Bilişimci İmamın Vaazı

0
SHiBuMi
Bu yazı forward ile bana geldi, benden de sizlere...

Bu kainatın öyle bir donanımcısı vardır ki, bütün mevcudatı ve onların içinde yeryüzünü create etmiş, güneşi bir power source, ay'ı bir system clock yapmış.
O power source'dur ki kesintiye uğramaz ve o system clock'tur ki şaşmaz ve şaşırmaz. O donanımcının ilminin ve sanatının nihayetsizliğini gösterir. Bu zat aynı zamanda öyle yüce bir programcıdır ki, şu muazzam dünya üzerinde çalışacak şekilde koca hayat programını yazmış, yüzbinlerce yıldan fazladır, error verdirmeden, crash ettirmeden çalıştırıyor. Eğer onun ne kadar iyi bir programcı olduğunu anlamak istersen, önce kendine bak. Gözünle göremediğin küçücük bir hücrene bütün kodunu save etmiş ve yine o küçücük hücrende execute ettiriyor. Madem ki DNA'nın bir program olduğu apaçıktır ve bir program programcısız olamaz demek ki senin programcılığın o büyük zatın programcılığına ancak bir ayna hükmündedir. Yine seni hücrelerden oluşturduğu network'ün içinde sınırsız protokollerle hücrelerini birbiriyle konuşturduğu gibi, senin de diğer insanlarla türlü dillerde ve protokollerde konuşabilmen için gerekli donanımı yanına vermiştir, öylece de gördürüyor, konuşturuyor ve dinletiyor. Ve sen, etrafındaki bütün cisimlerden haber alasın diye ışık, ses gibi türlü media hazırlamış kullandırıyor ve sen bunları keşfeder kullanır fakat bir yenisini ekleyemezsin. O halde öyle büyük bir network uzmanı zat vardır ki senin her türlü ihtiyacını bilir, ona göre teçhizatını verir. Senin network'çülüğün O'nun sonsuz ilminden sana verdiği bir küçük parça ve bir büyük nimettir. Arkadaş aldanma! Şu güzel dünya hayatı programı bir sınırlı süreli bir trial versiyondur, görüyorsun ki elde ettiğin malı mülkü hiç bir surette save edemiyorsun. Öyle ise, bu kainat yazılımını yazanı tanı. Hem hiç mümkün müdür ki bir programcı bu kadar güzel bir program yapsın ve yaptığı programda about bölümü koyup kendini tanıtmasın. Öyle ise bu kainatın en büyük donanımcısı, programcısı, metworkçüsü ve system administrator'ı olan zatın heryere işlediği about bölümlerini gör, öğren, full versiyonu kazanmak için çalış. Unutma ki hiç bir hareketin atlanmadan çok dikkatli loglar tutuluyor...

Görüşler

0
anonim
Neden İlahiyat Fakültesi olan üniversite internet sitelerinde yayımlatmayı denemediniz? Eminim ilgileneceklerdir. Forward'ı ilk başlatan kişi sanırım bunu burada okusa eminim oh sonunda bir yerde yayımlandı, muradıma erdim diyordur. Ayrıca ne yapalım böyle full versiyonu ilerde bir gün gelecek olan trial versionu? Savaş, kan, kin, nefret. Bunlar da bu versionun bug ları mı? Ne zaman stable version göreceğiz?
Neticede, kainat, evren, tanrı vs kavramlarının bilişim sitesinde ne alakası var hala düşünüyorum, MS buglarının bu sitede yayımlanmasından rahatsız olan sizin de bunu neden yaptığınıza bir mana verebilmiş değilim.
Genelde çalışkan olan FM ci.
0
FZ
Ben yukarıdaki yorumda tam olarak ne anlatılmaya çalışıldığını anlamadım doğrusu. MS bugları görmekten bunaldığını ifade eden bir adamın buraya komik bir yazı göndermesi bir problem mi? Yani ne alaka?

Bu yazı niye ilahiyat fakültesi olan bir üniversitenin internet sitesinde yayınlansın? Bunu da anlamadım.

