Micros~1 çıldırdı: Windows 2003 üç ay reboot etmeyecek!

0
sundance
Micros~1 ürünlerini kullananlar bilir. Serverlarda bile arada sırada (NT'de günde bir kaç defaydı mesela) makinayı reboot edersiniz ki performans makul boyutlarda kalsın. Dahası belli sürelerde yeniden kurulum yapmanız da gerekir. Bu da normal bir şeydir, hatta başka işletim sistemi görmemiş olanlarımız bunu bir bilgisayar pratiği olarak çoktan kabul etmişlerdir.

Micros~1 ise sanırız bundan rahatsız. Şu makalede Windows 2003 Server'ın üç ay ve altı ay gibi "çılgın" uptime sürelerine sahip olacağı yazıyor :) Eh, belki BSD'nin Linux'un yakaladığı uptimeları da yakalamayı hayal edebilirler bir gün.

Görüşler

0
raistlinthewiz
denilebilecek tek şey sanırım:
"hadiiii lannn!!!"

0
raistlinthewiz
bu arada yanlış anlaşılmasın yukardaki söz..

tepkim m$e ;)
0
conan
Umarim olur. Biz de boylece M$ da endustrinin ihtiyaclari dogrultusunda urunlerinde gelismeler ve yenilikler yapmasi gerektigini anlamis deriz :)
0
cK_Khakis
Bu mini bir eleştridir...
linux un özellikleri,güzellikleri,ucuzlukları(fiyat açısından) bir yana,MS a gereksiz ve aşırı yüklenildiğini düşünüyorum.herhangi bir NT server günde birkaç kez reboot edilmek zorunda kalıyorsa,MS a değil,admin e kızarım ben.XP kurulu makinamda herhangi bir driver ı tanıtmak zorunda kalmazken,mandrake 9.0 kurulu makinamda 3-4 saat driver lara harcamak zorunda kalabiliyorum.yani bu biraz da kullanıcıya bağlı.mesele FB-GS taraftarları çekişmesi gibi bişi ise,bir itirazım yok.Ama mesele ihtiyaçları en ideal,en kolay,en iyi şekilde karşılamaksa MS un hakkını teslim etmek gerekir.biraz duygusallığa kaçıyor sanki tepkileriniz.gerçek şu ki:MS bugünkü noktaya muhteşem ürünleriyle değil,muhteşem pazarlama stratejileriyle geldi.beni kızdıran noktada hep bu oldu zaten.rekabeti yokedercesine sergiledikleri tavır!Zira rekabet yoksa gelişme de yoktur.diğer bir gerçek ise:MS evlilik gibidir ne onunla ne de onsuz! bu site gerçekten çok değerli bir site.sizi tebrik ve takdir ediyorum.MS ilgili yorumlarınız biraz gerçekten uzak geldi bana o kadar.paylaşacağınız bilgileri sabırsızlıkla bekliyorum.kolay gelsin...
0
pulsar
Ben şimdiye kadar 10$'lık winmodemler dışında bir driver probemine rastlamadım. Üstelik te windows 2000 xp driveri olmayan primax usb tarayıcıyı kurulur kurulmaz tanıdı benim mandrake. Ayrıca donanım olarak routerlar için kullanılan atm kartlarının bile son derece basit biçimde linuxa tanıtıldığına da şahit oldum. Bir de birisi windows 2000 ile bir frame relay bağlantı hikayesi yazsa da görsek şurada. Bu noktada şunu demek bana biraz haksızlık gibi geliyor.
0
malkocoglu
>>MS bugünkü noktaya muhteşem ürünleriyle >>değil,muhteşem pazarlama stratejileriyle geldi.

Haksiz (ve kanun disi) rekabeti de unutmamak gerekir.

http://www.usdoj.gov/atr/cases/f3800/msjudgex.htm


0
mysterious
Oda nesi ! yine mi başlıyor ...
ms - linux tartışması başlatmaya mı çalışıyorsun. İnanın bu artık baymaya başladı. (Anonimden kurtulduk şimdide ms - linux inanmıyorum ya..) Nedir bu çekişme kardeşim eger ms kullanıyorsan ve onla evliysen bırak öyle kalsın. Seni zorlayan mı var yada burda ms ye haksız suçlama mı atılıyo(bence hepsi haklı), bu konular uzun uzun tartışıldı zamanında şimdi tekrarlamanın alemi yok.
Ve her defasında bunu pişirip pişirip önümüze koymayın kardeşim....
Burda ms in o bize yaşattığı sıkıntılardan kurtulmuş ve sakin sakin linux umuzla yaşarken girmiyelim yine, bak yine adranalim yükselmeye başladı...

