coderlord

coderlord


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Pardus 1.1 Alpha (kod adı: meren) Çıktı! ( 55)

17 sn. lik açılışı müdür'ün nasıl yapabildiği, http://svn.pardus.org.tr/uludag/trunk/comar/belgeler/Pardus-Acilis.lyx belgesinde açıklanıyor. Ayrıca müdür'ün kaynak kodları, http://svn.pardus.org.tr/uludag/trunk/comar/mudur/ adresinden görülebilmekte.

Pardus 1.1 Alpha (kod adı: meren) Çıktı! ( 55)

1.1 alpha ile ilgili hataları http://bugs.pardus.org.tr/ adresine bildirebilirsiniz.

Origami Projesi ( 9)

Tahmin yapayım. Animasyonu izleyince nedense aklıma kablosuz bir ağ geldi. Heryeri kapsayan kablosuz internet.

PostgreSQL ile Programlama Kitabı Projesi ( 33)

Firebird hiçbir zaman çok fazla tanınmadı. Kendi reklamını yapmayı da beceremedi. Kendi yağında kavrulup gidiyor. 2.0 sürümü çıkaracak ancak kaç kişinin haberi vardır? MySQL'e veya PostgreSQL'e eklenen en ufak özellik çarşaf çarşaf ilanlarla reklam ediliyor. Firebird'in tanınmasının bir zaman meselesi olduğunu düşünüyorum. Çok mu hayalperestim? :)

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Sorun değil. :) Pardus'a canımız feda. :) :P

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Sen beni yanlış anlamışsın lazarus. :) Benim bold olarak yazdıklarım robertosmix'in yazdıklarından alıntıydı. Diğeri benim yanıtım. Bold yazılar benim yazdıklarım değildir! nick'im de geçmişte yaşadığım bir olay yüzündendir ve aslında anlamında ironi içer. Benim süper bir coder olduğum anlamında değildir. Nasıl ki senin de lazarus'u yalamış yutmuş bir insan olmadığın gibi ;) Merak etme makina da toplamıyorum.. Bu arada benimle ilgili bir kuyruk acın mı var merak ediyorum.

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Biz bir grup takım arkadaşı olarak SVN depolarındaki kodları inceleyip yıkılıyoruz. Hangi Pardus çalışanının hangi dağıtımda ne kadar tecrübesi var? Özel sektörde hangisinin ne “ürünü” var. Hiç birinin ele avuca sığar bir geçmişi yok tabii ki. Diplomalarla bu işler olmaz ki. Bilmiyorsanız bileni de suçlamayın. Siz de engin bilginiz ile katılsaydınız keşke. Birşeyler öğretirdiniz. Hem de vatana millete bir faydanız dokunurdu. Demek sıfırdan işletim sistemi yazmalıyız. :D Ne kadar yazılım geliştirme sürecinden haberiniz olduğu da belli oluyor. Eve bu iş diplomalarla olmaz. Fakat bir kenarda oturup atıp tutmakla da olmaz.

Pardus'un İlk Ayı ( 26)

Böyle saçma sapan, içi boş bir yorum daha önce görmemiştim. Sanki o yazıda "biz bütün donanımları tanıyoruz, başka dağıtımlar tanımıyor heyoo" gibi bir söz varmış gibi ne dolandırıcılığı kalmış ne üçkağıtçılığı. Yakışıksız olmuş, yersiz olmuş. Desteksiz atmak olmuş.

Fazlamesai'ye soralım: Peki bu durumda ne yaparsınız? ( 11)

Özgür yazılımda sorun kurumsal destek olup olmamasında değil, bir kurumun olmamasında. Yazıda gayet güzel belirtmişsiniz. Kurumlar sorunu paslayabilecekleri bir muhatap bulamıyorlar. Özgür yazılım hala "bedava" yazılım olarak algılanıyor. "Ucuz etin yahnisi mi olur?" zihniyetindeki kişiler çoğunlukta olduğundan, onbinlerce doları Microsoft ürünlerine yatırmayı mantıklı buluyorlar. Şirket yöneticileri isime para ödüyor, ürüne değil. Ürünün ne işe yaradığını bile bilmiyorlar. Firebird veritabanı mı istersiniz MS SQL'mi dendiğinde sizce neyi tercih ederler? :) Özgür yazılımın bunlara ilave olarak bir "imaj" sorununun olduğunu düşünüyorum. Evet reklam, tanıtım, promosyon önemli. Janjanlı grafik arabirimler, göze hoş gelen renk seçimleri önemli.

2005'in en iyi on bağımsız oyunu! ( 8)

Eklemeyi unuttum. SDL kütüphanesi kullandığından, bu oyunu satın aldığınızda MacOSX, Linux ve Windows sürümlerine de sahip oluyorsunuz. Windows sürümünü satın aldınız diyelim. Destek ekibine diğer platformlar için derlenmiş sürümlerini de istediğinizi bildiren bir e-posta gönderdiğinizde size indirebileceğiniz URL'i gönderiyorlar. :) Umarım diğer oyun üreticileri bundan birazcık ilham alır. ;)

2005'in en iyi on bağımsız oyunu! ( 8)

Burada gördükten sonra DROD: Journey to Rooted Hold'un demo sürümünü indirdim. Ben ki "artık oyunlardan keyif almıyorum" diyen bir kişi, bu oyunun başından kalkamadım. 3 boyutlu, bilumum görsel efekti gözümüze sokan, milyon dolar bütçeli ancak içi boş oyunlardan sonra bu oyun size görsel açıdan zayıf gelebilir. Ancak içeriği ve verdiği keyif inanılmaz. Bugün sipariş ettim ve aldım bu güzide oyunu. Herkese tavsiye ediyorum. Bu haberi gönderene de teşekkürler diyorum.

Sonunda Pardus doğdu....... ( 22)

Bütün geliştirici ekibe ve destekleyenlere teşekkürler. Sizleri çok seviyoruz. Bu ülkede, bir işi sonuna kadar götüren olduğunu da gördüm ya bu bile yeterli aslında. Harikasınız, aslansınız, kaplansınız. :)

Debian Tarihçesi ( 27)

Deb ve Ian ın birleşmesinden oluştuysa ve Ian da iın olarak telaffuz ediliyorsa ben buna Debiın derim arkadaş. :)

Fazlamesai.net TV : 33. Bölüm ( 45)

Bukalemunun gözlerini kapatırız. Böylece çevrenin rengi göremez ve doğal rengine döner.