Dite

Dite


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai'ye soralım: Ev yapımı alarm sistemleri ( 4)

Kablo çekmek en zahmetli kısım. TCP/IP stack'i içinde WiFi modülleri var. Bunlar stm32 gibi bir mcu'a bağlanıp, modüler PIR sensörleri olabilirler. Ama diğer yandan bütün bu WiFi'in güç tüketimiyle uğraşmak yerine 445 Mhz alıcı verici modüllerle ve uygun bir kanal kodlanmasıyla çok az güç tüketen, tamamen pille aylarca çalışan modüllerde yapılabilir.

Beyin Dalgalarinizi Kullanarak Eksi Sözlüge Mesaj Yazabilir Misiniz? ( 11)

İçimden bir ses bu sadece "force tranier"'ın pc'e bağlanmış hali olacak ve herkes hayal kırıklığı yaşayacak diyor...

Açık kaynak kodlu Yerli Strateji oyunu ( 23)

Zaten oyun yapmak demek oyun motoru yapmak demektir ve bu da öyle kolay bir iş değildir (Bkz Unreal Engine, 2 yıl ve 20M dolar)Bu zorluktan dolayı oyun yapmak bir eşik. Yoksa diğer ufak firmalar gibi al unreal engine'i çatır çatır istediğini yap. Burada programlama açısından değil pazarlama açısından zorluklar var. Tabii böyle bir dağıtım hiçbir zaman half-life gibi bişi olamaz, çünkü görüldüğü gibi rekabeti doğuran zaten oyun motorunun tekniği :)

Fakat benim anlamadığım konu şu mağdem open source kodlar nerde :D Yani oyun çıkınca dağılıtacakmış vb.. mazeret bunlae gibi geliyor bana. Amaç popülerlik gibi duruyor. "Bizde oyun yaptık bizde oyun yaptık" O zaman git mario'yu tetrisi yeniden yaz al sana oyun hemde dünyanın en başarılı oyunları. Fakat marifet o değil işte...

Neden D? ( 5)

Tabii ki haklısınız örneğin build script'lerini perl ile yazabileceken neden gidip C++ ile yazayım ? Fakat genelde hep java yada diğer benzeri dilleri kullanların savunması budur:

"Bu araçlar şimdi sistemi kasıyor olsa bile 4-5 sene sonra donanım gelişim ivmesine bağlı olarak artık kasıntıyı hissettirmeyecek derecede gelişip hızlanacaklar."

Bu pek doğru değil. Neden ? Çünkü 4-5 sene sonra sistemlerin hızlanması ile beraber ihtiyaçlarda bir o kadar artacak daha komplex multimedia uygulamarı çıkacak bu durumda gene java kullananlar "4-5 sene sonra" diyecekler, 4-5 geçtiğinde ise gene bu durum tekrarlanacak "4-5 sene sonra..." :D :D :D

Neden D? ( 5)

Kısacası D ile daha az esnek, daha rahatsız ve daha "anormal" günler sizleri bekliyor :). Benim gördüğüm tek şey şu ilk kez kod yazacak insanlar rahat edecektir çünkü çoğu 100 satırda C++ ile kendi garba collectorlarını yazabileceklerinden bile habersiz olduklarından (ki ben burada nasıl yazılacağını göstermiştim) kullandıkları dilin "sihirli" bir şekilde işleri yapması hoşlarına gidebilir.

Böyle diller tıpkı isveç çakıları gibidirler. Üzlerinde pek çok alet vardır ama aslında hiç biri gerçekten işe yaramaz ve marangozlarda o yüzden çakılardaki testereyi kullanmaz :D :D

GNU Hata ayıklayıcı (GDB) 7.0 sürümü duyuruldu. ( 5)

Emacs window'larını kullanmıyorum frameleri tercih ediyorum daha çok böyle bişi
Fakat bazen böyle bişiye ihtiyaç duyuyorum o yüzden gdb'e bir gui lazım bence

GNU Hata ayıklayıcı (GDB) 7.0 sürümü duyuruldu. ( 5)

Emacs olmadan ben kendilerini kullanamıyorum bile, bir front-end yapmayı düşünmeleri lazım.

Crytek, Oyun Motorunu İngiliz Üniversitelerine Bağışladı ( 4)

Tabii ki "türklerde oyun yaptı yawww" geyiyine inanmıyordunuz her halde. Aslında bunu görmek için sadece oyunun credits'ine bakmak yeterli

Matematik ve programlama gerçek hayatta ne işe yarar:emeksensin.com ve rengarenk ( 4)

Ve nitekim "pek bi zor" problemleri çözmeyi başaramamışsınız. Bkz: Kötü seçim örneği.

