centurion

centurion


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Ruby on Rails 1.2 RC1 Unicode Desteği ile Çıktı ( 1)

Yeni sürümle (RC1) birlikte varsayılan kodlama da UTF-8 olmuş. Ruby'nin şu anki regular expression (düzenli ifadeler) motoru UTF-8'i destekliyor bu sayede Ruby programlarına Unicode desteği vermek güç bir işlem değildi. Sadece üzerinde anlaşılan standart bir sınıf veya yöntem yoktu ama bundan sonra Rails kullanıcıları için standart bir Unicode desteği mevcut. Ruby'nin gelecek sene çıkacak yeni sürümü tam Unicode desteği verecek ancak Rails kulanıcılarının beklemesine gerek kalmadı.

Symbian OS için Ruby, Symbian Tarafından Yayımlandı ( 2)

"Symbian OS için Ruby, Symbian Tarafından Yayımlandı"

Özgür Yazılım için dev bir adım daha: Sun Java GPL oluyor ( 53)

Saydığınız betik dillerinin tersine Ruby genel amaçlı bir dinamik programlama dili. Sun'ın bu dile gösterdiği ilginin somut kanıtı JRuby geliştiricilerini işe almış olması; başka herhangi bir dile aynı şekilde davrandığını hatırlamıyorum. Haberde yazdığı gibi Sun'ın Web Teknolojileri Yöneticisi Tim Bray boş vakitlerinde Ruby kullanıyor gibi görünüyor (blogundan), bunu sırf zevk için yaptığını sanmıyorsunuz herhalde. Ek olarak, (bilgi olsun diye söylüyorum) jvm üzerinde halihazırda çalışan Nice, Scala, SISC Scheme gibi başka güzel diller de var. Son gelişmeyle birlikte bu dillerin sayısının daha da artmasını beklerim. Burada jvm dillerinin uzun bir listesi var:
http://www.robert-tolksdorf.de/vmlanguages.html

Pardus 1.1 ATA ( 15)

Bence Pardus'un asıl derinde yatan sorunu aynı anda (örneğin) hem Red Flag hem de Redhat olmak istemesi. İçinde bulunduğu camia bu konuda haklı olarak aynı fikirde değil. Sonuçta ilkeli olmaktan çok fırsatçı ve tanıtımı daha çok önemseyen bir imaj vermesi de cabası...

Özgür Yazılım için dev bir adım daha: Sun Java GPL oluyor ( 53)

Sun ciddi anlamda kabuk değiştiriyor gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse OpenSolaris'in de GPL olmasını değerlendiriyorlar, umarım gerçekleşir. Ayrıca versiyon kontrol sistemi olarak yine özgür yazılım olan ama daha da çarpıcı olarak "dağıtık" versiyon kontrol sistemi olan Mercurial kullanacaklar. Ayrıca ciddi anlamda Ruby'ye ilgi gösterildiğine dair göstergeler var. Ruby jvm için resmi dinamik dil konumuna gelecek gibi görünüyor...

Özgür Yazılım için dev bir adım daha: Sun Java GPL oluyor ( 53)

Yanlış anlaşılmasını önlemek için belirteyim, yukardaki yorumumu Java'yı programınız ile birlikte dağıttığınızı varsayarak yazdım; zaten dağtmıyorsanız Java kaynak kodu ile ilgili hiç bir yükümlülüğünüz yok, kendi programınız için de Classpath istisnası sayesinde istediğiniz lisansı zaten seçebilirsiniz...

Özgür Yazılım için dev bir adım daha: Sun Java GPL oluyor ( 53)

Haklısınız tüm derleyicilerin ve dillerin beraberlerinde gelen kütüphaneler (dilin standart kütüphaneleri veya programı başlatacak kısa kodların olduğu elzem kütüphane) oluyor. Dilin derleyicisi veya programınızın byte kodunun üstünde çalıştığı sanal makinanın lisansının GPL olması programınızın lisansı üzerinde etkide bulunmuyor ancak bahsettiğim kütüphanelerin GPL olması programınızın da GPL olması şartını getiriyor. Bu yüzden glibc GPL değil LGPL (veya GPL + istisna olabilir emin değilim), gcc GPL olmasına rağmen programınıza bağladığı ufak kod parçası yine aynı şekilde GPL değil LGPL türü bir lisansa sahip. Sun Java için aynı yaklaşımla davranıp Java SE kütüphanelirini GPL2 + Classpath istisnası ile açtı ve Classpath istisnası sayesinde programınızı istediğiniz lisansı kullanarak yazabilmenize olanak tanıdı. GPL + Classpath istisnası LGPL gibi ama ondan bile daha az kısıtlama getiriyor.
Java'nın kaynak kodlarını dağıtmaya gelince buna mecbur değilsiniz, mecbur olduğunuz tek şey biri sizden Java'nın kaynak kodlarını posta yolu ile isterse masrafları karşılaması şartı ile ona kaynakları yollamanız gerekiyor. Genelde projeler sitelerinden bir link verek insanların bu çeşitte bir talepte bulunmasına gerek kalmadan kaynak koda ulaşmalarını sağlıyorlar, örneğin Sun'ın Java'sını kullanıyorsanız kaynak kod için Sun'ın sitesinde ilgili sayfaya link verebilirsiniz (ancak tam olarak kullandığınız versiyon için olmalı yeni versiyonu sayılmıyor) ancak bir şekilde bu kod internetten silinirse (çok düşük bir olasılık) başınızın belaya girmemesi için (daha da küçük ama yasal zorunluluğunuz) GPL yazılımın kullandığınız versiyonunun kaynak kodlarının yedeğini almak akıllıca olabilir.
Daha fazla bilgi:
http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-faq.html#DistributeWithSourceOnInternet
http://www.sun.com/software/opensource/java/faq.jsp

Bu arada belki başta duymak isteyebileceğiniz ancak bilgilenmeniz için sona yazdığım bi konu var. Sun Java lisansını değiştirmedi, yeni bir lisans seçeneği getirdi, yani eski lisansı kullanmak isterseniz hala geçerli; ikisinden birini seçebilirsiniz.