Yani eğer yazıdaki kavramlar komik ya da ciddi olarak bir bilişim sitesinde yer almaması gereken kavramlarsa benzer sebeplerden ötürü buradaki Matrix ve Felsefe bağlamındaki tüm muhabbetleri de silip atmak gerekir. Burada sadece kernel´da falanca açık çıktı, filanca firma böyle bir donanım çıkardı gibi muhabbetler yapılmıyor ki. Yeri geldiğinde felsefe, sosyoloji ve felsefeye de dallanıyor yazışmalar. Teknolojiyi sadece mekanik olarak düşünmek mümkün mü insan olduğumuz sürece?
0
Nightwalker
Bence de çok anlamsız bir çıkış olmuş. Ms bugları, Forward eden kişinin oh demesi, Üniversiteler. Kafanız biraz karışmış galiba ?
Neticede, kainat, evren, tanrı vs kavramlarının bilişim sitesinde ne alakası var hala düşünüyorum

Hepimiz enazından bu evrenin bir parçası değil miyiz ?
Yada siz, bizimkine paralel bir evrenden FM ye mesaj atan ilk kişi misiniz ? :)
0
redial
Anonim olmaniz da, bir o kadar anlamsiz degil mi?
Simdi siz de, oh sonunda tepki aldim diyecek misiniz?

Stable versiyon icin ne yapiyorsunuz?
Bilisim bu evrenin bir parcasi degil mi?

Siz bilisimci misiniz?
Eger oyle ise sizinde -hayat nicin kirlenir- sorusuna cevap aramaniz abes degil mi?

Yoksa siz crack misiniz ;)


0
mysterious
gerçektende hem kendini anonim olarak göstermek nedir anlamıyorum
1.Zaten bu yazıyı yazan amacına ulaştı gibime geliyo çünkü bu kadar tartışıldı ve konuşuldu.
2. Senin (Anonim) yaran var galiba hemen gocunuyon ve içindeki bu kin ve nefret nedir anlamadım..
3. FM editörleri Artık Anonimi kaldırsak diyorum kimin ne olduğu belli olsun FM''''''''nin adını lekeliyor böyle tartışmalar.( Utanmasa Resmen küfür edecek..)

Sen kimsin be adam söylede ona göre konuşalım böyle aralara giripte ona buna laf atmak ne oluyo..

FM''''''''yi takip edenlerin arasında böyle düzeysizlerin işi yok [Anonim''''''''e HAYIR]..

Everytime Real....
0
anonim
Cok guzel bir yazi ellerine saglik yazan arkadasin.. Kin, nefret, dusmanlik ise full versiyon ile ilgili dusunen anlar. Unutulmamali ki full versiyon herkeze degil programi en iyi sekilde kullanana verilecektir.
0
FZ
Ben gidip bir genetik programlama ve optimizasyon çalışıp geliim :-P
0
alper
O zatin isletim sistemi Linux'mus hatta Debian'mis ;)
0
anonim
hiç sanmıyorum windows kullanıyo bence.mavi ekranlarla dolu.
0
sleytr
izleyenler farketmiştir, kanal7, stv gibi kanallarda yayınlanan belgeselleri seslendirirken hemen her doğa olayını, bilimsel gerçeklerleri tanrının varlığına ve yüceliğine kanıt olarak gösterirler. ve bu beni o kanallarda belgesel seyretmekten acayip soğutur. (e hani bu belgesel di ;)
yukarıdaki gibi bir bakış açısı ile bakınca FMde böyle bir yazıyı görmek belki biraz rahatsız edici olabilir.
sonuçta bencede komik bir yazı. üstelik benim kaynak kodu açık olmayan programlarlada işim olmaz!
0
FZ
Reverse Engineering zor zanaat ;-) Hele de çözmeye çalıştığın aletin bir parçası isen :-P
0
anonim
adamlar sizin gibiler imana gelsin diye binbir tane %100 doğru kanıtlar gösteriyo daha da ne diyosun.

Ayrıca o yüze Zat (küçük harflerle) tanrı değil, (büyük harflerle) ALLAH tır. 99 birbirinden güzel ismi vardır. Ve siz gidip yinede hristiyanların kullandığı tanrı kelimesini kullanıyorsunuz. Siz müslüman değilmisiniz?

Ayrıca, o kaynak kodu açık olmayan programın bir parçasısın.

