mysterious

mysterious


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Skolelinux Debian Labs ( 7)

Umarım ..
Öğreniriz ama işin önemli olanı geç kalmamak.

Skolelinux Debian Labs ( 7)

İçinde bulunduğumuz durum gerçekten vahim desene.
Dünyanın parası çöpe (M$) gidiyor. Üzüldüm açıkcası.

GNU/Linux masaüstü kullanışlılıgı ile ilgili son araştırma ( 2)

GNU/Linux kullan ey millet GUI'n eskimesin olma illet :)
Hani Micro$oft her 5 yılda GUI sinde devrimsel değişiklik yapıyormuş ya ;-) o açıdan.
Bence o gidip önce kendi kernel'inde devrimsel değişiklik yapsın. [ ama dur vazgeçtim :: Yapmasın :-P ]

GNU/Linux Ortamında Webcam İle Hareket Algılama ( 13)

Şu anda deneme fırsatım yok ama, geliştirmeye ve denemeye geçeceğim zaman makaleden ve bu linklerden yararlanacağım kesin :)
Yardımı kestiklerinde de akıllarından (Bu bilgileri verirsem yada daha fazla yardımcı olursam kesin rakip bi firma kurar ) geçmiştir. :)

GNU/Linux Ortamında Webcam İle Hareket Algılama ( 13)

Birde ufak bi ekleme daha Antitrust'ı izlemistin. Şimdi olayı kapmışsındır.

GNU/Linux Ortamında Webcam İle Hareket Algılama ( 13)

Birde ufak bi ekleme daha Antitrust'ı izlemistin. Şimdi olayı kapmışsındır.

GNU/Linux Ortamında Webcam İle Hareket Algılama ( 13)

Görüntü kaydının tutulması derken kaydın kendisini kastetmiştim ve bu kayıt hem çok az yer kaplamalı hemde geektiğinde geri dönülüp rahatça izlenebilmeli. İşte uğraştığım şey buydu.
Ayrıyeten cebit fuarında dolaşırken tam aradığım özelliklere sahip bir sistem ile karşılaşmıştım adı da (3Deyes) dijital görüntü kaydı, transferi, hareket algılayıcı sistem. Ürün windo~1 altında çalışıyordu görüntü ilk olarak dünyada hemen hemen bu tür güvenlik sistemlerinde kullanılan wavelet tekniği ile kayıta alınıp sonra avi olarak export edilebildiğini söylediler oradaki yetkililer. 3Deyes de hareket algılama gerçekten süperdi yani eğer hiç hareket yoksa kayıt duruyor ama kamera çalışıyor en ufak bir harekette tekrardan kayıta başlıyordu.
Oradaki yetkililere bunun UNİX sistemlerde kullanılan projesi varmı diye sordum önceleri varmış ama sonradan bu proje durdurulmuş. Nedenini sorduğumda ise pek fazla bilgi sahibi olmadığını söyledi. (ve açıkcası yardım etmeyi birden kesti :-) ) bende fazla üstelemedim.
Yani benim yapmak istediğimde bunun gibi bir sistemdi. Bu sistemi özgürlüğüme kavuştuğum an mutlaka yapıcam. (Askerliğim 14 gün sonra bitiyo :-) ) Özellikle senin verdiğin bilgiler de çok yardımcı oldu saol.

Kablosuz İstiklal ( 6)

Niye heveslenmiyelimki hevesimiz gursağımızda mı kalsın yani. Ama sonuçta %0.1 bile olsa var. Bardak dolu %99.9 boş değil %0.1 dolu. İşte biz bu yüzden hep kaybediyoruz biz olumlu eleştiri yapmasını bilmiyoruz,
Egerki şöyle desek (arkadaşlar var ama sinyal çok zayıf, nedir bunun sorunu, ileride düzelecekmi bu acaba daha test olduğu için mi böyle).....
İşte biz bu şekilde yaklaşmaya başladığımızda bilelimki Güzelim türkiyemizin heryerinde kablosuz internet ağımızda olur aklımıza hayalimize sığdıramayacağız şeyler çok ama çok kısa sürede de olur.
Kalınız sağlıcakla..
eminux...

GNU/Linux Ortamında Webcam İle Hareket Algılama ( 13)

Fz'ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum ve ellerine sağlık güzel ve yorucu bi çalışmanın ardından bilgilendirici bir makale/kaynak olmuş.
Tozlu raflara kaldırdığım projeme devam edebilirim bu sayede :P
Ben ilgilenen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum; Peki bu görüntü kayıtlarının tutulması için önerebileceğiniz en iyi sıkıştırma algoritması nedir?

