Pardus 1.1 ATA

0
anonim

Görüşler

0
towsonu2003
[flame]

ATA? Ateist'te oldugu gibi mi? Eh tabii ki hayir ;) Herhalde Ataturk'te oldugu gibi?

Ciddiyete donmek gerekirse (!?), bu tur kod isimler garibime gidiyor. Niye bir Linux dagitimini Ataturk'un isminden esinlenerek kodlarlar ki?

Kod isimler boyle gidiyorsa, bir sonraki kod ismi TURK, sonrakini MARX, sonrakini LENIN, vs diye mi beklemek gerek acaba. Ama bir kod isim "TURK" olursa, sonraki buyuk olasilikla "YASEVYATERKET" olacagindan, MARX ve LENIN kodisimlerini hic goremeyecegiz... Ah! ;)

Eh bundan sonra "Basilisk Lizard" ya da "Feisty Fawn" gibi isimlerle ugrasmaz kimse herhalde. opensuse'nin yeni surumunun kodismi "SCHEI"[1] olsun :)

[/flame]

Demek istedigim su: herkese hitap etmesi planlanan bir dagitim ne kadar siyasilestirilirse o dagitimi kullanan kisi sayisi da, gelistirmeye katkida bulunanlarin sayisi da o kadar azalir. Simdilik "ATA" boyle bir soruna yol acmayabilir, ama bir sonraki kodisimle neler olacagini kim bilebilir ki? Hele de gelistiricileri (deneyimden biliyorum) bu kadar milliyetci olan bir dagitim icin...

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Philipp_Scheidemann
0
yetgin2
"Simdilik "ATA" boyle bir soruna yol acmayabilir, ama bir sonraki kodisimle neler olacagini kim bilebilir ki?"

Meramınızı o zaman anlatırsınız o zaman. ATATURK->TURK->YASEVYETERKET baglantisini kurarken kullandığınız yüksek hayalgücünü de taktir ettim doğrusu.
0
towsonu2003
> Meramınızı o zaman anlatırsınız o zaman. ATATURK->TURK->YASEVYETERKET baglantisini kurarken kullandığınız yüksek hayalgücünü de taktir ettim doğrusu.

Asil soruna, yani [flame] [/flame] markerlariyla acikca belirledigim alanin disinda kalan "dagitimi siyasilestirerek olasi (prospective) gelistirici ve kullanici tabani kaybetmek" olasiligi hakkinda birsey dememissiniz.
0
Titus
Linux'a aşırı bir kinimiz mi var yoksa ATA isminin kullanımına mı gıcık oluyoruz? Bu konuyu başka bir forumda da takip ediyorum nedense herkes bu ATA ismine takılmış halde. Şuan için ATA'nın açılımını ya da esin kaynağını bir yerlerde okumadım ama hadi diyelim ki Atatürk'ten esinlendiler, bu suç mu ya da ayıp mı? Kendini halkına adayan bir liderin adını bu şekilde yaşatmak bence harika bir harekettir.

Siyasal yönden ismine takılıp kullanmayanlar olur mu? Linux felsefesini anlamış ya da anlamaya çalışan kişi(ler) bu kadar bağnazca düşünemez.
0
yilmaz
Bence bu çok da önemli bir problem değil. Pardus ekibi de günün anlam ve önemi için bir hoşluk yapmak istemişler. Güzelde olmuş.
0
erkantekman
troll'leri yemlemek gibi bir huyum yoktur, ama konunun hassasiyeti ve haber ve yorumları okuyanların bilgilendirilmesi amacıyla doğrudan proje posta kutularına gelen benzer sorulara verdiğimiz yanıtı buraya da taşıyayım:

Bugün [(10 Kasım 2006)] yayımlamış olduğumuz Pardus deneme sürümünün "kod adı" ATA olarak belirlenmiştir. Bu, ancak ve sadece Pardus geliştirici ekibinin 10 Kasım günü Atatürk'e olan şükran ve saygılarının bir ifadesi olarak algılanmalıdır. Bu gençler aldıkları eğitimi, Pardus'u geliştirirken bolca kullandıkları akılcı düşünce tarzını ve daha pek çok şeyi Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olduklarının farkındalar ve bunu böyle sembolik bir şekilde dile getiriyorlar. Öte yandan Pardus gibi yüksek karmaşıklıkta bir yazılımın entegrasyonu ile ortaya çıkan bir işletim sistemi ve bu sistemin kritik bileşenleri olan PiSi, ÇOMAR, gibi pek çok özgün yazılım ürününün oluşturulmasının inovatif değerini düşündüğünüzde [bu adlandırmanın isabeti daha da artacaktır]. Pardus'u geliştiren enstitü, yani UEKAE, kendi tasarlayıp ürettiği mikroçiplerin üzerine de Atatürk rölyefi ve imzasını büyük bir gurur ve onurla yerleştirmiş ve bunu yapmakta hiçbir beis görmemiştir. Bu göndermeler Everest'e tırmanan bir dağcımızın zirveye Türk bayrağını dikmesi kadar doğal ve yerinde hareketlerdir. Herhangi bir [siyasi amaç] gütmemektedir.

