mbayer

mbayer


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Mobil Dünyanın Yeni İşletim Sistemi: Samsung BADA ( 3)

Bir içimlik çay keyfinde bir yazı olmuş, teşekkür ederim, çok keyif verici idi. Devamını bekleriz.

Google 50 yıl içinde kendini yok edecek! ( 26)

Ne alaka, gülerim sadece. Google benim makinamda kurulu olan (localhost) web server'dan daha hızlı çalıştığı müddetçe zor gibi. Hala da hızlı çalışıyor. Adamlar durmadan yeniliyorlar kendilerini , üniversite + fabrika karışımı birşeyler. Ms çok bayat geliyor kusura bakmasınlar her ne kadar xp kullansak da.. :)

IBM Sun'ı alır mı? ( 9)

Java'nında artık yavaş-yavaş sonu geldi, daha yenilikçi dillere doğru rüzgarlar daha fazla esecektir.

Python, Google'ın da desteği ile ilerlemeye devam ediyor ( 6)

Görüşleriniz için teşekkürler en azından .net'e devam anlaşıldığı kadarıyla.

Python, Google'ın da desteği ile ilerlemeye devam ediyor ( 6)

Web konusunda birşey diyemiyeceğim ama masaüstü uygulamalarda .net uygulamaları kadar çabuk ui oluşturulamıyor gibi duruyor daha çok win32 c programlamayı andırıyor.. Google ne kadar destekliyor acaba/kendi ne kadar kullanıyor?

Son iş güzarlık: Blogger.com yasaklandı! ( 5)

Bu mahkemeler bizim bilgi alma özgürlüğümüzü kısıtlıyor, mağdur oluyoruz. Karar veren hakimi biz mahkemeye veremez miyiz? Hatta elbette vardır ancak ödev yapıyordum blog sitesinde örnek buldum ama engellenmiş giremedim. Şimdi ben ne yapacağım?

Google'dan Web Tarayıcı ( 18)

Acaba şimdi de girdiğimiz sayfaları mı indeskleyecek? Hoş zaten yapıyor. Uyanık olalım, elbette google yararlı birşey ama fazla kullanmak moran yapar bence. Bir yere kadar kardeşim ie yada firefox veya diğerleriyle devam. öyle arama sayfasının altında eklemiş, bence ağzıyla kuş tutsa ilgimi çekmez. İlerde internet değil google'da mı dolaşacağız? :)))

Microsoft Singularity'nin Kaynak Kodu Kamuya Açıldı! ( 16)

Benim anlamadığım vs2003-2005-2008 bile vs2003 c++ compileri ile geliştirildiği, acaba ms neden .net'i geliştirirken yine kendisinden yararlanmadığı? analiz araçları ile incelediğiniz zaman en yeni çıkan vs2008'in bile vs2003 c++ ile compiler edilmiş olduğu. Tamam bizler uzun zamandır c++ ile proje geliştirmiyoruz da ms niye devam ediyor. Yorumu olan varsa beni aydınlatsın, uzun süredir kafamı kurcalıyor. Java'dan eclipse için aynı şeyi söyleyemem onlara 10 üzerinden 10 puan.

Microsoft Singularity'nin Kaynak Kodu Kamuya Açıldı! ( 16)

Kesinlikle haklısın. Gerçi linux'da ne kadar özgür başka hikaye..

Java Tekeline Hazır Mısınız? ( 12)

Biz de acaba script ve database entegrasyonlu bir dil geliştiremez miyiz? Taşınabilir. ms'e yıllarımı verdim, java da karmaşık, daha sade ve pratik..

Gazete okurken sinirlenmeyenimiz var mı? ( 9)

Gazetede özellik boyalı basın olarak tabir edilen bir takım gazetelerde bildiğimiz yada ilgimiz dahilinde bir haber çıktığı zaman ve/veya bildiğimiz bir çevreyle ilgili bir haber yapıldığı zaman ne kadar hatalar olduğu farkediyoruz da bilmediğimiz bir konu çıktığında neden güvenip/inanıyoruz, galiba sorgulayan bir toplum değiliz.. :)

ADSL'de İndirim ( 25)

Değişik bir yaklaşım olacak yıllık enflasyon hesaplanırken bu indirimi de dahil ederler mi acaba?

