abakana

abakana


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Arkadaşta gyteligillere ait olan bir nevazil teşekkül etmiş en kısa zamanda Pardus ekibinin olaya müdahale etmek için olay mahaline geleceğinden arkadaşın vak'a ya yaklaştığı bilimsel metadolojileri ve yol harita şekillerini görme fırsatımız olacak burada gözlemlerimi aktaraccağım o günde. Bir seminer sonu şunun olacağından da eminim: ---Evet geldik Sorulara ---(sessizlik)

Virüs Uyarısı - Nyxem ( 11)

Blmiyorum işine yarar mı ama Uludağ dağıtımında rahatlıkla bu kartı kullanıyorum tek dikkat edilmesi gereken nokta bağlantı sağanmasını istemeden once "modprobe ndiswrapper" ile modulun yuklenmesini saağlamak.

Virüs Uyarısı - Nyxem ( 11)

Bi arkadaşa annesi bilgisayarın üzerini örtmesini salık vermişti başka bir virüs haberinden dolayı :)) Sanırım bunlar ilginç olduğu kadar çok fazla da manaya sahip şeyler...

Katrina Felaketi Sonrası Yardım Mı İstiyorsun, O Halde MS Windows ve IE Yükle! ( 15)

Çok ilginç olan ise ABD' nin dışarıya yönelik propaganda sitelerinin hemen her tarayıcı ile açılması izlenebilmesi, misal www.setimes.com www.rferl.com www.radiosawa.com hatta bu sitelerde bir görüntü ya da ses dosyası varsa bunu mpeg wma ram rm mov mp3 formatlarında bulmakda mümkün oluyor. Kısacası her platformda bi şekilde erişilebilir....

Robot Simulasyonu Yapan İnsan mı? Yoksa Tersi mi? ( 22)

Robot bu maili Yahoo' dan mı yollamış?

Hack Teknikleri ( 10)

Hepsini okumadım ama İbrahim Hoca muhtemelen bu yazının üzerini çizmiştir diye düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla kendisi typo ve gramer konusunda çok hassas biri.

Türkiye'de Elektronik İmza Sonunda Başlıyor ( 2)

Bunu okuyunca aklıma şu geldi:
http://burkinafasafiso.blogspot.com/2005/07/ne-kendi-etti-rahat-ne-leme-verdi.html

Ulusal GNU/Linux Dağıtımı Yapmak Ne Kadar Anlamlı? ( 153)

Oldukça fazla tartışma yapılmış, kaç paraya yapıldı bu diye.. Bizde ahkam keselim biraz değil mi :))
Bu işin yapımını üstlenen kurumun konumu ve ilgi alanları, Uludağ Projesinin hedeflerini düşününce işler rutin hale gelinceye kadar ~ 7 ila 10 milyon YTL arasında bir miktarın ayrılmış olabileceğini düşünüyorum, ki bundan aşağıda bir toplam bütçe düşünüldüyse oldukça çok şaşıracağım. Peki neden bu kadar fazla? Kurumun yaptıklarından tabiiki, bahsettiğimiz kurum yanlış hatırlamıyorsam başta askeri olmak üzere çeşitli alanlarda görev kritik noktalarda kullanılan sistemlerinde geliştirimini yapıyor. Mesela X ülkesindeki bir biriminizden bilgi alırken İ ı sorunu yüzünden sistem gitti. Ya da bu sistemin bir kardeşi kullanılan bir tıbbi cihaz bu nedenle tamda ameliyatn ortasında haa verdi ve kullanılan uygulama çöktü. Diyelim ki bu anda önemli birine bypass ameliyatı uygulanıyodu...
Olasılıkları arttırmak mümkün, tabik ibu tıbbi cihazın içine pardus kuracak değiliz ama yapılan Pardus' ta düzeltilen problemlerin çoğu alt yapı hazırlamada kullanılan araçların problemleri.
Herhalde durduk yere bu problemleri çözdürmeniz herhangi "ticari kafalı" siyasi ya da bürokratın ilgisini çeker ve sizin ödeneğinizin kesilmesine neden olur.(Ya da neden düzelttirdiğinizi açmak zorunda kalırsınız, ki bazen bu işi isteyen kurum hariç açamazsınız)
Pardus ya da Uludağ ya da klozetlerin bakter üretimine engel olması projesi sizin için bir kılıftır. Sizce bir işletim sisteminde kaç önemli parça var? Bu kadar önemli bir proje için devletin zorunluluğu olmamasına rağmen(evet batık bankalar için böyle bir zorunluluğu yok, ancak ekonomik düzenin devamlılığı için bir fedakarlıkta bulunuluyor) herhangi bir batık bankaya koyduğu kadar para koyması neden bizi diğerinin aksine rahatsız ediyor.
Bakarsınız bir gün ilgili kurumun bir kısmını gezme fırsatınız olur ve 10-15 m2 yere yeni alınan araçları görebilirsiniz, onların fiyatını öğrenince yuh yahu bu para Türkiye' nin IMF' den istediğinin bilmem kaç katı da diyebilirsiniz.(Benzeri işler yapan başka bir devlet kurumunda böyle diyen birini duydum)