Meraklısına not: Pardus 1.1 Alpha sürümlerinde kod adı kullandık, aynen Pardus 2007 Beta'da olduğu gibi. Ama kararlı sürüm olan Pardus 2007'nin bir kod adı olmamasına karar verdik. Bu nedenle Pardus 2207 Sunucu sürümünün Alpha'ları çıkana kadar "kod adının şifreleri" egzersizleri boşa gidecek maalesef.

0
sleytr
Flame diye etiketleyince boyle cirkin seyler yazmak mubahmı oluyor?

Yabancıların "Ata" ya da "Ataturk" gibi isimlerden rahatsız olacağını pek sanmıyorum. Eh Turkiye'lilerin icinde de "Ata" ismine bunun zihinlerinde cağrıştırdığı imgelere "gıcık" olanlar olabilir. Varsın onlarda kullanmasın/geliştirmesin Pardus'u.
0
Tarık
ATA yada Atatürk sizde sadece siyasi bir mana mı taşıyor? Atatürk iyi bir siyaset adamıydı, evet ama senin gibilerin anladığı türden siyaset adamı değildi.

"MARX ve LENIN kodisimlerini hic goremeyecegiz... Ah! ;)

Eh bundan sonra "Basilisk Lizard" ya da "Feisty Fawn" gibi isimlerle ugrasmaz kimse herhalde. opensuse'nin yeni surumunun kodismi "SCHEI"[1] olsun :)

0
Tarık
ek olarak yukarısının devamıdır.

İşte bu saydıkların senin atalarındır. Benimkine karışma, Türkiye' de ATA da olur ATATÜRK'de öyle (flame) absürdlüklerinin arkasına sığınarak içindekileri kusma buralara.

Ama sen naparsın biliyomusun benim gibi yüzyıllık komünisti gider faşistlikle, kelle milliyetçiliğiyle suçlarsın. Bildim mi?

0
jfever
şöyle bir şey varmış: http://www.pardus.it/

hollanda dilinde olanı zaten biliyordunuz sanırım?

0
gilan
Pardus'u dün indirip kurdum. Aşırı derecede mükemmel bir sürüm olmuş (beta olmasına rağmen) Birçok dağıtımın yapamadığı işleri yapıyor. (örneğin Pardusu kurduktan sonra sistemime dahil ettiğim harddiskimin bölümlerini pardus otomatik olarak tanımış ve bağlamış Ntfs bölümleri oku/yaz modunda bağlanmısı iyi olmuş. Artık terminalde uğraşmak yok. Ayrıca hiç bir dağıtımın tanımadığı MacOSX bölümünü de oku/yaz olarak bağlamış. Mükemmel birşey. Büyük bir emeğin sonucu buralara gelindi. Bence herşey mükemmel bir ekilde ilerliyor.

Tüm pardus geliştiricilerine ve emeği geçenlere böyle bir dağıtım için teşekkürler.
0
tongucyumruk
ATA Neden Yanlış Bir Kod Adıdır?

Herşeyden önce, Pardus geliştirici ekibini tanıdığım kadarıyla bu kod adın daha sonra "Başbuğ", "Yasevyaterket" gibi kod adlarına yol açacağını sanmıyorum. Hayır, sorun kesinlikle bu değil.

Peki sorun ne?

Herşeyden önce Pardus "Ulusal İşletim Sistemi" teması ile yola çıkmış bir dağıtım. Buradaki "Ulusal" teriminin faşizan bir tavırla, ya da "sadece Türk'ler için tasarlandı" gibi bir yaklaşımla alakası olmadığı defalarca çeşitli platformlarda açılkanmaya çalışıldı. Özellikle Pardus Hollanda ve Pardus Italya gibi oluşumlar sayesinde de yavaş yavaş iddia ettiği gibi "intergalaktik" bir dağıtım olma yoluna girdi. Peki bunun isimle alakası ne?