Sevgi ve saygılarımla...
0
murat09
Deneme amaçlı W3KIII'ü kurduk. Ses kartını tanımadı (Realtek Onboard). E naparsın, driver CDsinden kurarsın değil mi. Eh, tanıdı yani bir şekilde. Aaaa! Türkçeye çevirirsek; "Yeni donanımın aktif olması için tekrar başlatmalısınız". diyor! [Bu donanımı yaklaşık 1 yıl evvel piyasada olan Gelecek Linux 2 tanıyordu reboot etmeden :-) ] E sonra mı? Sildik...
Saygılarımla.
Reboot etmeyen Windoze yoktur ve olmayacaktır. Çünkü en iyi windoze henüz çıkmamış olan windozedur.
0
St
Sanirim boyle tekil olaylar uzerinden yorum yapmamak gerekir, benim ethernetimi de 2 sene oncesinin windozu taniyor ama en son cikan linux distrolari tanimiyor. Eh fazla anladigimi iddia edemem ama isini bilenlerin hep Linux kullandiklari da asikar.

Bu arada iki OSu yaristirmak gereksiz kanaatimce, ikisi de ayri kulvarlarda kosan programlar. Birisi mouse kullanarak herseyi yapabilmenin kolayligini zayif bir sistemle verirken, oburu istediginiz herseyi yapmaniza izin veren bir sistem, ama hakkiyla kullanmaniz icin ehh biraz fazla (abartma manasinda degil) sey bilmeniz gerekiyor. Windozun kullanici kitlesinin genel olarak bilgisayarin kendi mudahelesi gerekmeden "next next next" dongusuyle program kurmak isteyen kullanicilardir, Linux'unkiler ise sisteme her manasiyla hakim olabilmek isteyen ve bunun icinde "biseyler" bilmesi gereken kullancilardir. Ozet olarak dedigim odur ki windoz ile Linux'un karsilastirilmasi (windoz deyimleriyle soleyim bari :) IE ile winampin karsilastirilmasi gibi birseydir, gereksizdir...
Tesekkurler, saygilar...
0
tongucyumruk
Bal gibide karşılaştırılır Linux ve windows bakın şöyle:
-Windows kronik saç dökülmesi ve sinir sağlığında bozulmaya yol açmakta, bu durum uzun vadede intahara (monitöre kafa atmak suretiyle) veya başka yollardan ölüme götürmektedir...

-GNU/Linux ise insanları tembelliğe alıştırmakta, göbek bağlamalarını sağlayıp kolestrol vs... de artışa sebep olmakta ve bu yolla kalp krizinden öldürmektedir...

Not: Serdar Köylü'ye teşekkürler...
0
elrond
Hocam kusura bakma ama bu OS uyduruk Tayvan boardlarında çalışssın diye geliştirilmedi. 1001 türlü highend server devicelarını çalıştırsın diye geliştiridi.
Mesala online makinaya 2. etherneti takıp eskisini çıkartıp reboot etmeden devam edebilmek gibi. Eleştirilecek noktayı seçerken dikkat etmek lazım. Ben ses kartı ile gelen bir Proliant server görmedim mesela...
(Başka OS ler Hot-Plug yapamaz demiyorum sadece bir server OS i uyduruk ses kartını görmedi diye suçlamak abesle iştigal olmuş)
0
murat09
O uyduruk dediğiniz anakart Gigabyte, modeli de PE667 Ultra Pro. Fiyatı da az buz değil, RAID li olanında da aynı ses kartı var ve fiyatı 188 USD (bayi!). O 1001 türlü anakartı da deneyecek ne paramız var ne de bu kadar vaktimiz.
Misal, Canon S20 (USB!!!) fotoğraf makinasını alın takın bakalım herhangi bir M$ ürününe tanıyacak mı. Tanımaz. Ama herhangi bir 2.4.18 üzeri üstü kernel taşıyan Linux distrosu bunu hiç mi hiç naz etmeden görür.
W2003 ü henüz çok kullandım diyemem, parayla beta tester olanlardan değilim. Eminim iyidir, hoştur güvenlidir eskilerine göre (gerçekten samimiyim bu konuda emin olun!). Ama sanki size de biraz Windows 2000 (ki bana göre en iyi M$ ürünüdür, belki de BSD kerneli bulundurduğu(?) için) e XP katmışlar gibi de gelmedi mi ? Saygılarımla.
0
cK_Khakis
söylemek istediklerim sanırım tam olarak anlaşılamamış.benim belirtmek istediğim "M$ ile ilgili eleştrileriniz fazla duygusal oluyor bu yüzden tam olarak gerçeği yansıtmıyor."biri iyidir diğeri kötüdür gibi bişi söylemedim.sadece bu birazda kullanıcıya bağlıdır.mandrake9.0 için scanner driver ını bulmak 3-4 saat sürdü benim için.bu durumda ben kalkıp "bu linux ın driverlarıda bulunmuyo kardeşim ne biçim iş" desem bu linux ın değil benim eksikliğimdir.(daha kısa sürede bulunabilirmiş bulduğumda anladım:)bir admin NT4.0 server ı dahi günde birkaç kez reboot etmek zorunda kalıyorsa bu bizzat o adminin öküzlüğüdür.MS u kötülemek yada kızmak yersizdir diyorum.örnek:sorumlu olduğum 6 adet NT4.0 server var ve 7 ay boyunca sadece bir tanesi reboot edilmek zorunda kaldı,o da SAP kaynaklı bir problemden dolayı ki,benden öncede bi 7 ay daha reboot edilmemiştir.bir kazmanın eline linux da verseniz MS da verseniz kazma olduğu için 2sini de kullanmakta problem yaşayacaktır.tekrar söylüyorum:ben herhangi bir karşılaştırma yapmadım(söylediğiniz gibi bunlar çok yapıldı)sadece bazı eleştrileri duygusal ve çocukça buluyorum o kadar.umarım bu sefer yanlış anlaşılmaz yazdıklarım.hepinize kolay gele..
0
zeux
baslikla alakasiz lakin yeni baslik isgal olmasin diye buraya ilistiriyorum.
simdi Mozilla 1.4a kurdum. sonra onu Default Browser sen sin guc sende dedim fakat windows bunu kabullenmek istememekte keza windowsupdate.blabal.com 'a girince

Thank you for your interest in Windows Update

Windows Update is the online extension of Windows that helps you get the most out of your computer.

You need to be running a version of Internet Explorer 5 or higher in order to use Windows Update.

demekte ayrica hali hazirda yuklu msn'de bu varligi kabul etmek istememekte.

M$ in diger browserlara bu destegi vermesini istemek yanlis mi olur yoksa ben bunu yazan 313 kisi miyim ?
0
elrond
Niye versin? Bunun rasyonel bir sebebi varmı para için S/W geliştiren biri için...
0
FZ
Dahil olduğum bir e-posta listesindeki arkadaşlardan birinin gönderdiği mesajın içeriğinin bir bölümü:


[als@ronin als]$ uname -a; uptime
Linux ronin.nandconsulting.com 2.4.8-26mdk #1 Sun Sep 23 17:06:39 CEST
2001 i686 unknown
6:44pm up 416 days, 20:20, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00

Söz konusu makina şirket ortamında dosya ve yazıcı sunucu olarak çalışıyor.

Biri Windows 2003, uzun süre reboot etmemek falan mı dedi? :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

EMO vs. M$ (İlk round EMO'nun)

anonim

Elektrik Mühendisleri Odası bir süredir sonunda mühendislik ünvanı olan sertifikalara karşı savaş veriyordu. EMO kendi sitesinde yanımlanan bu habere göre ilk roundu aldı.

Not: Arada RHCE de var ama bence GNU/Linux a da torpil yapılmamalı.

Bir Windows-2000 Pro deneyimi

cayfer

Paylaşmadan edemedim...

Açıkçası NT serisi işletim sistemleriyle pek deneyimim olduğunu söyleyemem ama bugün başıma gelenler bana "İyiki de yokmuş" dedirtti.

Bir Win2K makinaya Azeri font ve klavye yayılım programı yüklemem gerekti. Dosyaları Azerbaycan'dan bir yerlerden indirdim. Güzelce yükledim ve doğal olarak (aslında doğal değil; "geleneksel" demek daha doğru olur) "reboot" istedi....

Google Sky'a Microsoft'tan Rakip

huso

Microsoft şu an deneme aşamalarında olan WorldWideTelescope hizmetini duyurdu. worldwidetelescope.org sitesindeki örnek videolardan anlaşıldığı üzere, ürün Google Sky'a rakip olarak piyasaya çıkarıldı. Denemek isteyenler siteden indirip ürünü kullanabilirler. Bakalım Sky rakibi Telescope'dan başka ne yenilikler getirecek micros~1 bizlere...

Microsoft'tan "phishing"e hukuk savaşı

Soulblighter

Microsoft, taklit site oluşturarak kimlik hırsızlığı yaptıkları iddiasıyla 117 kullanıcıya dava açtı.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi, dava açtığı kullanıcıların kimliklerini açıklamıyor. Şirket, bu kişilerin internet üzerinden yüzbinlerce e-posta göndererek masum kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmaya teşebbüs ettiklerini savunuyor. Microsoft’un hedefi Windows açıklarını kullanan phishing şebekelerini ortya çıkarmak ve yok etmek.

Hırsızın hiç mi suçu yok?

cayfer

Herkes Micros~1'u suçluyor. Yok "ele geçirilmiş bilgisayarlar", "yok virusler, solucanlar", "yok ad-ware'ler"... Diyelim ki bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminde, ya da bir uygulama programında açık var. Bu, birilerinin bu durumu istismar etmesine haklı gerekçe olabilir mi?

Bir alışveriş merkezinin park yerinde bıraktığınız arabanınızı kilitlemeyi unutmuş olmak arabanızın soyulmasını haklı kılar mı?

Soyulan evinizin kapısını kilitlememiş olmanız, çelik kapılarla donatmamış olmanız bir kusur mu, ihmal mi?

3-5 virüs, ad-ware yazarını Kızılay'da (ya da Times Square'de) sallandırırsanız bu sorunlar çözülür mü?

Bence "Evet".