Nerden nereye gelmiş konu yahu :p
Terar diyeyimde içimde kalmasın ~7-10 milyon YTL ' nin Pardus projesi için gözden çıkarıldığını düşünüyorum.

Vapurlar Hep Kalacak ( 10)

Vapurumu Vermiyorum sitesi ile sanırım email adresi de toplanıyordu, ben mi fazla kuşkucuyum yoksa bu olay yeni bir kaynak sağlama zımbırtısı mı? Birde o siteye email adresimi verdiğimden beir Kosgeb iş yürütücüsünün birinden her gün 1 adet email almam tamamen tesadüf mü?

Müjde İkinci Nesil Alan Adı Türkiye'de! ( 15)

AlterNIC ile benzeri bir olay olacağını sanmıyorum, zira bu işe giriştilerse güven vermeleri lazım.
ICANN ve diğerleri olarak bakmak yerine olaya ICANN' ın kontrolü tarafından bakmakda gerekli gibi...
Mesela bu amaçla kurulmuş ORSN gibi bir kaç alternatifte var.

Müjde İkinci Nesil Alan Adı Türkiye'de! ( 15)

Bana hep ilginç gelmiştir bu işlerin kontrolü...

Şimdi kim yetkili, kim yetkisiz tartışmaları mı başlayacak?
bu arada Meteksan bir form koymuş kayıt için...

HTML Formlarının Rastsal Fonksiyonlarla Korunması ( 21)

CSRF' ye karşı güzel bir koruma yöntemi, içine başka ekler konarak daha da leziz hale getirilebilir. Ama eğer biz paranoyaksak şunlarda eklenebilir sistem içine:
resim kontrolü,
email ile yazılanın onaylanması(biraz sapıtık bir düşünce ama :))
TCKimlik No Doğrulama
Online pos erişiminiz varsa Paypal' ın kredi kartı doğrulama sistemi(OHA falan oldum yani)
Tabii bunlar istenen güvenlik sevyesine göre değişebilir.

Yeni bir MD5 çakışması daha ( 2)

PHP uygulamalarında da son zamanlarda bir hareketlenme var bu konuda md5 yerine başka şeyleri ya da md5 ile başka bir çıktıyı şifreleyip onunla asıl değeri karıştırıyorlar ve ortaya bişi koyuyorlar. Mesela uye adının md5 i ile parolanın bir işlemden geçirilmesi ve sonra kaydedilmesi gibi...

Fazlamesai.net'e en iyi basılı/görsel içerik ödülü ( 33)

Bir çok arkadaş heyecanlanmış bu ödüller ile ilgili ilginç sylemlerde bulunmuşlar.