Atatürk şüphesiz büyük bir lider, dünya çapında tanındığına bilindiğine de şüphe yok. Ancak, bizim kendisine bakışımız ile bir Hollandalı veya İtalyan'ın bakışı arasında da dağlar kadar fark olacağına eminim. Eğer Pardus gerçekten uluslararası düzeyde bir dağıtım haline gelmeyi düşünüyorsa bu tip Türkiye'ye özel anlam içeren tavırlardan kurtulmalıdır diye düşünüyorum. Tabii bunu belki "Dünya liderleri" şeklinde bir isimlendirme yapısına çevirip bundan soraki sürümlere "De Gaulle", "Churchill" gibi isimler verilmesi mümkündür fakat bu isimlendirmenin de eninde sonunda tartışmlara yol açması kaçınılmazdır. Bu nedenle bence mümkün olduğunca Pardus topluluğunu bu tip kısır tartışmalardan uzak tutacak bir isimlendirme metodolojisine gidilmesi doğru olacaktır diye tahmin ediyorum.

Bir diğer önemli nokta ATA gibi bir isim mutlaka kullanılacaksa bile bunun kararsız bir sürümde kullanılmasının ne kadar doğru olduğu. Sadece sürümün çıkış günü denk düştüğü için kararsız sürüme bu ismi vermek yerine beklenip kararlı ve sağlam çalışan bir sürüm için bu ismin kullanılması daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

Son olarak, Fazlamesai.net editörlerinden coskung'nin bir yorumunu da eklemek istiyorum. Yazılımlarda hatalar olur. GNU/Linux dağıtımları da genelde bu hatalardan payını alır. Peki bir hata bizi çıldırtacak derecede rahatsız edici sorunlar çıktığında ne tepki veririz? Aşağı yukarı şöyle şeyler:

- Ben senin Debian kere...
- İşte bu Novell'in yapacağı SuSe bu kadar olur...
- Ubuntu gibi Mark Shuttleworth'ünü...
- ... Microsoft ... ... ...

Şimdi kod adı ATA olan bir dağıtımda benzer bir cümleyi nasıl kurabilirsiniz? Kurabilir misiniz? Bence bu isim kullanıcıların psikolojisi açısından da oldukça sakıncalı...
0
FZ
"Churchill" gibi isimler verilmesi mümkündür

Öyle kod isimli bir yazılıma elimi bile sürmem! Gayet ciddi ve samimiyim.
0
yilmaz
direk churchill diye çıkmaz o.
nasıl RC var ise. Churchill olana W(inston)C(hurchill) derler. mesela SUSE WC1 :)
0
centurion
Bence Pardus'un asıl derinde yatan sorunu aynı anda (örneğin) hem Red Flag hem de Redhat olmak istemesi. İçinde bulunduğu camia bu konuda haklı olarak aynı fikirde değil. Sonuçta ilkeli olmaktan çok fırsatçı ve tanıtımı daha çok önemseyen bir imaj vermesi de cabası...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Pardus Semineri 28 Ocak'da TOBB'da

javacikiz

Pardus'un topluluk sitesi olan Özgürlükİçin.com Pardus Semineri vermek için TOBB ETÜ'ye geliyor. 28 Ocak Çarşamba günü saat 15:30'da başlayacak seminerde Ali Işıngör ve Akın Ömeroğlu Pardus hakkında sunumlar yapacaklar. Geçen hafta gerçekleşen birinci Pardus seminerinde Pardus göç ortaklarından Portakal Teknoloji Yazılım Şirketi kurucusu ve genel müdürü Bora Güngören Özgür yazılım ve Pardus'un gelişimi hakkında yaptığı güzel sunumla dinleyicilerini aydınlatmıştı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin ana bina Mavi Amfisinde yapılacak ikinci Pardus seminerini de yine üniversitenin Bilişim Teknolojileri ve Robot Topluluğu organize ediyor.
TOBB ETÜ adres: Söğütözü Cad.No:43, Söğütözü, Ankara, 06560 Türkiye

linux.com: Türkiye'nin Pardus'u Kolay Kullanılabilir

ersin2k

www.linux.com'da Pardus incelemesi yapılmış. İncelemede Pardus un inanılmaz bir şekilde kolay olduğuna işaret ediliyor. Pisi ve Tasma tanıtılıyor. Dikkat çeken diğer bir nokta ise KNazar programı :)

Sonunda Pardus doğdu.......

fahridon

TÜBİTAK'ın geliştirdiği ulusal Linux dağıtımımızın 1.0 versiyonu duyuruldu. Hayırlı olsun.ftp://ftp.uludag.org.tr/ adresinden indirebilirsiniz.

Diğer adresler:
http://www.uludag.org.tr/
http://liste.uludag.org.tr/
http://www.pardus-wiki.org/
http://gezegen.uludag.org.tr/

Pardus 1.1 Alpha (kod adı: meren) Çıktı!

anonim

Pardus'un ilk kararlı kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0'ın ardından beklenen 1.1 sürümünün ALPHA kararlılığındaki deneme sürümü "meren" kod adı ile çıktı.

İlk Pardus incelemeleri

mdakin

Pardus 1.0'ın çıkmasının ardından ilk inceleme ve görüş yazıları da ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan bazıları: