eklentilerinin formatı olan XPI dosyaları basit birer ZIP dosyasıdır ve içeriğini soyadını .zip yaparak görebilir hatta değiştirebilirsiniz. Örneğin Firefox'un yeni çıkan bir sürümüyle uyumsuzluk yaşandığı zaman dosyayı açıp eklentinin sürüm bilgileriyle oynayabilir, adını değiştirebilir daha pek çok şey yapabilirsiniz. Zira tamamen açık bir dosyadır.. Minimeter eklentisi Türk Telekom'un internet sayfalarından sorgulama yapıyor. Haliyle bir internet sayfasına sizin kullanıcı adınız ve şifrenizi yollamasından daha normal birşey olamaz, ne bekliyordunuz ki ? Kaldı ki eklentilerin güvenilirliğiyle Firefox'da çıkan açıkların çok fazla alakası yok. Son olarak Mozilla'nın eklenti sitesinden indireceğiniz eklentiler öyle sanıyorum ki teker teker kontrol ediliyor.. Bahsettiğiniz gibi bir durum olsaydı bu kadar geniş kitleler tarafından da kullanılmazdı.

Fedora Core 5 çıktı! ( 3)

Masaüstü aramaları için F-Spot ? F-Spot, resim görüntüleme yazılımı değil miydi ? Tam tersine Beagle, arama için kullanılıyor..

Fazlamesai'ye Soralım: PHP ve MySQL Eğitimi ( 12)

www.litux.com var. Zamanında katılmayı düşündüğüm ancak bu tür ücretlerin altından kalkamayacağımı düşündüğüm için bıraktığım bir kurs... İTÜ Hocalarından Hasan DAĞ'ın da eğitim verdiğini biliyorum. Hiç değilse alternatif olması açısından incelemeye değer..

Windows Kullanmanın Dayanılmaz Maliyeti ( 22)

Açıkcası sinirlenmenizi, kabullenememenizi anlayabiliyorum ama sorunun tam olarak Windows'la alakalı olduğunu düşünmüyorum. Sorun bence bu işi yapan firmayla alakalı... Yani onlar bunları yasaklamasa Windows size işinizi görmeniz için birşeyler sağlıyor ve siz de işinizi görebiliyorsunuz. Ha; Windows'a virüs bulaşması, SP1 yüklü makinenin sırf SP2 yüklü olmadığı için internete çıkarılamaması falan (bu okulda sık sık yaşanan bir senaryo) gibi konularda hak veririm. Çünkü bu tamamen Microsoft'un sorunu... Bilgisayarında SP2 yüklü olan arkadaşım bile internet'e çıkamıyor çünkü 1 dk sonra sistemi kapanıyor. Ancak söyledikleriniz Linux'da da gayet olabilecek birşey... Yani admin şifresi size verilmediği sürece ne wireless vb bir ortama manuel olarak ip atayabilirsiniz, ne de başka birşey yapabilirsiniz. Günlük hayatta sürekli olarak Linux kullanıyorum ve her yerde özgür yazılımı savunuyorum. Ancak Windows'a bu kadar yersiz bir şekilde yüklenilmesini ve bunun da FazlaMesai gibi bir sitede çıkmasını doğru bulmuyorum şahsen.... FazlaMesai'de eskiden daha dolu dolu şeyler okuduğumu hatırlıyorum. Sitede cidden hiçbir şey bilmediğimi hissederdim o zamanlar, şimdiyse ya ben çok geliştim ya da burası biraz yavanlaştı. Şu sıralar burada yazanları bir kategoriye sokarsak arada sırada çıkan istisnaları saymazsam sürekli olarak lisp, pardus haberleri ve microsoft'a yüklenen gereksiz şeyler çıkıyor. FazlaMesai misyonundan sapıyor gibi geliyor ya da ben bu aralar fazla hassaslaştım da böyle şeyler düşünüyorum. İçeriği biraz daha ayıklayıp böyle şeyleri forumlarda tartışmaya açsak daha iyi olur diye düşünüyorum.

linuxdevices.com : xynth windowing system ( 17)

Çok merak ettiğim birşey var. Projeyi C ile mi yazıyorsunuz ? Ve bunu yazacak bilgi birikimine yazarken mi ulaştınız yoksa başka bir sayede mi ? Yani ne bileyim üniversite vb ile öğrendiğiniz bilgiler mi yoksa kendi kendinize öğrendiğiniz bilgiler mi bunda etkili oldu ? Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Tim O'Reilly tarafından yazılan bir açık kitabın hikayesi... ( 10)

Wikipedi'de kitap için bir sayfa açılıp koyulabilir mi acaba ? Eğer böyle birşey yapılırsa ben de yardımcı olmaya çalışabilirim vakit bulabilirsem.

Gerçekten de yok mu Türk geliştirici? ( 28)

Türkiye'de çok iyi programcılar var aslında.. Benim bildiğim, tanıdığım ve yanlış hatırlamıyorsam C++ ile oyun motoru yazan arkadaşlarım vardı. Hatta St Joseph kendilerine okuldaki bir lab'ı açmıştı ve orada çalışıyorlardı ancak sonradan takım arasında anlaşmazlıklar çıkınca dağıldılar. Bunun gibi eminim ki daha birçok örnek vardır. Tahminimce bu insanlar belirli birşeylere kanalize olmuş insanlar ve Summer of Code gibi şeylerden haberdar değillerdi. Bir çoğu da açık kaynak, özgür yazılım gibi felsefeleri para getirmeyecek, aç bırakacak olgular olarak görüyorlar. Ayrıca listelerde hala MySQL, Python gibi konuların konuşulmasının ne gibi bir kötü yanı olabilir tam anlayabilmiş değilim ? İnsanlar bir ucundan tutarak kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar daha ne olsun ? Ben de şu aralar Python öğreniyorum çünkü çok fazla modül var içerisinde.. Neden kötü olsun ki ?

Yeni ADSL tarifeleri açıklandı .. ( 81)

Görünüşe bakılırsa en iyisi yine şu anki tarifem olan 256K Limitsiz ile devam etmek. Normal tarifeyi sabit tutarak hızları 2ye katlayacaklar sanıyordum ben; yanılmışız.. Hele "garanti edilmemek koşuluyla" ibaresi gerçekten içimi cızlattı. Bu kadar acizliği yakıştıramıyorum...

Özgürlük hakkında... ( 12)

http://forums.b2evolution.net/viewtopic.php?p=27100#27100
---
Think about your country a little bit... There are people who are trying to divide your country with gun force, killing people; which we call "terrorism".. We really don't know why it made sense after 11 September but we were always calling out for people of global peace.. It's really not politics... It's life.. People who are insisting on Kurdistan are not blamed by us but there is no such country, it's just imagination.. But it's not only imagination.. They're killing people just to make this dream real.. There're thousands of people (soldiers or villagers) who are dead just because of these dreams.. And you people here, call it freedom of software or politics.... I recall every of you about the bombings in Iraq and also in Spain etc... When will you care people ??

Does open source software is really that open to let people propagate their freedom dreams which lies on death of thousands of people ? I guess not.. Free software does not and shouldn't intersect for people's life.. Please..! I regret... Please don't obey these people..
---
bunu da ben yazdım... Bizim kadar haritasına tecavüz edilen bir ülke daha var mı ya ?? Bu nedir Allah aşkına ?? Hatay'ı harita dışına alırlar, güneydoğu Anadolu'yu harita dışına alırlar ve senelerdir bunu hep yaparlar.. Sinirlenmemek elimde değil.. Bunu özgür yazılımla cidden bağdaştıramıyorum..

'Andımız' Tartışılamaz mı? ( 45)

Aslına bakarsanız da bir yandan tüm bunlar gerekli diyorum kendi kendime. Amerika'daki gençlik bugün kendi ülkesi dışındaki ülkelerle ilgilenmez, haritadaki yerini bilmez. Bu nedenle beyinsiz bir toplum olarak adlandırılırlar bazen..

Siz yarın öbür gün bu tartışmalar sonucu Atatürk'ün resmini okul kitaplarından, binalardan vs kaldırırsanız bu, yarın öbür gün Atatürk'ü gördüğünde "bu kim öğretmenim ?" diye soracak bir çok çocuğa sebep olacaktır.

Maçlardan önce İstiklal Marşı okunması falan da mantıksız gelmiyor bana.. Okunmayadabilir tabii.. Ama Türkiye'nin tarihine baktığınız zaman siyaseti bir aşırılık içinde yaşadığını görür ve önlemlerinizi almak durumunda kalırsınız. Bugün azınlık denilen gruplar Türkiye'den toprak isteyebiliyor, toplumu bölmek için faaliyette bulunabiliyorlar. Oysa siz herkese "Türk" kimliğini ya da daha mantıklı olan "Türkiye Vatandaşlığı" bilincini aşılarsanız daha doğru olacaktır. Bugün birçok insan "Amerika'lıyım", "Amerikan Vatandaşıyım" demek istiyor. Neden acaba hiç düşündünüz mü ? Fransa'dan gelen adam bir süre sonra neden bu cümleyi kurma gereksinimi hissediyor ? Tamamen özendirici ve karizmatik bir şekilde sergilenmesinden olduğunu düşünüyorum ben.

