erkantekman

erkantekman


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Pardus 1.1 ATA ( 15)

troll'leri yemlemek gibi bir huyum yoktur, ama konunun hassasiyeti ve haber ve yorumları okuyanların bilgilendirilmesi amacıyla doğrudan proje posta kutularına gelen benzer sorulara verdiğimiz yanıtı buraya da taşıyayım:

Bugün [(10 Kasım 2006)] yayımlamış olduğumuz Pardus deneme sürümünün "kod adı" ATA olarak belirlenmiştir. Bu, ancak ve sadece Pardus geliştirici ekibinin 10 Kasım günü Atatürk'e olan şükran ve saygılarının bir ifadesi olarak algılanmalıdır. Bu gençler aldıkları eğitimi, Pardus'u geliştirirken bolca kullandıkları akılcı düşünce tarzını ve daha pek çok şeyi Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olduklarının farkındalar ve bunu böyle sembolik bir şekilde dile getiriyorlar. Öte yandan Pardus gibi yüksek karmaşıklıkta bir yazılımın entegrasyonu ile ortaya çıkan bir işletim sistemi ve bu sistemin kritik bileşenleri olan PiSi, ÇOMAR, gibi pek çok özgün yazılım ürününün oluşturulmasının inovatif değerini düşündüğünüzde [bu adlandırmanın isabeti daha da artacaktır]. Pardus'u geliştiren enstitü, yani UEKAE, kendi tasarlayıp ürettiği mikroçiplerin üzerine de Atatürk rölyefi ve imzasını büyük bir gurur ve onurla yerleştirmiş ve bunu yapmakta hiçbir beis görmemiştir. Bu göndermeler Everest'e tırmanan bir dağcımızın zirveye Türk bayrağını dikmesi kadar doğal ve yerinde hareketlerdir. Herhangi bir [siyasi amaç] gütmemektedir.

Meraklısına not: Pardus 1.1 Alpha sürümlerinde kod adı kullandık, aynen Pardus 2007 Beta'da olduğu gibi. Ama kararlı sürüm olan Pardus 2007'nin bir kod adı olmamasına karar verdik. Bu nedenle Pardus 2207 Sunucu sürümünün Alpha'ları çıkana kadar "kod adının şifreleri" egzersizleri boşa gidecek maalesef.