Internet´teki Komşular - Gerçek Dünyadaki Komşular ( 2)

Fazlamesai XML yayını ne zamandan beri yapıyor?
Ben yeni gördüm. Bu arada son yorumlarında xml formatında yayını yapsak nasıl olur..
Saygılarımlar
_________
eminux...

yzai okyun ( 7)

ilk gördüğümde mozilla kafayı yedi mi acaba diye düşündüm ama meğerse haberin içeriği ile alakalıymış :)

Korsana hayır, korsana evet - II ( 13)

İngilizlerin bir sözü vardır "ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diye. hiç bunu neden söylediklerini düşündünüz mü? Bu kaçak yada kopya bir malın ömrü kalitesi ile alakalıdır. Gider bi pazardan ayakkabı alırsın iki ay sonra birdaha almak zorunda kalırsın. Ama gidip de bi NİKE mağazasına bir kere alır ve yıllarca giyersin. (Paran cebinde kalır)..
Şimdi benim deyinmek istediğim konu da bu Neden kopya yada korsan cd alayım ki. Bu biraz da Prensip meselesi (başın ağrımaz) . Cd mi aldın evegeldin taktın cdrom'a oda nesi çalışmıyor hemen nerden aldıysan gider değiştirirsin. Ama korsan aldın diyelim tekrar git bakalım bulabiliyormusun adamı yerinde, sen yola çıkmadan toz olmuştur bile. Ha yıllaca orjinal cdlere verdik diyelim onca para sonra da bir açıklama; %30'lara kadar indirilecek fiyatlar diye. Burda ne mi yapılır. Burda hiçbirşey olmamış gibi davranılır ne üstüne soğuk bi su içilir nede ağlanılır. Olay budur.
Ben Orjinal cd aldığım zaman verdiğim para önemli değildir önemli olan benim kafamın rahatlığıdır. Cd nin kitapçığını açar içini okurkende dinlerim zevk alırım bakarım vokalist kimmiş sözlerini kim yazmış bla bla bla...
Zevkler ve renklere girmek bile istemem.. (This is your life)

Sun Linux ( 9)

Aynı dert bende de var. Kafayı yicem valla. Neden Benzetmeye çalışırlar anlamam. Kolay mı oluyomuş acaba. Ama yinede alışkanlık meselesi bazıları da yoğurdu böyle yiyiyo. Bende de tek birşey vardı oda Adobe PhotoShop onuda linux altında kullanıyorum. (alışkanlık işte :-P)

M$ Word´deki Açık Makroları Uyarı Olmadan Çalıştırıyor ( 3)

Kevgir olmuş artık M$ daha ne beklenirki.
Artık böyle haberler duydukça karşımda; üstünü yama, çapıt gibi şeylerle kapatmaya ve iş adamı statüsüne girmeye çalışan biri geliyor aklıma.

Not: Zaten oldum olası şu macroları kim kullanır diye düşünür dururum. haket ne işe yarar. Neden yapmış m$ bunu :-P

Microsoft´un Yeni Testi ( 4)

İt kaşınınca çobanın değneğine sürtünürmüş.
M$'un yaptığıda bu.. (kaşınmak) :))

Mandrake ve HP elele ( 9)

Birde pclere m$ stickerleri yapıştırırlarya gıcık oluyom walla. Şimdi sevimli penguen zamanı o zaman... :)
Saygılarımla..

Türk Malı Yeni Bir Oyun ( 7)

Görünüşe göre güzel bir oyun. Beni etkileyen kısmı ise oyunun made in turkey olması bu sektörde ilerlere gitmesi lazım...
Oyun oynamayan ben bile sırf bu oyunun tutması için satın alırım walla.. Saygılarımla.

`How to Become A Hacker´ Türkçe Çevirisi ( 50)

Kendilerine '/Hacker/ denmesinden '/çoğunluğun yalnış bildiği manasını kastediyorum/ zevk alanlarda var tabii.

Türk Telekom Sitesi ve Win2003 Server ( 7)

$$$$ Para para para $$$$
Kesinlikle bu işin içinde de birilerinin cebine yüklü miktarda para girmesi için yapılmış olaylar dolaplar vardır. Artık başka birşey düşünemiyorum. Ülkem topraklarında yaşayan ülkenin iyiliğini ileri gitmesini istemeyen kişilerle dolup taşıyor. Bu zihniyet değişim gösterecekmi? (umut yokki düzelsin) Biz zaten üzerimize düşen görevi yapmaya çalışan insanlarız. (içinde umut taşıyanlar)
Olay yarın öbür gün yapılan yalnışlıklar sonucu kafalarını duvarlara vurup (vururlarmı oda belli değil) keşke deme meselesi. Geleceği göremeyip pişman olma meselesi. Biz hep serzenişte bulunuyoruz ama ne faydaa.... ne faydaa.... (nato kafa nato mermer)

Kamuda Açık Sistemlere Geçiş Kervanına Brezilya da Katıldı! ( 6)

Ben birbaşka bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum konuya.
Şimdi bir toplumda yapılan yalnış (bizim için yalnış) düzeltilmesi isteniyorsa bunu o kurum, kuruluş ve/veya toplumum üst kademesinden düzeltmeye başlamak çok zahmetli ve zor olur. Ama teker teker fertleri bu yalnıştan alı koymak biraz daha kolay ve sağlam bir yoldur.
Örn: Bir şirkette 10 kişi çalışıyor ve birde patron ama bu patron free kelimesinden kıl kapan biri, biz burda çalışan elemanları Linux ve özgür yazılama geçirdiğimizde çoğunluğu kurtarmış oluruz ve artık orası doğru ve güvenilir yoldadır.
Zaten çoğumuzun hayatı linux'u etrafımızdakilere anlatmakla, tanıştırmakla geçiyor ve zevk alıyoruz bu işten.
Bence aramızda yüksek (devlet kurumları, büyük firmalar vb.) kademelerle ilişkisi olanların buralara teklifler, çözümler sunması ve diğerlerininde eğer böyle bir girişim varsa ona yardımcı olması.
Mesela hatırlayınız E-devlet'in M$ üzerine kurulması planları vardı. İnanın bana 50 belki de daha fazla mail kendim attım ve birçok (alakasız kişilerde buna dahil) arkadaşıma da attırdım...
Çalışmalarımızı bu yönde yapmak ve gerektiğinde de destek istemek en olumlu ve doğru yoldur diye düşünüyorum..

Sevgi ve saygılarımla...

Bir yaşam tarzı olarak Unix ( 21)

Bu aralar bende böyle bir yazı harızlıyordum ama sundance daha hızlı davrandı :) ve ortaya güzel bir yazı çıkardı.

Bi Unix Junkie gördüm sanki :P

Matrix Üzerine - Part One ( 18)

"Must control power the machine to biridge the bacward"

Saatinizi Kullanarak Makinanızı Boot Edin (USB Bootable Knoppix) ( 5)

Kastettiğim şu 64,128,256,512... mb lık usb memory drive 'lardı. Yani buna knoppix'i yükledikten sonra usbden boot edip çekirdek çıtlamak..(Öyle saat herkezde ne gezer hem kim bilir kaç paradır...) Ben hemen deniyebileceğimiz bişii kastetmiştim.

Saatinizi Kullanarak Makinanızı Boot Edin (USB Bootable Knoppix) ( 5)

Knoppix çılgınlığı aldı başını gidiyo.. Linux'un harika çocuğu demek geliyor içimden. Bence herkez yanında bir adet knoppix bulundurmalı (tahminimce bulunduruyordur da) Nereye gitsem show time diyip knoppix i takıp çılgınlığı gösteriyorum millete şimdide usb den boot..
bir istekte ben yapayım > Bunu Usb memory drive dan boot edebilebileni varmı ? :P

Matrix Üzerine - Part One ( 18)

Bu arada Film mi izleyenlerin büyük bir kısmı zaten altı ay boyunca birbirlerine what is the matrix diyip duracak galiba. Tartışmalar sürerkende altı ay nasıl beklenir bilmiyorum sonu görebilmek için. -Ki felsefi boyuttan bakıldığında bu kadar düşündürmeseydi boyutu felan da kalmazdı hemen sonuca varırdık..
Bu arada ben size "REVOLUTIONS" ın trailer linkini vereyim belki izleyenler benim kaçırdığım şeyleri bulur burda herkezle paylaşır .. (Galiba revolutions da ajan smith uçuyo... )


http://www.code-matrix.net/video1/etmrev.mpg

Hadi bakalım daha neler çıkacak..