Bir gün o programın Trial Time'ı sona erecek (kıyamet kopacak) ve kendini yokedecektir. İşte o zaman iman edenler huzura kavuşacaklardır. ALLAH'a iman etmeyen her kim ise ALLAH onu cehenneminde yakacaktır.

Allah tan başka ilah yoktur ve Muhammed (s.a.s.) onun peygamberi ve elçisidir. (Lailahe illallah Muhammed-en Abduhu ve Resuluh)

Size şüphesiz ahirette ilk sorulacak olan Namazınız, ondan sonra Orunucunuzdur. Namaz dinin direğidir. Cennette öyle bir kapı vardır ki, o kapıdan içeri sadece oruç tutanlar girebilir.

Hadis-i Şerif: Kul müslüman olup da İslami bir hayat yaşarsa; Allah onun işlediği her iyiliği yazar, işlediği her bir kötülüğüde siler. Bundan sonra sevapla mukabele edilir de sevabıi on mislinden yediyüze kadar kayd edilir. Günah ise yalnız işlendiği kadar. Allah bağışlarsa başka.. (O zaman ona günah ta yazılmaz)

Hadis-i Şerif: İnsan uykusundan uyandığı zaman, yanına bir melek bir de şeytan gelir. Melek: Hayırla başla! derken, şeytan da: Şerle Başla! der. O, eğer Ruhumu ölümünden sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Göğü yer üzerine düşmekten koruyan Allah'a hamd olsun! Üzerine ölümle hükmettiğini tutan, diğerini belirli bir süreye kadar (yaşaması için) salıveren Allah'a hamd olsun! derse, Melek şeytanı kovmaya muvaffak olur ve onu devamlı korur.

ALLAH affedicidir. Şimdi Töbe edin ve İman-a gelin. Eğer araştırmak istiyorsanız, ben dinimi öğrenmek istiyorum, bunları merak ediyorum diyosanız : (ICQ) > 146830503 sizlere yardım etmekten gurur duyarım.

İnşallah sizlere faydalı olmuşumdur. ( lütfen sövmek isteyen içinden sövsün, İnsanların aklına girmeyin )

NOT: ALLAH'tan başkasından korkmayın.
0
anonim
>> lütfen sövmek isteyen içinden sövsün, İnsanların aklına girmeyin

Niye ? Sen propagandani yaparken iyi de...

Bende muslumanim once belirteyim. Sonrasinda senin bu yazdiklarin bazisina soytarilik gibi gelecegi halde, bazisina da kufur gibi gelecek. Bana oyle gelmiyor ama bazilarina gelecek.

Hal boyleyken 'senin anan kizmiydi ?' diye sorarlar adama ? Sonrasinda da dillerine duseni soylerler. Bilhassa ortam cyberspace ise. Hickimseye hic bir sekilde 'INSANLARIN AKLINA GIRMEYIN' diye telkinde bulunamazsin burada. Eger savina guveniyorsan cikarsin babalar gibi tezini savunursun. Boyle parantez icinde abes laflar not dusulmez bu mekanda..
0
anonim
oradaki lafımı biraz yorumlabilirsin önce. ben orada şimdiye kadar yapılmış yorumları ele alarak yorum yaptım. bu insanlar bu tür yazıları değişik yollarda aşağılıyor ve yalan veya şaçmalık olarak göstererek insanları bu tür şeylerden soğutuyorlar. İnsanların aklına girmeyin derken bunları yapmayın demeye çalıştım. Yine de eleştirin için teşekkürler. Bir dahakine daha açık yazarım. Saygılar..
0
tongucyumruk
Tanrı türkçe, Allah arapça. Dahası tanrı kulağa daha hoş geliyor... Bu arada hristiyan türkler mi tanbrı lafını icat etmiş merak ettim doğrusu...