HP, Türkiye'de PC üretecek ( 1)

Monte edecek... Tıpkı Aziz Nesin'nin "Düdüklü Tencere Fabrikası" gibi ;)

NativeDVB4Linux ( 9)

Kernel fonksiyonlarına falan ulaştığı yok "dosya ya okuma yazma"'nın ötesininde bişi yapmıyor zaten...

Google'dan hareketin kralı: Native Client ( 8)

Sanki Microsoft diye adı sanı duyulmamış firma Internet Exporer diye garip bir browserda bu olayı yıllar önce (en az 10 yıl) yapmış adına ActiveX demişti...

Türkiye spam konusunda dertli ( 10)

Anlaşılamayan taraf ise bana spam yapan firmanın ürünleri almak bir yana, eğer alıyorsam bile vazgeçerim. Muhtemelen beni dolandıracaktır. İş böyleyken hala ülkemizle spam'la reklam yaptığını sananlar var.. :(

CanSecWest: Bilgi eksikliği mi yoksa kaya gibi bir işletim sistemi mi? ( 4)

Bilgi eksikliği....
http://ferruh.mavituna.com/hala-guvenli-misiniz-oku/

Microsoft Singularity'nin Kaynak Kodu Kamuya Açıldı! ( 16)

Oh come on ! C#'dan öncede pek çok pastayı C++ ile kesiyorduk ve çok güzel kesiyordu. Ayrıca sadece bir "havalı" IDE'sinin olması C# kolay yapmaz. C++ Builder'inde "havalı" bir IDE'si var.

Microsoft Singularity'nin Kaynak Kodu Kamuya Açıldı! ( 16)

İnanıyorum bu "reklam" amaclı projenin para kazandırmayacağını MS fark etti ve open source yaptı.
Neden ?
C#'dan MSIL üretiyoruz sonra MSIL'den tekrar x86 assembly üretiyoruz. Bartok'un kodları open source olmadığı gibi tüm sistem aslında onun üzerine kurulu :) Tabii C++ ve assembly'ıda ayrıca kullanmayı ihmal etmiyoruz.
Bu kadar uğraşmaktansa C++ ile yazsaydık daha kolay olmaz mıydı ? :D :D

Çalışan Bir GNU/Linux Prosesinin Çıktısını Bir Dosyaya Nasıl Yönlendirirsiniz? ( 2)

Dikkat etmemiz gereken ufak bir nokta var. Eğer programcı memory mapped io kullanmışsa, eski file handle'ı kapadığımızda yeni yaratılan handle' hafızaya bağlanmayacaktır.

WordPress Blogları Mahkeme Tarafından Engelleniyor ( 28)

Site blocklamanın pratik açıdan bir ceza olmadığı gerçeği ile yüzleşmemiz gerekiyor...

Bu Eserin Asıl Sahibi Kim? Tartışması Bitiyor Mu? ( 8)

Benim bildiğim pek çok kurum ofis dökümanlarınızı/email'larını imzalamanız için sertifika dağıtıyor zaten. Bu firmanın onlardan farkı nedir ?
X gitti verisign ile A dökümanını imzaladı, Y gitti bu firma ile gene aynı A dökümanını imzaladı. Şimdi A dökümanı hangisine ait ???

P.S.: Hatta burada "beleş"'i var
http://www.signedtimestamp.org/
http://www.copyclaim.com

IRC mi IM mi? ( 3)

"Sorry, turkey has been blocked from AfterNET due to repeated abuse."

Cumhurbaşkanı Sezer İnternete Sansürü Onayladı ( 14)

Başka siteden içerik almıyorum ki, ben kendim yaratıyorum, ve henkel gibi kimya fimalarınada aracılık yapıyorum diyelim...
Bu durumda malın ticaretini yapıyorum ve bilgi üretiyorum.

Cumhurbaşkanı Sezer İnternete Sansürü Onayladı ( 14)

TCK'da yer alan “intihara yönlendirme”, “çocukların cinsel istismarı”, “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma”, “sağlık için tehlikeli madde temini”, “müstehcenlik”, “fuhuş”, “kumar oynanması için yer ve imkan sağlama” ile “Atatürk'e hakaret içeren” suçların erişimi engellenecek.
“sağlık için tehlikeli madde temini”'nini biraz açmak gerekir, siz kimyacınısız ve site açıp "pek bi zararlı" maddelerin process'lerin yayınladığınız dünyadaki kimyevi madde sağlayıcılarına linkler verdiniz, şimdi bu suç mu ?
Eğer bu bir suç unsuru teşkil ediyorsa bütün kütüpaneleri yakalım onlarca kimya kitabı var. Ama o da yetersiz olur bu yöntemleri bilen onlaraca kişi başkalarına bu "tehlikeli" bilgileri aktarabilir. En güzel okuma yazma bilen herkesi kuşuna dizelim.