Bugün, Fenerbahçe Cumhuriyeti ya da Kürt Devleti gibi kelimeler sık sık sarfediliyor. Üzücü bir durum.. Türkiye Cumhuriyet'i sınırları içinde başka cumhuriyetler, başka devletler yoktur.

'Andımız' Tartışılamaz mı? ( 45)

AKP Hükümeti'nin başta olup olmamasıyla Atatürk'çülüğün ne alakası var Allah aşkına ? Bu mudur bunun ölçüsü ? Ne kadar ön yargılı yaklaşıyorsunuz hiç düşünmeden ya...

İlk seçime geldikleri günü hatırlıyorum. O sene hayatımda ilk kez oy vermiştim ve oyumu AKP iktidar olmasın diye CHP'ye vermiştim. Şimdi düşünüyorum da tamam tek başına iktidar olmasını engelledik de CHP başta olsaydı daha mı iyi olacaktı ? CHP'si, DSP'si, DYP'si, ANAP'ı zamanında iktidara geldiler de ne oldu ? Tansu Çiller, Mesut Yılmaz AKP'den daha mı masumdu ? Yapmayın Allah aşkına..!

Şu anda adamlar Avrupa'ya karşı bizi güzel bir şekilde temsil ediyorlar. Güzel bir vitrin oluyorlar Türkiye'ye.. Ecevit varken AB toplu resimlerini hatırlayın, Tayyip Erdoğan girdiğinde insanların ona ilgisini görün bir de.. Durum değişiyor..

Yorum yapmadan önce diğer ülkeleri de bir gözden geçirin. Laik olduğunu söyleyen ülkelerin partilerinin adlarında Hristiyan vb kelimeler var. AB'nin kendisi bizzat bir Hristiyan klübü olarak tanımlanıyor bazı yerlerde.. Almanya seçimlerini de hepimiz gördük. İnsanların Türkiye'ye nasıl yaklaştıklarını da görmüş olduk. Eğitim seviyesi arttıkça yurtdışındaki bir insanla konuştuğunuzda ya aynı olduğunuzu ya da ondan iyi durumda olabildiğinizi görüp "aslında hiç farkımız yokmuş" dediğiniz olmadı mı hiç ?

Söyler misiniz dünya üzerindeki hangi ülke hükümeti kadrolaşmayla itham edilmez ? Ya da hangi hükümet bugüne kadar gerçekten namuslu, 4-4'lük iş yapmıştır ? Herşeyin 4-4'lük olduğu birşey yok henüz dünyada..

Boş eleştiri yapmaktansa oturun özgür yazılıma destek verin, bir şekilde yazılım geliştirip toplumun bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılayın, bağışta bulunun; ne bileyim daha yararlı işler yapın.

GoogleMaps: Casus aracı mı? ( 7)

Whitehouse yazınca birşey çıkmadı.. Washington DC 'ye gidip de beyaz saray'ı bulduğumuzda da enteresan birşeyle karşılaştık.. Onu ve bulunduğu çevreyi mozaikleştirmişler gözükmesin diye... :) Pentagon da bulunamıyor aynı şekilde...

Dizüstü Linux'un Geleceği ( 5)

Hocam sizi Allah mı gönderdi :) HP NX 9105 var bende de.... FC2 ile PCMCIA ve multimedya kart okuyucuyu kullanabiliyor musunuz acaba ? Kızılötesini falan ? Özellikle multimedya kart okuyucuyu kullanabiliyorsanız lütfen benle iletişime geçin.. tunix@raptiye.org

Jabber: Anında Mesajlaşmadan Çok Daha Fazlası ( 15)

Çok afedersiniz ama ufak bir sorum olacak.. Jabber'ın sunucuları kişiye özel mi ? Yani ICQ veya MSN gibi merkezi bir sunucu değil de herşeyin kendi bir sunucusu mu var ? Yani mesela Uludağ'ın üzerinde bir Jabber sunucusu var. Ona bağlanarak ana sunucuya mı bağlanmış olurum yoksa yalnızca Uludağ'ın kendi sunucusuna mı ?

Bunu söylememin nedeni mesela bir sayfada bir kişinin Jabber adresini gördüm ve eklemek istiyorum..? Eğer sunucular ayrıysa o kullanıcıyı ekleyememiş olacağım çünkü..