Haa bu arada Allah müslümanların tanrısının adıdır şeklinde düşünecek olursak zaten tanrı çok daha üst ve bütün dinlerde çaşitli isimler alan varlığı tanımlayan ve bütün dinlerde geçerli bir kelimeyken allah sadece müslümanlar için O. Bu durumda gökten bakıp insanları yöneten herhangi bir varlıktan sözedileceği zaman sanıyorum ki sadece bir dine özgü konuşmak yerine her türlü inanışı kapğsayabilen tanrı sözcüğünü kullanmak daha mantıklı olacaktır...
0
conan
babacim sen takil namazina orucuna, sana sordugunda ahirette sen kendi cevabini ver biz kendimizinkini. Allah, tanri, tengri, judah, 99 isim filan bunlar bos seyler. Inandigin seyi maddelestirme. O seni seslenmeden de duyar. Sen kendi hayatini yasa baskalari da kendininkini. Kurallarina uy, uymayani yuce yaratici kovalar zaten. Senin ya da baskasinin din bekciligi yapmasi yaraticinin isine karismak olur. Simdi geri donelim isimize, burada da din tartismasi yapilmasi beni sogutur ortamlardan.
0
anonim
Gerçekten çok ciddi konulara, ciddi fakat farklı bir tarzda değinen bir yazı. En ufak bir mizahi tarafı da yok (olması gerekmiyor elbette). Ben de yadırgadım açıkçası..
0
anonim
Ayrıca başlık da uymamış, bilişimci bile olsa imamlar bu stili kullanarak vaazlar vermez bence..
0
FZ
Biz ne imamlar gördük :-P En az bir imam bulunabilir ki bundan daha da komik bir şekilde vaaz versin :)
0
FZ
Mizahi yanı yok mu? Harbiden? :)
0
sleytr
senin (ve benim) için mizahi bir yanı olabilir. komik ve hatta saçma bile olabilir. ama bu yazıyı ilk yazan kişinin sadece espiri olsun, insanlar gülümsesin diye yazdığından şüpheliyim. Oradan oraya forward edildiğine göre insanlar, başkalarınında bu yazıyı okumasını istiyorlar. Ve yazının burada yayınlanmasıyla yazıyı ilk yazan biraz daha muradına ermiş oluyor.

ama ben genede bu yazıyı burada yada başka bir yerde okuduğum, böyle bir yazının varlığından haberdar olduğum için memnunum. tıpkı windoze açıklarını görmekten memnun olduğum gibi ;)
0
anonim
Yatılı bir okulda tarikatçıların arasında kalarak yaşasaydın sen de (Türkiye'de her yurtta başınıza gelebilecek bir durum) bu tarz yazıları mizahi olark görme yeteneğini sen de yitirirdin.. Türkiye'nin ciddi bir problemidir düşük profille, sinsice yayılan tarikatlar. İnsanlardaki duyarlılık boşuna değil..
0
SHiBuMi
Senin psikolojik durum harbiden bozulmuş. Tedavi ettir kendini. Mümkünse bir süre de insan içine çıkma.
0
anonim
Hoşt höst embesil! Sen sana her forward edileni sitede yayınlıycak mısın?İklincisi psikojisi bozuk olan sensin tamam mı.Aptal herif.
0
anonim
Lütfen bu tarza dönüştürmeyelim, hiç gereği yok. Haklıyken haksız duruma düşürmeyelim kendimizi..