Efendim herkes bilir ki Linux Camiasında bu ödülleri almak o kadar önemli değildir, yani günlük işlerle(bir iki satır kod düzeltmek, iki makale çevirmek, iki po dosyası hazırlamak nedir kine.. ) alınan ödüllerin bir anlamı yoktur aslolan ALTERNATİF ÖDÜLLER den birini alabilmektir, zira hem süre kısıtlıdır hemde beceri gerektirir. yani pek takmamak lasım bu FM' nin filan aldığı ödüllere :D

Fazlamesai.net'e Rakip Çıktı! ( 8)

Promosyon demişken o hafta* Salı 00:00 a kadar en fazla yorum yapan 10 kişi arasındna seçilecek biri FM stüdyosu gezisi ve canlı canlı programı izleme ve şu American siding deki elemanın FM versiyonu olma hakkı kazanabilir mesela :p

bizim köyde hafta Salıdan başlarda :))

İki listenin Hikayesi: Java yerine Ruby ( 7)

Bu kod karşılaştırmalarında dikkatimi çeken şey ruby kodlarının pseudo mantığıyla hazırlanmalarıydı.
Bu da bana şunu hatırlattı "1 haftada PHP öğrenirsiniz ama 1 yılda PHP öğrenemessiniz."

Python İle Java Applet'i Yazmak Caiz Midir? ( 14)

Sanırım gcc ile jython u kıyaslamanın pek bi manası yok. Zira sonuçta çıkan mamülü bir vm işletecek. Daha çok olay vm de bitecek.

Fırat Firefox u açar mısın? Yani firefox içinde jython ile hazırlanmış Java birimleri mi var? Bunlar alışılagelmiş yöntemlerle hazırlansaydı nolurdu?

nic.tr'ye Phishing Saldırısı ve Yurdumun "Hacker"ları ( 4)

Eger bu goruntuler baska sekilde ele gecmemisse,
Egenet Internet Servisleri' nin bu sazanladigini soyleyebiliriz herhalde, tabii kamuya acik bu sorumlunun elinde hangi alan adları var diye bakılan bi yer yoksa...

Aman bana ne :))

Tipografik Kitap Arama: AmazType ( 5)

Güzel bir ActiveXML uygulaması(Javascript karşılığı=AJAX) ben sevdim :)

Flickr* içinde benzeri bir uygulama var ve çok eğlenceli

*www.flickr.com

Dünya ile Rekabet Edecek Zehir Gibi Bir Bilgisayar Şirketi Kurmak ( 23)

Hemen hiç bir parasal kaynağı olmayan tüm varlığı eldeki ilginç iş yapma fikri olan oluşum.

Microsoft'tan "phishing"e hukuk savaşı ( 2)

Genelde bu tip durumlarda banka yerine hosting ya da domain servisi(o domain için) sağlayan kurumlara pshing yapıldığını bildirmek daha etkili oluyor, sitenin faaliyetlerine son verilmesi açısından.

Aslında pshingciye gereksiz bilgi vermekde onu rahatsız etmek için iyi bir yöntem ama uğraşacak kimse olduğunu sanmıyorum. Bir tanıdık bir kod yazmış ve bir spamcinin web e koyduğu forma flood yapıodu, kodu dw yapmayacağı ve makinasının boşta kaldığı zamanlarda çalıştırıyordu, kısaca "spamciye spam" diyodrdu buna da...

İsmi lazım Değil ( 31)

Nedense bu ilkeler hep ÖAKK camiasından beklenir... Siz zaten Kızılay yararına iş yapıyonuz üstelemeyin...

Fazlamesai.net TV : 9. Bölüm ( 15)

Hocam listelerde demiştim size "Gebze kuş uçmaz, Kervan geçmez bir yer" diye...
Bakın artık bi özelliğini daha öğreniyoruz TV yayınıda uğramıyo Gebze' ye :p

Fazlamesai.net TV : 9. Bölüm ( 15)

DivX olarak 300 MB' ye oldukça kalitede sığıyor program