Anti-virus gerektirmeyeceği bile yazıldı ama KORSAN'ı engellenemedi! ( 10)

Bana göre artık vista yada linux'da kullanmak çok şey farkettirmiyor önemli olan web teknolojileri. Ne bileyim Firefox diyelim. Nasılsa bütün platformlarda aynı çalışıyor. Pencerenin arkasındaki artık çok ilgilendirmiyor, heyecan bile vermiyor. :)

Özgür Yazılım için dev bir adım daha: Sun Java GPL oluyor ( 53)

Hayırlı olsun. Bir takım nokta net (olmayan:) toollara ugrasa-ugraya java'ya dondum. İtiraftır.. :)

Microsoft'tan Vista İçin Korsan Önlemleri ( 20)

Bundan iyi google için teşvik olamaz. ie yeterince yeterli ve/vyea firefox.. Bundan sonra full web teknolojilerindeyiz anlaşılan..

fazlamesai.net'e Soralım: Getter ve Setter Şeytani Mi? ( 25)

Bende ilk başta c# yada java'ya karşıydım, koyu bir c progamcısıydım. Ama artık değiştim c# ve java'yı bolca kullanıyorum. Temelde bu dillerin syntax'ı zaten c ile acayip yakın. Zatem asm kodlamadığıma göre ha c ile yazmışız ha c# ile. (Java'da dahil.) Her ne kadar ms; vs2005, office2007 ve msn live'i c++ ile yazıyor olsada... :) Bu gidişle teknoloji onlardı mı kalacak merak etmiyorda değilim doğrusu..

Google... Bu sefer hesap tablosu uygulaması ile... ( 4)

Dön dolaş yine başa dön :)) Bilgisayar dünyası ne garip, önce server'lar vardı (mainframe) sonra kişisel bilgisayarların çıkmasıyla devrim yaşandı.. Sonra yine yavaş-yavaş başa dönüyoruz. Artık mainframe türü makinalarda dummyterminal'lere döneceğiz bu gidişle. Excel'imiz orada çalışacak. Pc'lerimiz sadece birer ekran olacak galiba :( boşa mı çabalıyoruz. Yaz geldi, tabiatı solusak daha iyi galiba, hayat geçiyor...

Google Web Toolkit (GWT) ( 8)

Örnekleri inceledim yahoo'nunki daha kullanışlı geldi. Google neden sunucuyu java tabanlı server üzerinde çalıştırıyor kendisi java kullanmadığı bir gerçek. Siz bunlarla oyalanın mı diyor yoksa taşıması kolay diye mi yaptı :)

Video: Smalltalk, bir video, bir IDE ya da test-driven development üstüne... ( 2)

Video'dan göründüğü kadarıyla RAD değil zannedersem. Ticari olarak isteklerimizi karşılayamayabilir, çok zaman harcamak lazım gibi duruyor başında.

Microsoft Türkiye'nin Üniversite Gezileri ( 42)

Bence sorun alışkanlıklarımızda, son kullanıcıya linux'u kullandıracak projeler geliştirmek lazım. veya uygulamaları web'e taşımak lazım. O zaman belki.. Bill'de web'e yönelin diyormuş, haberlerden okuduğumuza göre.

Fazlamesai.net'e soralım: Google'ın bu seferki bombası ne? ( 17)

Ciddi, ciddi m$'in tahtini ele gecirecek. Gmail de yenilik yapmislar, .doc, .xls, .pdf vs artik gorebiliyorsunuz. Bir sonraki adim da bunlara degisiklik yapabilirsiniz derse? Geriye ne kaliyor acaba :)

İstanbul Metrosu ve BSOD ( 29)

Bence sorun window'dan kaynaklanımıyor sorun delp? ile yazılan programlarda. Benimde o şekilde çalışan bir programım vardı visual c++'la yeniden yazınca 2 senedir hiç kapanmadan, mavi ekran çıkartmadan çalışıyor. Sebebi window thread senkronizasyonunu ms'in daha iyi yapması. Yine de eleştirilerinize katılıyorum :)