Shibumi: lütfen uzatmayalım, senin iyi niyetine inanıyoruz..
0
SHiBuMi
Aman nooolur inan iyi niyetime.
0
SHiBuMi
Daha iyi verecek cevabın yok mu, bu kadar mı kapasiten?
0
anonim
senin kapasiten ne ki yaa bana ilk saldıran sensin birde bana kapasite mi soruyo.yaw ne desem boş sana yaaa.Hem hakaret ediyosun sonrada karşı taraf cevap hakkını kullanınca utanmadan birde kapasiten bu kadar mı diye sor.Gerçekten sen aptal olmadığına eminmisin güzelim.
0
anonim
Troll yapmayı kes o bana saldırdı sana değil. Allahım komediye dönüştü thread..
0
Nightwalker
Bu sitenin editörleri yukardaki türden yorumların hala burda durmasına nasıl izin veriyorlar ? Düşünce ve ifade özgürlüğünün bir sınırı olmadığını kabul etsek bile bu tür ifadelerin böyle bir sitede yer alması ne derece doğru ? Bu arada artık üye olmadan yorum yazılmasına bir sınır getirmenin zamanı gelmedi mi ?
0
omniheurist
Acaba bir simulasyonda mı yaşıyoruz???
0
anonim
Ölüm de bu simuledeki GAME OVER !!!
0
bmg
Komik işte, nesini anlamadığınızı anlamadım...
0
anonim
ulan ne salak adamsınız yaw. Adam süper bir şekilde siz danalar anlasın diye teknolojik olarak olayları anlatmış. iki dangalak stable sürüm istiyo. ulan bedavaya olurmu o? o şavaş, kan, kin, nefret fln da Trial versiyon'un kısıtlamaları (huzurdan). Eğer Trial Süresi dolmadan programın karşılığını verirseniz Full Version'a ulaşırsınız. Yok Süre dolmuşsa ve hala daha karşılığını vermediyseniz o zaman size özel sımsıcak bi heLL version veriyolar. Tadını çıkartıyosunuz. Pardon o sizin tadınızı çıkartıyo. :) Bilmem anlatabildimmi.. ama sizin yine anlamadığınız kanısındayım.. inş. anlamışsınızdır ve heLL versiyon'un kurbanı olmazsınız..( Amin )
0
murat09
1- Anonim (korkaklar) artık yorum göndermemelidir. Zira bu küfür olayı bir kere başladıktan sonra bir daha önü alınamaz.
2 - Dünya ve evrendeki her şey birbirinde uzaktan veya yakından ilgilidir. Bir domatesle kızılderilinin de mutlaka alakası vardır. Ama, amaçla bu tür yazıların ne ilgisi var? Matrix ve felsefe vs türü yazılar neticede bilişim dünyasıyla hadi diyelim ki ilgili, ama dini hassasiyete (yani kaba tabirle suya sabuna) dokunan yazıların burada yeri olmamalıdır. Bir kaç ay sonra FM mi, haa şu dinci bilişimcilerin sitesi sözünü duyarsanız şaşırmayın!
0
mos
mizahi bir dille yazilmis 1 paragraf yazida bile manevi birseylerin anlatilmasi ne kadar da rahatsiz edici geliyor insanlara..

yazik.
0
ridvan
Yaklaşım tarzı olarak farklı bir açı...

Güldürürken düşündürmekte mizahın başka bir uzmanlık alanı... Bunuda gözardı etmemek lazım...

Buradaki yapılanda kısaca bu amacına ulaşmış bir yazı olarak düşünülebilir.

İrticaya varacak kadar tepkide biraz fazla gibi geldi.
0
Nightwalker
Yaw burası cidden komik olmaya başladı. Hatta aynı kişinin anonim adı altında kendi kendisiyle tartışıp ardından da milletin yorumlarını okuyup güldüğünü bile düşünmeye başladım. Bu tartışmanın sonu nereye gidecek merak ediyorum doğrusu.
0
sundance
Millet, sapıttık yine galiba. Yapmayın etmeyin gözünüzü seviyim. Herkesin dini de imanı da kendine, bir daha herhangibirini, herhangibir din propogandası yaparken görürsem burda direkt sileceğim haberiniz olsun.

Bitdi, bytedı, firewalldu tartışırken ´yüce mevlam ...´ diye başlarsanız sonunun pek hayırlı olmayacağı da ortada.
0
sundance
Bir dakka ya, niye duruyorum ki direkt sileyim. I´ve got the pavır, dırı dı dıt dıt dıt.
Adios muchacos...
0
mysterious
Sana uzatılan iki hap var bunun biri mavi biri kırmızı seçim senin ya bu systemi kabul eder buna inanırsın ve bizimle gelir matrixin bi parçası olursun yada diğerini seçer bunu kabul etmeden yaşarsın.........

Bilmem anlatabildim mi? yada sen o hain gambazcımısın systemi biliyor ve bunun yükünü kabul edemiyorsun...
İnkarcıların sonunu gördük sen takıl kafana göre sana laf söylenmez zaten kör herif.

Saygılar...
0
Nightwalker
You ve got the pavır tabi ki. Hazır işe al atmışken şu anonim mesaj olayına da bi çözüm getirsek ?
0
anonim
well of course, he has got the pavır. But, biz bir cevap yazmak için ikibin yıl üyelikle uğraşmak zorunda kalcas sonra.. plz. don't touch only watch. (anonim mesaj'a) :)
0
o_ozardic
Sadece din propagandası mı yoksa bu silme olayina ateizm propagandası da dahil mi?
(Bence yazı cidden komikti ve yazıyı propaganda amaçlı birşey olarak görmediğimi de bana sorulmamış olmadığı halde bildirmek isterim)
Saygilar :)
0
SHiBuMi
Bu yazıya gelen yorumlar beni çok şaşırttı. Hele ki bu yazıyı Fetullah yazmış işte onu amacına ulaştırdınız kısmı tam bir bombaydı. Herhalde fazla Uğur Dündar'lı Arena seyrettiniz bu aralar. Yakında benim Fetullah ile beraberkenki gizli kamera çekimlerini falan da yayınlatırsınız siz.

Arkadaşlar siz ne kadar bir tarafınızı uydurmak için zorlasanız da bu mizahi bir yazıdır ve bu daha başlığından apaçık ortadadır. Kim yazmışsa aferim ona, güzel ve eğlenceli bağlantılar kurmuş. Fetullah'ı ise böyle bir yazıyı bir tarikat toplantısında okuduğunu düşünemiyorum bile: Ey müminler, bilin ki hepiniz gcc ile derlenmiş, gdb ile özenle debug edilmiş kullarsınız. Şu vbscript ile yazılmış, başka kulların içine gömülmeden çalışmaktan aciz, derlenmeye bile lüzum görülmemiş amerikan kafirlerine pabuç bırakmayın! Bir gün hepisi gcc ile derlenmek için bize yalvaracaklar! :o)

Allah hepinize akıl fikir ve en önemlisi anlayabilme kapasitesi versin.
0
anonim
hala devam ediyosun bi sus artık.
0
sundance
Hadi bakalım millet en son anneye laf edilmişti, bir thread daha sildim, daha nereye kadar gideceksiniz merak ediyorum.

Not: Geçen sefer yazmayı unuttum ama maniac_sniper@hotmail.com adıyla yazan dangalağa bir iki sözüm var. Senin için bu öyle çocukca bir şaka gibi gelebilir, fakat, Amerika bu gazı almış halde giderken, öyle fazla yere yazma istersen bu mail adresini. Şu anda bile birilerinin bir şeyler listesinde varsındır elbette, ama daha garantisi böyle al bir tane Flight Simulator 2000 manueli, üstüne cihad, el quaida filan yaz, bavuluna koy, sonra da vizesiz olarak Amerika''''''''ya gitmek üzere uçağa bin. Hani yıllar önce bağlantıyı koparttığın birileri varsa adresini bulamadığın, ya da yıllardır, ah bir detaylı soyağacım olsa diyorsan, bu hareketin akabinde yedi secereni çıkartacaklardır emin ol.
0
FZ
Soyağacı çıkarmak için mükemmel bir yöntem. Yarıldım yaaaa :-P Süper! :)
0
anonim
gerçekten çok harika yazılmış bir yazı. insana verilmiş olan nimetlerin farkına varması da sağlanmış. bence bu kadar absürt yorumlar yapılmamalıydı. herşeye rağmen insanız ve paylaştığımız ikametlerde (yeryüzü, ülke, şehir, mahalle, apartman) hiç bir şekilde ayrılmadan yaşayabiliyoruz. BAKIŞ AÇIMIZI BİRAZ GENİŞLETELİM.
0
ebrar
Bence çok güzel,değişik içerikli ve espri tarzında yazılmış bir yazı. Bu yüzden bu eleştirileri anlayamadım doğrusu. Yaa bu sonuçta espri yani. Adamı topa tuttunuz. Bakış acımızı gerçekten ve de acilen genişletimeliyiz. Saygılar
0
NoLeafCLover
oncelikle tanri ve ALLAH kelimelerine deginmek istiyorum tanri kelimesi eski arap devirlerinde yapilan putlara verilen ve putlar kastedilmek istendigi zaman kullanilan bir kelimedir. eger ki sizin tabirinizle "yukardan asagiya" bakip bizi takip eden, benim tabirimle kainatin haliki kastedilmek isteniyorsa onun adi ALLAH`tir. ve bundan baska 99 tane ismi vardir. en guzel isimler O`na aittir.
haberle ilgii olarak ise bence gayet guzel ve esprili bir haber. ayrica inanip inanmamak sizin eliniz de ama sunu bilmelisiniz ki birde ahiret var ve orada insana ne kadar site hackledigi, ne kadar linux,unix bildigi sorulmayacak. eger bu sizi hala ilgilendirmiyorsa ALLAH en iyisini bilir. size verecegi full versiondan cennet cikmasini istiyorsaniz O`na inanmaktan baska careniz yok cunku sizi O yaratti. ama yokkardesim ben cehennemi istiyorum diyorsaniz siz bilirsniz
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Amerika Gezi Rehberi - 1

sundance

Çalışmakta olduğunuz şirket bir yazılımın eğitimini almak için sizi yurtdışına mı gönderiyor? Ya da LinuxExpo, Compex veya EEE gibi bir fuara gideceksiniz, ama daha önce hiç yurtdışına çıkmamışsınız, neler yapılması lazım, ne gibi ince noktalar var bilmiyorsunuz.

Malum, bilgisayar sektöründe yurtdışına gidip gelmeler çok oluyor, belki son onbeş günde edindiğim tecrübeler birilerinin işine yarar diye aldığım notları alt alta yazayım dedim.
Bu yazı genel olarak yurt dışına çıkmayla, özel olarak da Amerika'ya gitmeyle ilgili. Verilecek ipuçlarının çoğu genel, ama Amerika ve NewYork'a özgü bir iki küçük detay da var, umarım birilerinin gezisi benimkinden daha kolay olur bu sayede :)

Ulusal Dağıtım (ULUDAĞ) projesi

coskung

TÜBİTAK’ın Linux projesi tam gaz

Türkçe destekli yaygın bir işletim sistemi ağı oluşturulmasını hedefleyen TÜBİTAK-Uludağ projesinin ilk masaüstü sürümü 2004 yılı sonunda tamamlanacak. Haberin devamı:
http://www.ntvmsnbc.com/news/271322.asp

Ayrıca uludağ projesinin sayfasını da ziyaret edebilirsiniz: www.uludag.org.tr

Bilimin Sanata Yansıması

sefalet

Fazlamesai yapanlar arasında çeşitli yöntemler ile yapılmış grafik tasarımlardan hoşlananlar olduğunu tahmin ediyorum.

Princeton Üniversitesi'nin 2005 "Bilimin Sanatı" (art of science) yarışması sonuçları açıklandı, bu adresten sonuçlara bakabilirsiniz;

http://www.princeton.edu/~artofsci/gallery/

MS Windows´tan GNU/Linux´a Geçenlere `Rusya´dan Sevgilerle´

FZ

Daha önce FM bünyesinde bazı çalışmalarımız olmuştu hangi amaç için hangi programı kullanalım falan gibisinden. Son aldığımız haberlere göre ise bir grup Rus bilgisayarcı oturmuşlar ve mükemmel bir sayfa hazırlamışlar. Eğer siz de doğru yolu bulup Windows ortamlarından Linux´a geçmeyi düşünüyor ve fakat `yaw hani Windows ortamında video editing için şunu kullanıyordum, FTP istemcisi olarak bunu, editör olarak falancayı, IP telephony için filancayı, acep bunların GNU/Linux muadilleri, kalburüstü alternatifleri nedir, ne değildir?´ gibi cümleler kuruyorsanız hemen şu güzel sayfaya bakıyorsunuz ve huzura eriyorsunuz.

Tüm özgür yazılım kullanıcılarına Rusya´dan sevgilerle ;-)

Türk Telekom Naapılsın?

larweda

Yaklaşık 3 haftadır yayında olan Türk Telekom anketimizi sonlandırdık. Bir süre önce herkes Türk Telekom hakkında heryerde atıp tutuyordu: Sizlerin sonuçları ise şöyle: Anketimize gelen 251 oyun %60,56'sı telekom'un satılmasından, %34,66'sı da satılmamasından yana. İşin en ilginç yanı ise bu kadar polemik yapılan bir konuda hakikaten bizlerin de düşüncelerimizin karmaşıklaştığı ve ortak bir konuda uzlaşamadığımız.
Anket sonuçları